جلد دفتر نمدی
جلد کردن دفتر کودکان یا دفترچه خاطرات با نمد یکی از زیباترین و بهترین روش هاست فقط کافیست با چند روش ساده و بدون دوخت این کار را انجام دهید.

درست کردن جلد دفتر فانتزی با پارچه نمدی

بعضی از افراد بالاخص نوجوانان علاقه خاصی به ثبت خاطرات روزانه خود و اتفاقاتی که در زندگی شان می افتد دارند و مشتاقند این خاطرات را با نوشتن در یک دفتر خاطرات ماندگار تر کنند که به تدریج و به مرور زمان ارزش این دفترچه برایشان بیشتر می شود و همیشه در تلاشند در حفظ و نگهداری آن جدی باشند اکثر این افراد اقدام به خریداری دفتر زیبایی برای این کار می کنند و یا اینکه با هنر دست خود دفترچه ساده خاطراتشان را به قشنگ ترین حالت ممکن تزیین میکنند. از این رو ما در این بخش از دنیای مد نمناک ،آموزشی جالب برایتان تدارک دیده ایم که مطمئنا مفید واقع بوده و با یاد گرفتن آن یک هنر به هنرهای دیگرتان اضافه خواهد شد.

آموزشی که قرار است در این بخش ببینید جلد کردن دفتر با پارچه نمدی است که یکی از فانتزی ترین روش هایی می باشد که برای دفترچه خاطرات و یا دفترچه یادداشت کاربرد دارد.

ساخت جلد نمدی برای دفتر بدون دوخت یک آموزش بسیار جالبی است که با چند ترفند ساده قابل اجرا می باشد چنانچه علاقه مند به کار با نمد هستید با آموزشی که برایتان در نظر گرفته ایم به راحتی می توانید بدون نیاز به دوختن یک جلد جذاب و فانتزی برای دفتر خود درست کنید.

جلد دفتر نمدی

وسایل مورد نیاز برای ساخت جلد نمدی دفترچه

  • دفتر
  • پارچه نمدی
  • چسب مایع
  • چسب ماتیکی
  • مقدار کمی مقوای رنگی در 3 یا 4 رنگ
  • قیچی

نحوه درست کردن جلد دفتر با پارچه نمدی

در ابتدا دفتری که قرار است به روی آن کار شود را بر داشته و باز می کنید و بعد به صورت باز روی پارچه ای که از قبل انتخاب کرده اید قرار میدهید و سپس با قیچی دور تا دور پارچه را با فاصله ی دو سانتی متر از لبه ی دفتر می برید باید اینکار با احتیاط و دقت انجام شود تا دفتر بریده نشود.

در این مرحله یک طرف جلد دفتر مورد نظر را کلا چسب مایع می زنید و پارچه را بر روی آن می چسبانید دفتر را به صورت عمودی با دستتان خم می کنید تا حبابها از بین رفته و بین پارچه و جلد حبابی نماند و جلد کاملا صاف و عاری از حباب گردد چراکه بعد از خشک شدن چسب، امکان بر طرف کردن حبابها دیگر وجود ندارد.

جلد دفتر

طرف دیگر دفتر را نیز به همین روش انجام می دهید سپس با یک قیچی تیز لبه ی کناری پارچه را مانند عکس بدهید تا به خود دفتر برسید عینا همان کاری که در جلد کردن با نایلون جلد معمولی انجام می دهید. این عمل با هر دو قسمت بالا و پایین دفتر انجام می شود.

اکنون دفتر را باز کرده و لبه های کناری پارچه را به اندازه ی یک سانتی متر روی خود پارچه برگردانده و چسب بزنید و بعد این لبه ی تا شده را روی دفتر هم تاکرده چسب بزنید نکته ی مهم اینکه این قسمتهای تا شده باید کاملا به صورت هماهنگ و متقارن انجام شود و چسب به صورت کامل و محکم روی آن زده شود تا قسمتهای تا زده دوباره باز نشود.

دور تا دور جلد پارچه ای دفتر را به همین روش تا زده و چسب بزنید البته برای تمیز در آمدن کارتان باید با دقت و حوصله ی بیشتری این کار انجام شود برای نتیجه ی بهتر کار ابتدا قسمت جلویی جلد را تاکنید و بعد از خشک شدن ،طرف دیگر را چسب بزنید.و بعد دفتر را باز کنید تا صفحات و جلد به هم نچسبد و زود خشک شود.

جلد کردن دفتر

در این مرحله که جلد کردن دفتر تمام شد برای کیفیت بهتر کار دفتر را زیر یک شیٔ سنگین و صاف قرار دهید مثلا زیر فرش تا کاملا صاف گردد و بعد برای استفاده کردن آماده است .البته برای زیباتر شدن کارتان ایده های جالب و کارآمد دیگری هم وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

شاید برای همه ما این مورد پیش آمده که یک دفتری داریم که دارای صفحات زیادی است و ما بخواهیم از آن برای چند منظور استفاده کنیم یا بخواهیم نشانه گذاری های خاصی در آن انجام دهیم تا بعدا به آسانی مطالب مورد نظر را پیدا کنیم البته برای اینکار کاغذهای چسبدار ی وجود دارد اما کار کردن با این کاغذها نیز مهارت مخصوص به خود را نیاز دارد.

البته این کاغذها دارای چسب زیادی نیستند و صاف و هماهنگ کردن روی دفتر به سختی ممکن است .لذا بهتر است خودتان با خلاقیت و ایده ی ناب دست به کار شده و یک هنر جدید را خلق کنید بدین منظور در ابتدا با استفاده از مقواهای رنگی و کمی چسب ماتیکی نشانه گذاری هایی را در فاصله های مشخص در دفتر انجام می دهیم .برای اینکار از چند مقوای رنگی "بسته به اینکه چند کاربرد برای دفتر در نظر گرفته ایم "دراندازه های ٢ در 5 سانتیمتر استفاده می کنیم .

تزیین دفترچه خاطرات

اول تعداد صفحات دفتر را به تعداد این کاغذها به اضافه ی یک تقسیم کنید مثلا اگر یک دفتر ٢٠٠ برگ دارید سه یا چهار قطعه مقوا برش داده هر 5٠ صفحه یک بار باید صفحات دفتر را نشان بزنید از اولین صفحه ی دفتر رد می شوید و سراغ اولین صفحه ی علامت شده ی بعدی بروید و دو سانتی متر انتهای مقوای رنگی را چسب بزنید و به قسمت بالای صفحه ی دفتر بچسبانید. و بعد به سراغ قسمت نشانه گذاری شده ی بعدی بروید و مقوای بعدی را کمی پایینتر به کاغذ بچسبانید و تا آخر اینکار را ادامه دهید به این روش شما دارای یک دفتر کلاسور شیک و زیبا برای خودتان درست کرده اید و می توانید به دلخواه و نام هر موضوعی را روی مقوای رنگی نوشته و یا برای کارهای دیگر مورد استفاده قراردهید.

در ادامه دنیای مد نمناک شما را با نمونه کارها و ایده های بسیار جذاب و زیبای جلد های نمدی آشنا می کنیم.

مدل جلد دفتر نمدی

جلد دفتر نمدی دخترانه

روش تزیین جلد دفتر

آموزش درست کردن جلد دفتر فانتزی با پارچه نمدی

3.6170
این مطلب مفید بود ؟12248
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی