زن و شوهر
در ایام عید نوروز که زمان بیشتری را با همسرتان هستید از ایجاد اختلافات مختلف جلوگیری کنید یا اگر مشکلی وجود دارد برطرف کنید تا از لحظات خوش این ایام با همسر خود لذت ببرید.

ترفند حل اختلاف با همسر در نوروز

تعطیلات عید نوروز بهترین زمان برای صمیمی شدن به همسر و نزدیک شدن عاطفی به اوست . در زمان تعطیلات نوروزی که همسران فارغ از مشکلات کاری هستند و زمان زیادی برای باهم بودن دارند ، می توانند با یکدیگر گفت و گوهای صمیمانه داشته باشند و به هم نزدیک شوند اما در این زمان برخی از زوجین به علت گذراندن زمان بیشتری با هم اختلافاتی برایشان پیش می آید.

بروز اختلافات در عید نوروز در هنگام دید و بازدید و سفر ممکن است سبب گسترش اختلافات و درگیر شدن خانواده ها و از هم پاشیدن زندگی شود. بنابراین قبل از سفر و آغاز تعطیلات نوروزی لازم است که همسران راه های حل اختلاف در ایام نوروز را بیاموزند. در این بخش از خانواده پلاس نمناک شما را با راه های حل اختلاف بین زوجین در ایام نوروز آشنا می کنیم.

علت ایجاد اختلافات را بشناسند

تعطیلات بی نظیر عید نوروز زمانی مناسب برای تغییر دادن حال و هوا و مسافرت است که باعث می شود همسران از نظر عاطفی به یکدیگر نزدیک شوند. اما ممکن است در این لحظات زیبا و شیرین برای هر فردی و هر زن و شوهری اختلافاتی رخ بدهد بنابراین در صورت پیش آمدن اختلافات راهکارهای زیر را عملی کنید.

ابتدا علت به وجود آمدن اختلافات را بشناسید زیرا در صورت عدم شناخت اختلافات شما نمی توانید ، اختلافات پیش آمده را حل کنید . اختلافات میان زن و شوهرها دلایل مختلفی دارند که عبارتند از :

  • یکی از علت های ایجاد اختلافات همسران با یکدیگر ، اختلاف فرهنگی و تربیتی آنها با یکدیگر است . هر یک از زوجین در خانواده های مختلفی تربیت شده اند بنابراین هنگام روبرو شدن با مسائل مختلف از خود واکنش های متفاوتی نشان می دهند و ممکن است بر سر مسائلی اختلاف نظر داشته باشند.
  • از دیگر علت های بروز اختلافات بین همسران ، این است که آنان نیازهای یکدیگر را نمی شناسند و تلاشی در جهت رفع نیازهای یکدیگر نمی کنند.
  • عامل دیگر نیز این است که برخی همسران قادر به بیان کردن انتظارات و خواسته هایشان نیستند و در ابراز انتظارات دچار مشکلات زیادی می شوند.
  • از دیگر عواملی که موجب بروز اختلافات بین زوجین می شود ، عدم برقراری مهارت های ارتباط موثر با یکدیگر است.

علت اختلاف با همسر

اختلافات گذشته را حل کنید

قبل از تعطیلات و رفتن به مسافرت ، مشکل و یا اختلافاتی را که از قبل با یکدیگر داشته اید، را حل کنید و اجازه ندهید اختلافات قدیمی شما گسترش یابد پس یک روز را به صحبت درباره اختلافاتتان اختصاص دهید.

از بروز مشاجره جلوگیری کنید

زمانی که احتمال می دهید با همسرتان به مشکل برخورید ، سکوت کنید و چند دقیقه قبل از شروع دعوا آن را پیش بینی و از بروز آن جلوگیری کنید.

همه مشکلات را به گردن همسرتان نیاندازید

یکی از علت هایی که سبب می شود در بین زوجین مشکلات و اختلافاتی به وجود آید این است که یکی از آنها خود را بی تقصیر می داند و تقصیرات را گردن همسر خود می اندازد و در زمان بروز مشکلات مداوم بر حرف خود پافشاری و اصرار می کند. هنگامی که خود را حق به جانب می دانید و قدرت پذیرش مشکل را ندارید، نمی توانید از بروز دعوا جلوگیری کنید.

اختلاف با همسر در عید نوروز

به خود و همسرتان فرصتی برای فکر کردن بدهید

در زمان بروز مشکلات با همسرتان به خودتان و او فرصتی برای فکر کردن بدهید و درباره آن موضوع با هم صحبت نمایید. با ایجاد فاصله مدتی را نسبت به موضوع مورد دعوا، فکر کنید و مساله و مشکل را با آرامش حل نمایید.

در هنگام گفت و گو این نکات را رعایت کنید

برای حل اختلافات در یک موقعیت مناسب درباره مشکلات با همسرتان صحبت کنید و برای صحبت کردن و گفت و گو، مهارت هایی زیر را رعایت کنید :

  • هنگام گفت و گو درباره مشکلاتتان با همسر خود جمله خود را با فاعل تو شروع نکنید. زیرا اینگونه حس سرزنش شدن و مقصر بودن را به همسرمنتقل می کند.
  • هنگام گفت و گو درباره مشکلاتتان با همسر خود از کلماتی مثل هرگز، هیچ وقت، همیشه و ... استفاده نکنید.
  • در زمان مناسبی با همسرتان درباره مشکلاتتان گفت و گو کنید . زمان عصبانیت او درباره مشکلات صحبت نکنید و زمانی را برای گفت و گو انتخاب کنید که از لحاظ جسمی و روحی متعادل باشید.
  • به همسرتان نیز اجازه صحبت بدهید و اگر شما 5 دقیقه نسبت به مشکلتان صحبت می کنید اجازه دهید که همسرتان تنها شنونده نباشد و به او فرصت صحبت کنید و به حرف های او گوش بدهید.

مشکلات زن و شوهری

نیازهای روانی همسرتان را بشناسید

برخی از مهمترین نیازها در زنان شنیدن کلمات عاطفی و محبت آمیز ، گرفتن توجه ، تشکر از همراه بودن از مشکلات و سختی های زندگی ، مشورت گرفتن از آن ها در شرایط مختلف است و از مهمترین نیازها در مردان قدرت داشتن و ریاست طلبی ، اعتماد ، کمک مناسب در زمان هایی که به غار تنهایی فرو می روند، است . پس برای جلوگیری از ایجاد اختلافات، نیازهای روانشناختی همسرتان را بشناسید و آنها را برطرف نمایید.

فراموش کنید

اگر زمان عید هنگام رفتن به مسافرت و یا دید و بازدید با همسر خود دچار مشکل شدید ، سعی کنید در آن لحظه ناراحتی خود را بروز ندهید و مشکل خود را فراموش کنید و خود را با شرایط سازگار کنید زیرا اگر در منزل فردی دیگر با یکدیگر بحث و دعوا کنید نه تنها مشکلتان به علت وارد شدن دیگران در دعوا ، پیچیده تر می شود و نتوانید درست و بدون درگیری صحبت کنید

بنابراین بعد از برگشت از مسافرت و یا مهمانی به همسرتان بگویید که می خواهم راجع به موضوعی با شما صحبت کنم و درباره موضوعی که شما را ناراحت کرده با آرامش گفت و گو کنید.

حل اختلاف با همسر در عید نورزو به سادگی !

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی