ترس از شکست
ترس از شکست یکی از اصلی ترین موانع موفقیت شما در کار و زندگی است پس برای پیشرفت و موفقیت با این روش های موثر بر ترس خود غلبه کنید.

راه های مقابله با ترس از عدم موفقیت و شکست

ترس از شکست امری رایج در بین بسیاری از مردم در سراسر جهان است و فارغ از سن و سال افراد دارای تاثیرات مثبت و منفی مختلفی است و یکی از تاثیرات مثبت ترس از شکست این است که شما را وادار به ایجاد آمادگی در خود می ‎کند و همچنین به شما این امکان را می‎ دهند که قبل از گرفتن هر تصمیمی به خوبی درمورد آن فکر کنید و عاقلانه ترین تصمیم را بگیرید .

یکی از قابل توجه ترین تاثیرات منفی ترس از شکست این است که شما را از انجام بسیاری از کار ها باز می ‎دارد و جلوی آزادی و شجاعت شما را برای ریسک کردن برای رسیدن به موفقیت می‎ گیرد . همه افراد دنیا حتی موفق ترین و ثروتمند ترین آن ها نیز زمانی دچار ترس از عدم موفقیت شده اند .

چگونه با ترس از شکست در خود مقابله کنیم ؟

ترس از شکست مانع رسیدن شما به موفقیت می ‎شود . مردم عمدتا از عدم موفقیت و عدم اعتماد به توانایی های خود می‎ ترسند. در حالی که افرادی که اعتماد به نفس دارند و به توانایی های وجودی خود ایمان دارند، هرگز به شکست فکر نخواهند کرد .

بسیاری از مردم به دلیل مورد تمسخر قرار گرفتن توسط سایر افراد، سرزنش شدن و غیره دچار ترس از عدم موفقیت و شکست خوردن می ‎شوند. در این قسمت از رازهای موفقیت در کارو زندگی نمناک به بیان نکاتی موثر برای مقابله با ترس از عدم موفقیت خواهیم پرداخت.

1. مثبت فکر کنید

یکی از موارد اساسی برای مقابله با ترس از شکست، مثبت اندیشی است و از این طریق قادر خواهید بود تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و افکار منفی تان را به افکاری مثبت تبدیل کنید .

تفکر مثبت، یک رویکرد روانشناختی و عاطفی است که به مردم در سراسر جهان کمک می ‎کند تا نیمه مثبت هر چیزی را بنگرند و به دنبال دریافت نتیجه مثبت باشند . برای غلبه بر ترس خود، باید در انجام فعالیت های روزانه تان مثبت اندیش باشید .

مثبت اندیشی

2. از پرداختن به افکار منفی خودداری کنید

تفکرات منفی باعث افزایش ترس از شکست در افراد می‎ شوند و بنابراین باید برای جلوگیری از شکست خود، بر افکار منفی تان غلبه کنید و به یاد داشته باشید که افکار منفی نه تنها نمی ‎توانند برای شما نتایج مثبتی به ارمغان بیاورند، بلکه باعث از بین رفتن آینده و حتی زمان حال شما نیز می ‎شوند . در مقابل افکار مثبت باعث بهبود عملکرد شما، آمادگی برای ریسک کردن ، ایمان به توانایی های خود و افزایش سلامتی و بهبود عملکرد شما می ‎شوند.

3. علت ترس خود را شناسایی کنید

با شناسایی علت ترس خود، می ‎توانید ترس تان را از بین ببرید. دلایل زیادی برای ترس از شکست وجود دارد و بنابراین شما باید علت واقعی ترس را شناسایی کنید که این امر به شما در ریشه کن کردن ترستان کمک فراوانی می‎ کند .

بنشینید و از خود بپرسید که ترس از شکست به چه دلیلی در وجود شما ایجاد شده و دلیل واقعی آن چیست و به یاد داشته باشید که ترس از عدم موفقیت باعث افزایش کنترل والدین، عدم اعتماد به نفس ، خجالتی و ترسو بودن و تضعیف مهارت های شما می‎ شوند .

شناسایی علت ترس

4. از استرس دادن به خود خودداری کنید

در صورت داشتن استرس، نمی ‎توانید در انجام اعمال خود به خوبی تمرکز کنید و آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از این رو بهتر است که مسئولیت های کمتری به عهده بگیرید تا بتوانید در انجام آن ها خونسردی خود را حفظ کنید و به بهترین شکل آن ها را به پایان برسانید .

5. از تلاش بیش از حد خودداری کنید

برای غلبه بر ترس از ناکامی ها باید تلاش زیادی کرد . بسیاری از افراد برای رسیدن به اهداف خود بیش از حد تلاش می کنند که این یک عادت بسیار بد است.

با کمی استراحت و دست از کار کشیدن می ‎توانید تغییرات زیادی در زندگی خود ایجاد کنید و بدانید که تلاش بیش از حد باعث ایجاد استرس در شما می‎ شود و با کم کردن تلاش خود می ‎توانید تمرکز بیشتری بر روی امور تان داشته باشید و کمتر دچار خطا و اشتباه شوید .

تلاش بیش از حد در کار

6. ذهن خود را آزاد کنید

با آزاد کردن ذهن خود قادر به برطرف کردن ترس از شکست خواهید بود . ذهن آزاد بیان گر عاری بودن ذهن شما از انواع مشکلات ، افکار منفی ، استرس و نگرش غیر خوش بینانه است .

آزاد کردن ذهن تان این امکان را به شما می ‎دهد تا ذهن خود را از احساسات و افکار منفی رهایی بخشید که در نهایت باعث رسیدن شما به آرامش و موفقیت می‎ شود .

7. مشورت کردن با افراد با تجربه

بسیاری از افراد نسبت به گرفتن راهنمایی از افراد با تجربه بی تفاوت هستند . برای رسیدن به موفقیت در فعالیت های خود، کمک گرفتن از افراد با تجربه بسیار ضروری است و همچنین باعث کاهش ترس شما از عدم موفقیتتان نیز می ‎شود .

افراد زیادی وجود دارند که می ‎توانند توصیه های مناسبی به شما ارائه دهند و شما نباید این افراد و نصایح آن ها را نادیده بگیرید زیرا آن ها می‎ توانند راه های مناسبی برای رهایی از ترس از عدم موفقیت به شما ارائه دهند .

مشورت با دیگران

سایر نکات مهم درباره مقابله با ترس از شکست

نکات بسیار زیادی برای مقابله شما بر ترس از عدم موفقیتتان وجود دارد که عبارتند از :

 1. نگرش خود را نسبت به اعمال تان تغییر دهید زیرا اگر دائما در این تصور باشید که اعمالتان به شکست ختم خواهد شد، همین اتافق برایتان رخ خواهد داد .
 2. باورهای منفی خود را تغییر دهید و نیمه پر لیوان را بنگرید .
 3. بپذیرید که شما کامل نیستید و شکست احتمالی خود را بپذیرید .
 4. ناتوانی و عدم درک خود از بعضی موضوعات را بپذیرید که این امر به شما در درک بهتر نقاط ضعف تان کمک می ‎کند .
 5. بپذیرید که شما قادر به انجام همه کار ها در جهان نیستید .
 6. از هرگونه رفتار، اندیشه، احساسات و یا هر عملی که باعث تضعیف روحیه شما می ‎شود خودداری کنید .
 7. به توانایی ها، مهارت ها و دانش خود اعتماد کنید .
 8. به شکست های خود به چشم تجربیاتی گرانبها نگاه کنید .
 9. رویکرد های خود را ارزیابی کنید و رویکردی تنظیم کنید که باعث سهولت بیشتر شما شود.
 10. از فکر کردن به اینکه شما یک بازنده هستید خودداری کنید و همیشه مهارت ها و توانایی های خود را تحسین کنید .
 11. با احساسات منفی خود مانند نا امید ، پشیمانی ، عصبانیت و غم مقابله کنید .
 12. ترس از شکست باعث تضعیف روحیه شما می ‎شود و بنابراین سعی در جلوگیری از شکست خود داشته باشید .

محکم ترین راه مقابله با ترس از شکست در کار و زندگی

3.428
این مطلب مفید بود ؟199
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی