تماس با 118

زنگ زدن به 118 هم پولی شد + علت

تاریخ انتشار : 25 مهر 1398کد مطلب : 4325زمان مطالعه : 2 دقیقه
تماس با 118 در برهه ای از زمان رایگان بود، اما از حدود پنج سال پیش، تماس با کدهای سه رقمی غیراضطراری، از جمله 118 مشمول هزینه برای تماس گیرنده شده است.

پولی شدن تماس با 118

ایسنا: اخیرا برای برخی از مشترکان این سوال ایجاد شده که چرا با تماس با سامانه 118 از اعتبار تلفن شان کسر می شود. این در حالی است که اگرچه قبلا تماس با کدهای خدماتی سه رقمی رایگان بود و افراد بابت تماس با این کدها هزینه ای پرداخت نمی کردند، اما پس از مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که مربوط به اوایل سال 1394 است، تماس با کدهای سه رقمی غیراضطراری، مشمول هزینه برای تماس گیرنده شد که سامانه 118 هم شامل همین کدها می شد. 

با ابلاغ مصوبه 212 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تماس با کدهای سه رقمی غیراضطراری مشمول هزینه برای تماس گیرنده خواهد بود و چنانچه فرد با شماره تلفن ثابت با کدهای خدماتی تماس گرفته باشد، به اندازه تماس درون شهری و در صورتی که از تلفن همراه با این شماره ها تماس گرفته باشد، معادل هزینه تماس همراه با ثابت ملزم به پرداخت هزینه می شود. 

بر اساس این مصوبه، در میان کدهای خدماتی اورژانس، 110 و 118 بیش ترین میزان تماس دریافتی را دارند. حال در میان این سه شماره، دو شماره اول با توجه به این که جزو کدهای اضطراری به شمار می روند همچنان برای تماس گیرندگان رایگان خواهد بود، اما تماس با 118 از جمله کدهای غیراضطراری است که مشمول هزینه می شود. 

بدین ترتیب، تماس با 118 بر اساس پالس تلفن محاسبه می شود و میانگین هر تماس 30 ریال است و شرکت مخابرات ایران به عنوان یک اپراتور، با عمل به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، این هزینه را دریافت می کند. 

البته هزینه این مکالمات با توجه به آنکه مدتی کوتاه دارند و درون شهری محسوب می شوند، به طور طبیعی هزینه چندانی بابت این تماس ها ایجاد نمی شود. همچنین طبق این مصوبه، تماس با کدهای سه رقمی فوریتی همچنان رایگان خواهد بود.

انتهای پیام/م

زنگ زدن به 118 هم پولی شد + علت

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برچسب : گوشی
وبگردی