بازگشایی مدارس

زمان بازگشایی مدارس در سال 99

تاریخ انتشار : 10 فروردین 1399کد مطلب : 2543زمان مطالعه : 5 دقیقه
وزیر آموزش و پرورش گفت: زمان بازگشایی مدارس متناسب با آمار و اطلاعات استان ها اعلام می شود.

زمان بازگشایی مدارس

ایسنا: محسن حاجی میرزایی در برنامه گفت وگوی شبکه خبر سیما با تبریک سالروز میلاد باسعادت امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، اظهار کرد:دنیا با بزرگ ترین وققه آموزشی مواجه شده است و بیش از یک میلیارد و ٨٠٠ میلیون دانش آموز در سراسر دنیا از حضور در کلاس محروم هستند و همه کشورها برای جبران وقفه و تداوم جریان آموزش تدابیری را در دستور کار دارند. 

وی افزود:از همان روزهای نخستین تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا، وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان صدا و سیما، کار آموزش را آغاز کرد و در حال حاضر با سه شبکه سیما و ٢٨ نوبت، آموزش روزانه در رسانه ملی انجام می گیرد و بازخوردهای که داشتیم نشان می دهد که استقبال خوبی از این برنامه ها شده است . 

حاجی میرزایی تصریح کرد:با ذخیره مجدد برخی دروس در فضای مجازی می توان به اقبال دانش آموزان از این برنامه ها پی برد. 

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد:تلاش کردیم شبکه هایی انتخاب شود که توزیع، پوشش و گسترش جغرافیایی شان خوب است و این کمک زیادی به ما کرد. 

وی در ادامه اضافه کرد:معاونان آموزشی وزارت آموزش و پرورش به دلیل مشکلات ناشی از سفر ناگزیر بودند معلمان را از استان های تهران و البرز انتخاب کنند و افرادی برگزیده شدند که داری ویژگی های خوبی باشند و به تدریج بهتر هم شد. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که تابع سیاست های ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، گفت:در این ستاد متناسب با آمار و اطلاعات استان ها اعلام می شود که چه زمانی مدارس بازگشایی خواهد شد. 

وی در پاسخ به این سوال که دانش آموزان نمی توانند با معلمان در برنامه های آموزشی تعامل برقرار کنند، گفت:آموزش نیازمند تعامل بین دانش آموز و معلم است و ما باید تدبیر می کردیم که آموزشی صورت بگیرد که این تعامل برقرار شود. 

حاجی میرزایی افزود:پیش از شیوع کرونا در برخی از مدارس استفاده از فضای مجازی برای آموزش وجود داشت، از آنها خواستیم آن را توسعه بدهند و تلاش کردیم تا به شکل هماهنگ، منسجم و منضبط انجام بگیرد. 

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:به دنبال این هدف شبکه مناسب و خاص این کار طراحی کردیم و از پیام رسان های داخلی استفاده کردیم و به پیام رسان های داخلی مجال داده شده تا در این بستر خدمات آموزشی را ارایه دهند. 

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد:قرار است در شبکه اجتماعی دانش آموزان «شاد» همان مدرسه ای که در فضای واقعی وجود دارد در فضای مجازی شکل بگیرد و همان دانش آموز، معلم و کلاس در فضای مجازی وجود دارد و همان مناسبات مدرسه واقعی در این فضا اتفاق خواهد افتاد و برگزاری آزمون، حضور و غیاب در آن انجام خواهد گرفت. 

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد:امیدواریم تا نیمه فروردین با رفع مشکلات فنی این بستر عملیات آموزش بر روی آن شکل بگیرد تا دانش آموزان وارد هرکدام از پیام رسان ها که شوند وارد مدرسه و کلاس خود خواهند شد. 

حاجی میرزایی تصریح کرد:در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده است با احتساب آموزش های انجام شده اگر تعطیلات مدارس به اردیبهشت موکول شود 4 تا 6 هفته به سال تحصیلی افزوده شود. چراکه نمی خواهیم سال تحصیلی آینده تغییر کند و امکان دارد دوره ها فشرده تر شود و از ظرفیت پنج شنبه ها و جمعه ها و افزایش ساعات آموزشی نیز برای آموزش دانش آموزان استفاده شود. 

حاجی میرزایی با بیان این که آموزش کتاب های درسی باید تمام شود، گفت:تا اسفند ٧٠ درصد محتوای آموزشی انجام شده بود و 30 درصد باقی مانده است و تلاش می کنیم تا محتوای باقی مانده به روش های مختلف انجام شود و کاستی در آن نداشته باشیم. 

وی با اشاره به مهم ترین عملکرد آموزش و پرورش در سال ٩٨ گفت:آموزش و پرورش در سال گذشته ١5 میلیون دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است و تلاش کرده تا این پوشش را به حداکثر برساند که ٩٨،١٨ درصد پوشش لازم التعلیم ها تحقق پیدا کرده است. 

حاجی میرزایی در ادامه اضافه کرد:فعالیت های مربوط به جبران کاستی ها که ناشی از سیل و زلزله بود باعث شد که نه تنها مدارسی که از بین رفته بود جبران شود بلکه شاخص متوسط سرانه فضای آموزشی در استان کرمانشاه افزایش پیدا کند. 

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد:سیل در ابتدای سال ٩٨ در استان های گلستان، لرستان و خوزستان اتفاق افتاد و در آنجا هم مدارس بازسازی و احداث شد و کار آموزشی دانش آموزان به سرعت جریان پیدا کرد. 

وی با اشاره به برنامه های کیفیت بخشی، تصریح کرد:٣ هزار راهبر آموزشی برای ارایه خدمات آموزشی به مناطق مختلف کشور اعزام شدند و المپیادهای ورزشی درون مدرسه با حضور قریب به 5 میلیون دانش آموز ساماندهی شد تا فضای دلپذیرتری در مدارس ایجاد شود. 

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد:بر ای سال ٩٩ مهم ترین ماموریت، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که بر اساس آن راهکارهایی تعیین شده است و برای اجرایی شدن آن ده بسته تحولی تولید شده که هرکدام مبتنی بر سند است و دست یابی به آنها در یک سال امکان پذیر است و به طور مثال با تمرکز بر درس کارآفرینی تلاش می شود تا دانش آموزان حتما به یک مهارت در زندگی مسلط شوند و یا این که در دوره ابتدایی این وظیفه را داریم که افراد را برای مهارت های ضروری زندگی مثل فهمیدن، پرسش کردن، حل مسئله و ارتباط برقرار کردن آموزش دهیم تا به حد لازم از مهارت ها دست پیدا کنند. 

وی در ادامه اضافه کرد:تلاش می کنیم تا برای سلامت دانش آموزان و کنترل قد و وزن آن ها برنامه هایی اجرا کنیم و البته برنامه هایی طراحی شده است. 

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:در بخش نوسازی مدارس پیگیر تامین مشارکت عمومی مردم برای ساخت مدارس هستیم چرا که ٣٠ درصد مدارس به مقاوم سازی، تخریب و بازسازی نیاز دارند. 

وی گفت:تلاش می کنیم نسبت به شرایط موجود حرکت قابل اعتنا و اندازه گیری انجام دهیم. بیش از ٨ سال است که از تصویب سند تحول بنیادین می گذرد و اقدامات خوبی انجام گرفته است و به دنبال آن هستیم که اجرای سند تحول بنیادین را در مدرسه مشاهده کنیم و جامعه باید ویژگی در سند را در مدرسه مشاهده کند و هدفی که به طور خاص در سال 99 پیگیر دست یابی به آن هستیم این خواهد بود که نمودهای مشخصی از سند تحول را در مدرسه آشکار کنیم و جامعه مخاطبان و ذی نفعان ما شاهد دستاوردهای روشن و مشخص باشند. 

حاجی میرزایی در پایان گفت:داشتن یک مهارت برای زیستن برای همه جذاب است و دانش آموزان ما محفوظات زیادی دارند و تلاش می کنیم آن ها را به مهارت هایی مجهز کنیم که قابلیت های آن ها را بروز و امکان ظهور دهد.

انتهای پیام/م

زمان بازگشایی مدارس در سال 99

25
این مطلب مفید بود ؟23
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی