خطرناکترین افراد
هر ساله درمجله های اینترنتی لیستی از خطرناکترین افراد در اینترنت که عموما افراد سرکشی هستند که با استفاده از پتانسیل مخرب جهان آنلاین ساختار قدرت را در جهان به دست گرفته اند را منتشر می کند؛ امروزه در هر خانه یا بازاری مردم جهان می توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند.

بررسی خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت در سال 2016

سالیان نه چندان دور، اینترنت به منظور سر و سامان دادن خرابکاری ها توسط تبهکاران مورد استفاده قرار گرفته و لیست خطرناکترین افراد دنیا در اینترنت معمولا مملو از نام افراد سرکشی بود که از دنیای مجازی برای به دست گرفتن قدرت در دنیای واقعی استفاده می کردند. به عبارت دیگر افراد متمرد و شورشی در اینترنت، جزو طبقه ضعیف جامعه بوده و دورادور سعی در تفرقه افکنی و به نوعی گرفتن قدرت بودند، اما اکنون روال کاملا تغییر پیدا کرده است.

چند سالی است که شبکه جهانی اطلاعات در گوشه گوشه زندگی فردی و اجتماعی ما رخنه کرده و همواره ردپایی از آن را شاهد هستیم. با توجه به این گستردگی، دولت ها و مخصوصا چهره های سیاسی به این نتیجه رسیده اند که باید به دنیای مجازی ورود پیدا کرده و در آن کند و کاش کنند. اکنون شاهد این موضوعیم که برخلاف گذشته، خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت در واقع قدرتمندترین افراد بوده و نیازی به تصاحب قدرت با استفاده از دنیای مجازی ندارند و بالعکس، با استفاده از قدرت خود آن را به محلی ناامن تبدیل می کنند.

دونالد ترامپ (Donald Trump)

 خطرناکترین افراد

در بررسی خطرناک ترین افراد دنیا در سال 2015، دونالد ترامپ به عنوان فردی عوامفریب نام برده شد که به تحریک اذعان عمومی علاقه مند بوده و نقشی مهم را در تبعیض و غرض ورزی دولت آمریکا ایفا می کند، به جای اینکه چاره ای برای حل مشکلات جهانی بیندیشد. هیچ کدام از این رفتارها اکنون که وی به ریاست جمهوری آمریکا رسیده تغییری نکرده است. ترامپ هنوز وعده سرسختانه خود برای ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به ایالات متحده آمریکا را به صورت رسمی انکار نکرده و هنوز هیچ عذرخواهی ای بابت «متعرضِ جنسی خطاب کردن مهاجرین مکزیکی» ارائه نداده است! همانطور که می بینید نژادپرستی از سر و روی وی می بارد. از امروز، هفته ها تا تبدیل شدن وی به رییس جمهور رسمی آمریکا زمان باقی مانده است.

رفتارهای بی مهابای ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر بر هیچکس پوشیده نیست. به عنوان نمونه، وی پیش تر در جنجال با رقیب هم حزبش، تد کروز (Ted Cruz)، وی را به افشا اسراری درباره همسرش تهدید کرد. مدتی قبل از این اتفاق یک عکس برهنه از همسر ترامپ در اینترنت منتشر شد که مردم را به رای دادن به تد کروز تشویق کرده بود، در حالی که تد کروز مدعی بود روحش از این موضوع خبر ندارد. در توییتر، بالغ بر 282 مورد توهین و اهانت به افراد و مکان ها و چیزهای مختلف توسط وی تنها در دوره آماده سازی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر شده و لیستی از آن ها را روزنامه نیویورک تایمز (New York Times) تهیه کرده است.

بعد از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور، وی به رفتار تفرقه افکنانه آنلاین خود به عنوان یکی از قدرتمندترین سیاست مداران دنیا ادامه داد. وی به هفده میلیون دنبال کننده خود در توییتر گفت هر شخصی که اقدام به سوزاندن پرچم آمریکا کند، باید برخلاف قانون اساسی زندانی شده و حق و حقوق شهروندیش ملقی گردد. ترامپ در یک توییت مدعی شد میلیون ها رای جعلی، در انتخاباتی که وی پیروز آن بوده، وجود داشته است.

توییت های منتشرشده در حساب کاربری دونالد ترامپ در توییتر عملا نادیده گرفتن قانون توسط وی را به تصویر کشیده و موجی از اطلاعات غلط و کذب را در مقیاسی گسترده منتشر می کنند. این اقدامات به صورت بی اساس فرآیند و روال انتخابات ایالات متحده آمریکا را به طور کلی زیر سوال می برد. در هر صورت رده دوم خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت نیز مجددا به یک سیاست مدار اختصاص پیدا می کند.

استیو بنن (Steve Bannon)

خطرناکترین افراد

پیش از اینکه استیو بنن به کمپین دونالد ترامپ به عنوان مدیر اجرایی بپیوندد، وی باز هم گوشه ای از فعالیت های ترامپ را بر گردن داشته و مسئولیت خطیر تولید متحوا برای وب سایت او در حین انتخابات را عهده دار بود. در زمان در دست داشتن قدرت و مدیریت آن وب سایت، استیو بنن مطالبی با محتوای نژادپرستانه، ضدیهودی و به صورت آشکارا مخالف با زنان را منتشر کرد و خود را به عنوان یک حاشیه سیاسی جدید و متعصب به همه شناساند. استیو به این وسیله، مستندی مکتوب از این چنین عقاید را در اختیار دیگران قرار داد. اکنون به عنوان استراتژیست ارشد تیم انتقال ترامپ که به سمت گرفتن قدرت پیش می روند، وی آمده تا دیدگاه های فاشیستی را در کاخ سفید جامه عمل بپوشاند.

جیمز کومی (James Comey)

خطرناکترین افراد

هفته ها پیش از فرارسیدن زمان انتخابات ایالات متحده آمریکا، رئیس سازمان اف بی آی (FBI)، جیمز کومی، شهرت بحث برانگیز خود بر سر فعالیت های جاسوسی را قوت بخشید و نام خود را در زمره خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت قرار داد. جیمز فاش کرد آژانس زیر دست او به تحقیقات خود در سرور ایمیل شخصی هیلاری کلینتون ادامه خواهد داد. این ادعا در حالی صورت گرفت که با برگشتن به چهار ماه قبل، وی تلاش های آژانس به منظور دست یافتن به ایمیل های شخصی، مخصوصا ایمیل هیلاری را رد کرده بود. جیمز هرگز اشاره ای به گنجینه ای ارزشمند از اطلاعات یافت شده در جریان این جستجوها نکرد و حتی اعلام نکرد چه چیز جالبی آن ها را به این کار وادار کرده و قرار است با پیداکردن چه دسته ای از اطلاعات، راضی و خشنود شوند. واقعیت این است هیچ چیز ارزشمندی برای یافتن وجود نداشت.

همه این صحبت ها بهانه ای بیش نبودند. کمپین ترامپ نیاز داشت تا کوله باری از حدس و گمان را در ذهن مردم تزریق کرده و ادعا کند که کلینتون به طور تهدیدآمیزی متهم داستان است، اما چنین چیزی واقعیت نداشت. حتی پیش از واردشدن توجیه نشدنی اف بی آی توسط جیمز کومی در سرنوشت سازترین لحظات انتخابات، وی جنگ دولت فدرال در رمزنگاری را به سمتی هدایت کرد که به نفع هیچ شخص و یا طرفی نبود:تقاضا از اپل به منظور کمک برای بازکردن یک دستگاه آیفون 5 سی قفل شده متعلق به ریزون فروک (Rizwan Farook)، قاتل و حمله کننده در شهر سن برنادینو، از جمله این موارد است.

شش هفته جنگ و نزاع بر سر آن، به کشف روشی جدید برای شکستن قفل آیفون توسط خود اف بی آی ختم شد تا به این وسیله میل و اشتیاق جیمز کومی برای سازش آمریکا با امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی در جهت منافع نظارتی را نشان دهد! در ادامه باید به تهدیدات وی و همچنین دونالد ترامپ برای ساکنین دره سیلیکون اشاره کرد؛ دسته ای که نقش برجسته ای را در دنیای اینترنت ایفا می کنند.

داعش (ISIS)

خطرناکترین افراد

یک مذهب ساختگی و جعلی با نام دولت اسلامی که در حال بلعیدن انسانیت، دین و مذهب، اخلاق و مدنیت نشینی است. این گروه گسترده و پرجمعیت که اکنون گوشه هایی از کشور عراق و سوریه را تصرف کرده و با بیعت گرفتن از مردم به زور شمشیر در این مناطق حکم فرما شده ، در پر کردن رسانه های اجتماعی و شبکه های مجازی از مخوف ترین صحنه های جنایی سنگ تمام گذاشته است. در سال 2016 نیز همانند سال های گذشته این گروه نشان داد که آن سوی خشونت چه رفتارهایی در انتظار است و به این وسیله نام افراد مجری صحنه های دلخراش را در لیست خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت قرار داد.

با گذر از جنایات پی در پی در کشورهای عراق و سوریه، در سال جاری تحرکات آن ها به اروپا نیز رسید که در جدی ترین آن ها شاهد چند انفجار مهیب در دل شهر پاریس بودیم. انتشار تصاویر بعد از وقوع این حادثه در دنیای مجازی، مخصوصا بعد از اخطار گروه یاد شده به دولت های اروپایی، موجی از ترس و اضطراب را در دل ساکنین تمامی شهرهای اروپایی پخش کرد. حتی با کشته شدن جمعی از فرماندهان آن ها، حرکت های غیر انسانی شان متوقف نشد و به قوت قبلی خود باقی ماند.

انتشار ویدیوهایی شامل گردن زدن افراد و یا بدتر از آن آهسته جدا کردن سر از بدن، زنده زنده سوزاندن و یا انداختن حیوانات وحشی به جان افراد، با روح و روان کاربران اینترنت بازی کرده و موجی از ترس و دلهره را در تفکر آن ها می پروراند.

میلو یانوپولوس (Milo Yiannopoulos)

خطرناکترین افراد

میلو یانوپولوس، مقاله نویس وب سایتی که استیو بنن مدیر آن بود، در سال 2016 در اجرای تمامی موارد مغایر با قوانین توییتر سنگ تمام گذاشت. در کنار نقش تفرقه افکنانه در محیط اینترنت، وی در ایجاد مناقشه های شفاهی میان قومیت و نژادهای مختلف نقش مهمی ایفا کرده و در انتشار مطالب ضد زنان، غیراخلاقی و دارای مضامین شهرت طلبی هر چه در توان داشت مضایغه نکرد. وی در مقایسه با بقیه یک ویژگی وحشتناک دارد؛ میلو یانوپولوس افکار و عقاید خود را به صورت عملی بر روی اهداف و افراد تعیین شده پیاده می کند.

به عنوان نمونه وی از روی شادی و خوشحالی، نگاه بی شمار فالوور خود در توییتر را به سوی برخی افراد با سوژه کردن آن ها برمی گرداند. بازیگر کمدی زن سیاه پوست، لسلی جونز (Leslie Jones)، نمونه ای از این قربانیان است که به لطف غرق شدن در صحبت های آشکارای نژادپرستانه و همچنین آزار و اذیت های جنسی میلو، مجبور شد تا به طور موقت توییتر را بدرود بگوید. با دانستن این خبر که توییتر در نهایت حساب کاربری وی را معلق کرد، به اوج فعالیت های منفی و غیراخلاقی میلو پی خواهید برد. او پیام های آزاردهنده ای خطاب به جونز فرستاده و حتی در یکی از توییت های ارسالی، لسلی جونز را گوریل خطاب کرد. جونز در ادامه گفته بود وی به خاطر زن و مخصوصا سیاه پوست بودن مورد آزار اینترنتی قرار گرفته و پیام های متعددی با این مضامین آزاردهنده دریافت کرده است.

متاسفانه هنوز افرادی وجود دارند که افکار و عقاید بی شرمانه وی را بدون حد و مرز در توییتر نشر می دهند، اما مطمئنا رفتارشان به اندازه ای فرومایه نخواهد بود تا به برانگیختن نظر توییتر و احساسات عمومی منجر شده و جنگی روانی، همانند آن چه میلو به راه می انداخت ایجاد کنند. این افراد هرگز به یکی از خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت همانند میلو یانوپولوس تبدیل نخواهند شد.

رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan)

خطرناکترینافراد

در میان خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت باز هم به نام یک سیاست مدار و مخصوصا یک رییس جمهور برخورد می کنیم. برای لحظه ای کوتاه و در یک چشم بر هم زدن، مدتی قبل جهان این ترس را احساس کرد که یک کودتای نظامی، احتمالا دولت رییس جمهور منتخب مردم ترکیه، رجب طیب اردوغان را سرنگون خواهد کرد. بعد از این اتفاق، جهان در بهت و حیرت شاهد این بود که رجب طیب اردوغان گهگاه از کودتای شکست خورده برای توجیه سرکوب و قطع کردن دسترسی مردم به اینترنت استفاده کرد. این اتفاقی است که در کمتر کشور طرفدار دموکراسی می افتد، اما وی بارها و بارها دستور فیلتر شبکه های اجتماعی و همچنین پیام رسان های موبایل معروف را به طور رسمی صادر کرد.

بیش از صدها روزنامه نگار ترکیه ای تاکنون دستگیر و روانه زندان شده و دسترسی به فیس بوک، توییتر، یوتیوب و واتس آپ به طور متناوب قطع شده است، در حالی که این کشور شدیدا مدعی دموکراسی و آزادی است. در پاسخ به معترضینی که برای گرفتن حقوق خود دست به اعتراض زده بودند، اردوغان دسترسی به اینترنت را برای میلیون ها ترک قطع کرد تا نه تنها شبکه های اجتماعی و پیام رسان یاد شده، بلکه کل شبکه جهانی اطلاعات از دسترس خارج شود. خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت که نامشان در بالا ذکر شد، در شبکه های مجازی دست به فعالیت زده و زمینه را برای تشخیص مطالب خوب از بد برای کاربران با انتشار محتوای غلط سخت می کنند، اما به نظر می رسد اردوغان روش راحت تری را در مقایسه با آنان پیش گرفته است.

جولین آسانژ (Julian Assange)

خطرناکترین افراد

جولین آسانژ، روزنامه نگار، برنامه نویس کامپیوتر و یکی از بنیان گذاران وب گاه ویکی لیکس و در واقع سردبیر آن است. احتمالا می دانید ویکی لیکس به عنوان یک رسانه اینترنتی افشاگر برای اخبار سیاسی و اجتماعی، به ظاهر هدفی مبنی بر شفاف سازی عملکرد دولت های مختلف دارد. وی در سال 2016 اثبات کرد حتی از دو اتاق عملا شبیه به زندان سفارت اکوادور در لندن، جابه جایی قدرت ممکن است.

در تحرکات فوق العاده با نفوذ و بحث برانگیز ویکی لیکس از زمان راه اندازی اولیه آن در سال 2010 و جلب توجه جهانی، آسانژ ایده افشای ایمیل های انجمن ملی دموکرات و همچنین ایمیل های ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون را ابداع کرد. به این موضوع اهمیت ندهید که به نظر می رسید این اتفاقات از سمت افشاگران داخلی صورت نگرفته و فقط هکرهای خارجی در واقع دست های پشت پرده این ماجرا بوده اند. به عقیده سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا، این اتفاقات به طور تمام و کمال بر گردن مزدوران روسی است. به نظر می ‎رسد حمله دو گروه هکر روسی بهانه خوبی شده تا هر اتفاق و دزدی اطلاعات دیگر بر گردن آنان بیفتد.

جولین آسانژ نقش روسیه را به عنوان منبع تحرکات رد کرد، اما این یک ادعای عجیب است:ویکی لیکس برای تامین گمنامی و فاش نشدن نام منابع اطلاعاتی سنگ تمام می گذارد، در حالی که کار خودش چپ و راست افشاگری است. با توجه به این موضوع حتی آسانژ نیز قادر نیست تا افراد پشت پرده را شناسایی کند. وی وعده کرد منابع گمنام یاد شده، برای افشاگری های بیشتر هر چه در توان دارند ارائه خواهند کرد و در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، خوش قولی جولین آسانژ به همگان اثبات شد.

پیتر تیل (Peter Thiel)

خطرناکترین افراد

انتخاب پیتر تیل به عنوان شصت و دومین فرد ثروتمند در دنیای تکنولوژی در سال گذشته میلادی و همچنین و هشتصد و چهل و هفتمین میلیاردر جهان، سبب شد تا لیست خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت به نام دومین سرمایه دار (بعد از ترامپ) نیز مزین شود. بعد از پشتیبانی از کمپین ترامپ هم به صورت مالی و هم به صورت زبانی، پیتر تیل سال جاری را در حالی به اتمام رساند که نامش در لیست پرنفوذترین و خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت ، مخصوصا برای اهالی دره سیلیکون دیده می شود. گفته می شود وی حین ملاقات ترامپ در اوایل ماه جاری با اهالی صنعت و تکنولوژی، در سمت چپ رییس جمهور آتی نشسته بود.

شرکت نرم افزاری و خدماتی پالانتیر (Palantir) که توسط وی تاسیس شده است، بدون شک با قدرت گرفتن ترامپ پیشرفت کرده و برای آنالیز حریم خصوصی و اطلاعات شخصی، احتمالا به طور وسیع تری در سیستم های اطلاعاتی و سازمان های اجرایی قانون در آمریکا نفوذ خواهد کرد. باید منتظر ماند تا این روال مسیر خود را طی کرده و نام پیتر تیل را به دلایل یاد شده در لیست خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت در سال 2017 بیاوریم، اما برای امسال چه؟

نمایش واقعی از قدرت پیتر تیل به عنوان یکی از خطرناک ترین افراد دنیا در اینترنت در سال 2016 حین پرونده دادخواهی هالک هوگان (Hulk Hogan) علیه گاکر (Gawker) به نمایش درآمد که بعدها مشخص شد میلیاردر دنیای تکنولوژی برای آن تامین مالی شده بود. این دادخواهی به صورتی موثر یکی از دشمنان شخصی وی را از دنیای اینترنت حذف کرد که به عقیده خود پیتر، یکی از اهداف وی در زندگی بوده است.

خطرناک ترین چهره های دنیای اینترنت در سال 2016

1138
این مطلب مفید بود ؟2136
برگرفته از گجت نیوز-/ ر
وبگردی