بیمه

بیمه رایگان 33 میلیون نفر ایرانی

تاریخ انتشار : 29 مرداد 1402کد مطلب : 74284زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به بیمه رایگان 33 میلیون نفر ایرانی در کشور، گفت: درصدی از پزشکان هنوز اقدام به عقد قرارداد با بیمه‌ها نکرده‌اند.

تسنیم:محمدمهدی ناصحی امروز در نشست خبری تشریح دستاوردهای بیمه سلامت به مناسبت هفته دولت اظهار کرد:اقداماتی که در دو سال گذشته در بیمه سلامت کشور اتفاق افتاده با اقدامات دوره‌های قبل متفاوت بوده است‌. در این مدت زمان سعی کردیم پرداخت‌های منظم و به‌روز داشته باشیم و سازمان بیمه سلامت، مطالبات مراکز بابت نسخ الکترونیک را تا پایان تیرماه پرداخت کرده است.

وی افزود:بیمه همگانی در سال جاری محقق شده و در سال 1402 پنج دهک پایین جامعه تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و خدمات بستری و سرپایی در سه دهک پایین جامعه نیز رایگان شده است و 33 میلیون نفر ایرانی بدون پرداخت حق بیمه، تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پاسخ به سؤال تسنیم درباره میزان تحقق اعتبارات صندوق بیماری‌های صعب‌العلاج بیان کرد:صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج در دولت سیزدهم راه اندازی شد و 107 بیماری در فهرست قرار گرفته که 51 مورد از آن‌ها مانند سرطان‌ها، ام اس، بیماری‌های عصبی و قلبی در سامانه تعریف شده‌اند. سال قبل 3100 میلیارد تومان بودجه برای بیماران مزمن و نادر و صعب‌العلاج پرداخت کردیم و الان نیز سامانه‌های ما 95 درصد هزینه‌های درمانی این بیماران را پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد:اعتبار در نظر گرفته شده در سال جاری برای صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج 7 هزار میلیارد تومان است. اعتباراتی که ماهانه به سازمان بیمه سلامت اختصاص می‌دهد به صورت گلوبال است. در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال مختصری نیز کمتر از میزان اعتبارات موردنیاز پرداخت شد اما سازمان برنامه و بودجه این اعتبار را ماهانه تخصیص می‌دهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پاسخ به سوال دیگر تسنیم مبنی بر الزام پزشکان به عقد قرارداد با بیمه‌ها در بخش خصوصی و میزان تمکین پزشکان نیز گفت:ما در سازمان بیمه سلامت محدودیتی برای عقد قرارداد با مؤسسات پزشکی و پزشکان نداریم. طبق قانون بودجه سال جاری اگر پزشکان بخواهند پروانه مطب دریافت یا آن را تمدید کنند باید با بیمه‌های پایه قرارداد منعقد کنند، اما درصدی از پزشکان اقدام به این کار نکرده‌اند. درصد زیادی از پزشکان در استان‌ها اقدام به عقد قرارداد کرده‌اند و در برخی استان‌ها تا 100 درصد پزشکان با بیمه قرارداد دارند اما این آمار در تهران پایین‌تر است.

انتهای پیام/م

بیمه رایگان 33 میلیون نفر ایرانی

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی