مسکن در دوران بارداری
تحقیقات نشان می دهد مصرف دارو های مسکن (پاراستامول یا استامینوفن ) در دوران بارداری می تواند باعث عقیم شدن جنین شود و به زاد و ولد بعدی او آسیب بزند.

مصرف دارو پاراستامول یا استامینوفن در دوران بارداری می تواند باعث عقیم شدن جنین شود

تا پیش از این به زنان توصیه می شد در طول دوران بارداری از دارو به خصوص مسکن ها اجتناب کنند و به آن ها گفته شد اگر نیاز به مسکن دارند، باید تا جایی که ممکن است مقدار کمی پاراستامول بخورند اما حالا تحقیقات نشان می دهد مصرف دارو پاراستامول یا استامینوفن در دوران بارداری می تواند باعث عقیم شدن جنین شود ! خبری نگران کننده که به تازگی منتشر شده است.
مطالعات پیشین نشان داده اند ایبوپروفن می تواند به باروری دختران صدمه بزند اما مطالعه جدید نشان داد هر دو دارو می تواند به باروری آینده ، زاد و ولد بعدی آسیب برساند - تاثیر روی پسران و نیز دختران یکسان است.

مصرف داروهای مسکن چه تاثیری بر روی جنین می گذارد

بررسی ها نشان می دهند در طی دوران بارداری هر یک نفر از سه نفر چنین داروهایی را مصرف خواهند کردو این دارو اثر زیادی بر دی ان ای و پیامدهای دائمی دارد ولی چرا؟
مسکن در دوران بارداری

عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری 

در مورد جنین دختر و پسر به یک اندازه مصرف این مسکن ها مخرب بود ، طی بررسی ها تخمدان هایی که  یک هفته در معرض پاراستامول بودند بیشتر از 40 در صد سلول تولید کننده تخم داشتند و بعد از قرار گرفتن ایبوپروفن تعداد سلولها تقریبا نصف شد.
 
دانشمندان در دانشگاه ادینبرگ برای بررسی اثرات پاراستامول و ایبوپروفن به نمونه هایی از جنین انسان و تخمدان ها نگاه کردند. آن ها با استفاده از چندین روش تجربی مختلف، از جمله تست های آزمایشگاهی بر روی نمونه های بافت انسانی و مطالعات حیوانی ، آثار مشابهی را یافتند. طبق مطالعات انجام شده بافت های انسانی یک هفته درمحیط کشت در معرض دارو قرار گرفتند ، پی بردند تعداد سلول های تخم کاهش پیدا کرده.
مسکن در دوران بارداری

تاثیر مصرف داروهای مسکن بر روی جنین

این تیم همچنین اثرات درمان مسکن بر روی موش ها را آزمایش کرد که پیوند بافت بیضه ی پسر و تخمک های دختر در جنین انسان را به همراه داشتند، این پیوند برای جنین پسر با تقلید از نحوه رشد بیضه و عملکرد در طول رحم نشان داده شده است. پس از یک روز درمان با دز معادل انسانی، تعداد سلول های تولید کننده اسپرم در بافت پیوندی تا 17 درصد کاهش یافته بود و پس از یک هفته درمان دارویی تقریبا یک سوم سلول کم تر وجود داشت.
 
دانشمندان دریافتند قرار گرفتن در معرض پاراستامول ایبوپروفن ، مکانیسم هایی در سلول ایجاد می کند که تغییراتی در ساختار دی ان ای ، که به آن علائم اپی جنتیک گفته می شود. این نشانه ها را می توان به ارث برد و به توضیح چگونگی تاثیر مصرف مسکن روی باروری در نسل های آینده کمک می کند ؛ پژوهشگران بیان کرده اند اثرات احتمالا ناشی از تاثیر روی مولکول های به نام غده پروستات است که دارای عملکردهای کلیدی در تخمدان ها و بیضه ها هستند.
مسکن در دوران بارداری

 ارتباط مصرف داروهای مسکن با عقیم شدن جنین

این مطالعه که در حوزه بهداشت محیطی منتشر شد ، توسط شورای تحقیقات پزشکی، جامعه بریتانیایی غدد تر شح داخلی و دیابت صورت گرفت .دکتر راد میچل، که تحقیقات را در مرکز درمان بهداشت باروری در دانشگاه ادینبرگ انجام داده است ، گفت :" ما زنان را تشویق می کنیم تا قبل از مصرف مسکن در بارداری به دقت فکر کنند و دستورالعمل های موجود را دنبال کنند - کم ترین مقدار ممکن در کوتاه ترین زمان ممکن به دست آورند ."
 
تحقیقات اخیر فرانسه نشان داد مصرف ایبوپروفن تنها دو روز در طول بارداری ، کافی بود که منجر به مشکلات باروری در کودکان پس از تولد  شود و این یعنی همان خبر بدی که باید تمام زنان باردار و یا در معرض بارداری بدانند ، بدتر اینکه دانشمندان هشدار دادند حتی اگر زنان مصرف این مسکن ها را متوقف کنند، آسیب برگشت ناپذیر است.
مسکن در دوران بارداری

عقیم شدن جنین با مصرف داروهای مسکن

NHS به زنان باردار توصیه می کند که در طول شش ماه اول از ایبوپروفن اجتناب کنند، چون با ریسک افزایش سقط جنین مرتبط بوده است. اگر نیاز به مسکن دارید ، توصیه می شود با " کم ترین مقدار موثر برای کوتاه ترین زمان ممکن " مصرف کنید. زنان باردار به به خاطر ریسک بالا عوارض ایبوپروفن نباید آن را مصرف کنند.
 
دکتر چانا ، متخصص بالینی در غدد ترشح داخلی تناسلی در کالج سلطنتی لندن گفت:" پاراستامول و ایبوپروفن عموما در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرند با این حال، طی سال گذشته، تعداد رو به افزایش گزارش ها حاکی از آن است که ممکن است نیاز داشته باشیم به سلامت خود  دقت بیشتری کنیم. مطالعه اخیر این احتمال را ایجاد می کند که پاراستامول و ایبوپروفن ممکن است رشد " سلول های تخم " را کاهش دهند که بعدا به تخم یا اسپرم در کودکان متولد نشده تبدیل می شوند ." او بیان کرد این مطالعه تنها به بافت آزمایشگاه نگاه می کند، اما باید به همراه تحقیقات مشابه دیگری در نظر گرفته شود.
مسکن در دوران بارداری

عوارض باور نکردنی مصرف قرص های مسکن بر جنین

در حالی که هنوز زود است مصرف این دارو را قطع کنیم ، مورد رو به رشدی وجود دارد که ایمنی آن ها برای زنان باردار را بررسی می کند ."
دکتر سارا ، معاون مدیر مراقبت و مدیریت خطر بخش دارو گفت:" زنان باید از مصرف دارو در دوران بارداری اجتناب کنند مگر اینکه کاملا ضروری باشد باید پیش از انجام این کار با پزشک، ماما و داروساز صحبت کنند ."
جان اسمیت، مدیر اجرایی انجمن اختصاصی انجمن اختصاصی بریتانیا گفت:"مطالعه ای که به استفاده از ایبوپروفن در دوران بارداری می پردازد به زنان باردار توصیه میکند که در دوران بارداری از مصرف دارو اجتناب کنند، مگر اینکه توصیه پزشک باشد ."

مصرف این مسکن در دوران بارداری جنین را عقیم می کند!

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
وبگردی