حمله صرع
حمله صرع به دلیل اختلالات عصبی مزمن به وجود می آید. گاهی خفیف و گاهی با لرزش بسیار شدید همراه است که باید در آن هنگام اقدامات مهمی را انجام دهید.

آموزش اقدامات لازم و فوری بعد از حمله صرع

موقعیت مناسب برای ریکاوری به افراد کمک می کنند که بعد از حمله راحت تر به موقعیت خود باز گردند . حال برای ریکاوری مناسب در این قسمت از سلامت نمناک راهکارهایی وجود دارد که مرحله به مرحله به شما معرفی می کنیم.

اقدامات بعد از حمله صرع را که نقش بسیار مهمی در نجات فرد مبتلا دارد را بیاموزید تا اگر کسی از اطرافیان و دوستان و یا حتی در خیابان دچار ان شد شما ناجی او باشید.

حمله صرع

بیماری صرع چیست؟

در بخش های قبلی سلامت نمناک به صورت کامل در این مورد توضیح داده ایم و میدانید که صرع مجموعه ای از اختلالات عصبی مزمن پزشکی بلند مدت است که با حمله صرعی مشخص می شود. چنانچه متخصصان میگویند حملات میتواند بسیار خفیف و تقریبا غیر قابل شناسایی بوده یا برعکس طولانی و همراه با لرزش شدیدی باشد.

علائم بیماری صرع چیست؟

علائم و نشانه های بسیاری و تقریبا عجیب و غریبی در مبتلایان به این بیماری بروز می کند که به طور کلی شامل:

 • از دست دادن کنترل عضلات
 • خیره شدن به فضا
 • از دست دادن هوشیاری
 • روی زمین افتادن و رنگ پریدگی
 • تهوع و استفراغ
 • نبض تند و سریع و..

علائم بیماری صرع

اقدامات بعد از حمله صرع

1. بر روی زانوی خود خم شوید و کنار فرد غش کرده بنشینید.

2. دست فرد را بگیرید و آن را به خود نزدیک کنید و دست او را از آرنج به سمت بالا خم کنید و برای هر دو دست این کار را انجام دهید، به طوری که هنگام برگرداندن او این حالتش حفظ شود. 

3. کف دست خود را روی کف دست او قرار دهید و تمام انگشتان را به سمت داخل ببرید و آن را از برخورد با صورتش دور کنید و پشت دست او را به گونه ای قرار دهید که روی گونه هایش را لمس کند و این کار باید برای دست مخالف باشد ، مثلا پشت دست چپ گونه سمت راست را لمس کند و برای راحت تر شدن کار کمی سر او را بچرخانید.

4. با دست دیگر خود یکی از پا های او را از زانو خم کنید و پایی که از شما دورتر است را خم کنید، به طوری که کف پای او روی زمین باشد.

5. فرد را به آرامی از همان طرفی که پایش را خم کردید کمی به پهلو متمایل کنید. برای این برگرداندن از وزن خود فرد کمک بگیرید.

بیمار حمله صرع

 6. پوزیشن او را به طوری برگردانید که پایی که خم کرده بودید، اکنون به شما نزدیک تر از پای دیگر باشد که در واقع این پوزیشن به او کمک می کند تا حالت تعادل به خود بگیرد.

7. چانه او را به آرامی بلند کنید و با ملایمت کمی سرش را به عقب ببرید تا راه تنفس او باز شود . همه چیز را بررسی کنید تا هیچ چیز مانع جریان هوا نشده باشد. اگر محدودیت تنفسی به علت مواردی مثل غذا در دهان او اتفاق افتاده ، ماده غذایی را با امنیت کامل از دهانش در بیاورید و در کنار او باشید تا کاملا خودش را بازیابی کند.

بلند کردن چانه

در صورت مشاهده موارد زیر با آمبولانس تماس بگیرید:

 •  اولین حمله این فرد است.
 •  او به طرز عجیبی به خودش صدمه زده است.
 •  بعد از حمله در نفس کشیدن دچار مشکل شده است.
 •  دو حمله پشت سر هم اتفاق افتاده، بدون اینکه فرصت ریکاوری وجود داشته باشد.
 •  حمله دو دقیقه طولانی تر از چیزی که باید میبوده، اتفاق افتاده است.
 •  حمله بیش از پنج دقیقه طول کشیده یا این که نمی دانید مدت زمان او چقدر شده است.

اقدامات فوری لازم بعداز حمله صرع + آموزش

4.494
این مطلب مفید بود ؟8311
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : epilepsysociety / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح/ز.ت
برچسب : بیماری صرع
وبگردی