زندگینامه پرویز مظلومی
بیوگرافی پرویز مظلومی بازیکن سابق و مربی تیم استقلال به همراه مصاحبه و افتخارات “پرویز مظلومی” را در سایت نمناک ببینید.

بیوگرافی پرویز مظلومی مربی استقلال

 • نام: پرویز
 • نام خانوادگی:مظلومی تنگستانی
 • نام مستعار: پرویز سوبله چوبله
 • تاریخ تولد:26 شهریور 1333
 • محل تولد: آبادان
 • پست:سرمربی (گذشته:مهاجم)

--------------------------------------------------------

 پرویز مظلومی بیوگرافی

زندگی شخصی پرویز مظلومی

پرویز مظلومی تنگستانی متولد 26 شهریور 1336 در آبادان بازیکن سابق و سرمربی فوتبال اهل ایران است. پرویز فرزند پنجم خانواده مظلومی است و 6 برادر به نام های غلامعباس، غلامحسین، علیرضا، جمشید، محمد و کامران و دو خواهر دارد. برادرش غلامحسین در 28 آبان سال گذشته فوت کرد. پدرش راننده تریلی شرکت نفت آبادان و مادرش هم خانه دار بود.

 فرزندان پرویز مظلومی

 جوانی پرویز مظلومی

پدرش فوتبال بازی می کرد و به همین دلیل دوست داشت فرزندانش هم فوتبالیست شوند. کار و زندگی مانع از این شد که پدر فوتبال را به صورت حرفه ای تر دنبال کند، اما بچه ها را تشویق می کرد که دنبال فوتبال را بگیرند. مادر هم مشوق خوبی برای بچه ها بود.

 غلامحسین مظلومی برادر پرویز مظلومی

قبل از او غلامعباس و غلامحسین فوتبال بازی می کردند. غلامعباس که فرزند اول خانواده بود در تیم تاج آبادان بازی می کرد و حتی به تیم تاج تهران هم دعوت شد، اما ترجیح داد فوتبال را دنبال نکند. بعد از او غلامحسین بازیکن تاج آبادان و تهران شد تا همین داشتن برادران فوتبالیست بزرگترین انگیزه برای پرویز باشد تا فوتبالیست شدن را هدف اولیه خود قرار دهد.

برادران پرویز مظلومی

 بیوگرافی پرویز مظلومی بازیکن و مربی فوتبال


مردودی در مدرسه

درسش نه خیلی خوب بود و نه خیلی بد. در حد متوسط بود و از زمانی که فوتبال را جدی تر دنبال کرد بیشتر فقط برای کسب نمره قبولی درس می خواند. او در کلاس هفتم هم تجربه مردود شدن را به دست آورد. با این حال پرویز هر طور بود درسش را ادامه داد و توانست به لیسانس تربیت بدنی دست پیدا کند.

مربیان

اولین مربیانی که فوتبال او را کشف کردند سنجری، هدایت و مرحوم بوستانی در آبادان بودند. آن ها پرویز را تشویق می کردند که می تواند به یک فوتبالیست خوب و بزرگ در فوتبال ایران تبدیل شود.

 غلامحسین مظلومی

 پرویز مظلومی در تمرینات استقلال


ازدواج و فرزندان پرویز

سال 55 بود که پرویز با هم دانشکده ای اش ازدواج کرد. مهریه همسرش صد هزار تومان بود. همسر او در حال حاضر استاد دانشگاه است. پرویز دو دختر دارد به نام های شقایق و شبنم. دخترش شقایق متولد 56 و شبنم متولد 61 است.

رفاقت با هنرمندان

با هنرمندان استقلالی رفاقت خیلی خوبی دارد. حمید عسکری از جمله دوستان او به حساب می آید که همیشه در کنسرت هایش مظلومی را دعوت می کند. امیر غفارمنش، امیر جعفری و… از جمله دیگر دوستان هنری او هستند. پرویز همیشه احترام زیادی برای هنرمندان استقلالی قائل است.

مربیگری پرویز مظلومی

 زندگی در نزدیکی باشگاه

محل زندگی پرویز چند سالی است که در سعادت آباد تهران و چند کوچه بالاتر از باشگاه استقلال است. همین نزدیکی محل خانه تا باشگاه به پرویز کمک زیادی در رفت و آمدش به باشگاه استقلال می کند. اتومبیل او هم در حال حاضر هیوندای ورا کروز است.

بهترین و بدترین خصلت سرمربی

بهترین خصوصیت پرویز مظلومی صداقتش است. اینکه همیشه حرف راست را می زند و بدترین خصلتش هم زود رنجی اش است. سرمربی استقلال آدم حساسی است و زود ناراحت می شود.

اتفاقات خوب و بد یک زندگی

بهترین اتفاق زندگی اش ازدواج و به دنیا آمدن دو دخترش است. بهترین گلی هم که به ثمر رساند گل به پرسپولیس در دربی سال 62 بود که با تک گل مظلومی استقلال برنده این بازی شد آن هم با حضور 120 هزار تماشاگر در آزادی. 4 برد متوالی در دربی و قهرمانی با استقلال هم از جمله خاطرات خوب او به حساب می آیند.

بدترین خاطراتش به فوت پدر و برادرش غلامحسین بر می گردد. تمام باخت های استقلال هم خاطرات بد پرویز را رقم زده اند. او آرزو می کند اتفاقات خوب آدم ها بیشتر و اتفاقات بد آنها کم تر شود.

غلامحسین مظلومی

غلامحسین مظلومی برادر پرویز مظلومی

مسافرکشی پرویز مظلومی

پرویز مظلومی سرمربی سابق استقلال درباره گذشته خود می گوید:«سال 62 و در بحبوحه جنگ تحمیلی اوضاع و احوال فوتبال چندان رو به راه نبود. در آن سال ها کاپیتان استقلال بودم اما عملا از فوتبال چیزی عایدم نمی شد و مجبور بودم برای امرار معاش چند ساعتی هم با تاکسی کار کنم. بازیکنان سرشناسی مثل عبدالعلی چنگیز و غلامرضا فتح آبادی که هم تیمی های من بودند، روی تاکسی کار می کردندٍ» . مظلومی در خط یوسف آباد _ولیعصر کار می کرد و از هر مسافری پنج تومان کرایه می گرفت .

ماشین پرویز مظلومی

 ماشین پرویز مظلومی مربی


فعالیت ورزشی

دوران بازی

مظلومی در جریان جام تخت جمشید 1356 برای تیم تراکتورسازی 9 گل زد و به تیم ملی در آن سال دعوت شد و در جام تخت جمشید 1357 برای تیم تاج (استقلال کنونی) هفت گل زد. او در سال های حضور خود در استقلال مجموعاً 72 گل برای این تیم به ثمر رساند. در پر تماشاچی ترین بازی استقلال و پرسپولیس در سال 1362 در ورزشگاه آزادی که حدود 120 هزار نفر شاهد این دیدار بودند استقلال با تک گل پرویز مظلومی 1–0 به پیروزی رسید. مظلومی این گل را در نیمه دوم بازی و از روی سانتر رضا نعلچگر به ثمر رساند. او در سال 1366 پس از فرشاد پیوس با 9 گل دومین گلزن فوتبال تهران شد.

بیوگرافی پرویز مظلومی

 عکس قدیمی پرویز مظلومی

فعالیت مربیگری پرویز مظلومی

مظلومی بعد از بازیگری به سمت مربیگری رو آورد و به مدت 9 سال دستیار منصور پورحیدری در تیم استقلال بود. وی سابقه سرمربیگری تیم های صنعت نفت آبادان، مس کرمان، صبای قم (در زمان وی نام باشگاه صباباتری بود)، ابومسلم مشهد و استقلال اهواز را درکارنامه خود دارد. مظلومی همچنین در سال 2007 در بازی های غرب آسیا، به عنوان سرمربی در کنار آقاجانیان به هدایت تیم (ب) ایران پرداخت و این تیم را به مقام قهرمانی جام غرب آسیا رساند.

استقلال

وی در فصل 1389- 1390 لیگ برتر از سوی مدیر عامل باشگاه استقلال تهران به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.

پرویز مظلومی که در پایان فصل یازدهم رقابت های لیگ برتر با استقلال به مقام نایب قهرمانی لیگ دست یافته بود، به علت پایان قرارداد، از این تیم خارج شد.

پرویز مظلومی مربی استقلال

دوران مربیگری پرویز مظلومی

استیل آذین زاگرس

مظلومی به دنبال جدایی تارتار از تیم استیل آذین زاگرس، در تاریخ 18 مهر 1391 به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد. اما پس از گذشت کمتر از یک هفته و بدون نشستن روی نیمکت مربی گری تیم، به دلیل آنچه وی حل نشدن مسئله مالکیت جدید و مشکلات مالی تیم عنوان کرد، از این تیم جدا شد.

آلومینیوم هرمزگان

در تاریخ 23 بهمن 1391، باشگاه فوتبال آلومینیوم هرمزگان مظلومی را به عنوان سرمربی جدید این تیم معرفی کرد.

مس کرمان

در حالی که نیم فصل اوّل لیگ برتر فوتبال ایران در سال 93–1392 به اواخر خود نزدیک می شد، باشگاه بحران زده مس کرمان که در انتهای جدول به سرمی برد، پس از عدم نتیجه گیری با محمود یاوری، در تاریخ 27 شهریور 1392، پرویز مظلومی را سرمربی خود اعلام کرد.

 افتخارات پرویز مظلومی

 روبوسی پرویز مظلومی و علیرضا منصوریان

بازگشت به استقلال

او دوباره در سال 94 سکان مربیگری استقلال تهران را به دست گرفت. مظلومی خرداد 95 برکنار شد و علیرضا منصوریان جای او را گرفت.

پرویز مظلومی عضو کمیته فنی باشگاه استقلال

در شهریورماه 1397 پرویز مظلومی به همراه بهتاش فریبا، مجید نامجو مطلق، مجید رضایی و امیدرضا روانخواه به عنوان اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال منصوب شدند.

سرپرست استقلال در کمیته فنی این باشگاه از پیشکسوتان دهه 50، 60، 70 و 80 استقلال استفاده کرده است.

زندگینامه پرویز مظلومی

افتخارات پرویز مظلومی

 • قهرمانی جوانان آسیا 2 دوره 1973 و 1974
 • قهرمان جام تخت جمشید 1 دوره 1353
 • نائب قهرمان جام تخت جمشید 2 دوره 1352 - 1354
 • قهرمان جام حذفی 1 دوره 1356
 • قهرمان دسته دوم جام تخت جمشید 1 دوره 1355
 • قهرمان باشگاههای تهران 2 دوره 1362 - 1364
 • عنوان سومی باشگاههای تهران 1 دوره 1365
 • عنوان چهارمی جام تخت جمشید 1 دوره 1354

عناوین فردی

 • آقای گل دسته دوم جام تخت جمشید 1355
 • دومین مهاجم فوتبال ایران از سوی نشریه دنیای ورزش 1356
 • دومین گلزن مسابقات ششمین دوره جام تخت جمشید 1357

 و .....

پرویز مظلومی

 پرویز مظلومی و شفر

گفتگو با پرویز مظلومی

تبریک بابت پست جدیدی که در باشگاه استقلال گرفتید.

شنیده ام می گویند من عضو کمیته شده ام که مربوط به مطالبات پیشکسوتان و بازیکنان استقلال تهران است. در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست و من هیچ سمتی در تیم نگرفتم اما همین جا اعلام می کنم که درست است ما طلب مان را از استقلال گرفته ایم اما هر کجا لازم باشد، با هر کسی صحبت می کنم که درخصوص مطالباتش با تیم به توافق برسد.

 شرایط استقلال چگونه است؟

 من فکر می کنم شرایط استقلال بد نیست. درست است که ما در بازی رفت در تهران شکست خوردیم اما مطمئنا می توان با کمی تدبیر شرایط تیم را تغییر داد. استقلال اگر کمی تمرکزش را حفظ کند و از فرصت هایی که برایش به وجود می آید استفاده کند، می تواند در بازی برگشت امیدوار به صعود باشد. استقلال بارها السد را در قطر شکست داده و بازهم می تواند چنین کاری را انجام بدهد.

 گفته می شود شما به زودی سرمربی یک تیم لیگ برتری خواهید شد.

 هیچ مذاکره ای با هیچ تیمی نداشتم و فعلا همچنان در حال استراحت کردن هستیم تا پیشنهاداتی به ما ارایه شود تا آن را بررسی کنیم. البته از چند تیم پیشنهاداتی هم آمد اما شرایط محیا نبود و به همین دلیل ترجیح دادم تا قبول نکنم.

پرویز مظلومی و علی ضیا

 علی ضیا و پرویز مظلومی

عملکرد فتحی در این مدت چطور بود؟

 فتحی در این مدت توانست پول طلبکاران را بدهد و با آن ها تسویه کند. من خودم در باشگاه می دیدم که چقدر کار سختی بود. نزدیک به 45 طلبکار توانستند بعد از سال ها با تیم تسویه کنند و این خیلی مهم است که در دوره مدیریت ایشان چنین اتفاقی افتاد.

 خط دفاع استقلال در این مدت عملکرد خوبی داشته؟

 استقلال تهران بازیکنان خوبی را در خط دفاع جذب کرده، آن هایی هم که از گذشته در تیم مانده اند، همگی باتجربه هستند و به تیم کمک می کنند. پژمان منتظری در دو دوره جام جهانی حضور داشته که می تواند خط دفاع تیم را رهبری کند.

 لیست تیم ملی و حضور بازیکنان استقلال را چطور دیدید؟

 فکر می کنم بازیکنان شایسته ای از استقلال به تیم ملی دعوت شده اند. البته کی روش می توانست به دلیل حساسیت بازی استقلال مقابل السد و برای هماهنگی بیشتر نفرات کمتری را به تیم ملی دعوت کند.

 به هر حال حضور 6 بازیکن از استقلال در تیم ملی هم مفید است و هم به ضرر استقلال. البته بازی ایران مقابل ازبکستان فیفادی است و انجام این بازی های دوستانه به تیم ملی کمک می کند. عربستان مقابل آرژانتین بازی دوستانه برگزار می کند ما هم باید با ازبکستان دیدار کنیم!

پرسپولیس هم از سوی کمیته استیناف قهرمان سوپرجام اعلام شد. آخر این چه جام گرفتنی است؟! باید بازی کنی و برنده شوی تا جام را بالای سر ببری. این قهرمانی مانند گرفتن جام کاغذی است. کاش فدراسیون تعامل می کرد تا دو تیم با یکدیگر بازی می کردند و مردم لذت می بردند. هواداران پرسپولیس هم این نوع قهرمانی را دوست ندارند.


عکسهای پرویز مظلومی

برادر پرویز مظلومی

پرویز مظلومی و برادرش غلامحسین

پرویز مظلومی

پرویز مظلومی و منصور پور حیدری

علی ضیا و پرویز مظلومی

آشتی کنان علی ضیا و پرویز مظلومی

قلعه نویی و پرویز مظلومی

پرویز مظلومی و امیر قلعه نویی در انتخابات

پرویز مظلومی در زمین بازی

بیوگرافی پرویز مظلومی مربی استقلال

علی دایی و پرویز مظلومی

پرویز مظلومی و علی دایی

پرویز مظلومی با سبیل

 عکسهای پرویز مظلومی به همراه بیوگرافی

ماجرای مسافر کشی پرویز مظلومی به همراه بیوگرافی و عکس

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
منبع : بخش ورزشی نمناک / ک
وبگردی