بیماری میگرن
بیماری میگرن سردردی شدید است که می تواند بصورت ضربه و تپش در سر رخ دهد،مصرف موز و اسفناج برای تسکین دردهای میگرنی مناسب است.

تغذیه مناسب مبتلایان به بیماری میگرن

بیماری میگرن یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می باشد و غالباً با علایمی در سیستم عصبی آتونومس همراه است. حملات میگرنی می تواند باعث درد شدیدی در سر شده و برای ساعت ها و یا روزها باقی بماند و آنقدر شدید بوده که فرد بخواهد فقط درجایی ساکت و تاریک دراز بکشد و بخوابد. بعضی از انواع بیماری میگرن، ممکن است همراه با علایم حسی هشداردهنده، چون صاعقه ها و فلاش های نور، نقاط کور و یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها رخ دهد. داروهایی برای کاهش میزان درد و دفعات رخ دادن حملات میگرن موجود است. بهترین نتیجه این داروها زمانیست که با ترکیبی از تغییرات سبک زندگی و درمان های خانگی استفاده شوند.

یک متخصص مغز و اعصاب گفت:یکی از مواردی که باعث تشدید میگرن می شود، کمبود منیزیم است و مصرف مواد دارای منیزیم مانند موز و اسفناج به مبتلایان به میگرن کمک می کند تا دچار حملات کمتری شوند.

 

بیماری میگرن

مصرف مسکن ها بیشتر از دو تا سه بار در هفته باعث افزایش سردرد می شودسردرد یکی از شایع ترین بیماری های بشر و یکی از سردردهای مهم میگرن است. میگرن به معنی «نیمه سر» است و می توان گفت سردردهای نیمه سر نام «میگرن» به خودشان می گیرند که در 60 درصد موارد در نیمه سر اتفاق می افتد و در 40 درصد موارد ممکن است کل سر را درگیر کند.

یکی از ویژگی های سردرد، شدت آن است، یکی از ویژگی های میگرن این است که مانع از انجام فعالیت های روزانه فرد می شود. به طور متوسط حدود 15 درصد افراد جامعه مبتلا به میگرن هستند و این بیماری میان زنان شایع تر است.

مصرف مسکن ها بیشتر از دو تا سه بار در هفته باعث افزایش سردرد می شود، کاهش مصرف مسکن، درمان و پیشگیری به موقع یکی از مهمترین عوامل مدیریت سردردهای میگرنی است.

سردردهای میگرنی می تواند حالت های شدید داشته باشد. یکی از نشانه های میگرن، دوره ای و تکرار شونده بودن آن است؛ به طور کلی فرد در طول زندگی چهار تا شش بار این سردردها را تجربه می کند و اگر فردی بیشتر از دو تا سه بار در ماه حمله سردرد داشته باشد لازم است به پزشک مراجعه کند.

 

بیماری میگرن

مصرف مسکن ها بیشتر از دو تا سه بار در هفته باعث افزایش سردرد می شودحداقل طول درمان میگرن شش تا 9 ماه است که حتما باید پیگیری شود و میزان پاسخگویی به پیشگیری حدود 60 تا 70 درصد است.

تغییرات محیطی در زمینه بروز سردرد میگرنی بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل بیماران دچار سوء تفاهم تشخیص می شوند. به عنوان مثال تغییرات آب و هوایی(سرد شدن هوا) از عوامل تغییرات محیطی است.

مبتلایان به میگرن باید با این بیماری زندگی کنند. آنان باید عادت های زندگیشان را رعایت کنند. هرچیزی که با این عادت معمول زندگی مغایرت داشته باشد منجر به حمله سردرد می شود.

یکی از خصوصیاتی که در میگرن وجود دارد، سردرد تعطیلات است؛بگونه ای که اگر بیمار در حالت عادی شش صبح بیدار شود، در صورتی که تمایل به استراحت بیشتر در روز تعطیل را داشته باشد چون مغایر با عادت همیشگی اوست،دچارسردرد می شود.

قرار گرفتن در نور شدید و آفتاب، در معرض بو و عطرهای مختلف بودن، استنشاق دود سیگار و ... می تواند در شدت گرفتن سردرد میگرنی موثر باشد.

مصرف غذاهای چرب، غذاهای تند و تیز و ادویه دار، لبنیات پرچرب، فست فودها و شیرینی ها در تشدید سردرد میگرنی موثر است.

کمبود آب هم در تشدید میگرن اثرگذار است و مصرف آب کمک می کند سردرد بهتر شود.

 

بیماری میگرن

مصرف مسکن ها بیشتر از دو تا سه بار در هفته باعث افزایش سردرد می شودقبل از اینکه فرد دچار سردرد میگرنی شود دچار علائم مقدماتی می شود که با آشنایی با این عوامل می تواند از شدت سردرد بکاهد،یکی از این ویژگی ها احساس ناراحتی مبهم در عضلات گردن است. گاهی برخی از بیماران قبل از حملات میگرن حالت سرخوشی دارند، گاهی دچار یبوست می شوند و یا برخی از آنان میل به غذا و شیرینی پیدا می کنند.

زمانی که فرد دچار سردرد می شود مصرف دو لیوان آب، استراحت و استفاده از مسکن ساده نوصیه می شود البته نباید بیشتر از دو بار در هفته مسکن مصرف شود اما اگر بیمار نتواند استراحت کند ممکن است طی نیم ساعت سردرد به اوج برسد.

داروهای اختصاصی وجود دارد که با تجویز پزشک اگر در همان نیم ساعت اول استفاده شود، حمله بیماری رفع می شود،خود درمانی و مصرف زیاد داروها در درمان میگرن به هیچ عنوان مجاز نیست برای اینکه داروهایی که در میگرن استفاده می شود ممکن است عوارض خاص داشته باشند. میگرن را می توان مدیریت ،پیشگیری و با آن زندگی کرد.

مصرف موز و اسفناج برای مبتلایان به بیماری میگرن

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز/ی
وبگردی