خانه تکانی سرویس بهداشتی
تمیز کردن سرویس بهداشتی شاید دشوار باشد، اما به هر حال تمیز کردن اصولی سرویس بهداشتی یکی از مهم ترین قسمت های تکانی محسوب می شود و حتما باید انجام شود.

قدم به قدم تا آخر خانه تکانی در بخش حمام و سرویس بهداشتی

یکی از مهمترین قسمت های خانه تکانی، تمیز کردن اصولی و درست سرویس بهداشتی است که روزانه و به دفعات مورد استفاده افراد خانه قرار می گیرد. تمیز کردن سرویس بهداشتی برای برخی از افراد سخت و خسته کننده است زیرا تمیز کردن و نظافت این قسمت از خانه نسبت به سایر بخش ها مشکل بوده و نیازمند راهنمایی هایی است. خانه تکانی قدم به قدم با نمناک به بخش انتهایی رسید و در آخرین روز خانه تکانی امروز نکات مهم تمیز کردن آسان سرویس بهداشتی - تمیز کردن شیرآلات و سرامیک و جرم گیری توالت را برایتان خواهیم گفت.

حمام و سرویس بهداشتی را چگونه تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی به طریقه زیر عمل کنید.

ابتدا همه وسایلتان را آماده کنید:

در این بخش شما باید با برخی مواد شیمیایی کار کنید و ممکن است به پوست دستانتان آسیب برسد، بنابراین باید دستکش بپوشید. برای شستشوی سرامیک شما به برس های زبر با پرز های نازک نیاز دارید. وسایل شوینده ای را که می خواهید استفاده نمایید را آماده کنید. انتخاب شوینده مناسب و کارآمد در روند تمیزی سرویس بهداشتی بسیار اهمیت دارد.

شوینده های مختلفی در بازار وجود دارند اما شما باید شوینده ای را انتخاب نمایید که علاوه بر رفع کثیفی، لکه های باقی مانده بر روی آن را از بین برده و آسیبی به وسایلتان وارد نکند.ما در این بخش بیشتر به سراغ استفاده از پاک کننده های طبیعی می رویم تا علاوه بر محافظت از دستگاه تنفسی نتیجه ی بهتری به دست آوریم پس اگر نسبت مواد شیمیایی حساسیت دارید، از شوینده های غیر شیمیایی استفاده نمایید.

آماده کردن وسایل

پرده حمام را بشویید:

اگر برای جدا کردن حمام از قسمت رختکن از پرده استفاده کرده اید تا تعویض لباس در آن مکان صورت گیرد، هر چند وقت یکبار این پرده را بشویید و اجازه ندهید تا جرم بگیرد. در آغاز تمیز کردن حمام برای عید نیز ابتدا این پرده را بشویید.

فن را روشن کنید یا پنجره ی حمام را باز بگذارید:

قبل از تمیز نمودن سرویس بهداشتی یا حمام فن را روشن کنید یا پنجره ی حمام را باز بگذارید و سپس به نظافت با مواد شوینده مشغول شوید. بعد از تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی نیز باید اجازه دهید فن یا هواکش، به مدت 15 الی 20 دقیقه کار کند یا پنجره را باز کنید و اجازه دهید هوای تازه رطوبت این مکان را خشک کند و بوی نامطبوع مواد شوینده نیز از سرویس بهداشتی بیرون برود.

باز کردن پنجره

شیرآلات را برق بیاندازید:

یکی از قسمت های مهمی است که حتما باید تمیز و براق باشد، شیرآلات موجود در حمام و دستــــشویی است. برای این کار هیچ وقت از مواد سفید کننده یا دیگر موادی که مخصوص این کار نیستند، استفاده نکنید چون لعاب روی شیرها از بین می رود و دیگر مانند گذشته براق نخواهد شد.

اگر می خواهید از سرکه برای شست و شوی شیرآلات استفاده کنید، پس از خیس کردن شیر دستمال پارچه ای را به سرکه آغشته نمایید و آن را بر روی تمامی بخش های شیرآلات قرار داده و پس یک ساعت آن را با اسفنج نمدار تمیز کنید.

اگر می خواهید از لیموترش برای شست و شوی شیرآلات استفاده کنید، مقداری لیموترش روی شیرها بمالید یا برای مبارزه با کدر شدن لوله ها کمی آبلیمو را روی یک دستمال بچکانید و آن را روی شیرآلات بمالید. بگذارید شب تا صبح بماند و بعد آن را با آب بشویید. این کار نه تنها سبب تمیز شدن شیرآلات می شود، بلکه بوی خوبی نیز داخل فضای سرویس بهداشتی می پیچد.

اگر می خواهید از خمیردندان برای شست و شوی شیرآلات استفاده کنید، کمی خمیردندان را با استفاده از یک دستمال روی شیرآلات بمالید و آنقدر بسابید تا براق شوند و بعد از مدتی می توانید آنها را بشویید.

توجه داشته باشید تمیز کردن قسمت دستگیره های شیرآلات از اهمیتی بیشتری برخوردار است و به علت استفاده مکرر افراد از آن در معرض آلودگی های بیشتری نیز است. اگر شیرآلات سرویس بیش از حد معمول کثیف باشند، بهتر است برای نظافت بیشتر اجزای آن را جدا کرده و با دقت بیشتری آن ها را تمیز کرد. بعد از تمیز کردن شیرآلات آنها را خشک کنید.

تمیز کردن شیرآلات

سردوش حمام را رسوب زدایی کنید:

رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی از نکات مهم در نظافت خانه و نگهداری شیرآلات است. برای رسوب زدایی سردوش حمام سرکه را داخل کیسه ی پلاستیکی بریزید و کیسه را دور سردوش حمام ببندید و حداقل 8 الی 10 ساعت یا ترجیحا یک شب به آن زمان بدهید تا سرکه کاملا رسوبات را حل کند. بعد از گذشت این زمان سردوش حمام را با فرچه کاملا بشویید و آبکشی کنید.

سرامیک کف و بدنه را بشویید:

سطوحی مانند کف و دیوارها در سرویس بهداشتی عموما با استفاده از کاشی پوشیده است. برای نظافت کاشی ها می توان از تمیزکننده های مخصوص سطوح سرامیکی و پودرهای جرمگیر یا مواد طبیعی استفاده نمود.

برای شست و شوی کاشی و سرامیک کف و بدنه سرویس بهداشتی یک لیوان سرکه را در 4 لیوان آب داغ بریزید، دستمال را به آن آغشته کنید و تمام کف را دستمال بکشید و با استفاده از برس های زبر با پرز های نازک تمام آلودگی ها از سطح سرامیک و درزهای آن را بزدایید.

برای شست و شوی کاشی و سرامیک کف و بدنه می توانید صابون مایع را به مقدار مساوی با جوش شیرین مخلوط کنید و آن را روی کف و دیوارهای جرم گرفته بمالید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید و از معجزه ای که اتفاق افتاده لذت ببرید.

برای تمیز کردن بخش های کوچکتر مانند درزهای مابین کاشی ها از ترکیب 1٫5 فنجان جوش شیرین، 1٫4 فنجان هیدروژن پراکسید و 1٫5 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی استفاده کنید و این ترکیب را به صورتی نواری بر روی بندها قرار داده و پس از سی دقیقه و با استفاده از یک مسواک قدیمی آن را برس کنید.این محلول زه کشی بین کاشی ها را هم سفید خواهد کرد. یا می توانید برای تمیز کردن بین زه کشی های سرامیک های کف حمام سیاه شده از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را با آب خمیر کنید و روی زه کشی ها بمالید و بعد از یک ساعت آن را بشویید.

تمیز کردن دستشویی

سینک روشویی و سنگ توالت را تمیز کنید:

حالا نوبت به نظافت و شستن سنگ توالت رسیده است. توالت ها معمولا مرکز کثیفی در سرویس بهداشتی است و رسوبات و لکه های زیادی را به خود جذب می کنند که این موضوع موجب نظافت هفتگی آن ها می شود. سنگ توالت ایرانی و یا فرنگی هر دو مدل از یک جنس بوده و شیوه تمیز کرن آن ها نیز تقریبا با هم مشابه است.

برای تمیز کردن توالت کمی بوراکس در کاسه توالت بریزید و بگذارید شب تا صبح بماند. سپس توالت را برس کشیده و چند بار سیفون را بکشید. می توانید از مواد شیمیایی دیگر برای نظافت توالت استفاده کنید اما بهتر است از مواد طبیعی برای این قسمت استفاده نکنید زیرا استفاده از موادی خانگی مانند ترکیبات جوش شیرین و جوهر نمک ممکن است باعث از بین رفتن سرامیک توالت شده و زحمت شما را دو چندان کند. بنابراین استفاده از موادی که به صورت کنترل شده ای و مخصوص به این کار ساخته شده اند گزینه ای بهتر است.

وان حمام را بشویید:

تمیز کردن وان جزو موارد دشوار در خانه است. برای تمیز کردن وان خود مقداری سرکه روی اسفنج بریزید و با آن محل مورد نظر را مالش دهید. سپس پودر جوش شیرین را روی سطح بریزید و با اسفنجی مرطوب بمالید. کف وان را با دقت بسابید. در صورت لزوم، مقداری جوش شیرین روی کف بپاشید. یک ساعت صبر کنید تا خیس بخورد تا راحت تر تمیز شود. در پایان، وان را با آب تمیز بشویید و بگذارید وان خشک شود سپس با حوله سفید وان را پاک کنید.

شستن وان

سینک و کابینت را تمیز کنید:

آسان ترین مرحله از خانه تکانی سرویس بهداشتی نظافت سینک و کابینت روشویی است. برای تمیز کردن سینک روشویی که معمولا ازجنس سرامیک بوده می توان از مواد مخصوص شیمیایی و یا کمی جوش شیرین استفاده کرد. برای تمیز کردن کابینت روشویی که معمولا از جنس چوب MDF بوده از محلول آب و سرکه و یا مایع ظرفشویی رقیق شده استفاده کنید و این دو ترکیب را با استفاده از ظرف اسپری بر روی سطح کابینت اسپری کرده و سپس دستمالی نمدار بر روی آن بکشید.

برس توالت را بشویید:

برای تمیز کردن توالت و شیارها و گوشه ها ناگزیرید از برس های بزرگ و کوچک استفاده نمایید. برای تمیز کردن برس ها که بخش مهمی از نظافت سرویس بهداشتی است، تنها کافیست برس را به مدت ده دقیقه در ترکیب مایع ضدعفونی و آب داغ قرار دهید و آن را بشویید. پس از شستشوی برس، اجزه دهید برس کاملا خشک شود و بعد آن را در جای خود قرار دهید تا از ورود باکتری ها جلوگیری کنید.

برس دستشویی 

وسایل داخل حمام یا دستشویی را بشویید:

قفسه ها و چوب رختی و وسایل کوچکی مانند مسواک و لیف و وسایل آب بازی بچه ها را که در حمام قرار دارند، بشویید و شستن آنها را فراموش نکنید.

همه جا را خشک کنید:

با یک دستمال یا حوله دیوارها و شیرآلات را خشک کنید. نادیده گرفتن این مرحله منجر به باقی ماندن لکه آب خواهد شد.

خانه تکانی قدم به قدم با نمناک (سرویس بهداشتی )

4.7110
این مطلب مفید بود ؟1046
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی