تنظیم موتور
زمان تنظیم موتور خودرو را باید از نشانه ها و اختلالاتی که در خودرو به وجود می آید تشخیص داد و برای بررسی مشکل خودرو و تنظیم موتور اقدام کرد.

چه زمانی باید تنظیم موتور انجام دهید؟

بروز مشکلاتی مانند : کم شدن شتاب خودرو، صدای غیر عادی موتور، لرزش بدنه، روشن شدن چراغ چک و سایر نشان می دهد که زمان تنظیم موتور خودرو فرا رسیده است بنابراین اگر با این مشکلات روبرو شدید سریعا برای تنظیم موتور اقدام کنید.

در خودروهای قدیمی نیاز به تنظیم موتور به ازای هر 15000 کیلومتر یا 30000 کیلومتر بوده اما در خودروهای جدید نیاز به تنظیم موتور ، با رعایت دوره های تنظیم و کنترل توصیه شده از طرف کارخانه ، درصورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم قسمت خاصی از خودرو ، مانند تعویض شمع ها ، این مسافت به 160000 کیلومتررسیده است.

به علت هزینه بر بودن جایگزین کردن یک خودروی جدید ، بهترین کار نگهداری از خودروی خودمان است. برای نگهداری از خودرو در ابتدا باید آن را عیب یابی کنید. در این بخش از نمناک نشانه های نیاز خودرو به تنظیم موتور را بیان می کنیم با ما همراه شوید.

تنظیم موتور

چه زمانی خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد؟

نشانه های فرا رسیدن زمان تنظیم موتور:

مصرف سوخت نامناسب

هنگامی که خودرویتان همان مسافت همیشگی را طی می کند اما احساس می کنید مصرف بنزین آن زیاد شده ، ممکن است خودرو شما در مصرف سوخت دچار مشکل شده باشد. برای پیدا کردن علت این مشکل با یک گالن سوخت مسافت کمی را طی کنید.

افت ناگهانی درجه ی بنزین در مسافت تعیین شده برای هر واحد سوخت نشان دهنده عملکرد نا مناسب خودرو است. فشار باد نامناسب چرخها ، گیر کردن قطعه ای از سیستم ترمز و یا فرا رسیدن زمان تنظیم خودرو از دلایل بروز این مشکل است . با بررسی میزان مصرف سوخت خودروی خود قبل از بروز مشکل در آن ، از وضعیت سیستم آن اطلاع یابید.

بد استارت خوردن

اگر در اوایل صبح برای روشن شدن خودرو باید چندین بار استارت بزنید و یا خودرویتان استارت می خورد اما روشن نمی شود ، ممکن است علت هایی سبب بروز این نقص شود که ضعیف بودن باطری ، نقصی در سیستم استارت از جمله این علت ها هستند و شاید علت آن انواع مشکلات دیگر باشد.

استارت زدن ماشین

 تشخیص زمان تنظیم موتور با بد استارت خوردن خودرو 

چراغ های اخطار

چراغ های اخطار روی داشبورد خودرو به صورت هدفمند طراحی شده اند و با روشن شدن خودرو این چراغ ها نیز روشن می گردند اما در برخی مواقع این چراغ ها به علت وجود یک مشکل در سیستم خودرو یا قطعات آن روشن می مانند . اگر هنگام حرکت خودرو این چراغ ها همچنان روشن باقی بمانند ، برای رفع مشکل در اولین فرصت به دست آمده اقدام نمایید.

روشن شدن چراغ های اخطار خودرو می تواند علت ساده ای مانند سوختن لامپ چراغ عقب و یا علت جدی تری مانند ایرادی در سیستم انتقال سوخت داشته باشند. برای جلوگیری از به وجود آمدن یک مشکل بزرگ و هزینه بر بهتر است فورا به تشخیص و رفع عیب یک مشکل جزئی اقدام نمایید.

چراغ های اخطار

علت روشن ماندن چراغ های اخطار خودرو

ریپ زدن خودرو

ریپ زدن ناگهانی خودرویتان هنگام گاز دادن یا موارد مشابه می تواند بسیار خطرناک باشد و به دلیل یک عیب ایجاد شده باشد .

طراحی موتور ها به گونه ای است که در بزرگراه ها و در زمان نیاز بتوانند عملکرد قابل قبول و قابل اطمینانی داشته باشند ؛ علت ریپ زدن ناگهانی خودرو کثیفی شمع ها یا گرفتگی فیلتر سوخت و ...می تواند، باشد.

 

روشن شدن چراغ چک و بد استارت خوردن نیاز به تنظیم موتور

4.330
این مطلب مفید بود ؟264
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی