وان حمام
استفاده از مواد شوینده شیمیایی خطرات زیادی برای سلامتی دارد بنابراین برای تمیز کردن و برق انداختن وان حمام و سطوح دیگر از مواد طبیعی استفاده کنید.

برق انداختن وان حمام با مواد کاملا طبیعی

همه ما علاقه مند به استفاده از وان حمام هستیم اما با این حال به ندرت پیش میاید که کسی تمیز کردن آن را دوست داشته باشد . اگرچه تمیز کردن وان یکی از دشوار ترین کارهای ممکن است اما با این وجود ، روش های زیادی برای ساده تر کردن این روند وجود دارد .

برای تمیز کردن وان می ‎توانید از یک محصول تمیز کننده طبیعی مانند گریپ فروت یا نمک و یا محصولات شیمیایی تجاری استفاده کنید . در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک به ارائه راهکار های ساده برای تمیز کردن وان حمام خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید .

روش 1 :تمیز کردن وان به طور طبیعی

1. با استفاده از دوش آب و یا سطل حاوی آب هرگونه ماده زائد مانند مو را از وان خود بشویید . در صورت وجود مو در دریچه تخلیه آب وان با استفاده از دستمال کاغذی آن ها را برداشته و دور بریزید که در غیر اینصورت احتمال مسدود شدن سوراخ تخلیه آب وانتان وجود خواهد داشت .

2. یک گریپ فروت تهیه کرده و آن را به دو نیم تقسیم کنید و سپس یکی از نیمه های گریپ فروت را برداشته و بر روی آن نمک بریزید. علاوه بر گریپ فروت ، بر روی نقاط مختلف وان نیز نمک ریخته و گریپ فروت را به همه جای آن بمالید تا تمام کثیفی ها و اثار لک بر روی آن برطرف شود .

ممکن است برای خوب تمیز شدن وان نیازمند استفاده از نیمه دیگر گریپ فروت مورد نظر و یا یک گریپ فروت کامل دیگر باشید . دلیل استفاده از گریپ فروت برای تمیز کردن وان خاصیت اسیدی آن است که در ترکیب با نمک به از بین رفتن آهک کمک می ‎کند و در نهایت پس از اتمام کار وان را به خوبی بشویید تا نمک باقی مانده و آب گریپ فروت موجود بر روی آن ، شسته شود.

گریپ فروت

3. 1 فتجان جوش شیرین را با ½ فنجان صابون کاستیل و چند قطره روغن نعنای و یا اسانس درخت چای مخلوط کنید و بعد با استفاده از یک اسفنج ، مواد مورد نظر را به سطوح مختلف وان مالیده و آن را به خوبی تمیز کنید . پس از پایان کار، وان را به خوبی با آب شستشو دهید .

4. 1 فنجان سرکه سفید را با 1 فنجان آب درون بطری دارای سری اسپری کننده ریخته و آن را به خوبی تکان دهید و آن را بر روی سطوح مختلف وان اسپری کرده و با استفاده از اسفنج وان را به خوبی تمیز کنید و سپس وان را با آب شستشو دهید . خاصیت اسیدی سرکه نیز به از بین رفتن باکتری ها و لکه ها کمک می ‎کند .

5. از خمیر جوش شیرین برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی بر روی نقاط مختلف وان استفاده کنید و برای تهیه خمیر جوش شیرین ، مقداری آب به جوش شیرین اضافه کنید تا یک ماده خمیر مانند ایجاد شود و سپس با استفاده از اسفنج ، آن را به سطوح مختلف وان بمالید تا لکه ها و آثار زنگ زدگی را از بین ببرد. سپس وان را با آب شستشو دهید .

اگر وان شما بسیار کثیف و آسیب دیده است ، خمیر را روی نقاط آسیب دیده بمالید و سپس روی آن را با سرکه سفید اسپری کنید و به جوش شیرین و سرکه اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه رو لکه باقی بمانند و سپس نقطه مورد نظر را با یک اسفنج تمیز کرده و با آب شستشو دهید .

6. برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی وان ، می ‎توانید از لیمو نیز استفاده کنید ، این گونه که یک عدد لیمو تهیه کرده و آن را نصف کنید و روی لکه بمالید و بعد از گذشت 15 دقیقه آن را با آب شستشو دهید .

7. اگر هر بار پس از استحمام ، وان حمام خود را شستشو دهید، به مرور زمان آلودگی خاصی در آن ایجاد نخواهد شد . تمیز کردن روازنه وان مستلزم شستشو آن با آب گرم و اسفنج است و در انتها وان را با استفاده از حوله خشک کنید .

