ترشحات واژن
ترشحات واژن در زنان امری طبیعی است که تغییر رنگ و بوی آن می تواند خطرناک و غیر طبیعی باشد و نشان دهنده یک بیماری یا عفونت در زنان است.

نکات مهم از علائم تا درمان ترشحات واژن

برخی از خانم ها پس از رسیدن به سن بلوغ و تجربه اولین قاعدگی شان و سپس بعد از ازدواج به عفونت های مختلف ناحیه تناسلی و ترشحات حاصل از آن دچار می شوند. ترشحات واژن گاهی طبیعی و گاهی نگران کننده هستند. در این بخش از نمناک به ترشحات نگران کننده واژن و علائم و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت .

علائم و ویژگی های ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن

مهم ترین ترشحات خطرناک واژن

کاندیدیاز یا ترشحات سفید رنگ و زیاد

بیماری کاندیدیاز ، ترشحات سفید رنگ و گاهی اوقات آبکی واژینال در خانم ها است که براثر نوعی قارچ بسیار شدید ایجاد می شود. این ترشحات با خارش فراوان و قرمز شدن ناحیه خارجی آلت تناسلی همراه است و نیاز به درمان دارد.

ترشحات واژن

علت عفونت واژن در زنان چیست؟

علائم ترشحات غیر طبیعی واژن

ترشحات خاکستری رنگ واژن با بوی تعفن

ترشحات خاکستری و بد بوی واژن به علت نوعی باکتری به نام گاردنرلا در واژن بوجود می آید که در اثر عوامل بیرونی قلیایی در واژن رشد می کند. رابطه جنسی مکرر با تخلیه منی در واژن سبب ایجاد این عفونت می شود.

ترشحات زرد رنگ و بدبو یا «میکس میکروبیال»

درمان آن معمولا با داروهای موضعی و خوراکی انجام می شود. نوعی دیگر از ترشحات پاتولوژیک، ترشحات زردرنگ و بدبو است که با خارش بسیار زیاد همراه است. یکی از انواع مختلف این ترشحات «میکس میکروبیال» نامیده می شود.

ترشحات بد بوی واژن

بوی بد ترشحات از علائم ترشحات غیر طبیعی واژن

ترشحات غیر طبیعی واژن با این نشانه ها

تریکوموناسیس

از نشانه های تریکوموناسیس ترشحات کف مانند و همراه با بوی بسیار بد مانند بوی تخم مرغ فاسد است که از انواع بیماری های مقاربتی است.در هر صورت درمان این ترشحات با داروی مترونیدازول است که به صورت موضعی و خوراکی استفاده می شود . عدم درمان می تواند به ناباروری و عفونت های لگنی منجر گردد.

ترشح زرد رنگ واژن

ترشح زرد رنگ واژن غیر طبیعی است و علت ایجاد آن عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله از راه جنسی است. در مورد ترشحات زردرنگ باید همسر نیز درمان شود زیرا این باکتری ها با رابطه جنسی به همسر انتقال می یابند و اگر همسر درمان نشود در پروستات او باقی می ماند و بعد از مقاربت دوباره به خانم منتقل می شود.

انواع عفونت زنانه

علت ایجاد ترشحات زرد رنگ واژن چیست؟

ترشحات خطرناک و غیر طبیعی واژن

ترشحات به رنگ زرد و سبز

ترشحات سبزرنگ یا زرد متمایل به سبز به علت «تریکوموناس»، «گونورآ» یا همان سوزاک ایجادمی شود. این ترشحات درمان مختلفی دارد مثلا اگر سوزاک باشد درمان آن پنی سیلین است و اگر تریکوموناس باشد درمان با مترونیدازول است .

در این موارد زن و شوهر باید هر دو تحت درمان قرار بگیرند و در صورت تکرار این ترشحات در بیمار ت باید بیمار از نظر هپاتیت، ایدز و... بررسی شود زیرا بیماری های STD بیماری هایی می باشند که از راه تماس جنسی انتقال می یابند و سبب نازایی و عقیمی در مردها و زن ها می شوند یعنی در پروستات آقایان تکثیر می یابند و یا موجب بسته شدن لوله های رحمی در خانم ها می شوند.

ترشحات قهوه ای رنگ واژن

ترشحات قهوه ای اگر ادامه پیدا کند ، بیمار باید به پزشک برای درمان اقدام کند زیرا می تواند نشانه ای از سرطان رحم باشد .

رنگ ترشحات واژن

ترشحات قهوه ای رنگ واژن از علائم سرطان رحم

ترشحات واژن طبیعی

ترشحات استروژنیک که شفاف، بی رنگ و کمی کش دار از ابتدای قاعدگی تا یائسگی به علت تخمک گذاری ایجاد می شود و تا روز 10 تا 18 سیکل عادت ماهانه میزان شان افزایش می یابد و نشانه ای ازتخمک گذاری استو هیچ خطری ندارد.

نوع دیگر ترشحات سفید رنگ به مقدار بسیار کم، بدون بو، تا حدی کش دار، پنیری و بدون خارش است که در ناحیه واژن نزدیک به مقعد وجود دارد و این ترشحات طبیعی است و نیاز به درمان خاصی ندارد.

عاملین عفونت های واژن

  • قارچها
  • گاردنلا
  • تریکومونا

عامل عفونت های واژن

علت عفونت ها و ترشحات واژن در زنان چیست؟

چه زمانی برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه کنیم ؟

ترشحات فیزیولوژیک، بدون بو، شفاف یا سفید نیاز به درمان ندارند . افرادی که دارای ترشحات خیلی روشن سفیدرنگ به هم چسبیده و پنیری و بدون بو همراه با خارش هستند باید 7 شب از داروی ضد قارچ موضعی کلوتریمازول استفاده کنند و در صورت عدم درمان به پزشک مراجعه کنند.

چنانچه پیش از این در بخش سلامت جنسی در نمناک گفته شد درمان هر ترشحی برحسب عامل پاتولوژیکش متفاوت است بنابراین هر ترشح پاتولوژیکی نیاز به تشخیص و درمان پزشک داردو نباید خودسرانه از درمان سرخود و بدون مشورت پزشک استفاده نمود .

در صورتی که ترشح زرد، سبز، کف آلود و بدبو دارید به پزشک مراجعه کنید زیرا در صورت عدم درمان ، ناباروری و حتی آبسه های لگنی ایجاد می شود و به دلیل عدم درمان مناسب گاهی پزشکان مجبور به خارج نمودن تخمدان ها، رحم یا حتی قسمتی از روده و بخشی از مثانه می شوند.

اگر بیمار 2 تا 4 روز آنتی بیوتیک مصرف کند و سپس آن را قطع کند به دلیل از بین رفتن مقداری از میکروب های ناحیه واژن و عدم درمان کامل ؛ برخی زنده می مانند و به آنتی بیوتیک مقاوم می شوند. به همین علت خوردن هر نوع آنتی بیوتیکی نیز سبب درمان نمی شود و ممکن است برای درمان جراحی انجام شود. آنتی بیوتیک باید برای 7 روز مصرف شود.

با خوردن آنتی بیوتیک یک باسیل یا میکروب محافظ به نام «دودرلن» که درناحیه واژن برای جلوگیری از ورود میکروب ها وجود دارد از بین می رود بنابراین احتمال رشد قارچ در ناحیه واژن زیاد می شود.

ترشحات واژن در زنان یائسه

ترشحات واژن چگونه درمان می شود؟

بالا رفتن عفونت قارچی با مصرف داروهای ضدبارداری

مصرف داروهای ضدبارداری سبب افزایش رشد قارچ می شود زیرا این افراد معمولا قبل ازمصرف قرص های ضد بارداری ، کاندوم استفاده می کردند و با کنار گذاشتن کاندوم عفونت همسرشان به آنها منتقل می شود و ایجاد قارچ افزایش می یابد.

درمان ترشحات واژن در زمان بارداری

در بارداری نیز ممکن است ترشحات مانند قبل ادامه یابد و تفاوتی با سایر مواقع ندارد .

بیماران دارای ترشحات زرد رنگ واژن در بارداری :

این بیماران باید برای درمان نزد پزشک روند تا انواع آنتی بیوتیک ها را تجویز کند اما این افراد یا خوب نمی شوند یا بعد از مدتی ترشحات شان بازمی گردد اما به محض زایمان بعد از گذشت یک تا 3 ماه دیگر به دلیل بازگشت سیستم ایمنی بدن به حالت عادی اثری از آن ترشحات نمی بینند. در 3 ماهه اول درمان برای خانم های باردار باید موضعی باشد و نباید هیچ گاه از داروهای خوراکی و آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

درمان ترشحات واژن در بارداری

علت ترشحات زرد رنگ واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در خانم های یائسه

ترشحات فیزیولوژیک در خانم های یائسه به علت خشک بودن محیط واژن کمتر بوده و همچنین در این افراد عفونت های شدید کمتر اتفاق می افتد.برخی اوقات عفونت های خیلی شدید در خانم های یائسه ایجاد می شود بنابراین باید به پزشک مراجعه کرد. دخترانی که ازدواج نکرده اند به دلیل نداشتن رابطه زناشویی عفونت دیگری به جز قارچ نمی گیرند.

 

ترشحات خطرناک واژن و علامت عفونت جدی و شدید زنان

4.3176
این مطلب مفید بود ؟15026
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی