تعویض مفصل زانو
جراحی تعویض مفصل زانو عملی سخت و طاقت فرسایی نمی باشد ولی رعایت برخی نکات و اقدامات حفاظتی باعث افزایش راحتی و کاهش خطر صدمات در این دوره می شود.

راهنمای کامل مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به خودی خود یک عمل پیچیده نیست اما با این حال مراقبت های بعدی آن ضروری است. زانو یکی از اعضای مهم حرکتی است و ترمیم صحیح آن پس از جراحی نیاز به مراقبت و اقدامات احتیاطی دارد. افرادی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده اند می توانند اقدامات احتیاطی را برای محافظت از زانوهای جدید خود انجام دهند. پایبندی کامل به توصیه های پزشک پس از عمل جراحی با مدت طولانی در حین بستری در بیمارستان دنبال می شود.

بیمار باید دارو ها و روش های درمانی فیزیکی را دنبال کند و از انجام کارهای سنگین دوری نماید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک نکات و اقدامات حفاظتی معرفی شده است که می تواند به افزایش راحتی و کاهش خطر صدمات کمک کند.

مفصل زانو

به فیزیوتراپی بروید

حرکت مفصل زانو باید بلافاصله پس از جراحی آغاز شود. با این حال، این بدان معنا نیست که پیاده روی های طولانی بروید. حرکت معمولا با کمک یک فیزیوتراپیست حرفه ای با دستگاه مخصوص یا تردمیل شروع شده و شدت و روند کار به تدریج افزایش میابد.

از واکر یا عصا استفاده کنید

واکر یا عصا می تواند به فرد در حفظ تعادل کمک کند که زمین نخورد و به زانوی جدید آسیب نرسد. واکر و عصا نیز به سایرین علامت می دهد که محتاط باشند و فضای بیشتری به او دهند. بیشتر افرادی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده اند ، می توانند به مرور زمان استفاده از عصا یا واکر را کاهش دهند. توصیه می شود از پله استفاده نکنید و از سطوح لغزنده یا بدون فرش دور بمانید.

درد تان را کنترل کنید

پس از عمل مدتی احساس درد خواهید داشت که طبیعی است بنابراین باید داروی مسکن مصرف کنید، اما برخی از بیماران معمولا به دلیل اثرات جانبی بالقوه یا ترس از وابستگی دارویی از مصرف آن امتناع می کنند. با این حال درد کنترل نشده، مشارکت در تمرینات توان بخشی را دشوار کرده و حتی می تواند منجر به درد های مزمن تر شود.

قرص مسکن

به بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده اند توصیه می شود در مورد درد پس از جراحی و همچنین نگرانی در مورد دارو ها با پزشک خود صحبت کنند. او می تواند برنامه ای برای مدیریت درد ارائه دهد که برای بیمار مفید بوده و یا حتی می تواند در صورت لزوم تنظیماتی انجام دهد.

تورم را کاهش دهید

تورم زانو نه تنها ناراحت کننده است بلکه می تواند دامنه حرکاتی را دشوار یا غیر ممکن سازد. این دامنه حرکتی برای بهبودی و توان بخشی مجدد بسیار مهم است.

بیماران می توانند با استفاده از کمپرس سرد و بالا بردن پای آسیب دیده به فواصل 20-30 دقیقه یا هرآنچه که پزشک توصیه کرده است ، تورم را درمان کنند یا تا حد زیادی کاهش دهند. دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی نیز برای کنترل درد و کاهش التهاب مفید هستند. با رعایت دستورالعمل های دارو و دوزی که توسط پزشک توصیه می شود درد خود را به طور مناسب کنترل کنید.

برخی از داروهای بدون نسخه ممکن است در حین بهبودی عوارضی به همراه داشته باشند؛ به عنوان مثال آسپرین می تواند خطرات خونریزی را در برخی بیماران افزایش دهد بنابراین از مصرف دارویی که از قبل تجویز نشده، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف آسپرین

از قبل برنامه ریزی کنید

در چندین هفته ی اول بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ، بسیاری از افراد خسته و مستعد زمین خوردن هستند. این افراد می توانند با برنامه ریزی قبلی زمان استراحت را به حداکثر برسانند و احتمال افتادن را کاهش دهند به عنوان مثال :

روز ها برنامه ریزی کنید تا رفت و آمد از پله و استفاده از ماشین را به حداقل برسانید.

موارد ضروری مانند کنترل از راه دور تلویزیون، تلفن و دستمال کاغذی را در جایی قرار دهید که به راحتی قابل دسترس تان باشد.

اولویت های خود را به درمانگرتان بگویید

درمانگر سعی دارد که با تعویص مفصل به شما کمک کند تا به اهدافتان برسید. مثلا اگر می خواهید دوچرخه سواری در مسافت طولانی داشته باشید ، درمانگر تمرینایی را به شما اموزش می دهد که زانوی تان برای رکاب زدن طولانی مدت در دوچرخه سواری آماده شود.

