بوی بد دهان کودک

با بوی بد دهان بچه ها چه کنیم؟ علت و درمان

کد مطلب : 30539تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
بوی بد دهان در کودکان می تواند نشانه یک بیماری یا وجود مشکلی در بدن آنها باشد پس باید برای درمان بوی بد دهان فرزندتان ابتدا علت آن را بدانید.

با بوی بد دهان بچه ها چه کنیم؟

همه ما می دانیم که مصرف سیر و پیاز عاملی مهم در ایجاد بوی بد دهان بزرگسالان محسوب می شود و معمولا برای رفع آن جویدن آدامس، دهان شویه و مسواک توصیه می شود. اما متأسفانه هنگامی که دهان کودک بوی بد بدهد این گزینه ها موثر نیستند.

در بیشتر موارد بوی بد دهان کودک می تواند به آنچه که اخیرا خورده است مربوط شود، از طرفی دیگر نیز اگر این بوی بد دهان بیش از یک روز ادامه یابد باعث نگرانی والدین خواهد شد.

علت بوی بد دهان کودک

موارد بی شماری وجود دارد که سبب بوی بد دهان کودک می شود. برخی از این بو ها در خانه قابل درمان هستند اما برخی دیگر نشانگر موارد جدی تر می باشند که مراجعه به دندان پزشک را می طلبد. برخی از این موارد عبارتند از:

مصرف غذاهای بودار:

شایع ترین علت بوی بد دهان این مورد می باشد زیرا اگر کودک از غذاهایی که شامل مواد تند و تیز مانند سیر و پیاز لذت ببرد ممکن است پس از هضم در دستگاه گوارش باعث بوی بد دهان او شود.

بهداشت ضعیف دهان و دندان:

دهان انسان پر از باکتری است و کودکان از این قضیه مستثنی نیستند. این باکتری ها با ذرات باقیمانده مواد غذایی در لثه، زبان، دندان و لوزه کودک ارتباط برقرار کرده و فعل و انفعالات باکتریایی سبب بوی بد دهان خواهد شد.

بهداشت دهان کودکان

خشکی دهان:

اگر کودک بینی پری داشته باشد باعث می شود هنگام تنفس از دهان به مشکل بربخورد. دراین شرایط باکتری ها رشد کرده و سبب بوی بد دهان خواهند شد.

آبسه ، حفره و پوسیدگی و ایجاد تارتار:

هرکدام از این موارد می توانند سبب بوی بد دهان شوند.

وجود اشیا خارجی:

هرآن چه که در دهان کودک قرار بگیرد سبب ناراحتی او و بوی بد دهانش می شود. البته برخی از این موارد ممکن است به دلیل وضعیت پزشکی او باشد.

حساسیت و سرماخوردگی:

مخاط اضافی باعث رشد باکتری ها شده و بوی بد دهان را به همراه خواهد داشت.

عفونت سینوسی:

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مایعات در قسمت بینی تجمع کرده و در پشت گلو فرو روند.

عدم مراقبت از دندان:

مراقبت ضعیف از دندان منجر به پوسیدگی آن می شود حتی اگر کودک دارای تعداد کمی دندان باشد.

لوزه بزرگ:

باکتری ها می توانند همراه مواد غذایی در حفره های لوزه تجمع یابند و سبب بوی بد دهان شوند.

بیماری ریفلاکس معده:

این بیماری در شرایطی رخ می دهد که اسید های معده حباب شده و سبب ایجاد رایحه اسیدی شوند.

ریفلاکس معده کودکان

برای رفع بوی بد دهان کودک چه باید کرد؟

بوی بد دهان کودک در بسیاری از موارد با پیشرفت های ساده و راهکارهای خانگی قابل درمان است که عبارتند از:

 • بعد از هر بار تغذیه و قبل خواب زبان و لثه کودک را بااستفاده از یک مسواک نرم پاک کنید. استفاده از خمیر دندان نیز گزینه خوبی است.
 • اطمینان حاصل کنید دست ها، پستانک و اسباب بازی های کودک به خوبی شسته شده باشند زیرا این امر هرگونه باکتری مخاطی خشک را کنترل می کند.

نکاتی برای جلوگیری و رفع بوی بد دهان:

چنانچه در ابتدای این بخش از نمناک هم گفته شد از آن جا که بیشتر موارد بوی بد دهان کودک ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان می شود پس باید نحوه مراقبت از دندان ها را به کودک آموخت:

 1. دندان های کودک را روزانه دوبار و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و پس از هر وعده غذایی دهان او را بشویید. هنگام مسواک زدن می توانید آهنگ و کارتون مورد علاقه کودک را پخش کنید تا مسواک زدن او به دو دقیقه برسد. همچنین در صورت توانایی کودک اجازه دهید تا مسواکش را خودش انتخاب کند.
 2. از دندان پزشک کودکتان بخواهید تا دهان شویه ای مناسب برای کودک را تجویز کند.
 3. به کودک بیاموزید چگونه از نخ دندان استفاده کند.
 4. کودک باید زبان خود را بطور صحیح تمیز کند زیرا بیشتر باکتری ها برروی زبان تجمع میابند و سبب بوی بد دهان می شوند . مسواک هایی در بازار وجود دارند که قسمتی مناسب برای شستشوی زبان دارند و مانند یک اسکرابر زبان عمل می کنند.
 5. کودک را هیدراته نگه دارید زیرا افزایش تولید بزاق احتمال خشکی دهان را کاهش می دهد.
 6. از رژیم غذایی سالم و متعادل بدون قند برای کودک استفاده کنید.
 7. هرگونه کاشت دندانی کودک مانند پروتز را کاملا و بطور مرتب تمیز کنید.
 8. معاینات منظم دندان پزشکی کودک را فراموش نکنید زیرا گاهی اوقات درمان بوی بد دهان از توانایی شما فراتر می رود و می تواند نشانه ای جدی محسوب شود.
 9. عادات بد کودک را ترک کنید، زیرا برخی عادات غلط چون مکیدن انگشت شست، جویدن و مکیدن اشیا می تواند سبب بوی بد دهان شود.

مسواک زدن کودکان

برخی از داروهای طبیعی برای بوی بد دهان :

در حالی که جایگزینی برای مسواک و نخ دندان وجود ندارد اما می توان با انجام و رعایت موارد زیر بوی بد دهان کودک را به حداقل برسانید:

 • کودک هیدراته بماند
 • هر دو سه ماه یکبار مسواک کودک را تعویض کنید
 • با مخلوط یک فنجان آب جوش شیرین شده و اضافه کردن اسانس نعنا دهان شویه ای برای کودک تهیه کنید اما حین استفاده به کودک یاداوری کنید تا آن را قورت ندهد.

داروهای طبیعی یکی از روش های عالی برای تسکین بوی بد دهان محسوب می شود اما مهم است که به یاد داشته باشید این درمان قطعی نیستند. اگر بوی بد دهان کودک شما نشانه بیماری لثه یا بیماری پزشکی دیگری مانند عفونت، پلاک یا تارتار باشد این داروهای درمانی برای رفع کارساز نیستند بلکه آن ها فقط کمی از بوی دهان را از بین می برند. هنگامی که یک وضعیت پزشکی واقعی وجود داشته باشد تنها راه حل این است که معاینات دندان پزشکی کودک را به طور مرتب بروید.

اگر گمان می کنید که بوی بد دهان کودک به دلیل عادت خوابیدن است در این زمینه به آن ها کمک کنید. در حالی که نمی توانید بوی بد دهان را در خانه بطور کامل درمان کنید می توانید یک دستگاه مرطوب کننده به اتاق آن ها ببرید تا به میزان رطوبت هوا اضافه شود.

افزایش رطوبت به مبارزه با خشکی دهان کمک می کند. همچنین می توانید به کودکان کمک کنید تا موقعیت های مختلف خوابیدن را امتحان کند و تا زمانی که مستعد حوادث شبانه نیستند به آن ها اجازه دهید در صورت بیدار شدن از خواب یک فنجان آب بنوشند.

نتیجه گیری:

بهداشت دهان و دندان برای تمام افراد از اهمیت بالایی برخوردار است به ویژه برای کودکان که در حال رشد هستند. یادگیری روال مراقبتی دهان و دندان به کودکان ضروری است.

برخی سوالات رایج و متداول:

1. چرا کودک حتی پس از مسواک زدن نیز دهانش بو می دهد؟

اکثر کودکان نمی دانند چگونه باید دندان های خود را بطور موثر تمیز کنند. آن ها باید حداقل دو دقیقه مسواک بزنند و تمام قسمت های دندان و زبان خود را تمیز کنند.

2. چرا کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد بوی بد دهان هستند؟

کودکان نسبت به بزرگسالان تمایل به خوابیدن بیشتری دارند همین امر به باکتری های موجود در دهان کمک می کند تا رشد بیشتری داشته باشند.

3. آیا بوی بد دهان در کودکان به دیابت مربوط می شود؟

این مورد البته در همه صادق نیست اما بله ، بوی بد دهان با دیابت مرتبط است اما به چندین بیماری دیگر نیز مربوط می شود.

با بوی بد دهان بچه ها چه کنیم؟ علت و درمان

4197
این مطلب مفید بود ؟15740
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
3 نظر به ثبت رسیده است
حمید محمدی1398-01-15
سلام بعضی وقتها بوی بد دهان دلایل دیگری هم دارد .مثلاسردی معده یا نارحتیهای کلیوی .که باید با آزمایش یا متخصص طب سنتی مشورت کرد.
214
مریم 1398-06-21
سلام پسر من در ۱۲سالگی مدتی دهانش خیلی بوی بد میداد که با مسواک و نخ دندان و اب نمک و دهان شویه هم رفع نمیشد . د.رنهایت متوجه شدیم که مشکل معده داره و با قرص امپرازول خوب شد .
222
الینا1396-10-26
من از بدو تولدم تا الان که 8 سال سن دارم دهانم و نفسم بد بوست.روزی یه بار مسواک میزنم دندانهایتان سالمی هم دارم لطف بفرمایید علت از چیست؟
18763
وبگردی