جو سمپل

جو سمپل | جو سمپل نوازنده افسانه ای کیبورد درگذشت + تصاویر

تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393کد مطلب : 8445زمان مطالعه : 2 دقیقه
جو سمپل نوازنده آمریکایی و اسطوره ای کیبورد جاز و موسس گروه کروسادرز هفته گذشته بر اثر بیماری در گذشت.

 جو سمپل متولد 1939 در آمریکا آهنگساز،نوازنده پیانو و کیبورد بود ، سمپل نواختن پیانو را از پنج سالگی آغاز کرد.وی در دهه پنجاه گروه« کروسادرز جاز »را  همراه با همکلاسی های خود، ویلتون فلدر  «نوازنده ساکسیفون» ، استیکس هوپر « درامر »، وین هندرسون « ترومبون »در اواسط دهه 50، در حال تحصیل در دانشگاه جنوبی تگزاس تشکیل داد اما در سال 1971 نام آن به کروسادرز تغییر یافت.این گروه آثار زیادی را به همراه جونی میشل،ماروین گی،تینا ترنر و بی.بی.کینگ اجرا و ضبط کرده است اما شهرت آنها بخاطر ترانه های«از اینکه امروز اینجام خیلی خوشحالم» و «این دنیای نم گرفته برای من» است که نامزد دریافت جایزه گرمی بودند. اولین آلبوم این گروه  "صدای آزادی" نام داشت.

جو سمپل

سمپل با هنرمندان مطرحی چون اریک کلاپتون،استیلی دان،جرج بنسون،بی بی کینگ و سوپریمز همکاری داشته است. نیل یانگ نوازنده و خواننده مشهور و همچنین ریک روساز دوست جو با ادای احترام و گرامی داشتن یاد او گفتند:«آسوده بخواب جو سمپل…موسیقی تو در قلب و ذهن ما جاودان خواهد ماند».
جو سمپل نوازنده ای است که با تغییر موسیقی جاز تلفیقی در دهه های 61 و 71 به شهرت رسید؛ او هم چنین یکی از نوازندگان کیبورد جاز بود که برای بیش از پنج دهه به آهنگسازی کیبورد مشغول بود.سمپل یکی از چهره های بسیار موثر در حفظ منزلت موسیقی جاز در دوران معاصر شناخته می شود.از سمپل تا کنون به صورت انفرادی و گروهی 22 آلبوم منتشر شده است. خانواده سمپل این خبر فوت سمپل را در فیس بوک اعلام کردند، اما هیچ اشاره ای مبنی بر علت مرگ او نمی کنند. این پیانیست در سال گذشته به علت بیماری پنومونی پس از تحمل مسائل مربوط به سلامتی خود، از جمله حمله قلبی در سال های 1994 و 2009 در بیمارستان بستری شده بود. 
جو سمپل با 75 سال سن در تاریخ 12 سپتامبر ساعت 11 شب در هیوستن تگزاس  فوت شد.

جو سمپل ، جو سمپل نوازنده افسانه ای کیبورد درگذشت + تصاویر

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برگرفته از جام جم نوا-/ف
وبگردی