جاماندگان سهام عدالت

جاماندگان سهام عدالت بخوانند

تاریخ انتشار : 8 شهریور 1401کد مطلب : 36500زمان مطالعه : 4 دقیقه
جاماندگان سهام عدالت به زودی تعیین تکلیف خواهند شد. جاماندگان سهام عدالت آمار به نسبت بالایی دارند.

تجارت نیوز:به گفته وزیر اقتصاد و دارایی موضوع قابل معامله شدن سهام عدالت توسط سهام‌داران مردم یکی از دستورات جلسات شورای عالی بورس بوده است. طبق این دستور دولت آرام آرام از مدیریت بنگاه‌های سهام عدالت خارج شود و خود مردم و سهامداران عدالت، مدیریت آن را به دست بگیرند.

به نقل از فارس، احسان خاندوزی در مورد سهام عدالت گفت:دولت طبق قانون بودجه سال جاری مکلف است به جاماندگان دو دهک کم درآمد شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی سهام عدالت اختصاص دهد که تا آخر سال این کار انجام خواهد شد.

همچنین در مورد پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی گفت:حجم مطالبات این صندوق‌ها 130هزار میلیارد تومان است که به تائید سازمان حسابرسی رسیده و امسال این رقم باید از محل سهام دولت تسویه شود،. بعد از آن اگر اموال مازادی از دولت در شرکت‌ها ماند،‌صرف اختصاص به سهام عدالت جاماندگان از 6 دهک کم درآمدی خواهد شد.

اصلاح آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت به کجا رسید؟

خاندوزی افزود:یکی دیگر از دستور جلسات شورای عالی بورس در مورد سهام عدالت بود که از سال قبل کارگروهی برای بازنگری در آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت تشکیل شده است. از سال گذشته مجامع شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری عدالت برگزار نشده است، لذا یک آسیب‌شناسی در این زمینه انجام شد و 2-3 مدل اجرایی برای آن در نظر گرفته شد که این مدل‌ها به شورای عالی بورس ارائه شد، اما 3 تا 4 اصل موضوعه وجود دارد که در همه الگوها پذیرفته شده و چراغ راهنمای ما برای اداره سهام عدالت خواهد بود.

یکی اینکه سهام عدالت باید به کمک تولید ثروت ملی بشتابد. دوم اینکه توزیع سهام عادلانه‌تر باشد. سوم اینکه دولت آرام آرام از مدیریت بنگاه‌های سهام عدالت خارج شود و خود مردم و سهامداران عدالت، مدیریت‌ها آن را به دست بگیرند. زیرا در 16 سال گذشته که سهام عدالت طرحی شد، این فرصت فراهم نشد که مردم در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مشارکت کنند و نتوانستند اندک نقشی در شرکت‌ها داشته باشند. این کار باعث شده بود، مردم نتوانند خود را توانمند کنند و افراد متخصص نمی‌توانستند در شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت مانند شرکت‌های فولادی قرار گیرند و نقش ایفا کنند.

نکته چهارم اینکه اصل تشویق مردم به ماندگاری در سهام عدالت است که مردم را تشویق کنیم از عایدات این سهام استفاده کنند و آن را نفروشند. اینها مدل‌هایی بود که گروه‌های مختلف در شورای عالی بورس مطرح کردند. نهادهای نظارتی و امنیتی هم حضور داشتند و نکاتی مطرح شد که حوادث سال‌های قبل تکرار نشود.

پیش از این شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرده بود:مشمولان سهام عدالت می‌توانند با استفاده از 87 مرکز الکترونیک و حضوری نسبت به ثبت‌نام و احراز هویت رایگان سجام اقدام کنند.

آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت کی نهایی می‌شود؟

احسان خاندوزی اظهار کرد:ظرف هفته‌های آینده آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت مشخص و مصوب می‌شود. همزمان سازمان بورس را مکلف کردیم که منتظر تدوین آیین‌نامه سهام عدالت نباشند. باید صلاحیت مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نیز صلاحیت‌های تخصصی افراد برای حضور در صندلی‌های هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌پذیر احراز شوند. به عنوان مثال در شرکت پالایشگاه‌ نفت تهران سه یا چهار سهم صندلی هیات مدیره مربوط به سهام عدالت است. پرتفوی سهام عدالت یکی از ارزنده‌ترین سهام کشور است که از سال 85 به سهام عدالت اختصاص داده شده است.

مساله اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به کجا رسید؟

وزیر اقتصاد توضیح داد:در قانون بودجه 1401 دو تکلیف به دولت سپرده شده است، یکی اینکه افراد جامانده تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی که جامانده‌اند، سهام عدالت به آنها اختصاص یابد. دوم اینکه سایر اشخاص جامانده در 6 دهک کم‌درآمدی جامعه که سهام عدالت ندارند و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم قرار ندارند.

در گام اول اولویت به گروه اول یعنی افراد جامانده تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که باید سهام عدالت به آنها اختصاص داده شود برای این منظور پیش‌نویسی تهیه کرده‌ایم. این پیش‌نویس در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب شد. در مرحله ارائه به هیأت دولت قرار دارد. قرار است به سه میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی که سهام عدالت ندارند، به ازای هر نفر 10میلیون تومان از سهام شرکت‌های دولتی تخصیص یابد.

دسته دوم افرادی از 6 دهک کم‌درآمد جامعه هستند که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار ندارند و سهام عدالت هم به آنها اختصاص نیافته است. دولت همچنین طبق برآورد 130هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و صندوق تأمین اجتماعی بدهکار است که امسال باید بدهی خود را بپردازد. بنابراین اول باید تکالیف خود به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی را بدهد و بعد ببینیم چقدر سهام دولتی می‌ماند که از مابقی آن سهام برای تعیین تکلیف افراد جا مانده از 6 دهک درآمدی سهام عدالت اختصاص داده شود، اما هنوز مصوبه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

انتهای پیام/م

جاماندگان سهام عدالت بخوانند

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : سهام عدالت
وبگردی