بیماری ژیاردیا
به چه دلیل مبتلا به بیماری عفونی ژیاردیازیس می شوید؟ ژیاردیا یک بیماری عفونی است و عوارضی را به همراه دارد، البته برای درمان این بیماری می توان از روش هایی مانند داروهای آنتی بیوتیکی استفاده کرد.

علل ابتلا به بیماری عفونی ژیاردیازیس و درمان ژیاردیا

ژیاردیا یک موجود زنده است که در یک یا موجود زنده دیگری زندگی می کند (یک انگل) می تواند روده شما را آلوده و ژیاردیا را ایجاد کند ، ژیاردیاسیس عفونت روده (عفونت گاستروانتریت) است. یک انگل پروتوزایی و یک تک یاخته ای و ذره بینی است، یک ارگانیسم تک سلولی میکروسکوپی می باشد ؛ مشکل رایج عفونی در میان کودکان که در این بخش از سلامت نمناک به آن خواهیم پرداخت.

چگونه ژیاردیا می گیریم؟ راه ابتلا به این بیماری عفونی چیست؟

یک فرد آلوده، به وسیله مدفوع خود آن را انتقال می دهد. اگر آب، غذا یا نوشیدنی ها، توسط عفونت ها آلوده شده باشند، ژیاردیا می تواند به افراد منتقل شود.انتقال ،اغلب از طریق آب آشامیدنی آلوده حاوی انگل است. ژیاردیا با کلر زنی استاندارد آب آشامیدنی کشته نمی شود اگر نقص در تصفیه آب وجود داشته باشد، یا اگر آلودگی فاضلاب وجود داشته باشد، عفونت ژیاردی می تواند منتقل شود. شما همچنین ممکن است از طریق تماس مستقیم با کسی که ژیاردیا دارد، آلوده شوید.

انتقالش توسط مدفوع معروف است برای مثال، ممکن است فرد آلوده پس از رفتن به توالت ژیاردیا را در دستش داشته باشد هنگامی که شما با آن شخص تماس برقرار می کنید، می تواند انگل را به دست شما منتقل کند. انگل می تواند از دهان شما وارد شود و روده شما را آلوده کند این بدان معناست که انتقال عفونت به ویژه در کودکان رایج است. و در خانواده ها نیز گسترش می یابد.

فعالیت های جنسی که شامل تماس با مقعد است، راه دیگری برای ابتلا به عفونت ژیاردی است ، همچنین می تواند توسط یک فردی که در آب آلوده شنا می کند (به عنوان مثال در دریاچه ها یا رودخانه ها) گرفتار شود.

بیماری ژیاردیا

بیماری ژیاردیا چیست و چگونه افراد مبتلا به آن می شوند؟

ژیاردیا چقدر رایج است و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

عفونت ژیاردی یک عامل شایع اسهال عفونی در سراسر جهان است ؛ به عنوان یک موجود زنده که رو یا درون یک موجود زنده دیگری زندگی می کند (یک انگل)، معمولا در کشورهایی که از لحاظ بهداشت و درمان فقیر هستند، یافت می شود با این حال، آن را نیز می توان در کشورهای توسعه یافته نیز یافت و شیوع آن در مراکز و موسسات روز دنیا رخ می دهد.

این عفونت انگلی، شایع ترین (روده) انگل در انگلستان است در سال 2013، 3624 مورد عفونت ژیاردیا در انگلستان و ولز گزارش شد، کسانی که بیشترین خطر ابتلا به عفونت را دارند، مسافرانی به مناطقی هستند که در آن مکان ها ژیاردیا رایج است (کشورهایی با ضعف بهداشت و درمان)، کودکان، مردانی که رابطه جنسی با مردان دارند و افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف به هر دلیل.تخمین زده می شود که در کشورهای در حال توسعه، حدود 1 در هر 5 کودک، مبتلا به عفونت ژیاردیا هستند.

علائم ژیاردیا چیست؟

در بسیاری از افراد ،علائمی بعد از ابتلا به عفونت ژیاردیا وجود ندارد و عفونت معمولا توسط سیستم ایمنی پاکسازی می شود. اگر علائم رخ دهد، می توانند یک تا دو هفته پس از اولین تماس با ژیاردیا ظاهر شود. علائم عفونت ژیاردیا ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی می تواند علائمی چون اسهال ناگهانی (حاد) و مداوم (مزمن) تقسیم شود.

بیماری ژیاردیا چیست

نشانه های بیماری ژیاردیا

علائم اسهال حاد:

اسهال حاد رایج ترین عفونت ژیاردیا است. شروع اسهال ناگهانی است که می تواند حالت منفجر شد و آبریزشی باشد. خونریزی ندارد و حاوی مخاط نیست. ممکن است درد و گرفتگی شکم (شکم) را تجربه کنید و مقدار زیادی از باد را نیز همراه خود داشته باشید. علائم معمولا بعد از چند روز از بین می رود، اما اسهال می تواند بیش از یک هفته ادامه یابد.بیماری (استفراغ) و درجه حرارت بالا (تب) در این رابطه غیر معمول است.

علائم اسهال مزمن:

در برخی از افراد علائم ممکن است شدت شروع آنها کمتر شدید باشد اسهال مزمن می تواند پیشرفت کند که می تواند پایدار بماند.مدفوع تمایل به حالتی چرب گونه دارد و اسهال می تواند بین 2-6 هفته، گاهی بیشتر طول بکشد ؛ خستگی، دل درد (تهوع)، کاهش اشتها و کاهش وزن می تواند رخ دهد و همچنین علائمی چون خارش، نفخ و سوزش سر دل. کمبود ویتامین ها همچنین می تواند در عفونت مزمن موثر باشد. عفونت مزمن ژیاردیا می تواند برای ماهها یا حتی سالها طول بکشد، در صورتی که تشخیص داده نشود و درمان نشود.

علائم کم آبی بدن :

اگر اسهال ناشی از عفونت ژیاردیا باشد، کمبود مایع در بدن (کم آبی بدن) ممکن است اتفاق بیافتد.

کم آبی بدن

کم آب شدن بدن 

چگونه ژیاردیا تشخیص داده می شود؟

عفونت ژیاردیا ،معمولا هنگامی تشخیص داده می شود که ژیاردیا در مدفوع یافت شود، که پس از نمونه گیری از مدفوع مشخص می شود.به طور مطلوب، سه نمونه مدفوع از روزهای مختلف گرفته می شود، به دلیل تغییرات بالقوه در دفع ژیاردیا در مدفوع.

اگر شما اسهال ناگهانی (حاد) یا مداوم (مزمن) دارید، عفونت ژیاردی را نیز در نظر بگیرید، مخصوصا اگر اخیرا به خارج از کشور سفر کرده یا در یکی از گروه های در معرض خطر برای عفونت قرار داشته اید باید به پزشک خود گزارش دهید تا بتوانند شما را مورد بررسی قرار دهند و ترتیب دهند تا نمونه ی مدفوعی را ارسال کنید.

درمان ژیاردیا چیست؟

داروهای آنتی بیوتیکی

درمان معمول ژیاردیا با آنتی بیوتیک است، مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است جایگزین دیگری که مورد استفاده قرار گیرد، تینیدازول است. درمان ژیاردیا دوره کوتاه5 تا 7 روزه ای دارد که با این آنتی بیوتیک به راحتی ریشه کن می شود. ژیاردیا امکان عود دوباره دارد و اگر بهداشت رعایت نشود و کودک دوباره به این انگل مبتلا شود، این بیماری عود می کند.

مایعات و مواد غذایی :

شما باید به توصیه هایی که در مورد علل اسهال مسافرتی داده می شود، عمل کنید.

درمان ژیاردیا

درمان های بیماری ژیاردیا

آیا ژیاردیا عوارض دیگری دارد؟

اکثر افرادی که عفونت ژیاردیا را تجربه می کنند، بهبود کامل پیدا می کنند و هیچ عارضه یا مشکلات بیشتری ندارند. با این حال، اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود، خطر ابتلا به عفونت وجود دارد (به متن پایین نگاه کنید). عوارض شبیه به علت های دیگر اسهال مسافرتی.

سایر عوارض خاص عفونت ژیاردی عبارتند از:

کاهش وزن - می تواند در عفونت مداوم (مزمن) ژیاردی رخ دهد. محدودیت رشد در کودکان - می تواند در عفونت مزمن ژیاردیا رخ دهد این اتفاق به ویژه مشکل کشورهای در حال توسعه است ،که دارای این شرایط هستند و درمان نمی شوند.

نارسایی ضعیف و کمبود ویتامین - در عفونت مزمن ژیاردیا وجود دارد. این اتفاق به این دلیل است که عفونت قارچی می تواند با جذب مواد مغذی ضروری از غذای مصرفی شما بهره ببرد.

عفونت کیسه صفرا و عفونت پانکراس (پانکراتیت) - همچنین این اتفاق نیز می تواند رخ دهد.

 بیماری ژیاردیا چه عوارضی دارد

عوارضی که عفونت ژیاردی دارد

آیا می توان از عفونت ژیاردیا جلوگیری کرد؟

به طور کلی، بهداشت خوب برای جلوگیری از گسترش بسیاری از عفونت ها به دیگران و کاهش ابتلا به عفونت از دیگران ضروری است علاوه بر این، هنگام مسافرت به مناطقی که بهداشت و درمان ضعیفی دارند، باید مراقب خود باشید که چه چیزی می خورید یا می نوشید.

فعالیت جنسی که شامل تماس با مقعد است، خطرناک است ، اگر انگشتانتان در حین رابطه جنسی در تماس با مقعد فرد مقابلتان قرار گرفت، یا کاندومی که مورد استفاده در رابطه جنسی مقعدی قرار گرفته را دست زدید، در این صورت حتما دست های خود را کاملا بشورید. تماس بین دهان و مقعد بسیار خطرناک است و باید از آن اجتناب شود.

 

عوارض و علائم بیماری ژیاردیا و روش های درمان ژیاردیا

4.390
این مطلب مفید بود ؟7713
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی