واکسن گارداسیل
واکسن گارداسیل برای جلوگیری از بیماری زگیل تناسلی در مردان و زنان و حتی کودکان تزریق می شود اما این واکسن می تواند عوارض مخربی داشته باشد.

واکسن گارداسیل یا همان اچ پی وی را بیشتر و کامل تر بشناسید

  • واکسن HPV چیست و چه کسی به آن نیاز دارد، چگونه عمل می کند؟
  • چه کسی به واکسن HPV نیاز دارد؟ چند بار؟
  • عوارض جانبی اش چیست؟

بیشتر سرطان های گردن رحمی مربوط به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که یک عفونت مقاربتی می باشد. ایمن سازی گسترده با واکسن HPV می تواند تاثیر سرطان رحم را در سراسر جهان کاهش دهد. آنچه را که نیاز دارید، در مورد واکسن HPV بدانید را مشخص کنید.

واکسن گارداسیل برای کودکان

واکسن HPV چه می کند؟

گونه های مختلفی از HPV در ارتباط جنسی پخش می شود و با بیشتر موارد سرطان رحم همراه است.گارداسیل 9 یک واکسن HPV است که توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است و می تواند هم برای دختر و هم برای پسران مورد استفاده قرار گیرد.

اگر قبل از این که یک دختر یا زن در معرض این ویروس قرار بگیرد این واکسن را زده باشد، می تواند از بسیاری از موارد سرطان گردن رحمی جلوگیری کند.علاوه بر این، این واکسن ممکن است از سرطان واژینال و ولوو در زنان و از زگیل تناسلی و مقعدی در زنان و مردان جلوگیری کند.

در تئوری، واکسینه کردن پسران در برابر انواع HPV مربوط به سرطان رحم می تواند به محافظت از دختران از طریق احتمال کاهش انتقال کمک کند.انواع خاصی از اچ پی وی نیز به سرطان در دهان و گلو مرتبط بوده اند، بنابراین واکسن HPV در مقابل این سرطان ها نیز محافظت می کند.

سرطان

چه کسی با واکسن گارداسیل ایمن می شود و چه زمانی باید زده شود؟

مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها (CDC) واکسن روتین HPV را برای دختران و پسران 11 تا 12 ساله توصیه می کنند، اگرچه برخی از سازمان ها توصیه می کنند که واکسن را در سنین 9 یا 10 سال شروع کنند.

ایده آل برای دختران و پسران این است قبل از اینکه ازدواج کنند و ارتباط جنسی داشته باشند، واکسن بزنند، زیرا زمانی که فردی مبتلا به ویروس است، ممکن است این واکسن روی او موثر و یا اصلاً کارساز نباشد.

تحقیقات نشان داده است که دریافت واکسن در سنین جوانی با آغاز فعالیت های جنسی مرتبط نیست.هم چنین پاسخ به این واکسن در سنین پایین نسبت به سنین بالاتر بهتر است.

در اکتبر سال 2016، CDC برنامه واکسن HPV را به روز رسانی کرد و توصیه کرد که نوجوانان 9 تا 14 سال دو دوز واکسن HPV را حداقل شش ماه بعد از برنامه سه دز توصیه شده، دریافت کنند.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعداً در سنین 15 تا 26 ساله واکسن را می زنند، بایدسه بار واکسن بزنند. اداره غذا و داروی آمریکا اخیراً استفاده از گارداسیل 9 برای مردان و زنان سنین 9 تا 45 را تایید کرده است.

 زگیل تناسلی

چه کسی نباید واکسن HPV گارداسیل را بزند؟

واکسن HPV برای زنان باردار یا افرادی که به طور متوسط یا سخت بیمار هستند، توصیه نمی کند. اگر حساسیت شدید دارید، از جمله آلرژی به مخمر یا لاتکس، به پزشک خود بگویید.

هم چنین اگر شما یک واکنش آلرژیک شدید به هر جز واکسن یا یک دوز قبلی واکسن داشته باشید، نمیتوانید واکسن را دریافت کنید.

خاطر نشان می کنیم که دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود اثبات کرده اند که تزریق “واکسن گاردسیل” باعث از بین رفتن قدرت باروری و تخمدانهای خانمها شده و بسیار خطرناک است و حتما باید با تشخیص و تجویز مستقیم پزشک در شرایط حساس تزریق شود.

ممنوعات بارداری

سوالات متداول در مورد واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل واکسنی مهم است که زدن آن باعث جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها می شود.

آیا واکسن اچ پی وی گارداسیل برای افرادی که قبلا از نظر جنسی فعال بودند، هم مفید است؟

بله. حتی اگر یک دوره HPV را زده باشید باز هم می توانید از مزایای این واکسن استفاده کنید، چون می تواند از شما در مقابل فشارهای دیگر محافظت کند. با این حال چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید ، هیچ یک از این واکسن ها نمی توانند به درمان اچ پی وی موجود بپردازند.واکسن ها تنها از نوع خاصی از HPV که شما قبلاً در معرض آن نبوده اید را حفظ می کنند.

آیا واکسن HPV گارداسیل باعث خطرات سلامتی و یا عوارض جانبی می شود؟

روی هم رفته تاثیرات معمولاً خفیف هستند.بیش ترین عوارض جانبی این واکسن ها شامل درد، ورم و یا قرمزی در محل تزریق است. گاهی اوقات سرگیجه یا غش بعد از تزریق رخ می دهد.

نشستن برای 15 دقیقه پس از تزریق می تواند خطر غش کردن را کاهش دهد.علاوه بر این، سردرد، تهوع، استفراغ، خستگی و ضعف نیز ممکن است رخ دهد. سازمان غذا و دارو به نظارت بر واکسن ها برای مشکلات غیرمعمول یا جدی ادامه می دهند.

سردرد و خستگی

آیا واکسن گارداسیل برای ثبت نام مدارس لازم است؟

واکسن HPV بخشی از برنامه روتین واکسن های دوران کودکی است.این که آیا یک واکسن به نیاز ثبت نام مدرسه تبدیل می شود یا خیر، براساس یک پایه دولتی تصمیم گیری شده است.

آیا زنانی که واکسن گارداسیل را دریافت کرده اند هنوز نیاز دارند تست های پاپ را انجام دهند؟

بله. واکسن HPV که قرار نیست جایگزین تست های پاپ شود. غربالگری روتین برای سرطان رحم از طریق آزمایش های منظم با پاپ که در سن 21 سالگی شروع می شود، بخش مهمی از یک مراقبت بهداشتی پیشگیرانه است.

اگر شما در گروه سنی توصیه شده واکسن نیستید، چه کاری می توانید برای محافظت از خود در برابر سرطان رحم انجام دهید؟

از طریق تماس جنسی، واژینال یا مقعدی پخش می شود. برای حفاظت از خود در برابر HPV، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید. به علاوه سیگار کشیدن خطر سرطان رحم را افزایش می دهد.

برای تشخیص سرطان رحم در مراحل اولیه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود را برای آزمایش های منظم با بام آغاز می کنند که در سن 21 سالگی شروع می شوند.

اگر به هر نشانه یا نشانه هایی از سرطان رحم دچار شوید - واژن پس از رابطه جنسی ، بین دوره یا بعد از یائسگی، درد لگن یا درد در طول روابط جنسی، توجه پزشکی را به خود جلب کنید.

چه کسانی و چرا باید واکسن گارداسیل ( اچ پی وی) بزنند ؟ + عوارض

434
این مطلب مفید بود ؟277
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / cdc / cancer / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی