بیماری چیکونگونیا
بیماری چیکونگونیا ، یکی از شایع ترین بیماری ها در آفریقا بوده که از طریق حشرات منتقل می گردد و با گرقتگی مفاصل همراه است

در مورد بیماری چیکونگونیا نیا چه می دانید؟

بیماری چیکو نگو نیا یک بیماری ویروسی است که توسط پشه ها منتقل میشود و باعث ایجاد درد شدید در مفاصل و تب ناگهانی می شود.

قبل از هرچیزی 2 سوال مهم در ذهن شکل می گیرد :

  • تب چیکونگونیا چیست؟
  • و آیا باید نگران باشیم؟

 آیا درمانی وجود دارد؟ 

متاسفانه هیچ واکسنی برای جلوگیری از این تب وجود ندارد هیچ درمان موثر ضد ویروسی هم وجود ندارد .با این حال این بیمار ی یک دوره محدودی را می گذراند و به ندرت ، باعث ایجاد عوارض جدی تری می شود. درمان آن ( استراحت ،خوردن مایعات و استفاده از داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن میباشد.)این دو دارو برای از بین بردن درد و تب موثر هستند.

بیماری چیکونگونیا

راه های بیماری چیکو نگو نیا

 این بیماری از کجا پیدا شد؟

شیوع این بیماری برای اولین بار در آفریقا، آسیا، اروپا و جزایر در اقیانوس هند و آرام گزارش شده است البته اولین مورد گزارش شده از این بیماری در آمریکا در سال 2013 در جزایر کارائیب بوده است.

علائم، تشخیص و درمان 

علائم 

علائم و نشانه های دیگر ممکن است ،خستگی ،درد عضلانی و سردرد باشد علائم معمولا در عرض 2 تا 7 روز پس از این که توسط یک پشه آلوده شده اند، ظاهر می شود.

  چیکو نگو نیا

علل بیماری چیکو نگو نیا

اکثر افراد مبتلا به این ویروس برخی از علائم زیر را دارند. که معمولا 3 تا 7 روز پس از نیش پشه شروع میشود شایع ترین علائم تب و درد مفاصل هست.و علائم دیگر ممکن است، سردرد ،درد عضلانی و تورم مفصلی باشد. این بیماری اغلب منجر به مرگ نمیشود اما علائم می توانند شدید و باعث ازکارافتادگی شوند. اکثر بیماران در عرض یک هفته احساس بهبود می کنند. اما در برخی از افراد درد مفصلی ممکن است برای ماه ها ادامه پیدا کند. 

افرادی که در معرض خطر ابتلا به شدید شدن این بیماری هستند ، نوزادانی اند که در طول زمان تولد ، آلوده شده اند /یا افراد مسن بالاتر از 65 سال هستند و یا افرادی هستند که دچار بیماری هایی، مثل:فشار خون بالا دیابت یا بیماری های قلبی هستند. 

 

هنگامی که یک فرد آلوده شده است، احتمال دارد که از آلودگی های آن در آینده محافظت کند و دیگر دجار نشوند. تشخیص این بیماری شبیه به تب استخوانی است که توسط همان پشه هایی که این بیماری را به وجود می آورند فپخش می شوند و گسترش می یابند.اگر علائمی که در بالا توضیح داده شد را یافتید، شما نیازمند مراقبت های بهداشتی هستید ، همچنین اگر اخیراً و به تازگی سفر کرده اید به شخص درمان کننده خود بگویید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است ،از تست خون برای این بیماری یا سایر ویروس های مشابه مانند :تب استخوانی استفاده کند.

درمان

هیچ واکسنی برای جلوگیری از این ویروس وجود ندارد و هیچ دارویی هم برای درمان آن نیست. 

زیکا

علائم بیماری زیکا 

پس تنها پیشنهادات هنگام ابتلا به این بیماری 

  • مقدار زیادی استراحت کنید.
  • مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن بنوشید.
  • برای کاهش تب و درد، داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوبروفن مصرف کنید .
  • آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را هرگز استفاده نکنید. 
  • اگر برای سایر شرایط پزشکی مصرف می کنید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید . 
  • اگر شما دچار این بیماری شده اید ،برای هفته اوّل بیماری تا حد امکان، از گزش پشه جلوگیری کنید.
  • در طی هفته اوّل عفونت و ویروس را می توان در خون یافت. و از یک فرد آلوده به فرد دیگری که توسط پشه نیش زده می شود منتقل خواهد شد. 
  • یک پشه ی آلوده می تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد و باعث گسترش آن شود.

علت بیماری چیکونگونیا و راههای درمان آن

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ع.ب
وبگردی