تاثیر قرص ضد بارداری

تاثیر قرص ضدبارداری بر زیبایی پوست و مو + عوارض آن

کد مطلب : 18300تعداد نظرات : 7 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
بعضی افراد فکر می کنند مصرف موضعی قرص های ضد بارداری برای پوست و مو مفید می باشد در صورتی که این باور غلط است و ممکن است تاثیرات مخربی داشته باشد.

تاثیر قرص ضد بارداری و عواقب آن برای بدن

بسیار از شنیده ها حاکی از آن است که مصرف قرص های ضد بارداری سبب شفافیت پوست و درمان ریزش مو و جوش صورت خواهد شد به همین علت برخی از خانم ها از داروهای ضد بارداری به صورت خودسرانه استفاده می کنند.

همچنین این دارو ها را با آب یا الکل ترکیب می کنند و به صورت موضعی برای از بین بردن جوش به صورت خود می مالند، اگر شما نیز این باورهای نادرست را شنیده اید باید بدانید، قرص های ضدبارداری از طریق پوست جذب بدن نمی شوند و مصرف موضعی آنها تأثیری بر زیبایی پوست و مو نمی گذارد بلکه مصرف خودسرانه این داروها باعث تشدید اختلالات پوست و مو می شود.

در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با تاثیر قرص های ضد بارداری بر روی پوست و مو آشنا می کنیم و به این مقوله می پردازیم که کدام جوش ها با مصرف قرص های ضد بارداری درمان خواهند شد.

عواقب قرص جلوگیری

زیبایی پوست و مو با قرص ضدبارداری

یکی از هورمون های زنانه که هورمون زیبایی نیز نامیده می شود، استروژن است. این هورمون میزان زیبایی، ظرافت و حتی سلامت جنسی خانم ها را افزایش می دهد به همین خاطر برخی از خانم ها برای پرپشت شدن موهای خود و شفاف گشتن پوستشان از داروهای ضد بارداری که حاوی استروژن هستند، استفاده می کنند اما مصرف خودسرانه این داروها نه تنها پوست شما را شفاف و موهایتان را پرپشت نمی کند بلکه باعث تشدید اختلالات پوست و مو می شود.

افزایش هورمون های مردانه ازجمله تستوسترون در بدن خانم ها میل جنسی بالا برده اما سبب کاهش جذابیت زنانه، ریزش موی سر، چرب شدن پوست و زدن جوش می شود.

آیا قرص ضد بارداری باعث ایجاد آکنه می شود؟

قرص ضد بارداری برای کمتر شدن آکنه موثر است. قرص های حاوی هورمون استروژن و پروژسترون، باعث کاهش میزان آندروژن در بدن می شوند. کاهش اندروژن سبب سبوم کمتر شده و سبوم کمتر نیز شیوع آکنه را کم می کند. اما قرص های جلوگیری حاوی پروژسترون آکنه را تقویت کرده و پیشرفت آن را بدتر می کنند.

پس چه چیزی باعث آکنه می شود و قرص جلوگیری چه نقشی در کنترل چربی پوست بازی می کند؟

آکنه ناشی از نوسانات در سطح هورمون است. این نوسانات ممکن است در دوران بلوغ، بارداری، قاعدگی یا یائسگی رخ دهند. این نوسانات اندروژن ها را افزایش می دهند. پس از تحریک شدن غدد فوق کلیوی، سبوم بیشتری در فولیکول های مو ایجاد می شود.

با افزایش تولید این چربی بر سطح پوست، سلول های مرده پوست و باکتری های P. acnes با هم ترکیب شده و شروع به تشکیل جوش می کنند. پس بین پوست چرب و آکنه ارتباط وجود دارد.اگر سبوم تولید شده در این غدد افزایش یابد ، منافذ پوست مسدود می شود.

اما اگر پوست خشکی دارید نباید خوشحال شوید. زیرا پوست خشک نیز مستعد جوش است. هر چقدر پوست بیشتر خشک باشد غدد چربی را بیشتر تحریک به ترشح چربی می کند.اگر سطح آندروژن ها افزایش یابد، تولید سبوم در پوست بیشتر می شود. بنابراین برخی از قرص های جلوگیری از بارداری می توانند در ایجاد و تغییر آکنه دخیل باشند.

قرص های ضدبارداری

ارتباط جوش های صورت با قرص های ضد بارداری

افرادی که جوش زیادی می زنند را نمی توان با داروهای ضد جوش معمولی درمان نمود. اگر این افراد همراه با جوش زدن علائمی مانند موهای زائد روی صورت و سینه، ریزش موی سر و اختلالات قاعدگی داشته باشند باید از لحاظ هورمونی از طریق سونوگرافی تخمدان و آزمایش خون بررسی شوند.

اگر مشخص گردد که فرد اختلال هورمونی یا کیست تخمدان دارد پزشک داروی ضدبارداری که حاوی هورمون های زنانه هستند را تجویز می کند. این داروها سبب بهبود جوش ها، نازک شدن موهای زائد و کاهش ریزش موی سر خواهند شد.

اسپیرونولاکتون از داروهایی است که برای درمان موهای زائد، ریزش موی سر و جوش صورت نسبت به داروهای بیشتر تجویز می شود زیرا در میزان ترشح هورمون ها تغییری ایجاد نمی کند و اثرات هورمون های مردانه را در بدن خانم ها خنثی می کند.

چنانچه در سلامت نمناک اشاره شده است داروهای ضدبارداری ترکیباتی مانند استروژن و پروژسترون دارند و سبب افزایش میزان هورمون های زنانه شده و مانع فعالیت هورمون های مردانه می شوند.

ارتباط ریزش مو با قرص ضد بارداری

برخی از بیماران از مصرف داروهای هورمونی می ترسند زیرا از اطرافیانشان شنیده اند که با مصرف این داروها ممکن است هیچ وقت باردار نشوند، به همین علت گاهی دارو را در اواسط درمان قطع می کنند و اینگونه دوباره دچار ریزش مو، افزایش موهای زائد و جوش صورت می گردند.

این افراد باید بدانند قرص ضدبارداری از باروری جلوگیری نمی کند و ممکن است فرد با فراموش کردن یک دوز از آن، باردار شود. در میانه دوره درمان اگر دارو قطع گردد، عوارض جبران ناپذیری برای پوست و مو مانند ریزش مو و... دارد.

ریزش مو شدید به راحتی به حالت قبلی برنمی گردد. در خانم ها کاشت مو دشوارتر از آقایان است و با محدودیت های خاصی همراه است. جوش صورت نیز بعد از مدتی سبب ایجاد جوشگاه و فرورفتگی روی پوست می گردد. موهای زائدی که به علت هورمونی ایجاد می گردند به لیزر موهای زائد خوب، جواب نمی دهند و در کنار لیزر برای از بین بردن آنها باید از دارو استفاده کرد.

از داروهایتان جواب نمی گیرید؟

اگر از داروهای خود نتیجه مطلوبی نگرفته اید، دوباره به پزشک راجعه نمایید زیرا اگر دارو به جا مصرف یا تجویز نشود، بیمار اطلاعات صحیحی در اختیار پزشک نگذارد، پزشک تشخیص درست ندهد یا آزمایشگاه دقت لازم را برای بررسی نداشته باشد، درمان دچار مشکل می گردد و علائم تشدید خواهد شد.

گاهی اوقات نیز داروخانه در صورت نداشتن داروی مورد نظر بیمار به او داروهای مشابه را پیشنهاد می کند؛ درحالی که این کار فقط باید با هماهنگی پزشک صورت گیرد.

گاهی اوقات نیز بیماران برای تاثیر بیشتر دارو، دوز آن را افزایش می دهند درصورتی که این کار ممکن است سبب مسمومیت و تشدید بیماری گردد. برخی از بیماران نیز با بهبود علائم بیماری، دوز دارو را کم می کنند و دوباره مشکلشان باز می گردد.

قرص جلوگیری بارداری

مصرف موضعی قرص های ضد بارداری

داروهای ضد بارداری از طریق پوست جذب بدن نمی شوند بنابراین مصرف موضعی آنها بر زیبایی پوست و مو تاثیر نمی گذارد. برخی از مردم به اشتباه فکر می کنند مصرف موضعی این داروها بر زیبایی مو و پوست تاثیر گذار است به همین خاطر قرص ضد بارداری را با آب یا الکل ترکیب می کنند و به صورت موضعی مصرف می کنند. به کارگیری این روش غلط فقط پول و وقت شما را هدر می دهد ونتیجه مطلوبی از آن کسب نخواهید نمود.

عود نشانه ها بعد از درمان به دلیل استفاده از قرص ضد بارداری ؟!

اگر داروهای ضد بارداری را با هدف درمان مشکلات پوست و مو مصرف می کنید باید بدانید این داروها لازم است مدت معینی مصرف گردد و دوره درمان کامل شود در غیر اینصورت، علائم بیماری عود می کند.

در صورت مصرف داروی اسپیرونولاکتون شما باید این دارو را 2 تا 3 سال مصرف کنید تابهبود کامل حاصل شود. علائم بیماری بعد از این دوران دیگر عود نمی کنند. اما اگر بیماری ارثی باشد؛ باید فرد دارو را مداوم مصرف کند.

این داروها تاثیر خود را در درمان بیمار از ماه دوم و سوم مصرف می گذارد؛ بنابراین بیماران نباید عجله کنند و باید به صورت مرتب زمان مصرف این دارو آزمایش هورمونی انجام دهند.

برخی از بیماران به علت اینکه نمی خواهند هزینه ویزیت را بپردازند، تنها یک بار به پزشک مراجعه می کنند و به مراجعات بعدی توجه نمی کنند درحالی که همین بیماران حاضرند محصولات گران قیمتی را برای سلامت پوست و مویشان از داروخانه بخرند. داروهای هورمونی حتماً باید زیر نظر پزشک مصرف یا قطع شود.

احتیاط در مصرف قرص های ضدبارداری

انواع مختلفی از قرص های ضد بارداری وجود دارد که متشکل از ترکیب اتینیل استرادیول و پروژسترون می باشد. طبقه بندی این داروها براساس میزان اتینیل استرادیول به کار رفته انجام می گیرد. بعضی از این داروها اثر ضد هورمون مردانه دارند و برخی باعث تشدید این هورمون می شوند.

هم اکنون بیشتر از قرص هایی با اثر ضد هورمون مردانه مانند یاسمین، یاز، دیان و مارولون استفاده می شود. قبل از تجویز و مصرف قرص های ضد بارداری فرد باید حتماً از لحاظ سابقه بیماری ها در خانواده، دیابت، فشار خون، وزن، مصرف دخانیات و سابقه لخته شدن خون مورد بررسی گردد زیرا داروهای ضدبارداری سبب افزایش احتمال بروز ترومبوز یا لخته شدن خون در بدن خواهند شد.

مصرف این داروها در برخی افراد سردردهای میگرنی را تشدید می کند و سینه ها دردناک می شوند؛ در قرص هایی که اثر ضد هورمون مردانه دارند، این عوارض کمتر است.

احتیاط قرص جلوگیری

عوارض مصرف خودسرانه قرص ضد بارداری 

این قرص ها که بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس است، در صورت مصرف خودسرانه عوارض جانبی که در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک عنوان کرده ایم را ایجاد می کنند. بنابراین همیشه قبل از مصرف قرص های ضد بارداری با پزشک خود صحبت کنید. در مورد ارتباط قرص ضد بارداری و آکنه نیز بهتر است با متخصص پوست صحبت کنید.

تاثیر قرص ضدبارداری بر زیبایی پوست و مو + عوارض آن

4.4355
این مطلب مفید بود ؟31243
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ن.ح
7 نظر به ثبت رسیده است
سپیده سلطانی1398-07-18
قرص ضدبارداری جز داروهای حساس به نور هستن و نباید حین استفاده لیزر موهای زايد انجام داد
244
حسيني1397-02-14
با عرض سلام ميخواستم بدونم مصرف قرص اورژانسي حين ليزر موهاي زايد مشكلي ايجاد نميكنه؟؟
4415
نیلوفر1397-01-26
قرص دیان با قرصbion3 تداخل نداره؟برای پیشگیری مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟؟
251
ازعنبر نسا استفاده ک1397-04-25
ازعنبرنسا استفاده کن روزی دومرتبه دود کن ودامن بپوش بذار دودش به بدنت برسه وبدنت روخم کن تا نزدیک باشی بذارخوب دودکنه انشاالله خوب میشی
3021
بهار1397-01-12
من 24سالمه مجردم .سه ساله که کیست تخمدان دارم دارو مصرف کردم سونو دادم باز گفتن تنبلی تخمدان دارم ولی یک ساله صورتم پر لک و جوش شده قبلا هیچ لک و جوشی نداشتم باید چیکار کنم که خوب شم خسته شدم از این جوشا فعلا فقط قرص ال دی مصرف میکنم
8434
زن1396-07-02
قرص ضد بارداری خیلی چاق کننده است. هشت ماهه که میخورم و 14 کیلو وزنم اضافه شده. قطعش کردم . درسته که موهای زایدم رو نازک کرده و موهای سرم رو بهتر کرده و پریودهای دوره ایم رو منظم کرده و لی چاق کنندگیش افتضاحه . پایین تنه ام بزرگ شده و تاثیر بدی روم گذاشته. اینطوری بگم که الان ده روزه که نخوردم خود به خود دو کیلو وزنم اومده پایین.خلاصه هم منفعت داره و هم ضرر
9833
اویشن 1396-05-07
عااالی بود... ممنون.. موفق باشید
155
وبگردی