صرف نظر از اهداف بیماران، فیزیوتراپی برای موفقیت کلی پس از عمل زانو ضروری است. بیمارانی که در جلسات فیزیوتراپی شرکت می کنند و تمرینات خود را انجام می دهند سریع تر بهبود میابند و نتایج بهتری نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند ، کسب خواهند کرد.

فیزیوتراپی

برخی از ورزش هایی را که ممکن است پزشک تایید کند عبارتند از:

  • خم شدن و دراز کردن مفصل در حالت نشسته
  • فشار پا با استفاده از یک باند مقاومتی
  • پیاده روی
  • شنا کردن
  • دوچرخه سواری

اگر پزشک شما هیچ ورزشی را تایید نکرد بدون مشورت با او کاری را امتحان نکنید زیرا با انجام این کار ها محل جراحی را تحریک کرده یا به زانو دوباره صدمه می زنید که این فقط باعث طولانی شدن دوران بهبودی می شود.

از حمایت خانواده استفاده کنید

همچنین بهتر است خانواده و دوستان خود را در تمام مراحل بهبودی در کنار خود داشته باشید. حمایت اطرافیان بر موفقیت در بهبودی تاثیر می گذارد.

همچنین انگیزه دادن به فرد بیمار برای تسریع روند بهبودی موثر خواهد بود. اگر بیماران درگیر ورزش هایی مانند گلف، تنیس یا شنا بوده اند، انگیزه آن ها برای بازگشت به فعالیت هایشان نقش مهمی دارد.

حمایت خانواده

سبک زندگی خود را مدیریت کنید

در حالی که این کار ضروری نیست اما مدیریت مثبت شیوه زندگی قطعا می تواند زندگی شما را بهبود بخشد. آسیب به زانو در اثر چاقی ایجاد می شود بنابراین باید وزن خود را کنترل کنید تا فشارکمتری به پروتز جدید وارد شود.

همچنین در منزل چندین تمرین سبک انجام دهید تا به بهبودی شما کمک کند. اگر بعد از تعویض مفصل زانو نیاز به آموزش بیشتر یا یادآوری در مورد ورزش ایمن دارید با پزشک یا تیم مراقبت از خود تماس بگیرید.

زانوی خود را صاف نگه دارید

گرچه ممکن است این کار خیلی راحت نباشد اما مهم این است که بلافاصله پس از جراحی مفصل زانوی خود را کاملا صاف نگه دارید. باید مدت زمان خم کردن پا را به حداقل برسانید و اگر لازم است حرکت کنید حتما از عصا یا ویلچر استفاده نمایید. در حالت نشسته و دراز کش حتما پای خود را صاف نگه دارید . مهم است که شما به مفصل زمان کافی برای بهبودی بدهید.

از زانوبند استفاده کنید

بعد از جراحی پزشک ممکن است به شما زانوبندی را توصیه کند بنابراین تاجایی که می توانید آن را ببندید تا از کشیدگی غیرضروری پیشگیری شود. به یاد داشته باشید زانوبند از زانوی شما محافظت می کند. این یک وسیله اساسی از تجهیزات پزشکی است که به بهبودی شما کمک خواهد کرد.

زانوبند

اهمیت درمان طولانی مدت و چند توصیه به بیمار  

به بیماران عمل تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

برای حفظ قدرت عضلات اطراف زانو که از مفصل جایگزین حمایت می کنند، تمرینات فیزیوتراپی خود را ادامه دهید. از عفونت پیشگیری کنید، باکتری های عفونی از طریق بریدگی یا زخم، جراحی های دندان به عنوان مثال کانال ریشه، یا سایر روش های جراحی وارد بدن می شوند و درنهایت به زانوی مصنوعی رسیده وعفونت ایجاد می کنند.

به طور منظم با متخصص خود ملاقات داشته باشید به طورمعمول از بیماران خواسته می شود تا هر سال یا 2 سال یکبار با ارتوپد خود ملاقات کنند تا زانوی جایگزین را چک کنند. این ملاقات ها به تشخیص مشکلات زانوی مصنوعی کمک می کند تا بیمار متوجه علائم شود.

در مورد علائم خطرناک احتمالی از پزشک خود سوال کنید. به عنوان مثال نسبت به تب مداوم (بالا تر از 100 درجه فارنهایت )، لرز، افزایش قرمزی، حساسیت به لمس یا تورم به دلیل التهاب و افزایش درد و ... مطلع باشید.

تب بعد از جراحی

در صورت نیاز،مبلمان یا وسایل خاصی را خریداری یا اجاره کنید به عنوان مثال، یک صندلی محکم با بالشتکی نرم و ایمن داشته باشید. همچنین ممکن است بخواهید هنگام خم شدن یا بلندشدن از موقعیت های پایین همانند دستشویی از میله های کمکی استفاده کنید؛ بنابراین در حمام و دستشویی از این میله ها نصب کنید تا در بلند شدن به شما کمک کند.

مراقبت های طولانی مدت می تواند به پیشگیری از بروز مشکلات یا اصلاح زودرس آن ها کمک کند تا خطرات کمتری بیمار را تهدید کرده و روند درمان آسان شود.

لیست مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

3.738
این مطلب مفید بود ؟2810
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی