برفک دهان
برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان ظاهر می شوند که با کندن این نقاط خونریزی رخ می دهد. علل اصلی و راههای درمان دارویی و خانگی طب سنتی برایتان خواهیم گفت.

برفک دهان

برفک دهان که به آن کاندیدیازیس خوراکی نیز گفته می شود شرایطی است که قارچ بر روی لایه دهان جمع می شود. کاندیدا یک ارگانیسم طبیعی در دهان است اما گاهی اوقات می تواند بیش از حد رشد کرده و علائم ایجاد کند .

برفک دهان باعث ضایعات سفید پوستی ، معمولاً بر روی زبان یا قسمت داخلی لب می شود و گاهی اوقات برفک دهان ممکن است به پشت سقف دهان ، لثه ها یا لوزه ها یا پشت گلو گسترش یابد. برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در دهان ایجاد می شود . در صورت رشد بیش از حد قارچ های کاندیدای موجود در دهان برفک در دهان دیده میشوند.

اگرچه برفک دهانی می تواند روی هر کسی تأثیر بگذارد اما احتمال آن در نوزادان و افراد مسن که سیستم ایمنی بدن شان کاهش یافته است و در افراد دیگر که دارای سیستم ایمنی ضغیف یا شرایط بیماری خاصی هستند یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند ، بیشتر است .

برفک دهانی در صورت سالم بودن مشکل جزئی است اما اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید علائم آن ممکن است شدیدتر و کنترل آن دشوار باشد .

تشخیص برفک دهان :

تشخیص برفک به محل و مشخص بودن محل تشکیل آن بستگی دارد .

 • اگر برفک محدود به دهان شما باشد که برای تشخیص برفک دهان ، پزشک یا دندانپزشک شما ممکن است:
 • برای بررسی سفیدی ها دهان شما را معاینه می کند.
 • یک ضایعه کوچک از ضایعات برای بررسی در زیر میکروسکوپ قرار می گیرد
 • در صورت لزوم یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون خاص تجویز می کند تا هرگونه بیماری اساسی که ممکن است دلیل برفک دهان باشد را شناسایی کند

اگر برفک در مری شما باشد، برای کمک به تشخیص برفک در مری ، پزشک ممکن است همه یا برخی از این موارد را توصیه کند:

بیوپسی :

نمونه بافت بر روی یک محیط مخصوص کشت داده می شود تا در تشخیص این که باکتری ها یا قارچ ها در صورت وجود علائم شما را تعیین می کنند ، کشت شود .

معاینه آندوسکوپی :

در این روش پزشک شما با استفاده از یک لوله روشن و منعطف با دوربین روی نوک (آندوسکوپ) مری ، معده و قسمت بالای روده کوچک شما (اثنی عشر) را معاینه می کند .

معاینه بدنی :

در صورت لزوم یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون خاص ممکن است انجام شود تا در شناسایی هرگونه بیماری اساسی پزشکی که ممکن است باعث برفک مری شود، کمک کند .

علائم مربوط به برفک دهان :

بچه ها و بزرگسالان :

در ابتدا شما حتی ممکن است متوجه علائم برفک دهان نشوید که علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1.ضایعات سفید خامه ای بر روی زبان ، گونه های داخلی و گاهی اوقات در پشت سقف دهان؛ لثه ها و لوزه ها وجود دارد

2.ضایعاتی با ظاهری شبیه به پنیر

3.قرمزی ، سوزش یا درد که ممکن است آنقدر شدید باشد که باعث مشکل در خوردن یا بلع شود

4.اگر ضایعات مالیده یا خراشیده شوند ، خونریزی اندکی خواهد داشت

5.ترک خوردگی و قرمزی در گوشه های دهان

6.از دست دادن حس چشایی

7.قرمزی ، سوزش و درد در زیر دندان

در موارد شدیدتر معمولاً مربوط به سرطان یا سیستم ایمنی ضعیف شده از ایدز، ضایعات ممکن است به سمت پایین در مری پخش شود - لوله عضلانی بلند و عضلانی که از قسمت پشت دهان به معده شما کشیده می شود (مری مدفوع). اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است در بلع دچار مشکل شوید یا احساس کنید که غذا در گلو شما گیر کرده است.

نوزادان و مادران شیرده:

علاوه بر ضایعات برجسته سفید دهان نوزادان ممکن است در تغذیه دچار مشکل شوند. آن ها می توانند در دوران شیردهی عفونت را به مادرانشان منتقل کنند و سپس عفونت ممکن است به سینه مادر و دهان کودک منتقل شود.

زنانی که پستان آن ها به کاندیدا آلوده است ممکن است این علائم را تجربه کنند:

1.نوک پستان های غیرمعمول قرمز ، حساس ، ترک خورده

2.پوست براق یا پوسته پوسته بر روی قسمت تیره و مدور اطراف نوک پستان (آرئول)

3.درد غیرمعمول در دوران شیر دهی یا نوک سینه های دردناک بین تغذیه

4.درد عمیق در قفسه سینه

درد سینه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید:

اگر شما یا فرزندتان ضایعات سفید در دهان دارید، به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.برفک در کودکان بزرگتر ، نوجوانان و بزرگسالان شایع نیست و بنابراین اگر برفک رشد کرد به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا نیاز به بررسی بیشتر وضعیت پزشکی دارد یا علت دیگری دارد.

علت ها:

به طور معمول سیستم ایمنی بدن شما برای دفع ارگانیسم های مهاجم مضر مانند ویروس ها ، باکتری ها و قارچ ها ، ضمن حفظ تعادل بین میکروب های "خوب" و "بد" که در بدن شما ساکن هستند ، کار می کند اما گاهی اوقات این مکانیسم های محافظ با شکست مواجه می شوند و تعداد قارچ های کاندیدا را افزایش می دهند و باعث می شوند عفونت برفک دهان مهار شود .

شایع ترین نوع قارچ کاندیدا؛ کاندیدا آلبیکنس است که عوامل متعددی مانند سیستم ایمنی ضعیف می توانند خطر برفکی شدن دهان را افزایش دهند.

عوامل خطر:

در صورت اعمال هر یک از این موارد ، ممکن است خطر ابتلا به برفک دهان افزایش یابد:

- سیستم ایمنی ضعیف :

برفک دهانی به دلیل کاهش ایمنی در شیرخواران و بزرگ ترها بیشتر اتفاق می افتد. برخی از شرایط پزشکی و معالجه می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند مانند سرطان و درمان های آن ، پیوند عضو و داروهای مورد نیاز برای سرکوب سیستم ایمنی بدن ، و ایدز.

- دیابت:

اگر مبتلا به دیابت درمان نشده اید یا بیماری به خوبی کنترل نشده است ، بزاق شما ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند باشد که رشد کاندیدا را بیشتر می کند.

- عفونت های مخمر واژن :

عفونت های مخمر واژینال توسط همان قارچ هایی ایجاد می شود که برفک دهان ایجاد می کند که می توانید عفونت را به کودک خود منتقل کنید.

- داروها :

داروهایی مانند پردنیزون ، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا آنتی بیوتیک هایی که تعادل طبیعی میکروارگانیسم ها در بدن شما را مختل می کنند ، می توانند خطر برفک دهان را افزایش دهند.

- سایر شرایط دهان و دندان:

داشتن پروتز یا داشتن شرایطی که باعث خشکی دهان می شود می تواند خطر برفک دهان را افزایش دهد.

عوارض:

برفک دهانی به ندرت برای کودکان و بزرگسالان سالم مشکل ساز می شود.

برای افرادی که ایمنی کمتری دارند ، مانند درمان سرطان یا ایدز برفک می تواند جدی تر باشد.

برفک دهانی بدون درمان می تواند منجر به عفونت های کاندیدای سیستماتیک شود.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید ، برفک ممکن است به مری یا سایر قسمت های بدن شما گسترش و انتقال یابد.

پیشگیری از ابتلا به برفک دهان :

این اقدامات ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به برفک دهانی کمک کند:

- دهان خود را بشویید :

اگر نیاز به استفاده از استنشاقی کورتیکواستروئید دارید، حتماً بعد از مصرف دارو دهان خود را با آب بشویید یا دندان های خود را مسواک بزنید.

_حداقل روزانه دو بار دندان های خود را مسواک بزنید و روزانه یا به همان اندازه که دندانپزشک شما توصیه می کند نخ دندان استفاده کنید.

شستن دهان

- پروتزهای خود را بررسی کنید :

شب ها پروتزهای خود را بردارید و اطمینان حاصل کنید که پروتزها مناسب هستند و باعث تحریک نمی شوند. روزانه پروتزهای خود را تمیز کنید که بهترین روش برای تمیز کردن نوع پروتزهای خود را از دندانپزشک تان بخواهید.

- مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید ، خصوصاً اگر دیابت دارید یا پروتز دارید :از دندانپزشک خود سؤال کنید که چند بار نیاز به ویزیت دارید.

- بررسی آنچه می خورید :

سعی کنید مقدار غذاهای حاوی قند را که می خورید محدود کنید که این ممکن است رشد کاندیدا را بیشتر کند.

- در صورت ابتلا به دیابت ، کنترل قند خون را حفظ کنید :قند خون کنترل شده می تواند میزان قند موجود در بزاق شما را کاهش دهد و رشد کاندیدا را کم کند.

- خشکی دهان را درمان کنید :

از پزشک خود در مورد راه های پیشگیری یا درمان خشکی دهان خود سوال کنید.

درمان برفک دهان

هدف از هرگونه درمان برفک دهانی متوقف کردن گسترش سریع قارچ است اما بهترین روش ممکن به سن شما ، سلامت کلی و علت عفونت بستگی دارد. از بین بردن دلایل اساسی در صورت امکان می تواند از پیشرفت و گسترش آن جلوگیری کن د.

بزرگسالان و کودکان سالم :

پزشک ممکن است داروی ضد قارچ را توصیه کند که این به اشکال مختلفی از جمله مکمل ها ، قرص ها یا مایعات وجود دارد و اگر این داروهای موضعی مؤثر نباشند ، ممکن است دارو های دیگری توصیه شود .

نوزادان و مادران شیرده :

اگر در حال شیردهی هستید و شیرخوار شما برفک دهان دارد ، شما و کودک می توانید عفونت را منتقل کنید. پزشک ممکن است یک داروی ضد قارچ خفیف برای کودک شما و یک کرم ضد قارچ برای سینه شما تجویز کند.

بزرگسالانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند :

بیشتر اوقات پزشک داروهای ضد قارچ را توصیه می کند.

درمان دارویی برفک دهان نوزاد و بزرگسالان:

برای درمان دارویی برفک دهان پزشکان به مدت ده روز قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعیرا تجویز می کنند.

برای درمان برفک دهان در بالغین پزشکان از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول و داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی استفاده می کنند.

مصرف محلول دهانشویه نیستاتین از دسته پلی ان ها و یک ترکیب آنتی بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می باشد که مصرف آن 4 بار در روز در درمان برفک دهانی موثر است.

دهانشویه کلرهگزیدین، نیز که یک دهانشویه آنتی سپتیک است ، یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا است که در درمان برفک دهان موثر است.

دهانشویه

داروهای خانگی برفک دهان

1.نمک

نمک بهترین درمان برای برفک دهان است که یک محیط غیرقابل مهار برای قارچ ایجاد می کند و علاوه بر این ، نمک کمک می کند که علائم زودتر بهبود یابند.

½ تا 1 قاشق چای خوری نمک را در 1 فنجان آب گرم مخلوط کنید و غرغره کنید و سپس آن را تف کنید و روزانه چند بار این کار را تکرار کنید تا نتیجه حاصل شود.

همچنین می توانید مقداری نمک را روی زبان و قسمت داخلی دهان خود بپاشید و سپس آن را برای چند ثانیه به آرامی با انگشتان خود مالش دهید و بعد کاملاً با آب گرم بشویید ، از این روش درمانی دو بار در روز برای چند روز استفاده کنید.

2. ماست

ماست پروبیوتیک حاوی میکروب زنده یا فعال گونه های لاکتوباسیل است که می تواند به درمان برفک کمک کند و همچنین باعث بهبود هضم می شود . برای درمان عفونت مخمر فقط از ماست ساده و بدون شیر استفاده کنید.

به مدت چند هفته روزانه 2 تا 3 فنجان ماست میل کنید.

همچنین با انگشت مقداری ماست را روی زبان و داخل دهان مالش دهید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب گرم بشویید. این کار را یک یا دو بار در روز برای چند روز انجام دهید.

3. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک درمان مناسب برای مقابله با عفونت دهان است و به از بین بردن مخمر و کاهش ناراحتی های ناشی از برفک کمک می کند.

در یک مطالعه 2007 در ژورنال مواد غذایی دارویی ، محققان دریافتند که روغن نارگیل در برابر گونه های مختلف کاندیدا فعال است.

با استفاده از یک تکه پنبه ، روغن نارگیل خالص را روی ناحیه داخلی دهان و زبان خود بمالید و این کار را چند بار در روز به مدت یک هفته انجام دهید.

هر روز صبح ، روغن کشیدن را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل فوق العاده با معده خالی انجام دهید و آن را به مدت 10 دقیقه در اطراف دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید و در آخر دهان تان را با آب گرم بشویید و دندان های خود را طبق معمول مسواک بزنید . این کار را روزانه انجام دهید تا سلامت دهان و دندان خوبی داشته باشد .

4. سرکه سیب

سرکه سیب حاوی آنزیم هایی است که می توانند عفونت کاندیدا را کنترل کنند و همچنین سطح pH بدن را برای مبارزه با رشد مخمر ایجادکننده عفونت بازیابی می کند و علاوه بر این ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در برابر کاندیدا دفاع خوبی به بدن شما می دهد.

طبق یک مطالعه سال 2014 که در ژورنال پروتزها منتشر شده است ، سرکه سیب خواص ضد قارچ در برابر گونه های کاندیدا نشان داد .

2 قاشق چای خوری سرکه سیب خام و یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و از این محلول برای شستشوی دهان چندین بار در روز استفاده کنید تا متوجه بهبودی شوید .

همچنین 2 قاشق غذا خوری سرکه سیب خام و کمی عسل خام را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و روزانه 2 بار آن را بنوشید .

5.روغن درخت چای

روغن درخت چای برای درمان برفک دهان مؤثر است و خاصیت ضد قارچ فوق العاده آن به کنترل رشد مخمر کمک می کند و باعث بهبودی سریع می شود .

در مطالعه ای در سال 2004 که در ژورنال آنتی میکروبی شیمی درمانی انجام شده است ، محققان اثرات ضد قارچ روغن درخت چای و اجزای آن را بر روی کاندیدا آلبیکنس بسیار مؤثر دانستند .

4 یا 5 قطره روغن درخت چای را به 1 لیوان آب گرم اضافه کنید و چند دقیقه از این محلول استفاده کنید و غرغره کنید و از این روش درمانی دو بار در روز تا زمان بهبود عفونت استفاده کنید.

نکته:به یاد داشته باشید که روغن درخت چای را مصرف نکنید زیرا این امر می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

6. جوش شیرین

جوش شیرین یک داروی موثر و ارزان برای عفونت دهان است که می تواند مخمر ایجاد کننده عفونت را از بین ببرد .

براساس مطالعه سال 2009 که در مجله تحقیقات شفاهی برزیل منتشر شده است ، 5 درصد بی کربنات سدیم در برابر کاندیدا آلبیکنس مؤثر است .

علاوه بر این با خنثی کردن اسیدها به حفظ سطح مناسب pH در دهان کمک می کند .

1 تا 2 قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر ایجاد شود و برای استفاده از این خمیر روی زبان و ناحیه گونه داخلی از یک تکه پنبه استفاده کنید و چند دقیقه صبر کنید و سپس دهان خود را با آب گرم بشویید و این روش درمانی را 2 یا 3 بار در روز به مدت چند روز دنبال کنید.

همچنین یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و برای خلاص شدن از این مشکل از این محلول برای شستن دهان روزانه دو بار استفاده کنید.

7. دارچین

دارچین یکی دیگر از داروهای خانگی مؤثر برای مقابله با این عفونت مخمر دهان است . خاصیت ضد قارچ قدرتمند آن می تواند رشد کاندیدا آلبیکنس را کنترل کند.

روزانه 1 تا 2 فنجان چای دارچین بنوشید :برای تهیه چای یک قاشق چای خوری پودر دارچین یا یک تکه کوچک چوب دارچین را به مدت 5 دقیقه در 1 فنجان آب بجوشانید و صاف کنید و بنوشید و همچنین می توانید کمی آب لیمو را در آن اضافه کنید.

چند قطره روغن دارچین را در 1 قاشق روغن زیتون فوق العاده یا هر حامل رقیق کنید و این روغن را روی لکه های سفید ناشی از برفک دهان بمالید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس آن را بشویید. این کار را یک بار در روز برای چند روز انجام دهید.

توجه:زنان باردار باید از مصرف دارچین خودداری کنند.

8.سیر

سیر یکی دیگر از اقدامات مؤثر در کاهش عفونت برفک است و خاصیت ضد قارچ آن به از بین بردن مخمر در دهان شما کمک می کند و حتی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود .

در مطالعه ای در سال 2005 که در مجله آنتی بیوتیک ها و شیمی درمانی انجام شده است ، نتایج امیدوار کننده فعالیت ضد قارچ عصاره سیر تازه در برابر کاندیدا آلبیکنس بود .

برای مقابله با عفونت به طور مرتب 2 یا 3 حبه سیر خام را به طور مرتب میل کنید و از طرف دیگر ، پس از مشورت با پزشک کپسول یا قرص سیر مصرف کنید .

همچنین ، روزانه چند بار روغن سیر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید .

9. روغن اورگانو

روغن اورگانو همچنین در مهار رشد مخمر که باعث برفک دهان می شود ، مؤثر است و براساس یک مطالعه سال 2001 که در بیوشیمی مولکولی و سلولی منتشر شده است ، فعالیت های ضد قارچ روغن پونه کوهی علیه کاندیدا آلبیکنس مؤثر است .

روغن همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

2 یا 3 قطره روغن پونه کوهی را در 1 قاشق روغن زیتون مخلوط کنید و آن را روی زبان و داخل دهان خود بمالید و آن را به مدت 10 دقیقه نگهدارید و سپس با آب گرم بشویید و دوبار در روز تکرار کنید تا زمانی که بهبود پیدا کنید.

همچنین می توانید 3 قطره روغن پونه کوهی را به یک لیوان آب اضافه کنید و آن را دو بار در روز برای چند روز در هفته بنوشید.

گزینه دیگر مصرف کپسول های روغن اورانگانو پس از مشورت با پزشک است.

10. برگ زیتون

برگ زیتون دارای خاصیت ضد قارچ قدرتمند است و باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های ایجاد کننده برفک دهان می شود. علاوه بر این حاوی یک ماده فعال به نام اولئوروپئین است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند .

عصاره برگ زیتون (250 تا 500 میلی گرم) را 3 بار در روز مصرف کنید و برای دوز مناسب شرایط تان با پزشک خود مشورت کنید.

روزانه چند فنجان چای برگ زیتون بنوشید و برای تهیه این چای ، 1 تا 2 قاشق چای خوری برگ زیتون را به مدت 10 تا 15 دقیقه در یک فنجان آب جوش بریزید و سپس آن را صاف کنید .

برگ زیتون

برای درمان برفک دهان از مصرف این غذاها خودداری کنید:

 • پنیر مانده
 • مشروبات الکلی
 • انواع مواد شکر دار
 • ادویه جات
 • انواع سس
 • سبزیجات مانند خیار و چغندر و کنسروهای گوجه
 • گوشت های هورمونی
 • فست فود
 • غذاهای فریز شده
 • شکلات
 • میوه ها
 • غذاهای تخمیر شده
 • قارچ
 • سرکه و ترشی جات دارای سرکه

سایر نکات

 • بهداشت دهان و دندان را خوب تمرین کنید :روزانه دو بار مسواک بزنید و روزی یکبار نخ دندان بزنید و هرگز مسواک خود را با کسی به اشتراک نگذارید .
 • هر روز زبان خود را با یک تکه پنبه یا یک اسکرابر زبان پاک کنید .
 • برای پیشگیری از برفک ، اغلب مسواک خود را تعویض کنید.
 • اگر از پروتز استفاده می کنید ، آن ها را قبل از رختخواب بردارید و یک شبه در تمیز کننده دندان که می توانید از داروخانه ها خریداری کنید ، خیس کنید و روزانه پروتزهای خود را با مسواک تمیز و آب تمیز کنید .
 • اگر دیابتی هستید ، با چک کردن مرتب آن میزان قند خون خود را کنترل کنید که این کار به جلوگیری از عفونت کمک می کند.
 • برای پیشگیری از رشد مخمر میزان مصرف غذاهای قندی را محدود کنید.
 • اگر سیگار می کشید ، سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا این امر می تواند علائم را بدتر کند.
 • برای کاهش ناراحتی ، آب خنک یا تکه های یخ را ببلعید .
 • مواد غذایی مانند ژلاتین و بستی که به راحتی بلعیده می شوند را بخورید .
 • مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید ، خصوصاً اگر دیابت دارید یا از پروتز استفاده می کنید.

علل و راههای درمان سریع برفک دهان نوزاد و بزرگسالان

4.2332
این مطلب مفید بود ؟28250
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی