تغذیه بیماران گوارشی
بیماران گوارشی در مهم ترین بخش درمان مشکل خود باید تغذیه مناسب داشته باشید ، بخور نخورهای این گروه و مکمل های گیاهی و دارویی که نسخه درمان بیماری آنهاست را معرفی خواهیم کرد.

تغذیه و رژیم غذایی افرادی که بیماری گوارشی دارند

بیماری گوارشی باعث التهاب شکم می شود و تاثیراتی روی هضم میگذارد که از نشانه های این بیماری می توان شکم درد  ،اسهال شدید ،خستگی ، کاهش وزن و سوءتغذیه را نام برد؛ این بیماری درمان دارویی دارد و درمان طبیعی آن به کاهش نشانه ها کمک می کنند ولی بخش مهمی که باید توجه داشت تغذیه بیماران گوارشی است که رعایت آن التهاب را کاهش می دهد. در ادامه این بخش از نمناک به هر آنچه که مربوط به تغذیه بیماران گوارشی و روش های درمان گیاهی آن می شود خواهیم پرداخت.

توصیه های مهم و باید و نباید های تغذیه بیماران گوارشی

اجتناب از خوردن غذاهای مشکل زا
حساسیت غذایی به راحتی این بیماری را بدتر می کند بنابراین آنها باید غذاهای مشکل ساز حاوی گلاتن، لبنیات، غذاهای سرخ کرده و تند، الکل و کافئین را کنار بگذارند.
خوردن غذاهای سالم
رژیم این افرادباید به گونه ای باشد که التهاب را کاهش دهد سموم بدن را دفع کند و از مواد مغذی بهینه مصرف کنند از منابع پروتئین چربی های سالم و کربوهیدرات های کم به شکل میوه و سبزیجات بخورند.
دقت در مصرف غذاهای که فیبر بالایی دارند
افرادی که مشکل گوارشی دارند هضم میوه های خام و سبزیجات برای شان دشوار است .تا آنجا که ممکن است میوه و سبزیجات پخته استفاده و از خوردن غذاهای که فیبر بالا دارندصرف نظرکنید.
مصرف زیاد پروبیوتیک
پروبیوتیک یکی از درمان های طبیعی گوارش محسوب می شود چون رشد باکتری ها را در روده بالا می برد بنابراین مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک شامل اسفناج ،عسل و موز توصیه می شود.
خوردن وعده های غذایی کوچک
خوردن وعده های غذایی کوچک استرس و فشار کمتری را به معده می آورد و نفخ و گاز معده را کاهش میدهد.
نوشیدن مایعات به اندازه کافی
اسهال به عنوان یکی از مشکلات رایج بیماران گوارشی باعث خشکی بدن می شود بنابراین برای جبران آن مایعاتی مثل آب و چای های گیاهی بنوشید.

مکمل هایی که بخشی از تغذیه بیماران گوارشی هستند

پروبیوتیک
عملکرد گوارش و جذب مواد معدنی را بهبود می بخشد یکی از درمان های طبیعی مشکلات گوارشی مصرف مکمل های پروبیوتیک و غذاهای حاوی پروبیوتیک مثل کفیر است.
نارون قرمز
نارون قرمز خاصیت نرم کردن دهان و شکم روده را دارد از این نسخه ها برای درمان استفاده کنید.
تغذیه بیماران گوارشی
گلو تامین
گلوتامین آمینو اسیدی است که به طور طبیعی در بدن موجود و در درمان طبیعی گوارش موثر است گلوتامین را با شکم خالی مصرف کنید.
مولتی ویتامین
بیماری گوارشی به طور منفی روی جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد مصرف مولتی ویتامین به بدن کمک می کند ویتامین و مواد مغذی مورد نیازش را تامین کند.
کورکومین
کورکومین خاصیت ضد التهابی قوی دارد و به کاهش بیماری های گوارشی کمک می کند مطالعات نشان داده کورکومین ازکولیت و سرطان روده جلوگیری می کند.

روغن های گیاهی مفید و لازم برای بیماری های گوارشی که باید در تغذیه این جای داد

 روغن کندر
روغن گیاهی کندر ترشح آنزیم های گوارشی را بیشتر و ماهیچه های گوارشی را آرام می کند یک یا دو قطره روغن را با8انس آب بریزید و بنوشید.
روغن گیاهی در درمان نفخ و گاز معده موثر است و خاصیت ضد التهابی دارد یک یا دو قطره از روغن را به آب یا چای اضافه کرده تا دردهای شکمی اسهال حالت تهوع تسکین پیدا کند.

ورزش درمانی همراه نکات تغذیه بیماران گوارشی 

آندروفینی که بر اثر ورزش آزاد می شود درد را تسکین می دهد پس این افراد بایستی ورزش را جدی دنبال کنند.
مرتب ورزش کردن
شکم و شانه ها راسفت نگه دارید و به آرامی با زدم انجام دهید این روند فشار خون و بیماری های گوارشی را بهبود می بخشد مرتب ورزش کردن به درمان نشانه های گوارش با کم کردن تنش و استرس کمک می کند.
نفس عمیق کشیدن
نفس عمیق کشیدن یکی از درمان های طبیعی گرفتگی و اسپاسم عضلانی است
آرامش بدست آمده از مدیتیشن
استرس این بیماری را تشدید می کند حداقل یک بار در هفته برنامه ریزی کنید کاری که دوست دارید انجام دهید نگه داشتن استرس در سطح پایین آرامش بیشتری را ایجاد می کند.

برنامه کامل تغذیه و نسخه های گیاهی درمان بیماران گوارشی

4.233
این مطلب مفید بود ؟285
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
وبگردی