خواص تخم کرفس

بررسی کامل خواص و فواید تخم کرفس + عوارض تخم کرفس

کد مطلب : 36388تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 11 دقیقه
تخم کرفس دارای خواص و فواید شگفت انگیزی است، از فواید تخم کرفس می توان به کاهش کلسترول بالا، جلوگیری از زخم معده، کاهش وزن و تسکین درد اشاره کرد.

همه چیز درباره خواص، فواید و عوارض تخم کرفس

کرفس از خانواده چتریان است و تخم کرفس مزایای شگفت انگیز روی سلامتی دارد که به خاطر حضور بالای آنتی اکسیدان ها، آنزیم های مفید، مواد معدنی ضروری و ویتامین مانند اسید فولیک، پتاسیم، ویتامین B، ویتامین C و ویتامین K هستند.

کرفس قرن ها در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است. ثابت شده که کرفس فواید بسیار زیادی برای سلامت قلبی و عروقی دارد. مطالعات دارویی متعدد نشان داده است که مصرف کرفس به کاهش سطح کلسترول کمک می کند، فشار خون و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد، زیرا حاوی خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدان است.

یک فنجان کرفس منبع عالی فیبر است که نقش مهمی در افزایش هضم غذا و کمک به کاهش وزن دارد. کرفس به خاطر اثرات ضد باکتری، ضد التهابی، ادرار آور و آرام بخش مشهور است. بنابراین تعجب آور نیست وقتی از کرفس برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند، کاهش اشتها، کارکرد نامنظم شکم، نفخ شکم درد اسپاسم ماهیچه ها، تشنج، کاهش چربی، فشار خون بالا و مشکلات قاعدگی استفاده می شود. بیایید در این بخش از سلامت نمناک بیشتر در مورد فواید شگفت انگیز تخم کرفس بدانیم.

1. تخم کرفس برای کاهش کلسترول بالا :

فواید شگفت انگیز زیادی در مورد تخم کرفس وجود دارند. به عنوان مثال، مصرف تخم کرفس در کاهش سطح کلسترول و حفظ سلامت قلب مؤثر است. ترکیب مفید در تخم کرفس، توانایی کاهش چربی را دارد. افراد مبتلا به کلسترول بالا، افزایش قابل توجهی در بهبود کلسترول، تری گلیسرید و چگالی پایین را مشاهده می کنند.

فواید تخم کرفس

2. تخم کرفس برای کاهش و جلوگیری از فشار خون بالا :

تخم کرفس نه تنها کلسترول بالا را کاهش می دهد بلکه باعث جلوگیری از فشار خون بالا می شود. مطالعات متعدد نشان داده اند که کرفس حاوی خواص ضد فشار خون است. آیا فشار خون بالا، افراد را در معرض خطر بالای بیماری های قلبی عروقی قرار نمی دهد؟ تخم کرفس می تواند تورم، افزایش گردش خون و فشار خون را کاهش دهد.

3. تخم کرفس برای کاهش التهاب :

کرفس پر از پلی ساکارید و آنتی اکسیدان های قوی است که مسئول اثرات ضد التهابی کرفس هستند. مصرف کرفس می تواند از سلامت کلی شما با مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از التهاب حمایت کند. التهاب به عنوان عامل مشترک بیماری های مزمن نظیر بیماری قلبی، سرطان، ورم مفاصل و غیره در نظر گرفته می شود.

کرفس 10 نوع آنتی اکسیدان مفید از جمله فرولیک اسید، کافئیک اسید و کوئرستین دارد. شگفت آور نیست که تخم کرفس درمان خانگی مؤثر برای طیف وسیعی از شرایط سلامتی التهابی، از جمله درد مفاصل، کلیه، اختلالات پوستی، عفونت دستگاه ادراری و سندرم روده تحریک پذیر باشد.

4. تخم کرفس برای جلوگیری از زخم معده :

پیشگیری از زخم معده یکی از مزایای شگفت انگیز تخم کرفس است که می خواهم در این مقاله معرفی کنم. استفاده از دانه کرفس در کاهش و جلوگیری از زخم معده مؤثر است. علاوه بر این، کرفس نیز درد ناشی از زخم معده را به‌طور قابل توجهی تسکین می دهد. علاوه بر آن، کرفس می تواند روده و معده را تغذیه کند چون حاوی ترکیبات شیمیایی مفید مثل تانن، فلاونوئید، آلکالوئید، است که انتشار اسید معده را تنظیم می کنند و سطح مخاط محافظ را بهبود می بخشند.

خاصیت تخم کرفس

5. تخم کرفس برای تسکین نفخ و بالا بردن هضم :

ترکیب چربی تخم کرفس دارای ویژگی های ادرار آور است. دانه کرفس به دفع مسمومیت بدن کمک می کند. در نتیجه تعجب آور نیست وقتی هضم بهبود و تسکین پیدا می کند. استفاده از تخم به افزایش گردش روده ها کمک می کند و از حفظ آب در بدن جلوگیری می کند.

6. تخم کرفس برای جلوگیری از بیماری های کبد :

یکی دیگر از فواید شگفت انگیز تخم کرفس شامل محافظت از سلامت کبد و جلوگیری از بیماری های کبد است. زیرا تخم کرفس توانایی سوزاندن چربی در کبد را دارد. با خوردن یک فنجان چای تخم کرفس می توانید به بهبود زیادی در سطح چربی خون و عملکرد آنزیم کبد توجه کنید. بنابراین اگر از بیماری کبد رنج می برید، توصیه می شود که کرفس یا تخم کرفس را به رژیم غذایی اضافه کنید.

7. تخم کرفس برای کمک به کاهش وزن :

صحبت در مورد فواید شگفت انگیز سلامتی تخم کرفس بدون اشاره به کاهش وزن غیر ممکن است. کرفس یکی از غذاهای مغذی برای کاهش وزن است، زیرا کالری کمی دارد. جوشاندن تخم کرفس در آب و سپس نوشیدن نصف فنجان این چای روزانه می تواند مواد مغذی حیاتی بدن را تامین کرده و متابولیسم چربی را افزایش دهد.

تخم کرفس برای لاغری

تخم کرفس برای کاهش وزن

8. تخم کرفس برای مقابله با عفونت :

تخم کرفس به طور گسترده به عنوان داروی گیاهی عالی برای قرن ها به خاطر خواص ضد باکتری آن به کار می روند. علاوه بر این، تخم کرفس نیز حاوی خواص ضد میکروبی هستند. بسیاری از عفونت ها، از باکتری های مضر ایجاد می شوند. تخم کرفس توانایی مبارزه با باکتری های مضر را دارند، رشد باکتری را مهار کرده و سیستم ایمنی را تقویت می کنند.

9. تخم کرفس برای کاهش ریسک سرطان :

خوردن چای تخم کرفس به کاهش خطر سرطان کمک می کند. کرفس یکی از سبزیجات محافظ مانند هویج، جعفری و رازیانه است. ترکیبات حفاظتی که تحت عنوان پلی استیلن شناخته می شوند، مسئول تخم کرفس هستند. پلی اتیلن توانایی دفع سموم از بدن را دارند. براساس مطالعات اولیه، پیوند نزدیکی بین پلی استیلن و شکل گیری سرطان مانند سرطان روده، سرطان پستان و سرطان خون وجود دارد. در مورد اثرات تقویت ایمنی بدن، پلی اتیلن، توانایی مهار رشد تومور را افزایش می دهند.

10. تخم کرفس برای درمان عفونت های ادراری :

تخم کرفس عفونت مجرای ادرار را درمان می کند. زیرا تخم کرفس می تواند اسید اوره را کاهش دهد و تولید ادرار را افزایش دهد. استفاده از تخم کرفس در پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری، مشکلات کلیوی، و اختلالات مثانه مؤثر است.

