بیماری باشگاه
در محیط باشگاه به دلیل وجود آلودگی و جرم ممکن است به برخی از بیماری ها مبتلا شوید ایا میدانید این بیماری باشگاه شامل کدام بیماری ها می شود.

عفونت و بیماری هایی که در محیط باشگاه منتقل می شوند

همه ما برای سلامتی بدن به باشگاه می رویم اما گاهی اوقات خود باشگاه می تواند منطقه ای پر از جرم و آلودگی باشد و ما را مریض کند. در این قسمت از سلامت نمناک به بیماری باشگاه و عفونت هایی اشاره می کنیم که ممکن است از محیط باشگاه بگیرید.

10 عفونت و بیماری که ممکن است در محیط باشگاه مبتلا شوید 

1. فولیکولیتیس

تعریف:

این عفونت نوعی التهاب در فولیکول های موهای بدن است که ممکن است بر اثر گرما ، عرق، باکتری ، قارچ و دیگر علت ها به وجود بیاید و این عفونت می تواند بر اثر به اشتراک گذاشتن لباس ها و حوله های باشگاه در فرد ایجاد شود.

علائم:

برجستگی ها و گاهی اوقات تاول و جوش های قرمز در هر فولیکول مو که ممکن است چرکی یا غیر چرکی باشد. 

چگونگی درمان:

  • اگر زیاد عرق می کنید، باید از لباس های خنک تر استفاده کنید و حتما بعد از دوش گرفتن از حوله های تمیز استفاده کنید.
  • از شوینده های آنتی باکتریال استفاده کنید که می تواند باکتری های پوست را از بین ببرد.
  • اسپری های بدن حاوی سالیسیک اسید نیز می تواند بدن را مرطوب کنند و عفونت ها را از پوست و فولیکول های مو دور کنند. 

فولیکولیتیس

2. عفونت حلقه ای

تعریف :

این عفونت یک عفونت رایج پوستی است که توسط قارچ ها ایجاد می شود و از تماس پوست به پوست، حوله های کثیف، دوش های کثیف باشگاه و دیگر سطوح آلوده انتقال می یابد. 

علائم :

برجستگی و قرمزی پوست در قسمت هایی مثل سینه ، باسن، کمر و کشاله ران اما باز هم ممکن است در جاهایی غیر از این قسمت ها مشاهده شود. 

چگونگی درمان :

متخصص پوست در این شرایط می تواند داروهای مناسبی را برای شما تجویز کند. حتما بعد از باشگاه بدن خود را تمیز کنید و در منزل دوش بگیرید. اگر کوچک ترین قرمزی مشاهده کردید، آن را جدی بگیرید و از پزشک، درمان مناسب را بگیرید تا افزایش پیدا نکند. 

3. خارش کشاله ران

تعریف :

خارش کشاله ران به تنهایی نیز می تواند یک عفونت قارچی باشد و آقایان بیش از خانم ها با آن مواجه می شوند زیرا عرق آن ها در این قسمت ها بیشتر است. 

علائم :

چنانچه بخش سلامت نمناک عنوان کرده است اولین نشانه آن معمولا خارش است و سپس ممکن است التهاباتی قرمز یا صورتی معمولا در قسمت داخل ران خود مشاهده کنید. 

درمان :

  • از پودر زینک اکسید استفاده کنید تا رطوبت بدن را در حالت متعادلی نگه دارد.
  • از پودرهای ضد قارچ استفاده کنید.
  • حتما بعد از ورزش دوش بگیرید و لباس زیر خود را تعویض کنید.
  • کرم های درمانی تجویز شده را با لایه ای نازک به پوست بزنید و سپس پودر را روی آن اعمال کنید. 

4. عفونت پای قهرمان

تعریف :

این عفونت نیز یک عفونت قارچی و رایج بین مردان جوان است و از تماس پوست به پوست انتقال می یابد و ممکن است که در استخر و باشگاه به آن مبتلا شد. 

بیماری باشگاه

علائم :

خارش یکی از رایج ترین علائم این عفونت است و بر جستگی های قرمز در اطراف پا و بین انگشتان پا نیز از دیگر علائم آن است. 

چگونگی درمان :

این مشکل را می توان با کرم ها و پودرهای ضد قارچی مثل لوتریمین درمان کرد اما پیشگیری بهتر از درمان است و برای پیشگیری از دمپایی ها و کفش های کاملا تمیز استفاده کنید . پاهای خود را بدون کفش تان روی زمین باشگاه نگذارید و اگر پاهای شما بیش از حد عرق می کند، از پودرهای ضد قارچی قبل و بعد از تمرین استفاده کنید.

5. شپش

تعریف :

شپش ها به سر، کشاله ران و بدن فرد حمله می کنند و این حشرات در موهای بدن مثل موهای سینه، ابرو، مژه ، زیر بغل و ریش فرد نیز قرار می گیرند. این حشرات می تواند از استفاده شانه مشترک ، کلاه، روسری ، موی مصنوعی ، حوله، لباس و ... انتقال پیدا کند . 

علائم :

خارش شدید رایج ترین نشانه است. 

چگونگی درمان :

درمان های زیادی برای شپش وجود دارد و اصلا مجبور نیستید که موهای کل سرتان را بزنید . پزشک در این شرایط برای شما دارو تجویز می کند و از طرفی برای پیشگیری باید بهداشت کامل را در باشگاه رعایت کنید و از به اشتراک گذاشتن لوازم شخصی اجتناب کنید. 

بیماری از باشگاه

6. زگیل کف پا

تعریف :

این عفونت در کف پای انسان به دلیل یک نوع ویروس پوستی به وجود می آید. 

علائم :

کف پای شما در قسمت هایی شبیه گل کلم می شود و برجستگی های زیادی روی آن دیده می شود و در واقع رگ های خونی در این حالت تغذیه کمتری دارند. 

چگونگی درمان :

پزشکان در این حالت توصیه می کنند که قبل از استفاده از پماد سالیسیک اسید، حدود 10 دقیقه پا های خود را در آب خیس کنید و صبح ها نیز با یک لایه نازک وازلین این قسمت ها را بپوشانید و سپس با سنگ پا سلول های مرده پوست را بردارید.

متخصص نیز در این موراد برای شما درمان هایی مثل فریز درمانی ، لیزر، تزریق دارو را در پیش می گیرد. 

7. مولوسکوم کانتوژیوزوم

تعریف :

این عفونت پوستی در اثر ویروس آبله به وجود می آید و از تماس پوست با پوست، استخر، حوله آلوده و رابطه جنسی منتقل می شود.

علائم :

نقاط برجسته قرمز یا صورتی کوچک روی پوست که این نقاط با جوش اشتباه گرفته می شود اما فرق آن متمایل به سفید بودن و سفتی بیش از حد است. 

درمان :

در این مورد حتما باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا با روش های مثل فریز درمانی، گرما درمانی یا لیزر، پوست شما را بهبود ببخشد. 

مولوسکوم کانتوژیوزوم

8. استافیلوکوکوس اورئوس

تعریف :

استافیلوکوکوس اورئوس نام یک باکتری است که روی پوست و غذه های تنفسی زندگی می کند و در بینی، دهان، گلو وریه ها وجود دارد. 

علائم :

اگر این عفونت وارد بدن شود، تاثیرات آن را در بینی خود مشاهده خواهید کرد.

فولیکول های موی شما نیز در این حالت بسته ، گرم و ملتهب می شوند و این باکتری همچنین با تب، خستگی و لرز همراه خواهد بود. 

درمان :

در این مورد می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید . جوش های اطراف مو را می توان در منزل درمان کرد اما هرگونه قرمزی دیگری در پوست که اطراف مو نباشد، باید توسط متخصص درمان شود. 

9. استرپتوکوک پیوژنز:

تعریف :

این عفونت به طور طبعی در بافت پوست وجود دارد اما در صورت زیاد شدن می تواند باعث برزو مشکلاتی مثل درد در پوست شود و گاهی اوقات بریدگی هایی را نیز ایجاد می کند. 

علائم :

این عفونت باعث التهاب ، داغی، درد و تب در افراد می شود و به سرعت نیز انتشار پیدا می کند و سیستم ایمنی را نیز به کار می اندازد و در وضعیت هایی مثل سرطان، دیابت و بیماری های خود ایمنی بیشتر اتفاق می افتد.

درمان :

بسته به نوع شدت عفونت، درمان اعمال می شود و معمولا آنتی بیوتیک ها در درمان آن رایج هستند. 

10. عفونت قارچی ناخن انگشتان پا

تعریف :

این عفونت به عفونت پای قهرمان شباهت دارد و معمولا از مکان های مرطوب مثل کف استخر انتقال پیدا می کند. 

علائم :

در این عفونت، تغییراتی را در ناخن انگشتان پای خود مشاهده خواهید کرد و ناخن های شما ضخیم و زرد می شود و ممکن است که بافت شکننده ای پیدا کند. 

درمان :

در این نوع عفونت می توانید از پودر ضد قارچ استفاده کنید و همچنین باید به متخصص پوست مراجعه کنید و از داروهای قوی تر نیز مثل سیکلوپیروکس یا فلوکونازول کمک بگیرید که این داروها در عرض سه ماه، قارچ ها از بین می برند.

بیماری و عفونت هایی که در باشگاه ورزشی مبتلا شوید

3.813
این مطلب مفید بود ؟103
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /م.ح
وبگردی