جرم گیری وان حمام

روش 2 :تمیز کردن وان با استفاده از محصولات تجاری

  1. قبل از اقدام به شستشو وان با محصولات تجاری برای جلوگیری از بروز تحریکات پوستی از دستکش های محافظ استفاده کنید .
  2. مواد زائد مانند مو را از نقاط مختلف وان مانند دریچه تخلیه آب ، پاک کرده و با آب شستشو دهید تا باعث مسدود شدن آن نشوند .
  3. برای جلوگیری از بروز خراشیدگی در سطوح مختلف وان ، از اسفنجی نرم استفاده کنید و از استفاده از اسفنج های زبر و ساینده خودداری کنید .
  4. یک محصول تمیز کننده تجاری ، مطابق با سلیقه و نیازتان خریداری کنید .
  5. از آنجایی که محصولات تمیز کننده دارای انواع مختلفی هستند ، دستورالعمل ارائه شده در برچسب روی محصول مورد نظر خود را به خوبی بخوانید و برای مثال ممکن است نحوه استفاده از محصول مورد نظرتان به این گونه باشد که آن را بر روی سطوح مختلف ریخته و بعد از گذشت زمان مشخصی اقدام به شستشو آن ها کنید و همچنین از آن جایی که اینگونه محصولات کاملا قدرتمندند ، بهتر است برای جلوگیری از استنشاق آن ها، از سیستم تهویه مناسبی استفاده کنید .
  6. با توجه به دستورالعمل ارائه شده بر روی برچسب محصول مورد نظرتان اقدام به تمیز کردن وان خود کنید. برای دسترسی به نقاط سخت، از مسواکی قدیمی استفاده کنید .
  7. برای شستشو مواد شوینده از سطح وان ، از آب گرم استفاده کنید .
  8. در صورت تمایل به استفاده از محصولات تمیز کننده تجاری وان حمام خود را ماهی 1 بار با استفاده از این محصولات تمیز کنید. در اکثر موارد کافیست مواد را روی سطوح مورد نظر ریخته و بعد از گذشت 3 دقیقه آن را به خوبی بشویید .

روش 3 :تمیز کردن کاشی های بالای وان

1. دوش آب گرم را باز کنید تا دمای هوای داخل حمام افزایش یابد که این امر باعث ایجاد بخار بر روی کاشی های حمام می ‎شود و فرایند تمیز کردن آن را آسان تر خواهد کرد و سپس هرگونه ماده زائد موجود بر روی کاشی ها را با استفاده از آب برطرف کنید .

2. تمیز کننده مورد نظر خود را تهیه کرده و قبل از استفاده از آن بر روی کاشی های حمام ، آن را بر روی قسمتی کوچک از آن ها امتحان کنید تا از عدم آسیب رساندن مواد تمیز کننده به کاشی های حمام خود اطمینان حاصل کنید .

تمیز کردن کاشی ها

3. طبق دستورالعمل ارائه شده بر روی برچسب محصول مورد نظر، کاشی ها را با استفاده از محصول تجاری مورد نظر تمیز کنید .

4. با استفاده از یک مسواک قدیمی فواصل موجود بین کاشی ها را با محصول تمیز کننده، تمیز کنید . برای تمیز کردن کاشی های حمام خود می ‎توانید از مخلوط سرکه سفید و آب نیز استفاده کنید و با این حال، از ترکیب این ماده با ماده شوینده تجاری خودداری کنید زیرا احتمال ناسازگاری بین این مواد وجود خواهد داشت .

5. کاشی ها را با آب شستشو دهید تا از مواد شوینده شیمیایی کاملا پاک شوند .

6. فواصل ایجاد شده بین کاشی ها معمولا بعد از گذشت مدتی از بین خواهند رفت . پر کردن این فواصل در جلوگیری از نفوذ رطوبت داخل حمام به دیوار های خانه نقش به سزایی دارد .برای پر کردن این فواصل از مواد مخصوص خود استفاده کنید و همچنین در صورتی که فواصل بین کاشی های شما تغییر رنگ داده اند ، می ‎توانید از مواد سفید کننده بر روی آن ها استفاده کنید . 

بعد از شستشوی دیوار های حمام ، سیستم تهویه حمام خود را روشن کنید و درب را باز بگذارید تا دیوار ها سریع تر خشک شوند که وجود جریان هوای مناسب در حمام به ماندگاری بیشتر مواد تشکیل دهنده موجود در فواصل بین کاشی ها کمک خواهد کرد .

وان حمام را با گریپ فروت و نمک برق بیاندازید

35
این مطلب مفید بود ؟32
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : نظافت حمام
وبگردی