جویدن ناخن
عادت جویدن ناخن در مرور زمان می تواند مشکلات جدی را در زیبایی و سلامت شما به وجود آورد.

راه کارهای جدید برای ترک عادت جویدن ناخن

ناخن های زشت و جویده باعث خجالت و کمبود اعتماد به نفس می شود جویدن ناخن معمولا در کودکان و در برخی بزرگسالان دیده می شود .جویدن ناخن ها روی بافت ناخن ها تاثیر و موجب بد شکلی می شود گذشته از اینکه باعث بد شکلی ناخن می شود عفونت و قارچ های آن از ناخن به دهان می رسد.

اگر می خواهید از شر این عادت خلاص شوید چند ایده داریم که در ذیل به شما معرفی می کنیم :

ایده هایی برای ترک عادت ناپسند ناخن جویدن

1- علت را تشخیص داده و راهی برای مقابله با آن پیدا کنید

مهم است بفهمید چه چیزی باعث می شود ناخن هایتان را گاز بگیرید. ممکن است زمانی که استرس، خستگی، یا اضطراب دارید ، مکانیزمی برای مقابله باشد. یا ممکن است متوجه شده باشید احتمالا در زمان خاصی که تلویزیون تماشا می کنید، رخ دهد . علت آن ممکن است چیزهای فیزیکی مثل حضور ریشه ناخن باشد. هر چه که باشد، زمانی که از انگیزه خود آگاه هستید، می توانید با یک برنامه برای اجتناب از آن ها و یا یافتن راهی جایگزین برای مقابله بپردازید . تنها درک زمانی که در معرض جویدن ناخن های هستید ممکن است شما را به حل این مشکل نزدیک تر کنید.

 جویدن ناخن

ترک عادت ناخن جویدن

2- آن را با عادت " خوب " جایگزین کنید

آغاز عادت جدید می تواند عامل حیاتی در رهایی از عادات قدیمی باشد. بنابراین به جای اینکه به خودتان بگویید دست از گاز گرفتن ناخن های بردارید، کاری بهتر انجام دهید - آن را با واکنش رقابتی جایگزین کنید که با گاز گرفتن ناخن همخوانی ندارد. ایده هایی که می توانید امتحان کنید عبارت است از قرار دادن دست ها در جیب، جویدن آدامس و یا بازی کردن با یک نوار لاستیکی و یا یک اسباب بازی.

3- یک دستبند (یادآور) به دست کنید

برای اکثر ما جویدن ناخن به پاسخ ناخودآگاهه که به طور اتوماتیک و بدون اینکه حتی متوجه شوید که دارید انجام می دهید ،اتفاق می افتد.

یک اشاره ی بصری که برای شما به یاد بیاورد که نباید ناخنتان را بجوید،موثر خواهد بود.

یک مطالعه نشان می دهد که به دست کردن یک دستبند به عنوان یادآور برای ترک عادت جویدن ناخن موثر بوده است. شما میتوانید از موارد و اقلام دیگر بعنوان یادآور نیز استفاده کنید. اما استفاده از چیزی که همیشه باشد و نیاز به اعمال مجدد نداشته باشد، کار را راحت تر می کند.

در این صورت شما نیازی به تکیه بر حافظه خود برای از سرگیری مجدد یادآوری نخواهید داشت.

4- از موانع فیزیکی مانند دستکش یا نوار چسب استفاده کنید

جویدن ناخن

روش های آسان برای ترک جویدن ناخن

موانعی که به صورت فیزیکی تماس بین ناخن ها و دهانتان را مسدود کنند. بعنوان مانع و هم چنین یادآور در زمان جویدن ناخن عمل میکند. دستکش، برچسب یا نوار چسب و هر چیز که انگشتانتان را می پوشاند. وسیله های صفحه ای برای گاز گرفتن نیز موثر خواهد بود.

یک مورد مطالعاتی نشان داد که چگونه وسیله های دهانی بعنوان یک مانع برای بیمار 26 ساله ای که ناخن های دستش به دلیل جویدن ناخن دائم بد شکل بود، عمل کرد. این اعتیاد حدودا یک ماهه کاهش یافت و در نهایت جویدن ناخن به طور کامل متوقف شد.

5- ناخن ها را کوتاه نگه دارید

در اینجا روشی ساده دیگر برای دفع وسوسه گرفتن ناخن ها وجود دارد. فقط ناخن ها را کوتاه نگه دارید - ناخن های کوتاه باعث می شود کمتر ناخن را بجوید !

مانیکور کردن ناخن :مانیکور منظم ممکن است باعث شود ناخن های خود را گاز نگیرید. اول از همه، نمی خواهید ناخن های زیبا را خراب کنید. فکر پول و تلاش برای زیبا سازی ناخن ها به عنوان مانع عمل می کند.

6- لاک ناخن تلخ بزنید

 جویدن ناخن

چگونگی متوقف کردن جویدن ناخن

لاک ناخن تلخ را امتحان کنید که می تواند به شما در نجویدن ناخن کمک کند. امن است و ارزش امتحان دارد.

لازم نیست که نحوه عملکردش توضیح داده شود.

«به دنبال چیز طبیعی تر هستید»

آب کدو تلخ را به ناخنتان بزنید. اگر خوش شانس باشید ، مزه تلخی برای یادآوری آنچه در حال انجامش هستید و متوقف کردن شما کافیست.

7- از عهده ناخن جویدن به صورت انگشت به انگشت برآیید

برخی متخصصان پیشنهاد می دهند که راه کارهایی را برای ترک جویدن ناخن انجام دهید. به جای یک دفعه ای انجام دادن قدم های کوچک بردارید. برای مثال می توانید تصمیم بگیرید که جویدن ناخن را اول از انگشت شست متوقف کنید. وقتی آنرا انجام دادید، سراغ انگشت کوچک بروید و به همین صورت برای انگشت های دیگر. البته هدف آخر متوقف کردن جویدن ناخن همه انگشت هاست. اما اجراهای کوچک در طول این مسیر به شما کمک میکند.

8- از مدیتیشن متفکرانه استفاده کنید

 جویدن ناخن

 ترک عادت ناخن جویدن

مدیتیشن متفکرانه کمک میکند که شما ذهنتان را آرام کنید و بر توجه به افکار و حساسیت های الآنتان تمرکز کنید.

این به شما کمک میکند که آگاهی از خودتان و درک موقعیت و احساساتی که منجر به جویدن ناخن میشود را بالا ببرید.

در واقع یک مطالعه بر روی زنان در یک مرکز اصلاحی نشان داد که وقتی آنها در برنامه های مدیتیشنی ساختاری شرکت میکنند، نه تنها جویدن ناخن را متوقف میکنند، بلکه سطح اضطراب و استرس شان کاهش پیدا میکند و بهتر می خوابند.

9- پیشروی خود را نظارت کنید

نظارت پیشرویتان یک جنبه مهم در تلاش برای تغییر رفتار است. میتوانید از کمک دوستان یا خانواده که در زمان جویدن ناخن به شما اشاره کنند، بهره بگیرید.

همچنین میتوانید خودتان را نظارت کنید.

مطالعات نشان میدهند که عکس گرفتن از ناخن ها در دوره های مکرر برای مستند سازی پیشرویتان برای متوقف کردن ناخن جویدن بسیار موثر خواهد بود.اما اگر هر چند وقت یکبار این کار را کردید، خودتان را نزنید.

عکسی از ناخنتان بگیرید که نشان دهد تکه تکه شده است.

مطالعات هم چنین نشان میدهند که داشتن یک رویکرد دلسوزانه و قابل قبول برای شکست های شخصی میتواند انگیزه شما را برای پیشرفت بالا ببرد.

پس فقط صبور باشید و ادامه دهید تا بتوانید موفق شوید.

ترک کردن عادت جویدن ناخن قطعی و آسان

4.1506
این مطلب مفید بود ؟41195
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ص.ر
برچسب : جویدن ناخن
وبگردی