گرفتگی صدا
گرفتگی صدا میتواند آغازی برای بروز بیماری خطرناک سرطان حنجره باشد. پس باید هرگونه گرفتگی و تغییر صدا جدی گرفته شود.

هرگونه تغییر و گرفتگی صدا ممکن است خطر ساز باشد

منشا تولیدصدا حنجره است و موثرترین قسمت حنجره که در تولید صدا نقش دارد، تارهای صوتی است که کوچکترین تار عضلانی بدن نیز به حساب می آید که پوشش مخاطی پیچیده ای از این تارها محافظت می کند و صدای تولید شده با تارهای صوتی که صوت با فرکانس پایه ای گفته می شود، کیفیت کلام را ندارد و این صوت اولیه با عبور از قسمتهای مختلف حلق و دهان و بینی که در اصطلاح آن را تونل صوتی گویند، فرم کلامی را پیدا می کند.

دکتر کوهی دبیر علمی پانزدهمین کنگره سالیانه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن اظهار داشت:در پانزدهمین کنگره سالیانه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن، تازه های گوش و حلق و بینی و جراحی های سر و گردن توسط همکاران این حوزه ارائه می شود.

وی افزود:جراحان چشم، پلاستیک، فک و صورت و...، نیز در این کنگره حضور داشته و از کشورهای مختلف آمریکا و اروپا برجسته ترین اساتید نیز حضور می یابند.

به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی اساتید ایرانی پیشرو بخش علمی کنگره را ارائه داده و زیرشاخه های گوش و حلق و بینی شامل متخصصان رینولوژی، جراحی گوش، سر و گردن، حنجره، پلاستیک صورت نیز پزشکان آن در کنگره حضور دارند.

دبیر علمی پانزدهمین کنگره سالیانه گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن اضافه کرد:بیشترین جراحی حوزه گوش و حلق و بینی در دنیا مربوط به عفونت و بیماری های مزمن گوش بوده که در نهایت می تواند در صورت عدم توجه پارگی پرده گوش، کاهش شنوایی و عفونت مکرر را به همراه داشته باشد.

کوهی با بیان اینکه ایران از لحاظ جراحی در این حوزه جایگاه خوبی نسبت به سایر کشورهای جهان دارد، گفت:تمامی جراحی های گوش، قاعده جمجمه و ... در ایران تفاوتی با سایر کشورها نیست.

گرفتگی صدا

تغییر وگرفتگی صدا

متخصص گوش و حلق و بینی در مورد بیماری های حنجره گفت:این بیماری شامل دو بخش بدخیم به تومور و خوش خیم است که ایران در زمینه جراحی های مربوط به این حوزه نیز پیشرفت های

مناسبی داشته است.

کوهی با تأکید بر اینکه هرگونه گرفتگی و تغییر صدا باید جدی گرفته شود، گفت:مشکل تنفس و عمل بلعیدن غذا می تواند از علائم وجود تومور در حنجره باشد؛ بنابراین این مسائل باید بسیار توسط افراد جدی گرفته شود.

وی اضافه کرد:در مورد جراحی های اطفال نیز ایران موفقیت های زیادی داشته ولی باید توجه کرد که صرفا بیمار کودک همان بیمار بزرگسال کوچک نیست چرا که علایم یک بیماری در کودکان می تواند متفاوت باشد و نوع درمان نیز مختلف است.

وی با اشاره به اینکه عفونت ویروسی حنجره مخصوص کودکان است، افزود:عفونت گوش میانی نیز از بیماری های شایع در کودکان بوده و علت آن در کودکان متفاوت است

تغییر و گرفتگی صدا خطرناک است

3.359
این مطلب مفید بود ؟3920
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر -/ر
برچسب : گرفتگی صدا
وبگردی