ترشی و شور

ترشی و شور | ترشی و شور هم فایده و خاصیت دارند؟

کد مطلب : 28519تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
ترشی و شور غذاهای تخمیر شده پرطرفداری هستند که بحث فایده و ضرر انها همیشه در ذهن مصرف کنندگان وجود داشته است.

ترشی و شور خاصیت دارند؟

شیشه های پر از ترشی و ظرف های شور که با دیدنشان آب دهانمان راه می افتد ولی یکدفعه از خودمان می پرسیم نکند ترشی و شورهایی که می خوریم برای بدن مضر باشند؟ غذاهای تخمیر شده شامل ترشیجاتی هستند که در گذشته مشتریان پرپاقرصی برای خود دست و پا کرده بوده اند ، و حتی خیلی از افراد خودشان دست به کار درست کردن ترشی می شدند ولی امروزه متاسفانه به دلیل آن که فرهنگ غذایی ما دچارتغییراتی شده خیلی ها موافق غذاهای تخمیر شده نیستد و یا خیلی کم نسبت به گذشته استفاده می کنند، همچنین ترشی هایی که امروزه به فروش می رسد بر پایه سرکه هستند و تخمیر شده نیستند ،متاسفانه چنین وضعیتی باعث شده ما یک قسمت مهم از سلامت مواد غذایی خود را از دست بدهیم .

با همه ی این حرف ها کافی است سری به بازارهای معروف شهر بزنیم تا با انواع ترشی های رنگارنگ که دهن هر کسی را آب می ندازه از ترشی لیته ،شور،لیمو ترش ، گوجه سبز ،فلفل سبز ،سیر ترشی و…. آشنا شویم.

ویتامین های ترشی و شور!

ایمنی بدن با غذاهای تخمیر شده!
غذاهای تخمیر شده، یا غذاهای زنده، نتیجه قرار گرفتن غذاها تحت پروسه تخمیر لاکتو هستند. در این فرآیند باکتری ها از قند و نشاسته غذا تغذیه می کنند و در نتیجه اسید لاکتیک تولید می شود.
در طول این پروسه، آنزیم های سودمند، ویتامین B، اسید چرب های امگا 3 و انواع بسیاری پروبیوتیک برای حفاظت از غذا و مواد مغذی آن تولید می شوند. سیستم گوارش بدن به غذاهای تخمیر شده خیلی خوب پاسخ می دهد چون کیفیت آنها فوق العاده است.

ترشی و شورها

خواص و مضرات ترشی و شورها

غذاهایی کم هزینه اما مفید
غذاهای تخمیر شده برخلاف غذاهای دیگر ، با آنزیم هایی که به دستگاه گوارش بدن کمک می کنند میزان اسید معده و باکتری های روده را متعادل کرده و باعث می شود روده مواد مغذی بیشتری را جذب کند .

زمانی که روده متعادل باشد مزایایی چون کاهش التهاب ، یبوست ، ریفلاکس اسید و دیگر مشکلات گوارشی را به همراه خواهد داشت . شاید عده ای تصور کنند خوردن غذاهای سالم نیازمند هزینه ی بالایی است ، در حالی که این گونه نیست شده ، غذاهای تخمیر شده را می توان چندین ماه در منزل نگهداری کنید .

احمدرضا درستی متخصص تغذیه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار کرد:در غذاهای تخمیر شده باکتری های طبیعی روی هیدرات های کربن در غذا تغذیه می کند تا اسید لاکتیک ایجاد شود. این روند مواد مغذی را حفظ می کند و آنزیم های مفید، ویتامین های B، اسیدهای چرب امگا3 و رشته های متفاوت ایجاد می کند. تخمیر طبیعی مواد غذایی، مواد مغذی را حفظ می کند و غذا را به شکل قابل هضم تر می شکند .ترشی جات جزو مهمترین غذاهای تخمیر شده هستند که فواید و مضرات زیادی دارد.

فواید و خاصیت ترشی و شور برای بدن

سرکه، حرف اول را در خاصیت می زند
وی ادامه داد :بخش اصلی و وجه مشترک تمام ترشی ها حضور سرکه است. سرکه بر اثر تخمیر قند میوه ها به وسیله باکتری تولید می شود. سرکه اسید استیک دارد واز رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند و جلوی فساد خوراکی ها را می گیرد.

خود سرکه بر اثر تخمیر به وجود می آید و مقدار زیادی از خواص خوراکی های تخمیری مثل آنتی اکسیدان را داراست. باکتری های مفید که باعث تخمیر غذا ها می شوند موجب به وجود آمدن ترکیبات شیمیایی خاصی شده که برای سلامت مفید هستند. اسید سیتریک موجود در سرکه جذب کلسیم را بهبود می بخشد و در افزایش سوخت و ساز بدن موثر است. سرکه می تواند باکتری های مضر دستگاه گوارش را از بین ببرد و از بروز گاز معده جلوگیری کند. علاوه بر این سرکه به عملکرد سم زدایی کبد هم کمک می کند و صفرا را از بین می برد.

به ترشی های روباز اعتماد نکنید
درستی در پاسخ به این سوال که آیا ترشی های بیرون قابل اعتماد هستند یا خیر بیان کرد:ترشی های آماده هم به صورت کارخانه ای و هم به صورت باز در مغازه ها قابل خرید هستند. در ترشی های کارخانه ای امکان استفاده از مواد نگهدارنده و رنگ های خوراکی زیاد است.

این ترشی ها به احتمال قوی میکروب ندارند و سالم هستند اما ممکن است خواص آن ها به اندازه خواص ترشی تازه نباشد. از طرفی روی ترشی های باز که در مغازه ها فروخته می شود نظارتی وجود ندارد. این ترشی ها ممکن است آلوده به قارچ باشند، بنابراین بهتر است ترشی را خود افراد در خانه آن را درست کنند و در تهیه آن از سبزیجات تازه استفاده کنند نعناع و جعفری تازه هم بوی خوبی به ترشی شما می دهند و هم خواص بیشتری دارند.

شورها و ترشی های با نمک بلای جان هستند!
این متخصص تغذیه عنوان کرد:شور و ترشی هر دو، حاوی میزان بالای نمک است و برای مبتلایان به نارسایی کلیوی، بیماران قلبی ـ عروقی و افراد با فشار خون بالا محدودیت مصرف داردوبا توجه به این که در تخمیر، مزه ترش و اسیدی در شور و ترشی غالب می شود برخی افراد با این گمان که محصول ترش است و نمک کمی دارد بیش از حد آن را می خورند.

بهتراست همیشه این مسله را به یاد داشته باشیم در کنار هر یک ماده غذایی که ممکن است ضرر داشته باشد نقش فایده ی آن هم کمرنگ نیست نظیر غذاهای تخمیر شده که شامل ترشیجاتی هستند که دانستن مزایای آن ها یک چیز است و استفاده از آنها به صورت دیگری است.

ترشی و شور ، ترشی و شور هم فایده و خاصیت دارند؟

4.737
این مطلب مفید بود ؟352
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ویرلن /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
م ع 1395-10-19
سلام واقعا عالی بود ممنون از زحمات همه مشاوران
50
وبگردی