ترشح بینی
ترشح بینی به رنگها و با غلظت متفاوت مشاهده می شود که هر کدام از آنها نکته ای در مورد سلامت به ما می گویند.

تشخیص بیماری و سلامت بدن از روی ترشحات بینی

هرکدام از اعضای بدن می تواند نشانه ای باشد برای تشخیص سلامتی و یا احتمالا بیماری و اختلال در عملکرد ارگان های داخلی باشد ، در مطالب قبلی بخش بهداشت و سلامت نمناک تشخیص بیماری و سلامت بدن را از روی اعضای همچون ناخن ، کف
دست ، صورت و مدفوع و.. را گفتیم و در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را به تشخیص سلامت از روی ترشحات بینی هدایت کنیم اما قبل از هرچیز بهتر است بدانید که ترشح یا همان مخاط بینی چیست؟

ترشح و مخاط بینی چیست؟

مخاط داخل بینی بدن را در برابر ورود میکروب و غبار از راه بینی بیمه می کند. مخاط از آب، سلول ها، نمک ها، ماده بزاقی (گلیکوپروتئین) تشکیل می شود. مخاط با توجه به هر اندام بدن، نام های متفاوتی مانند خلط سینه، بلغم و مخاط دارد.
ترشح بینی

رازهای سلامتی که ترشح بینی برملا می کنند 

رنگ و غلظت ترشحات بینی به شما چه میگوید؟ 

دلیل ترشحات بینی شفاف و روان

بهترین حالت و جنس ترشحات بینی ترشحات شفاف و روان است که نشانه سلامتی شماست ؛ جالب است بدانید این نوع ترشحات علاوه بر اینکه شما را از آلودگی و گرد و خاک حفظ می کند دارای پروتئین ها و آنتی بادی هایی است که با ویروس ها و باکتری هایی که وارد منافذ بینی می شوند مبارزه می کند. فراموش نکنید که این جنس ترشحات اگر با خارش و عطسه همراه باشند بیشتر نشانه آلرژی هستند. 
 

ترشح بینی شفاف و غلیظ نشانه چیست؟

تقریبا در اکثر موارد این نوع مخاط نشانه آلرژی مزمن است که باعث گرفتگی و تورم بینی می شود.
 

ترشح سفید رنگ بینی

باید بگوییم که این رنگ ترشحات بینی به دلیل کمبود رطوبت در داخل بینی ایجاد می شوند و زمانی که سرماخوردگی عادی دارید بیشتر ایجاد می شود.
 

ترشح سبزرنگ بینی

یکی از رنگ هایی که با طولانی شدن آن در ترشحات بینی باید به پزشک مراجعه کنید رنگ سبز است ؛مخاط سبز ازعلائم مبارزه با سرماخوردگی است و نشان می دهد که بدن تمام تلاشش را برای مباره با التهاب کرده است.
 ترشح بینی

ترشح سبز رنگ بینی نشانه چیست؟

ترشح قهوه ای رنگ بینی

اصلی ترین دلیل بروز چنین ترشحاتی استنشاق آلودگی است. با مشاهده چنین ترشحاتی بهتر است از محیط های آلوده به گردو خاک دوری کنید.
 

ترشح زردرنگ بینی

علت رنگ زرد آن سلول های خونی سفید مرده ای هستند که با ویروس ها مبارزه می کنند و بعد از اتمام کار وارد مخاط بینی می شوند. در این شرایط حتما باید مصرف مایعات را بیشتر کرده و استراحت کنید چرا که بدن با این رنگ ترشح نشان می دهد که در معرض سرماخوردگی است. 
زمانی که مخاط بینی به رنگ زرد پر رنگ در آمی آیند و سفت می شود نشانه عفونت قارچی سینوس است؛ عفونت قارچی سینوس، یک نوع عفونت است که بر اثر به دام افتادن قارچ های در بینی بروز می کند.
 

ترشح مایل به سیاه رنگ بینی

اکثر افراد سیگاری چنین رنگ ترشحاتی را تجربه کرده اند اما اگر شما سیگار مصرف نمی کنید و این رنگ ترشح بینی داشتید باید بدانید که عفونت قارچی در سیستم بدنتان وجود دارد.
ترشح بینی

تشخیص سلامت از روی رنگ ترشح بینی

 

ترشح قرمز و صورتی رنگ

صورتی رنگ خوبی هست اما لزوما نمی تواند نشانه خوبی هم باشد. این رنگ در مخاط بینی نشان دهنده آسیب است. اگر خونریزی بینی بیشتر از 1 ساعت طول کشید حتما باید پزشک مراجعه کنید.
 

ترشح آبی رنگ بینی به دلیل نوعی باکتری

وجود یک باکتری به نام سودوموناس آئروژینوزا می تواند رنگ مخاط را آبی کند. این پدیده به ندرت اتفاق می افتد اما لازم است به پزشک مراجعه کنید.
 

ترشح بینی چسبناک، بدبو و بی رنگ

ترشحات چسبناک نشانه سینوزیت مزمن هستند. ترشحات بدون توقف بافت های حلق و بینی مخاط زیادی تولید می کند و باعث تشکیل این نوع ترشحات در بینی می شود.

هرکدام از رنگهای ترشح بینی نشانه کدام مشکل سلامتی است؟

4.4646
این مطلب مفید بود ؟57175
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن
برچسب : آبریزش بینی
3 نظر به ثبت رسیده است
چ1398-07-21
قبل از شروع فصل پاییز و هنگام بهار حجامت کنید تا هیچ حساسیتی سراغتون نیاد
4532
معصومه مهدی1400-08-25
سلام یک هفته ای میشه که سرماخوردگی دارم از دیشب آب زرد رنگی از بینیم میاد هر بار نزدیک ۲۰ قطره پشت سرهم میریزه دلیلشو بگید لطفا
36026
طالبی1401-09-30
سلام عالی بود متشکرم
93
وبگردی