حامد همایون

حامد همایون از آشپزی حرفه ای تا دنیای خوانندگی

تاریخ انتشار : 3 بهمن 1396کد مطلب : 63380زمان مطالعه : 9 دقیقه
حامد همایون بعد از اجرا در جشنواره موسیقی فجر پای گفتگوی ما نشست و از موفقیت هایش در دنیای موسیقی و تبحرش در آشپزی گفت.

از سیر تا پیاز زندگی شخصی و حرفه ای حامد همایون

کمتر کسی در طرفداران موسیقی وجود دارد که حامد همایون را نشناسد. خواننده جوان موسیقی پاپ با لحن خاصش در اجرا طرفداران زیادی در بین مردم دارد و با رکوردی که در مدت زمان کوتاهی در اجرا کسب کرد به یکی از چهره های سرشناس دنیای موسیقی تبدیل شد. گفتگوی جذابی با حامد همایون را در ادامه میخوانید.

خواننده مطرح پاپ در بخشی از گفت و گوی ما با او می گوید:«الان خود حامد همایون هستم. گذشته و سختی هایم را فراموش نکرده ام اما حالا دیگر حامد همایون سبک و سیاقم شده است.» حامد همایون معتقد است برای رسیدن به جایگاه امروزش تلاش زیادی کرده و در زمره کسانی که یک شبه ره 100 ساله را رفته اند، قرار ندارد. حامد همایون متولد بهمن و اهل شیراز است و امروز به عنوان یک پدیده موسیقی در ژانر پاپ مشغول فعالیت است و اجراهای خوبی را در سالن های مختلف رقم زده. همایون در مدت زمان شش ماه 239 بار روی صحنه رفت. با او به بهانه اجرا در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر گفت و گو کرده ایم.

گفتگویی متفاوت و جذاب با حامد همایون

از چه زمانی فکر کردید می توانید به عنوان یک خواننده فعالیت کنید؟

از کودکی این موضوع برایم به طور جدی وجود داشته است. در خواب و تفکرات عالم کودکی همیشه این آرزو همراهم بوده است. زمانی که وارد دانشگاه شدم، قطعات خواننده های مختلف را می خواندم. علاقه زیادی هم به خوانندگی در زمینه موسیقی لاتین داشتم و به این خاطر که زبان انگلیسی ام در سطح خوبی قرار داشت قطعات لاتین را نیز می خواندم و خیلی جدی ضبط می کردم.

حامد همایون

حامد همایون خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ کشورمان

به قطعات چه خوانندگانی علاقه داشتید؟

تقریبا در آن زمان الگوی ایرانی نداشتم. از خوانندگان خارجی بیشتر به قطعات سلین دیون و کریس دی برگ گوش می کردم. آواز آکادمیکی که یاد گرفتم، آواز کلاسیک بود.

فکر می کردید روزی به این جایگاه برسید؟

همیشه این جایگاه آرزویم بوده و به طور طبیعی انسان به آرزوهایش فکر می کند. خداوند لطف کرد و این حجم از استقبال اتفاق افتاد. این حجم را هیچ کس نمی توانست تصور کند. خدا را شکر از اجراها و آلبوم استقبال شد و این امر از ذهنم خیلی دور بود.

ثبت اجراهای تان بازخورد و حاشیه های متفاوتی داشت. نظر خودتان چیست؟

این بخشی است که ما برای آن اقدام کردیم. برای این که دانش مان را افزایش بدهیم و در سطح قرار بگیریم، احتیاج به زمان داریم. مذاکره و مدارکی را که خواستند ارائه کردیم. مراحل انتهایی ثبت هم در حال پیگیری است. تعداد افرادی که این موضوع را تمسخر کردند نمی دانم. در فضای مجازی تعداد کمی به مقایسه هنرمندان پرداختند که به نظرم کار درستی نیست. منتقد و دشمن داشتن خود نشانه ای از موفقیت است.

فکر می کنید دشمن دارید؟

این موضوع یک امر طبیعی است. اگر انسان ها حسادت، غرور و... نداشته باشند، دیگر انسان نیستند؛ فرشته اند. در هر صورت رفتارهای ناصواب هم اتفاق افتاد. چه اشکالی دارد فردی موسیقی ای تولید کند که توانایی تغییر رنگ شنیداری جامعه را داشته باشد؛ موسیقی ای که حال شنونده ها را خوب کند. مردم همین جامعه هستند که از کنسرت ها به خوبی استقبال می کنند و قابلیت افزایش چندین سانس را به آن می دهند. پس این موسیقی را شنیده و پسندیده اند.

کسانی که چنین صحبت هایی می کنند، زبان شان زبان مردم جامعه نیست. زبان کسانی است که سبک موسیقی من را دوست ندارند یا منافع شان به خطر افتاده است. تعریف موسیقی بیان احساسات در قالب ساز و آواز است. از همین تعریف می توان جواب این افراد را داد؛ یعنی احساسات من، سامان امامی و محسن رجب پور است که در قطعات منتشر شده، به دل افراد نشسته است. کسی نمی تواند ایراد آکادمیک به قطعات بگیرد.

وقتی روی صحنه هستید به چه فکر می کنید؟ تاکنون اتفاق افتاده که به اصطلاح؛ روی صحنه جوگیر شوید؟

هم اکنون تجربه ام پس از اجراهای متعدد افزایش یافته است. خدا این لطف را کرده تا صحنه و هم صدایی با مردم که نهایت آرزوی هر هنرمندی است، برایم تکرار شود. این اتفاق به هیچ وجه عادی نمی شود و هر بار هیجان خودش را دارد. بابت این امر خدا را شکر می کنم. صحنه بهترین جای دنیا است. برای رسیدن به امروز همه مان تلاش کردیم. این طور نیست که کسی یک شبه به جایی برسد.

حامد همایون چند شبه آمده است؟

از زمانی که دانشجو بوده تلاش کرده و دوست داشته که دیده شود. از سن 19- 18 سالگی شروع کردم. در 18 سالگی که وارد دانشگاه شدم، مهرماه همان سال کنسرت بزرگی در دانشگاه دادم. عاشق خواندن و صحنه بودم. سپس موسیقی را به صورت آکادمیک فرا گرفتم. در محیط های آکادمیک به تدریس موسیقی نیز پرداختم.

گویا اسم اصلی تان حامد محمودزاده است. درست است؟

درست است. عنوان حامد همایون نظر آقای رجب پور بوده است. در بخش موسیقی من و سامان امامی و دیگران هر یک فعالیت خاص خودمان را انجام می دهیم و بخش دیگر که مدیریت است، برعهده محسن رجب پور است. به طور تقریبی در تمام دنیا هنرمندان عنوان هنری را که با سبک کاری شان انطباق دارد، بر خود می گذارند. «همایون» در موسیقی سنتی دارای مفهوم و یک اسم اصیل ایرانی است. تعدادی از قطعاتم تلفیقی از کارهای مدرن و سازهای سنتی است.

ممکن است این برند بخواهد روزی با اسم خود فعالیت کند؟

الان خودم، حامد همایون هستم. گذشته و سختی هایم را فراموش نکرده ام اما الان دیگر حامد همایون سبک و سیاقم است. اگر خدا بخواهد هیچگاه این اتفاق نخواهدافتاد.

موفقیت امروزتان مدیون سامان امامی است یا خودتان را نیز دخیل می دانید؟

رابطه من و سامان رابطه برادری است. این یک اتفاق عاطفی است. خدا خواسته که من و سامان با یکدیگر در ارتباط قرار بگیریم و در ادامه راه «ترانه شرقی» اضافه شود. ایده های آقای رجب پور نسبت به هنرمندش بسیار جسورانه است، از تغییر نام گرفته تا جرات متفاوت بودن. اصول موسیقی را به طور آکادمیک می دانم و فن بیان تدریس می کردم. در خیلی از مواقع خارج شدن از اصول فن بیان برای خودم هم سخت بود. خدا خواسته تا سامان امامی در مسیر زندگی ام قرار بگیرد تا به آرزوهایم برسم.


حامد همایون

حامد همایون خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ کشورمان

پس به نگاه و دست خدا در زندگی معتقدید.

هر اتفاقی که برایم افتاده همیشه در ابتدا خواست خداوند و سپس تلاش خودم بوده است. بعضی اوقات که به تولد یک قطعه مانند «چتر خیس» نگاه می کنیم، یادمان نمی آید که چگونه تولید شد. چتر خیس در ابتدا تنظیم بود و ملودی نداشت. ابتدا روی آن، «مِر» (اتود اولیه) گفتم، بعد روی ملودی من شعر آن نوشته شد. چندین شاعر روی این ملودی شعر نوشتند اما در نهایت شعر محمدرضا نظری انتخاب شد و آن اتفاقی که باید می افتاد، افتاد.


لهجه ای را که در صدای تان دارید، عمدی لحاظ می کنید؟

اگر به صدا و لحن خواندن خوانندگان ماندگار نگاه کنید، به جز رنگ صدا که باید تفاوت داشته باشد، می بینید که هر صدا رنگ خاص خودش را دارد. به واسطه آناتومی، صدای تولیدی هر فردی تفاوت می کند و در بحث آواز به آن رنگ صوتی می گویند. تمام افراد موفق به غیر از رنگ صدا، حالت خواندن خاص خودشان را دارند. لحن چیزی است که باید روی آن فکر شود. ما یک کار جدید را با جرات به انجام رساندیم.

اگر نوعی لحن را ادا کنید که با کلمه دیگری اشتباه گرفته شود، از نظر بیان غلط است اما اگر به نحوی ادا کنید که شیرین تر شود، جرات شما و انتخاب مخاطب است. انتهای حروف که به «ی» و «واو» ختم می شود در زمان گذشته به «آی» می رسید؛ به عنوان مثال کلمه «خدا» که به صورت «خدای» نیز بیان می شود. می توانیم به لحن نقالی گذشته نیز برگردیم. لحن، دقیقا لحن نقالی گذشته نیست اما از آن ایده گرفته ایم.

کار کردن با سهیل حسینی به دلیل موفقیت او است یا عرق خاصی به او دارید؟

سهیل حسینی اصلی ترین شاعری است که با او کار می کنیم. سهیل در ابتدا شاگردم در زمینه آواز بود و به من گفته بود درکی از ترانه نیز دارد. این همکاری به خاطر تعصبم نیست، به این خاطر است که وقتی قلم سهیل وارد می شود اتفاق خوبی می افتد.

شما در زمانی که بیشتر قطعات فضای شادی نداشتند، برخلاف جهت حرکت کردید و قطعات شاد منتشر کردید. شاید استقبال خوبی از آن اتفاق نمی افتاد. این ریسک را چطور پذیرفتید؟

سامان امامی و محسن رجب پور به عنوان افراد با تجربه ای وارد زندگی ام شدند. ایمانی را که سامان به من داشت در ابتدا خودم نداشتم. محسن رجب پور نیز پیش از انتشار قطعات به من گفت تو ستاره آینده موسیقی خواهی شد. پس از انتشار قطعات، تعدادی شروع به انتشار قطعات مثبت کردند. خودم انسان شادی هستم و اهل شاد کردن دیگران هستم. بهترین حالت این است که آدم، خودش باشد. ما می خواستیم انرژی مثبت به جامعه تزریق کنیم. این فرمولی بود که محسن رجب پور اعتقاد داشت در امروز موسیقی برنده می شود و به نظرم شد.

همکاری تان را با سهیل حسینی ادامه خواهید داد و فضای مثبت کارهای تان را حفظ می کنی؟

همیشه دلیلی ندارد که تمامی اشعاری که می خوانم مثبت باشد. شاید سراغ شعرهای دیگری هم برویم، همان طور که سراغ تنظیم های دیگر هم رفته ایم.

شعر مجنون با این که کمی غمگین است اما رنگ و بوی متفاوتی دارد. چرا قطعاتی از این دست را ادامه ندادید؟

تصمیم شرکت است که در چه زمانی، چه قطعه ای منتشر شود اما به طور قطع مخاطبان باز هم از این دست خواهند شنید.

برنامه کنسرت های تان پس از جشنواره فجر به چه صورت است؟

پس از اجرای جشنواره فجر، به کانادا می رویم. بلیت های کنسرت های ونکوور و تورنتو تمام و هر کدام یک سانس تمدید شدند. پس از آن تصمیم شرکت بر این است که به تور آمریکا برویم. در شهرهایی که کمتر کنسرت داشته ایم، کنسرت برگزار خواهیم کرد.

بسیاری از خوانندگان اعتقاد دارند هم اکنون تک قطعات بیشتر از آلبوم موفق خواهدبود، نظر شما چیست؟

به این موضوع اعتقاد ندارم. هم اکنون به فکر تهیه آلبوم هستیم. البته زمان انتشار آن منوط به نظر آقای رجب پور است.

بسیاری معتقد هستند محسن رجب پور دارد از حامد همایون به نفع خود استفاده می کند، خودتان چه نظری دارید؟

در زمینه بحث مالی همه چیز مشخص است؛ قراردادی داریم و از این قرارداد راضی هستیم. ما قرارداد داریم و به مفاد آن عمل می کنیم.

ممکن است روزی بخواهی با شرکت دیگری کار کنید؟

به هیچ عنوان، غیرممکن است.

سبک کاری حامد همایون چگونه تعریف می شود؟

از نظر موسیقی در ژانر پاپ قرار دارد. برخی از قطعات پاپ با لحنی نوین است و برخی از قطعات تلفیقی هم از موسیقی سنتی و الکترونیک. شاید لحن و صدا خاص باشد اما موسیقی خاص نیست؛ بلکه موسیقی مورد اقبال مردم یا همان پاپ است.

حامد همایون

حامد همایون خواننده پرطرفدار موسیقی پاپ کشورمان


سرگرمی و تفریح حامد همایون چیست؟

آشپزی و فوتبال. در هیچ زمینه ای ادعا ندارم اما در آشپزی چرا! به نظرم دستپخت خوبی دارم و حاضرم با هر کسی مسابقه بدهم. تا الان خیلی درگیر کار بوده ام اما از این به بعد برای زمان های آزادم برنامه ریزی می کنم و به ورزش ادامه می پردازم.

اهل مطالعه هستید؟

اهل مطالعه هم هستم. یکی از کتاب هایی که به تازگی خواندم، کتاب «آموزش آواز راجر لاو» بود. به علاقه مندان یادگیری آواز این کتاب را پیشنهاد می کنم.

مدرس آواز هم بودید، این حوزه را ادامه می دهید؟

مطمئن باشید که به آموزشگاه بر می گردم. عاشق درس دادن هستم و دلم برایش تنگ می شود.

خواننده مورد علاقه حامد همایون چه کسی است؟

از هنرمندان داخل ایران استاد شجریان و همایون شجریان را دوست دارم. این دو به نظرم پدیده عجیب و غریب موسیقی جهان هستند.

آخرین قطعه موسیقی که شنیدید و لذت بردید چه بوده؟

«رگ خواب» همایون شجران بود و بارها آن را گوش دادم.

دوست داشتید جای او بودید؟

نه! از جایگاه خودم راضی هستم و خداوند را هزاران بار برای آن شکر می کنم. جایگاه ایشان جایگاهی دست نیافتنی است اما من از جایگاه خودم راضی هستم.

دوری از خانواده برای تان سخت نیست؟

خانواده ام به خوبی این موضوع را مدیریت کرده اند. یا من به دیدن شان می روم یا آن ها می آیند، هر روز با یکدیگر در ارتباط هستیم و دوری را کمرنگ کرده ایم. در کنسرت کانادا برادرم از آمریکا می آید و بسیار خوشحالم که او را می بینم.

خاطره ای بامزه و جالب از مواجه شدن با طرفداران تان دارید؟

مخاطبانی از رده سنی پایین هم دارم. گاهی بچه هایی که عینکی نیستند مانند خودم با عینک و شال گردن نزد من می آیند. یک بار هم یک نفر پرسید:«دلبرا جان جان جان» یعنی چه؟ فیلمی از چند کودک دبستانی داشتم که در آن با این قطعه شادی می کردند. برای او این فیلم را گذاشتم و گفتم مفهومش این است؛ یعنی مردم را شاد کنی و اثر بگذاری.

صحبت پایانی؟

برخی در فضاهای مجازی به توهین، انتقاد و تمسخر می پردازند. اینها ناجوانمردانه است. هر هنرمندی با تمام وجود تلاش می کند تا دل مردم را به دست بیاورد و از جان مایه می گذارد. هنرمند ممکن است گاهی از این مسائل برنجد و دلش به درد بیاید. این رفتارها درست نیست.

حامد همایون از آشپزی حرفه ای تا دنیای خوانندگی

521
این مطلب مفید بود ؟210
برگرفته از هفته نامه همشهری / م.ف
برچسب : حامد همایون
وبگردی