جهنم دره
جهنم دره نام منطقۀ گردشگری است که به دلیل دور بودن و صعب العبور بودن این نام را به خود گرفته است “جهنم دره” منطقه ای منفور و خطرناک است.

جاذبه گردش گری جهنم دره

در میان جاذبه های گردشگری بعضی از مناطق وجود دارند که به دلیل خطرناک بودن کسی جرآت رسیدن به ته آن را ندارد جنم دره یا همان جهنم درسی یکی از همین مناطق مخوف و خطرناک است.

شاید بخاطر دور بودن و صعب العبور بودن این منطقه آن را جهنم دره (جهنم دره سی) نامیده اند شاید هم بخاطر اینکه عده ای زیادی قصد کرده اند به ته این دره برسند ولی ناکام مانده اند.

اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنید در بین راه به منطقه ای خواهید رسید به نام جهنم دره.در نزدیکی روستای قریس که منطقه ای کوهستانی است جهنم دره واقع شده است.کمتر کسی به سمت جهنم دره می رود جز کسانی که به قصد کوهنوردی و شکار به این منطقه کوهستانی نزدیک می شوند.

این منطقه به قدری برای بومی ها حواشی دارد و با مسئله مواجه است که کسی برای گشت و گذار به این منطقه نمی آید. اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه های بلندی دربرگرفته و در دوران های گذشته تا سال های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت های مختلف وقت خود مشکل داشته اند و در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می شده اند.
 

جهنم دره

جهنم دره هم از نظر وضعیت فیزیکی و هم از نظر روانی به علت حضور افراد خاطی برای مردم منطقه ای منفور و خطرناک است.این منطقه در گذشته در محدوده جاده ابریشم قرار داشته است.

از کف این دره رودی همیشه در جریان است. به علت وجود شیب بسیار تند 70 درجه این دره، سقوط در این دره برای شناسایی کامل آن بسیار خطرناک بوده و گروه های کوهنوردی خاصی که مجهز به وسایل کامل کوهنوردی بودند، تا به حال موفق به فتح آن شده اند. و چندین بار عده ای که برای رفتن به این دره تلاش کرده اند پس از ناکامی و مرگ، حتی جنازه آنها نیز به علت صعب العبور بودن به دست خانواده آنها نرسیده است.

طول این دره 13 کیلومتر و عمق آن بین 1700تا2800 متر متغیر است. و حیواناتی وحشی چون خرس ، قوچ ، آهو ،گراز ،کفتار... و پرندگانی چون عقاب و شاهین در این منطقه هنوز زیست می کنند.

جهنم دره

جهنم دره

جهنم دره در آذربایجان غربی! + تصاویر

4.547
این مطلب مفید بود ؟425
برگرفته از عصر ایران - / ل
وبگردی