تمیز کردن خانه
تمیز کردن خانه یکی از کارهایی است که خانم ها به طور روزمره انجام میدهند اما آیا میدانید که تمیز کردن خانه هزارو یک فایده دارد که شما از آن بی خبرید؟!

آ یا می دانید تمیز ومرتب کردن خانه چه فوایدی دارد؟

تمیز کردن خانه یکی از وظایف سخت زنان خانه دار می با شد . این وظیفه به غیر از اینکه احساس خوبی در شما به وجود می آورد مزیت هایی نیز دارد . یکی از این مزایا کنترل خشم و عصبانیت است . خشم نوعی عکس العمل طبیعی و هیجان طبیعی در شرایط بحران است . در این مقاله شما را با مزیت های تمیز کردن خانه آشنا می کنیم .

نامرتب بودن و بهم ریختگی خانه می تواند زندگی شما را مختل و مشکل ساز کند. تمیز کردن خانه یکی از مسئولیت های طاقت فرسا و خسته کننده خانم های خانه دار است، اما در ادامه به شما می گوییم که همین کار سخت ارزش تلاش کردن را دارد و فوایدی برای شما به همراه خواهد داشت.

عصبانیت را با جاروکردن رها کنید!

کالری زیادی مصرف می کنید
تمیزکردن منزل شاید به اندازه ورزش مفید نباشد اما در طول یک ساعت تمیز کردن خانه در حدود 200 کالری می سوزانید. با انجام بعضی کارهای منزل مانند جاروکردن، شستن و خشک کردن ظرف ها، گردگیری کردن و چمن زنی کالری بیشتری مصرف می کنید.

از ابتلا به عفونت ها جلوگیری می کنید
وقتی برای تمیز کردن خانه و سرویس های بهداشتی از مواد ضدعفونی کننده استفاده می کنید، میکروب ها، ویروس ها و قارچ هایی که ممکن است باعث بیماری شود را از بین می برید. پس با ضدعفونی کردن حمام، دستشویی، کابینت های آشپزخانه می توانید از عوامل بیماری زا در خانه جلوگیری کنید.

قدرت تمرکزتان بهتر می شود
خانه نامرتب و بهم ریخته باعث حواس پرتی شما می شود. بنا بر تحقیقات بدون حجم زیادی از روزنامه، مجله و لباس های کثیف یا یک کمد شلوغ بهتر می توانید روی وظایف تان تمرکز داشته باشید.

 تمیز کردن خانه

آیا میدانید تمیز کردن خانه مزیت های رفتاری فراوانی نیز دارد؟

آلرژی ها را تحت کنترل خود در می آورید
وقتی منزل تان را به صورت مداوم تمیز می کنید، مقدار گرد و غبار و آلرژی ها کاهش می یابد. آلرژی ها باعث بوجود آمدن باکتری ها می شود و چشم، گلو و بینی را تحریک می کند. پس خانه را به صورت مداوم جارو و گردگیری کنید تا از عوامل آلرژی زا که باعث مشکلات تنفسی می شود، جلوگیری کرده باشید.

خشم و عصبانیت تان را بهتر کنترل می کنید
وقتی از موضوعی ناراحت و خشمناک هستید ، خشم تان را برای گردگیری و از بین بردن میکروب های خانه به کار ببرید. با تمیز کردن خانه از خشم و ناامیدی رها خواهید شد. حتی توصیه می شود بعد از یک بحث جنجالی یا یک روز سخت و طاقت فرسا، جاروبرقی بکشید و خشم تان را بیرون بریزید.

استرس کمتری خواهید داشت
وقتی در خانه ی تمیز و مرتب زندگی کنید احساس خوبی خواهید داشت، در حالت کلی روند تمیز کردن منزل باعث کاهش سطح استرس و رسیدن به آرامش می شود. بنا بر تحقیقات 20 دقیقه فعالیت برای تمیز کردن منزل باعث کاهش استرس و اضطراب به میزان 20 درصد می شود.

 تمیز کردن خانه

آیا می خواهید بدانید هر فعالیتی چه مقدار کالری می سوزاند؟ با ما همراه باشید.

تمیز کردن حمام:پسماند صابون می تواند دشمن شما در حمام باشد؛ اما شما می توانید با انجام یک تمرین مناسب و معقول برای تمیزکاری، آن را به عنوان دوست خود در نظر بگیرید. تمیز کردن وان حمام به مدت 30 دقیقه حدودا 200 کالری می سوزاند. شستن کل حمام نیز به اندازه راه رفتن یا دویدن روی تردمیل کالری می سوزاند.

شستشوی پنجره ها:شستن پنجره ها از داخل و خارج، به تقویت عضلات بازو کمک می کند. اما اگر از هر دو دست تان برای این کار استفاده نکنید، نتیجه صددرصدی نمی گیرید. تحقیقات نشان می دهند که شستن پنجره ها در 30 دقیقه حدودا 167 کالری می سوزاند. شدت کار شما نیز بر مقدار کالری های که می سو زانید موثر است.

گردگیری: شاید کاری راحت تر از گردگیری در بین کارهای خانه نباشد؛ اما همین کار ساده در 30 دقیقه حدود 50 کالری می سوزاند.

جارو کشیدن:کار کردن با جاروبرقی نه تنها فضای خانه را تمیزتر می کند، بلکه بین 50 تا 119 کالری در 30 دقیقه می سوزاند. البته مقدار کالری هایی که می سوزانید، به مدت زمان جارو کشیدن شما بستگی دارد. شدت کار نیز در این مورد اثرگذار است.

کار با ماشین ظرف شویی:جنب وجوش در اطراف آشپزخانه برای گذاشتن بشقاب ها در ماشین ظرف شویی و بیرون آوردن آنها در 30 دقیقه حدودا 105 کالری می سوزاند. اگر برای شستن ظرف ها از دست استفاده کنید، می توانید حدود 160 کالری بسوزاند.

سایر کارهای خانه:شما می توانید با مرتب کردن تخت خواب در 30 دقیقه 130 کالری، با اتو کردن لباس ها در 30 دقیقه 70 کالری و با تغییر چیدمان مبلمان خانه در 25 دقیقه 100 کالری بسوزانید. با این حال، کارهای بیرون از خانه مثل باغبانی، چمن زنی و سایر امور به خاطر شدت کاری بیشتر، کمک می کنند که کالری بیشتری بسوزانید. با انجام این فعالیت ها دیگر نیازی به رفتن به باشگاه نخواهید داشت.
اگر می خواهید وقتی در خانه هستید یک تمرین جدی داشته باشید، می توانید به تمیز کردن خانه مشغول شوید. برای این کار، بهتر است یک برنامه ریزی راهبردی داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید. به عنوان مثال، وقتی می خواهید مبلمان خانه را برق بیاندازید، بهتر است به جای اسپری از واکس استفاده کنید. چون با این کار، برای برق انداختن مبلمان به فشار بیشتری نیاز دارید و باید مبلمان را سخت تر مالش دهید. به این ترتیب، کالری بیشتری می سوزانید. یا وقتی می خواهید لباس ها را اتو کنید، بهتر است سبد لباس ها را کف زمین بگذارید تا مجبور شوید هر بار خم شوید و لباسی بردارید. در آخر، بهتر است ترتیب وظایف خود را به گونه ای تنظیم کنید که هر بار نیاز باشد از پله ها استفاده کنید یا از اتاقی به اتاق دیگر بروید. ماشین ظرف شویی آشپزخانه را خالی کنید، سپس به طبقه بالا رفته و تخت را مرتب کنید. بعد از آن اتاق نشیمن را جارو بکشید، سپس حمام طبقه بالا را تمیز کنید و به همین ترتیب ادامه دهید. با این کار، نه تنها محیط خانه خود را برق می اندازید، بلکه کالری های اضافی را نیز می سوزانید. یک تیر و دو نشان!

فواید جادویی تمیز کردن خانه برای خانم ها

59
این مطلب مفید بود ؟90
برگرفته از بیست ستون _ الو دکتر/ ف
وبگردی