لاغری

بدترین روش ها برای لاغری و کاهش وزن

کد مطلب : 66160تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
از بدترین روش های لاغری و رژیم های غذایی ناسالم می توان به رژیم فاقد گلوتن و چربی اشاره کرد.

شیوه های نادرست برای لاغری و کاهش وزن و پیامدهای ناشی از آن ها

روش های زیادی برای لاغری وجود دارد از سم زدایی با مایعات گرفته تا رژیم سوپ کلم اما باید دقت داشت بعضی از این روش ها در بهترین حالت نیز بی اثر هستند و ممکن است عواقب جدی خطرناکی برای سلامتی داشته باشند.

چنانچه برای کاهش وزن سال ها تلاش کرده و موفق نشده اید پس توقع لاغری در یک شب را نداشته باشید . در این قسمت از تناسب اندام نمناک ناسالم ترین روش های لاغری ذکر شده است تا به شما کمک کند ازاین روش ها استفاده نکنید.

بدترین و ناسالم ترین روش های لاغری 

1. نوشیدن آب میوه به تنهایی :

رژیم غذایی به این روش احساس سبکی به فرد می دهد اما مشکل اینجاست درصد پروتئین آن ها 0 بوده و بعد از گذشت دوره رژیم انتظار برگشت مجدد وزن وجود دارد.

2. فراموش کردن وعده های غذایی :

نخوردن صبحانه ، ناهار و شام می تواند راهی آسان برای کاهش وزن باشد اما توجه کنید که این امر تنها نتیجه معکوس داشته و دراصل شما مشغول تجمع چربی های ناسالم در بدن خود هستید.

3. . رژیم فاقد گلوتن :

هیچ مدرک علمی مبنی بر این که رژیم بدون گلوتن در کاهش وزن موثر است وجود ندارد پس دلیل نمی شود به سراغ غذاهای آماده بسته بندی شده از قبیل نان ها و مافین ها بروید چرا که تولید کنندگان برای از بین بردن طعم و بافت گلوتن به محصول چربی، نمک و قند اضافه می کنند که طبیعتاً کالری بالاتری خواهند داشت.

4. خوردن سرکه قبل از هر وعده غذایی :

براساس برخی مطالعات سرکه باعث افزایش سطح قند خون و احساس سیری می شود اما از آنجا که این مایع اسیدی است باعث تحریک گلو و روده خواهد شد.

5. خوردن هرآنچه که فاقد چربی می باشد :

مصرف غذاهای فاقد چربی از جمله روغن زیتون و آووکادو نه تنها سبب کاهش وزن نمی شود بلکه می تواند شما را بیمار کند و عوارضی چون گرسنگی ، خشکی پوست و خستگی شدید ذهنی به همراه داشته باشد.

رژیم لاغری اشتباه

6. حذف مواد مغذی سالم :

حذف کربوهیدرات و یا قند ها بنظر نمی رسد دلیل مناسبی برای کاهش وزن باشد چرا که هرگروه ازاین مواد غذایی برای بدن حیاتی و لازم خواهند بود.

7. نوشیدن آب یخ :

شاید شنیده باشید نوشیدن آب یخ باعث می شود بدن متابولیسم بیشتری داشته باشد و دراصل کالری بیشتری را برای هم دما کردن آب با دمای داخلی بدن بسوزاند اما این روش موثر نبوده و تنها باعث سوزاندن 8 کالری خواهد شد.

8. نوشیدن دم نوش های ملین :

نوشیدن دمنوش های ملین علاوه برآنکه باعث احساس سبکی می شود دراصل برای بدن مضر هستند چرا که باعث افزایش عملکرد روده و اختلال در سطح الکترولیت بدن خواهد شد که بی آبی را برای بدن در پی دارد.

9. خوردن تنها یک وعده غذایی :

این امر ممکن است سبب کاهش وزن شود اما در طولانی مدت کمبود های بدن افزایش یافته و با اضافه وزن همراه خواهد بود.

10. نوشیدن نوشابه :

مصرف نوشیدنی هایی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند برای کاهش وزن موثر نیست زیرا علاوه بر کالری بالا باعث می شوند بدن چربی شکمی و وزن بیشتری داشته باشد.

11. کارکردن به مدت طولانی :

فعالیت بیشتر به معنای سوزاندن کالری بیشتر است اما با بالا رفتن سطح فعالیت بدن احساس گرسنگی داشته و میل شما را به هر نوع غذایی ترغیب خواهد کرد.

12. مصرف پروتئین بیش از حد :

مصرف پروتئین تنها به معنای مصرف گوشت نمی باشد چرا که در طولانی مدت باعث بی آبی بدن خواهد شد . مصرف تخم مرغ ، لوبیا و مرغ جایگزین خوبی برای گوشت خواهد بود.

13. فعالیت با شکم خالی :

شاید شنیده باشید فعالیت بیشتر باعث سوزاندن چربی بیشتر می شود اما برعکس این قضیه صحت دارد چرا که فعالیت با شکم خالی تنها باعث از دست دادن بافت ماهیچه ای خواهد شد.

14. قطع مصرف چربی امگا 3:

در حقیقت خوردن خوراکی هایی سرشار از امگا 3 از قبیل گردو ، دانه های چیا و سالمون وحشی نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کند چرا که باعث کاهش سطح کلسترول بد و قند خون خواهند شد.

15. اضافه کردن روغن نارگیل به هرچیزی :

هیچ مدرک علمی مبنی بر آنکه روغن نارگیل سبب کاهش وزن می شود وجود ندارد زیرا یک قاشق غذاخوری از این روغن نیز همانند دیگر روغن ها حاوی 120 کالری است.

روغن نارگیل برای لاغری

16. محدود کردن خود :

محدودیت بیش از حد سبب می شود تا در نهایت قوانین اضافی را زیر پا بگذارید . بهتر است به جای محدود کردن خود مراقب عادات غذایی تان باشید.

17. مصرف کمتر از 1200 کالری :

هنگامی که به اندازه کافی کالری مصرف نکنید متابولیسم شما کند خواهد شد درنتیجه انرژی کافی در طی روز نخواهید داشت و در آخر به مصرف غذا مجبور خواهید شد.

18. مصرف غذاهایی فاقد قند :

انتخاب و مصرف خوراکی های فاقد قند شما را مجبور به استفاده از شرین کننده های مصنوعی خواهد کرد که مصرف آن ها سرطان و مشکلات گوارشی را به دنبال خواهد داشت . بهتر است بجای قند های فراوری شده از قندهای طبیعی مانند میوه استفاده کنید.

19. قطع مصرف کربوهیدرات :

کربوهیدرات های فراوری شده مانند شکر ، دسرها، پاستا و نان سفید باعث افزایش قند خون و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد . به جای مصرف آن ها کربوهیدرات های پیچیده حاوی فیبر مانند سیب زمینی شیرین و جو دوسر را جایگزین کنید.

20. انتخاب ماست اشتباه :

ماست یک میان وعده مناسب برای کاهش وزن است اما انتخاب ماست های میوه ای به دلیل آنکه حاوی قند هستند مناسب نبوده و بهتر است ماست هایی که کمتر 10 گرم قند دارند را مصرف کنید.

21. استفاده از آبمیوه گیری بجای مخلوط کن :

خوردن آبمیوه در کاهش وزن موثر نیست زیرا فیبر موجود در پوست میوه ازبین خواهد رفت ، بجای آبمیوه بهتر است اسموتی میوه را تهیه و مصرف کنید.

22. نادیده گرفتن پیشرفت خود :

کاهش وزن واقعی نیاز به هدف دارد ، بهتر است دو هدف کوتاه مدت و بلند مدت را به این منظور در نظر بگیرید و درصورت کاهش وزن کم در دوره کوتاه مدت خود را تشویق کنید چرا که یک عامل محرک محسوب خواهد شد.

23. رژیم فلکسترین :

فلکسترین نوعی رژیم معطوف گیاه خواری است به این صورت که می توان ماهی و گوشت نیز مصرف کرد . افراد در رژیم به دلیل نبود دستور العملی خاص کربوهیدرات های فراوری شده و قند نیز مصرف خواهند کرد.

24. خام گیاه خواری :

چنانچه هنوز هم خام گیاه خواری می کنید باید بدانید که این امر در کاهش وزن موثر نیست چرا که یکپارچگی غذایی باید حفظ شود و سبزیجاتی مانند هویج ، گوجه فرنگی و اسفناج هنگام پخت مواد مغذی آن ها استخراج می شود.

25. سوپ خواری :

سوپ نیز مانند آبمیوه شما را ملزم می کند از جویدن بی بهره بمانید و معمولا سدیم خون را بالا خواهند برد.

رژیم سوپ

26. نداشتن وعده غذایی آزاد :

افرادی که دو هفته از رژیم غذایی خود را استراحت می کنند و وعده غذایی مصرف می نمایند ، نسبت به کسانی که مدام در حال رژیم هستند کاهش وزن موثر تری داشته اند.

27. تمرکز بر رژیم یا ورزش :

در کنار رژیم غذایی به فکر ورزش نیز باید بود چرا که خوردن یک رژیم مناسب و متعادل باعث کاهش وزن 700-750 کالری می شود و همچنین ورزش هایی با شدت متوسط رو به بالا به مدت 30-60 دقیقه در هفته نیز لازم است.

28. جایگزین آب با نوشیدنی های کربنات دار :

نوشیدنی های کربنات دار جایگزین مناسبی برای آب نیستند زیرا علاوه بر خیال بافی کاهش وزن به مینای دندان آسیب خواهند رساند.

29. مصرف مکمل های لاغری :

مصرف و خرید مکمل های لاغری جز اسراف در هزینه فواید دیگری نخواهند داشت زیرا حاوی مواد مضری هستند که برای انسان مناسب نیست.

30. رژیم نظامی :

این رژیم که به رژیم سه روزه نیز معروف است ادعا دارد با مصرف یک فنجان پنیر کاتیج ، پنج عدد بیسکویت شور و تخم مرغ آبپز می تواند در عرض 3 روز 4/5 کیلوگرم از وزن را کاهش دهد چرا که این رژیم فاقد هرگونه پروتئین ، غلات کامل و چربی سالم است.

31. شمارش تعداد کالری :

شمارش کالری راهی موثر در کاهش وزن است اما باید دقت کرد کالری با کالری متفاوت می باشد و میزان1500 کالری از سیب زمینی با همین مقدار سبزیجات یکسان نیست.

32. خوردن بیش از حد میان وعده ها :

میان وعده ها متابولیسم را تقویت می کنند اما زیاده روی در مصرف آن ها افزایش وزن به همراه خواهد داشت.

33. خوردن سالاد های اشتباه :

مصرف بعضی سالادها از خوردن یک چیز برگر مضرتر است . بهتر است هنگام سرو سالاد یک مشت آجیل و یا یک چهارم آووکادو برای طعم دهی به آن اضافه کنید.

34. پرخوری بعد از یک فعالیت :

این باور در یکسری افراد وجود دارد که اگر ساعت بیشتری را در باشگاه بگذرانند پس حق این را دارند ک هرچه می خواهند بخورند . در اصل این امر اشتباه بوده و نباید کالری وعده غذایی خود را نادیده گرفت.

35. انجام تمرینات هوازی :

تردمیل ممکن است به سوزاندن کالری کمک کند اما کاهش وزن موثری را به همراه نخواهد داشت.

بدترین روش لاغری

36. رفتن به باشگاه در ابتدای کار :

افراد دارای متابولیسم زیاد میل به خوردن غذای بیشتری دارند در نتیجه درکنار رژیم غذای بیشتری خورده و اضافه وزن خواهند داشت.

37. قطع مصرف میوه :

خوردن میوه به دلیل وجود فیبر غذایی مفید بوده و به تعادل قند خون نیز کمک می کند . مصرف گریپ فروت ، توت فرنگی و گیلاس شیرین انتخاب خوبی برای کاهش وزن خواهند بود.

38. مصرف سفیده تخم مرغ :

اگرچه زرده تخم مرغ کالری بیشتری نسبت به سفیده آن دارد اما زرده حاوی 43 درصد پروتئین کل تخم مرغ است همچنین مواد مغذی برای متابولیسم از جمله ویتامین های محلول ، اسیدهای چرب ضروری و از همه مهم تر کولین را شامل می شود. کولین ترکیب قدرتمندی است که باعث ازبین رفتن چربی های کبد می شود.

39. قطع مصرف هرگونه دسر :

خوردن برشی از دسر می تواند سبب اضافه وزن شود اما نخوردن آن ها نیز مناسب نمی باشد ، بهتراست به جای نخوردن آن ها محتویات آن را سالم کنید و لذت ببرید به عنوان مثال آرد سفید را با آرد سبوس دار سرشار از پروتئین و فیبر جایگزین کنید.

40. استفاده از مارگارین بجای کره :

کره برعکس مارگارین حاوی چربی های اشباع می باشد. چربی های اشباع برای کاهش وزن موثر هستند زیرا مارگارین با چربی های نیمه هیدروژنه ( ترانس ) تهیه می شود و سبب ایجاد بیماری های قلبی خواهد شد.

41. مصرف فراورده های تازه :

گاهی برای حفظ مواد مغذی سالم لازم است بعضی گیاهان و سبزیجات را منجمد کرد.

42. رژیم تک خواری :

این رژیم شامل نوشیدن مایعات در سه وعده می باشد که شامل آب نمک و ترکیبی از آبلیمو ، شیره افرا و فلفل کاین است . در ابتدا فرد دراین رژیم احساس سبکی دارد اما در کنار کاهش وزن توده عضلانی نیز ازبین می رود و پس از پایان دوره رژیم وزن قبلی مجدد بازگردانده خواهد شد.

بدترین روش ها برای لاغری و کاهش وزن

3.510
این مطلب مفید بود ؟73
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
علی 1397-08-30
سلام نکات جالبی بود با تشکر
20
وبگردی