بینایی جنین
بینایی جنین قبل از تولد هنوز کامل نشده است اما با این وجود می تواند نسبت به نور واکنش نشان دهد تحقیقات بسیاری درباره قدرت دید جنین در رحم انجام شده است.

بینایی جنین ؛ آیا نوزاد قبل از تولد می بیند ؟ 

ممکن است به نظر برسد که جنین ها به خوبی در محیط گرم و نرم رحم مادرشان رشد نمی کنند با این حال, تحقیقات جدید منتشر شده در مجله زیست شناسی نشان می دهد که نوزادان در سه ماهه سومشان توانایی های بینایی بالاتری نسبت به قبل از تولد دارند و آن ها می توانند هر آنچه را که می خواهند، ببینند و انتخاب کنند.

محققان دانشگاه لنکستر در انگلستان به دنبال گسترش درک توانایی های بینایی جنین بودند تا به پاسخ این سوال برسند که جنین پیش از تولد چه دیده است .

محقق پیشرو و پروفسور روانشناسی وینسنت رید در یک مصاحبه ایمیلی توضیح می دهد:ما تا به امروز توانسته ایم استفاده جنین از تمام حواس هایش به جز بینایی را کشف کنیم. چیزهای زیادی وجود دارند که ما در مورد نوزادان تازه متولد شده و دید آن ها می دانیم, اما درست قبل از تولد آن ها، تقریباً هیچ چیزی وجود ندارد.

قبل از تولد

بینایی جنین قبل از تولد چگونه است؟

اظهارات محققین در مورد دید و بینایی جنین در شکم مادر

نوزاد در روزهای نخست هر چهره، شیء یا تصویر دارای الگوی مو، چشم و دهان را بررسی می کند و طولی نمی کشد که کودک چهره های واقعی را از تصاویر ساختگی تشخیص می دهد. 

تعداد 39 جنین مورد بررسی قرار گرفتند (تعداد بیشتری وجود داشت, اما برخی از نوزادان در خواب عمیقی بودند و آن ها شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی را از دست دادند, و سایرین کیفیت تصویر ضعیفی داشتند). آنها در سنین بین231 تا 252 روزگی متغیر بودند و همه آنها تک قلو بوده اند.

واکنش جنین در شکم مادر به نقاط نورانی

بدیهی است ، زمانی که این تحقیق در حال انجام بود، جنین ها در رحم مادرشان در حال رشد بوده اند. بنابراین محققین به روش های غیرتهاجمی برای بررسی و ارزیابی قابلیت بینایی آن ها روی آوردند.برای این کار، دانشمندان نوری را از طریق بافت بدن مادر به سمت آن ها اعمال کردند. این نور شامل سه نقطه بوده است.

این سه نقطه به شکل 2 نقطه برای چشم ها و یکی برای دهان بودند، نوزادان ترجیح می دهند که به این حالت نورانی نگاه کنند تا حالات دیگر ، ما به جنین چهره نشان ندادیم بلکه به آن ها تابش نورانی ای “مشابه چهره” نشان دادیم.

واکنش جنین

چگونگی بینایی جنین در رحم مادر

همه چیز درباره بینایی جنین

محققان از سونوگرافی 4بعدی برای اندازه گیری و تعیین اندازه چرخش جنین در پاسخ به محرک ها استفاده کردند. چنانچه در نمناک توضیح داده ایم آنها همچنین یک الگوی سه نقطه ای را نشان دادند، اما بازتابی (به طوری که ساختار چهره آنها را نداشت) به جنین داشت. زمانی که این تابش انجام شد، نقطه های غیر حالت چهره، توجه جنین را جلب نکرد و این حالت نورانی دیگر برای جنین جذابیت نداشت. 

این موضوع که جنین به سمت حالت چهره مانند نورانی جذب شده است، تغییر بزرگی در درک ما از تکامل بینایی انسان ایجاد کرد، چرا که بدان معنی است که این ترجیح در انسان، قبل از تولد هم وجود دارد که ممکن است ناشی از تجربه هایی باشد که قبل از تولد جنین بدست آورده است یا این که ترجیحی ذاتی یا ژنتیکی در جنین میباشد پس همین یافته ها نشان می دهد که بینایی انسان قبل از تولد وجود دارد اما نه به قدرت بینایی طبیعی چرا که جنین های مورد بررسی قرار گرفته به نور واکنش نشان داده و اینکه حس بینایی در آنها شکل گرفته را ثابت کردند.

بینایی جنین

آیا بینایی جنین واضح است؟

محققان درباره بینایی جنین چه می گویند؟

یکی دیگر از یافته های مهم این تحقیق این است که در طول خط زمانی انسان حرکت می کند.

رئید می گوید:" اکنون می دانیم که جنین فعالانه با اطلاعات بصری در محیط [پیش از تولد] سروکار دارد. جنبش سر یک حرکت عمدی برای ردیابی محرک هایی بود که ما ارائه کردیم. این بدین معنی است که ما اکنون می توانیم به بسیاری از جنبه های دیگر بینایی جنینی نگاه کنیم. "

در واقع, این مطالعه زمینه را برای پرداختن به چشم انداز جنین فراهم کرده است, زیرا در حال حاضر, اطلاعات کمی در مورد اینکه جنین چقدر می تواند ببیند, وجود دارد.

رئید می گوید:" قبلاً هیچ کس به این مساله نگاهی نکرده است. نوزاد یک هفته ای تمرکز بینایی کم و ضعیفی دارد و دیدش حالت تار دارد. ممکن است که این حالت برای جنین چند هفته قبل از تولد نیز وجود داشته باشد.

ما می دانیم که نوزادان زودرس می توانند اشکال، نور ها و برخی از جزئیات را ببینند و درک کنند. ولی این مربوط به زمانی است که نوزاد متولد شده باشد و ممکن است که این توانایی در جنین نباشد چرا که محیط قبل از تولد خیلی متفاوت با بعد از آن است.

نوزاد زودرس

آیا بینایی جنین کامل است؟

آیا جنین در شکم مادر می بیند؟

گروه رئید در نظر دارد در این باره تحقیقاتی را انجام دهد که آیا جنین می تواند بین مقادیر یا ارقام تمایز قائل شود یا خیر. او می گوید:" اگر جنین بتواند این کار را انجام دهد, این اتفاق به ما اطلاعات زیادی درباره توانایی های شناختی جنین می دهد.

ما همچنین مشتاق هستیم که ببینیم جنین چگونه حرکت می کند. چرا که نوزادان علاقه مند هستند که به تصویر های متحرک نگاه کنند اگر جنین این ترجیح را داشته باشد، این را می توان دلیل تجربه های قبلی دانست که جنین به سمت بدن خودش جذب می شود و حرکات خود را دنبال می کند و بدین گونه این ترجیح در او ایجاد می شود. 

 

جالب و خواندنی ؛ جنین قبل از تولد چیزی می بیند ؟

3.510
این مطلب مفید بود ؟73
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی