داروهای خنک کننده بدن
کسانی که طبع گرمی دارند و در هوای گرم بدنشان دچار حرارت زیادی می شود می توانند با استفاده کردن صحیح خنک کننده های گیاهی بدنشان را خنک کنند.

بهترین نسخه های گیاهی خنک کننده بدن

یکی از راههای کم کردن حرارت بدن در فصل تابستان استفاده از ادویه و چاشنی هایی است که به عنوان خنک کننده بدن تاثیر گذارند. خنک ماندن در تابستان بسیار مهم است چرا که دمای بالای بدن ممکن است باعث گرمازدگی شود و برای این منظور استفاده از خنک کننده گیاهی بدن تاثیرگذارند.

اما چگونه بهترین و موثرترین راه برای خنک ماندن را انتخاب می کنید؟ گرما زده شدن کودکان هم بسیار مهم است و می توانید در رژیم غذاییتان از چاشنی ها و ادویه های خنک استفاده کنید.

هندوستان یکی از کشور هایی است که مصرف ادویه بالایی دارند به خصوص ادویه های خنک کننده بدن که به دلیل شرایط آب و هوایی خاص این کشور بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، در این بخش از سلامت نمناک این دسته از چاشنی ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

کاهش حرارت بدن

8 ادویه و سبزیجات خنک کننده طبیعی و گیاهی بدن

با سبزیجات و ادویه های خنک کننده ی بدن آغاز می کنیم که شامل : 

1. نعناع از مواد گیاهی خنک کننده بدن

در مطلب خواص نعناع به تمام فواید درمانی و .. این سبزی محبوب پرداختیم و دانستید که نعناع منافذ پوست را باز می کند و در طول هضم انرژی زیادی را آزاد می کند و یکی از اثرات مهم آن خنک کنندگی بدن است.

2. رازیانه قوی برای خنک کردن و کاهش حرارت بدن

رازیانه، تازگی خاصی را به دهان می دهد و نقش خنک کنندگی را برای کل سیستم بدن ایفا می کند و حاوی ویتامین c فراوانی است. به سادگی نمیتوان از فواید رازیانه گذشت پس پیشنهاد می کنیم حتما سری به مطلب خواص رازیانه بزنید.

ادویه خنک کننده بدن

3. تاثیر زرد چوبه برای خنک کردن بدن

زرد چوبه نقش دارویی بسیار خوبی در تصفیه خون و کبد دارد به همین دلیل در لیست خنک کننده های طبیعی بدن جای گرفته است. این ادویه ی جادویی سرشار از فوایدی است که امروزه به آن توجه بسیاری می شود.

4. زیره سبز و کاهش حرارت بدن

یکی از ادویه های رایج برای رفع مسمومیت زیره سبز است که در تابستان بسیار مفید است. زیره را به روش های مختلفی که در مطلب خواص زیره به آن اشاره کرد میتوانید استفاده کنید .

5. هل 

عطر خوش و طعم دوست داشتنی هل شما را مشتاق به مصرف آن در هر فصل سال بخصوص فصل تابستان می سازد. هل ادویه ی مناسب برای خنک نگه داشتن بدن در تابستان است و به دلیل فواید قابل توجهی که دارد در این لیست جای گرفته. 

استفاده از هل

6. گشنیز ملین و خنک کننده بدن

گشنیز ملین بسیار خوبی است و برای تابستان ها توصیه می شود چون به خنکی بدن بسیار کمک می کند و اثرات سم زدایی قابل توجهی دارد پس از گنجاندن گشنیز در برنامه ی غذایی خود غافل نشوید.

7. زعفران و خنکی بدن

زعفران یک طعم دهنده عالی و برای هضم مفید است. نشاط آور بودن این طلای سرخ یکی از دلایل اصلی مصرف بیشتر آن در فصول گرم سال است.

8. شوید و کاهش دمای بدن

یکی دیگر از سبزیجاتی که مصرف آن در تابستان توصیه می شود شوید است که به روش های مختلف با توجه به ذائقه و مزاج هر فرد قابل استفاده است.

مصرف شوید 

دمنوش های و نوشیدنی های گیاهی و طبیعی خنک کننده بدن

بخش دوم خنک کننده های طبیعی بدن مختص نوشیدنی ها و دمنوش هایی است که به دلیل ترکیباتی که دارند در کاهش حرارت بدن مفید خواهند بود.

1. خاک شیر

خاک شیر گیاهی است که به صورت خودرو در دامنه ی کوه ها و صحراها رشد می کند. این گیاه محبوب و مشهور علاوه بر خنک کنندگی بدن برای رفع التهاب زخم ها، باز شدن صدا و از بین رفتن کهیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

2. شربت سکنجبین 

این شربت دارای طبیعت سرد و خنک است و به صفرا بر مشهور است. برای رفع تشنگی و التهاب ناشی از گرما و خنک شدن بدن از ترکیب شربت سکنجبین و خیار رنده شده استفاده کنید.

گرمای زیاد بدن

3. بیدمشک

برای خنک کردن طبیعی بدن می توانید از بیدمشک استفاده کنید که علاوه بر کاهش دما دستگاه گوارش را تقویت می کند، برای تقویت اعصاب و افزایش اشتها نیز مفید است.

4. عرق کاسنی

عرق کاسنی دمنوش های گیاهی با طبع سرد و بهترین تصفیه کننده خون است. عرق کاسنی خنک کننده بدن و برگ آن مقوی اعصاب است.

5. گل داوودی 

گل داوودی طبیعت سردی دارد و دمنوش آن برای روزهای گرم تابستان و خنک کنندگی بدن عالی است.

دمنوش گل داوودی

6. بابونه

بابونه هم همچون گل داوودی دارای خواص خنک کنندگی است و برای رفع عطش و تشنگی و گرمای بالای بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

7. دانه های سنا 

دانه های سنا برای خنک کردن حرارت گاز معده و کبد مفید هستند. در نسخه های طب سنتی این دانه ها برای تابستان بسیار تاکید شده اند زیرا گرما و خشکی این فصل می تواند باعث یبوست شود و دانه های سنا این مشکلات را رفع می کنند.

8. چای سفید 

چای سفید که در بین چای ها، از همه کمتر اکسیده شده است، این چای مفید سبک و نشاط آور است و طبیعت سردی دارد و برای تابستان عالی است.

چای سفید

9. چای سبز

چای سبز در طب سنتی چینی، برای رفع حرارت و گرمازدگی استفاده می شود. دمنوش گیاهی چای سبز عطش را کاهش می دهد و تولید مایعات بدن را افزایش می دهد و این به این معناست که بدن از طریق عرق، بیشتر خنک می شود.

بهترین دمنوش و داروهای گیاهی خنک کننده و نشاط آور بدن

4.3119
این مطلب مفید بود ؟10217
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ح.ب
وبگردی