بوی بد دهان
بوی بد دهان در صبح و بعد از بیدار شدن از خواب یکی از مشکلات آزار دهنده است که در ادامه از دلایل، راه های جلوگیری و درمان بوی بد دهان مطلع خواهید شد.

دلیل و درمان بوی بد دهان هنگام صبح

آلارم گوشی شما هر روز صبح باعث می شود از خواب زیبای شبانه بیدار شوید. علائم خواب از چشمان شما پیداست اما مجبورید که خود را برای روزی که در پیش دارید ، آماده کنید. دقیقا اینجاست که متوجه مزه های بد در دهان خود می شوید. انگار که لایه ای از کیک روی زبان شما باقی مانده است و همچنین بوی آن شما را آزار می دهد. نفس صبحگاهی اصلاً نفس خوشبو و خوشایندی نیست و گاهی اوقات برای شما خجالت آور است اما این چیزی نیست که بخواهید از آن خجالت بکشید زیرا همه انسان ها اینگونه هستند. به همین دلیل در این قسمت از سلامت دهان و دندان نمناک راهکارهایی را برای بوی دهان به شما معرفی خواهیم کرد.

نفس بد بو می تواند به قدری شدید باشد که شما را آزار دهد که گاهی اوقات به آن هالیتوسیس می گویند. نفس صبحگاهی یکی از انواع نفس های بدبو می باشد زیرا اجزای غذا در طول شب بین دندان ها و روی سطح زبان و در طول لثه ها تجمع پیدا می کند. باکتری دهانی اجزا را می شکنند و در نتیجه بوی بد آن حس می شود.

بوی بد دهان صبح

علت های رایج بوی بد دهان در صبح

دهان خشک یکی از اصلی ترین علت های بد بویی دهان هنگام صبح می باشد . بزاق دهان را از شر باکتری ها خلاص می کند و به همین دلیل ترشح بزاق می تواند بوی بد دهان را هنگام خواب کاهش دهد. دیگر علت های بیماری های لثه ، بهداشت ضعیف دهانی ، رژیم غذایی ضعیف ، سیگار کشیدن و یا استفاده از برخی از داروها می باشد.

مشکل رفلاکس معده نیز یکی از عوامل بدبو بودن دهان می باشد که به خاطر اسید معده است. هر زمان که این مشکل برطرف شود ، بوی بد دهان نیز برطرف شده و یا کاهش پیدا می کند.

بوی بد دهان

جلوگیری و درمان بوی بد دهان در صبح یا طول روز

بدبویی دهان ممکن است در وسط روز یا صبح نیز اتفاق بیفتد اما می توان با راهکارهایی آن را تغییر داد. به همین دلیل بهتر است که برای از بین بردن آن راهکارهای زیر را در پیش بگیرید :

- سیگار نکشید :

کنار گذاشتن مواد مخدر یکی از عوامل سلامتی در بدن می باشد و همچنین دهان شما را از شر بوی بد خلاص می کند.

سیگار کشیدن

- بدنتان را مرطوب و هیدراته نگه دارید :

نوشیدن آب قبل از خواب در شب باعث جلوگیری از بوی بد دهان هنگام صبح می شود. البته این کار را باید افرادی انجام دهند که صبح ها تشنه از خواب بیدار می شوند.

- به غذاهایی که می خورید، دقت کنید :

از مصرف غذاهایی که در آن ها سیر یا پیاز به کار رفته است، هنگام شب خودداری کنید و همچنین قهوه در شب نیز دهان را بدبو می کند. به جای آن باید آب بنوشید. اگر احساس کردید که بازهم دهان شما بد بو است ، تنها راهکار آن، مسواک زدن چندباره در طول روز است و همچنین می توانید از خوشبوکننده های دهان نیز استفاده کنید.

- دهانتان را بشویید :

شستن دهان برای سلامت لثه ها و ضدعفونی کردن داخل آن برای خوش بویی موثر خواهد بود و از بوی بد دهان جلوگیری می کند. زبانتان را بعد از مسواک زدن تمیز کنید و یک لایه مسواک روی آن بکشید.

دلیل بوی دهان کودک

- از مواد گیاهی طبیعی استفاده کنید :

مثلاً گیاهانی مثل برگ نعنا و دانه رازیانه و جعفری می تواند با جویدن، دهان شما را خوشبو کند. برای هیچ کس خوشایند نیست که صبح ها با بوی بد دهان بیدار شود اما چاره ای جز تحمل این موضوع نیست.

خوشبختانه این بو با شروع روز و مصرف غذا از بین می رود. تنها کاری که باید انجام دهید ، این است که موارد بالا را رعایت کنید و حداقل روزی دو یا سه بار مسواک زده و نخ دندان بکشید.

هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت دندان های خود مطمئن شوید.

دندانپزشک می تواند راهکارهای اضافه ای به شما پیشنهاد دهد.

دلیل اصلی بوی بد دهان در صبح و راه حل آن

3.9319
این مطلب مفید بود ؟25267
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : بوی دهان
وبگردی