تخم کرفس

11. افزایش آنتی اکسیدان دفاع و تولید انرژی :

تخم کرفس منبع بزرگی از منگنز است که نقش مهمی در افزایش تولید آنتی اکسیدان و تولید انرژی دارد. تخم کرفس شامل برخی ترکیبات مفید است که می توانند با آسیب رادیکال آزاد مبارزه کنند.

12. تخم کرفس منبع بزرگی از کلسیم :

تخم کرفس سرشار از کلسیم است. کلسیم یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در تقویت استخوان ها و دندان ها بازی می کند. از آنجا که لازم است استخوان ها در زندگی کودکان به سرعت رشد کنند، به کودکان توصیه می شود که از غذاهای سالم و کلسیم کافی دریافت کنند. علاوه بر این، کلسیم رشد ماهیچه مناسب را حفظ می کند.

13. تخم کرفس برای تسکین درد :

ورم مفاصل، آرتروز و دیگر بیماری ها باعث درد می شوند. یکی از فواید شگفت انگیز تخم کرفس تسکین درد است. التهاب یک عامل درد است و تخم کرفس نیز حاوی خواص ضد التهابی است.

تسکین درد

14. آرامش اعصاب با تخم کرفس :

تخم کرفس می تواند ماهیچه ها و اعصاب را تسکین دهد. به همین دلیل، استفاده از تخم کرفس می تواند به کاهش خطر بیماری عصبی کمک کند.

15. تخم کرفس برای جلوگیری از ورم مفاصل و نقرس :

عصاره تخم کرفس در پیشگیری از ورم مفاصل و نقرس مؤثر است. ادرار آور، ضد التهاب و ضد درد و مسکن هستند. استفاده از تخم کرفس می تواند، عملکرد کلیه ها را بهبود بخشد و اسید اوره اضافی را از بدن دفع کند. برای تسکین ناراحتی و درد ناشی از کریستال های نقرس، فقط باید یک فنجان چای تخم کرفس را روزانه بنوشید. اضافه کردن 15 قطره روغن کرفس به حمام و سپس حداقل 10 دقیقه دوش گرفتن می تواند به شما تسکین قابل توجهی از درد ناشی از درد عضلانی و مفاصل ملتهب بدهد.

16. تخم کرفس یک دافع حشرات :

تخم کرفس در دفع پشه مؤثر است. استفاده از 5 % تا 25 درصد عصاره کرفس می تواند به دفع پشه در حداقل 4 ساعت کمک کند. بنابراین برای دوری از پشه باید چند قطره عصاره کرفس به لوسیون بدن مورد علاقه خود اضافه کنید و سپس آن را به پوست خود بمالید. این روش قبل از بیرون رفتن، باید اعمال شود.

دفع حشرات

17. تسکین اسپاسم ماهیچه با تخم کرفس :

باید از تخم کرفس به عنوان درمان خانگی مؤثر برای اسپاسم ماهیچه یاد کنیم. روغن تخم کرفس و عصاره دانه برای درمان بسیاری از مشکلات از جمله ماهیچه استفاده شده است. استفاده از تخم کرفس کمک بزرگی برای از بین رفتن ناراحتی می کند.

18. تخم کرفس برای مبارزه با باکتری های مضر :

تخم کرفس به خاطر خواص ضد باکتری اش معروف است. تخم کرفس درمان خانگی مؤثر برای بسیاری از بیماری های باکتریایی از جمله عفونت های دستگاه ادراری است.

19. تخم کرفس برای بهبود کیفیت خواب :

خواب نقش مهمی در حفظ سلامتی و ذهن بازی می کند. با این حال، امروزه بسیاری از مردم به دلیل شرایط پزشکی، استرس و اضطراب دچار مشکل خواب می شوند. بسیاری از مطالعات پیوند نزدیکی بین منیزیم در تخم کرفس و مدت زمان، کیفیت و آرامش خواب پیدا کرده اند. تخم کرفس نیز توانایی بهبود کیفیت خواب و جلوگیری از کمبود خواب را دارد. اگر از بی خوابی و اختلالات خواب رنج می برید، باید روزانه کرفس بخورید تا بهبود قابل توجهی در کیفیت خواب بدست یابید.

بهبود خواب

20. تولید سلول های خون قرمز :

بالا بردن تولید گلبول های قرمز خون یکی از مزایای شگفت انگیز تخم کرفس است، زیرا این تخم منبع بزرگ آهن و مس است. آهن و مس نقش مهمی در افزایش تشکیل سلول خونی جدید بازی می کنند. کمبود آهن و مس می تواند باعث خستگی، کم خونی و ضعف عضلانی شود.

21.تخم کرفس برای جلوگیری از سنگ کلیه :

دانه کرفس به طور گسترده برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود و یکی از فواید مشهور تخم کرفس است. به همین دلیل است که تخم کرفس منبع عالی از سدیم و پتاسیم است که در از بین بردن سموم و ضایعات از بدن مؤثر هستند. علاوه بر این، استفاده از کرفس می تواند به تحریک عملکرد کلیه ها و روده کمک کند.

22.تخم کرفس حاوی اثرات ضد عفونی کنندگی :

ویژگی های ضد عفونی کنندگی تخم کرفس، میکروب ها را نابود کند و از سلامت دستگاه ادراری محافظت می کند. استفاده از ویژگی های ادرار آور، تخم کرفس می تواند از نگهداری آب جلوگیری کند. درمان طبیعی و مؤثر برای اختلال مثانه و اختلال کیست کلیه هستند.

تخم کرفس

23. تخم کرفس برای درمان مشکلات گوارش :

تخم کرفس درمانی مؤثر برای بسیاری از مشکلات معده مانند سوزش معده، گاز و سوء هاضمه است. علاوه بر این، استفاده از کرفس در تسکین و جلوگیری از دیگر مشکلات هاضمه از قبیل گرفتگی شکم و اسپاسم ماهیچه مؤثر است. به همین دلیل است که تخم کرفس منبع عالی فیبر و ویتامین C است و می تواند به حفظ حرکات سالم و منظم روده کمک کند. استفاده از تخم کرفس می تواند سموم و مواد زائد را از دستگاه گوارش پاک کند.

24. تخم کرفس برای کاهش اسید اوریک در بدن :

سطح اسید اوره بالا باعث نقرس می شود. تخم کرفس توانایی کاهش اسید اوره را دارد در نتیجه به عنوان درمان طبیعی مؤثر برای نقرس در نظر گرفته می شود. تخم کرفس نیز التهاب و درد ناشی از کریستال های نقرس را کاهش می دهد.

25. تخم کرفس برای درمان و جلوگیری از دیابت :

استفاده از تخم کرفس در درمان و پیشگیری از دیابت مؤثر است. برای دیابت نوع 1 (ناشی از انسولین ناکافی در خون)، تخم کرفس به بالا بردن سطح انسولین در خون کمک می کند. برای درمان دیابت باید روزانه 2 تا 3 فنجان چای کرفس مصرف کنید. با این حال، اگر از داروهای دیابت استفاده می کنید، قبل از این که از تخم کرفس استفاده کنید باید با پزشک مشورت کنید؛ زیرا تخم کرفس می تواند با دیگر داروها واکنش نشان دهد.

درمان دیابت

26. تخم کرفس برای درمان نقرس :

فواید شگفت انگیز تخم کرفس ممکن است شامل کاهش التهاب و کاهش اسید اوره باشد. بنابراین، تخم کرفس درمان خانگی مؤثر برای نقرس است. تخم کرفس می تواند به تسکین تورم و درد ناشی از نقرس کمک کند.

27. تخم کرفس برای تسکین درد قاعدگی :

روغن تخم کرفس و عصاره آن، درمان خانگی مؤثر برای ناراحتی قاعدگی، چرخه های قاعدگی نامنظم، و جریان قاعدگی است. آپیول که در روغن دانه کرفس یافت می شود برای سیستم غدد درون ریز خوب است. توانایی درمان اختلالات قاعدگی را دارد. برای رهایی از درد قاعدگی، تنها کافیست روزانه 3 بار عصاره تخم کرفس بخورید. برای رسیدن به نتیجه بهتر عصاره تخم کرفس با عصاره دانه رازیانه و زعفران را ترکیب کنید.

28. تخم کرفس برای مقابله با اضطراب :

روغن دانه کرفس می تواند با چوب صندل به عنوان روش آروماتراپی برای درمان عصبانیت، اضطراب، بی خوابی و استرس ذهنی ترکیب شود. اثرات خواب آور و آرام بخش روغن تخم کرفس می تواند اضطراب و استرس را آرام کند. فقط باید چند قطره روغن را به حمام اضافه کنید و سپس حداقل 10 دقیقه حمام کنید تا آسودگی قابل توجهی به دست آورید.

مقابله با اضطراب

29. بالا بردن عملکرد شناختی :

تخم کرفس منبع بزرگی از آهن است که جریان خون را به مغز و تولید هموگلوبین را افزایش می دهد. کمبود آهن و اکسیژن در مغز ممکن است بر عملکرد شناختی تاثیر بگذارد و منجر به اختلالات شناختی مانند جنون و بیماری آلزایمر شود.

30. تخم کرفس برای بهبود سیستم ایمنی بدن :

ویتامین C فراوان در دانه کرفس توانایی تقویت سیستم ایمنی را دارد،زیرا به دلیل حضور آنتی اکسیدان های قوی در دانه کرفس نیز است. سیستم ایمنی قوی نقش مهمی در حفاظت از بدن در برابر سرماخوردگی و انواع بیماری ها دارد.

31. تخم کرفس برای درمان نشانه های آسم :

ویتامین C که در تخم کرفس یافت می شود می تواند در برابر آسیب های شدید رادیکال های آزاد، مبارزه کند. آسم یک بیماری مزمن است و تخم کرفس نیز حاوی خواص ضد التهابی است.

نشانه های آسم

32. تخم کرفس برای تسکین میگرن :

دانه کرفس حاوی کومارین است که توانایی تسکین میگرن را دارند.

33. تخم کرفس برای درمان بیماری های چشمی :

افرادی که مبتلا به بیماری های چشمی هستند، فقط باید چای کرفس را روی موضع اعمال کنند. علاوه بر این، تخم کرفس فواید بسیاری برای چشم ها دارد. برای مثال، استفاده از آن می تواند به بهبود سلامت چشم، جلوگیری از تخریب و کاهش خطر آب مروارید کمک کند.

عوارض جانبی تخم کرفس

می‌دانیم که فواید سلامتی بسیار زیادی در مورد تخم کرفس وجود دارد. اما اثرات جانبی تخم کرفس چیست؟ چنانچه در بخش سلامت نمناک خواهید خواند و طبق اف دی ای آمریکا، تخم کرفس یک محصول ایمن است. این بدان معنی است که تخم کرفس هیچ گونه عوارض جانبی جدی بر سلامتی در صورت مصرف در حد اعتدال را نشان نمی دهد. با این حال، آلرژی به ندرت در افرادی که از تخم کرفس استفاده می کنند دیده می شود. زمانی که متوجه علائم و نشانه های آلرژی می شوید، باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. اغلب در افرادی دیده می شوند که نسبت به،هویج وحشی، قاصدک و غان آلرژی دارند.

برگاپتن ترکیبی در روغن تخم کرفس است که حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش می دهد. در نتیجه، اگر با بی دقتی استفاده شود، ممکن است خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست ناشی از نور خورشید را افزایش دهد. بنابراین، پس از استفاده از روغن کرفس نباید حداقل 8 ساعت بیرون بروید. اگرچه فواید شگفت انگیز تخم کرفس ممکن است شامل کاهش درد زایمان باشد، اما استفاده از آن برای زنان باردار توصیه نمی شود.

آپیول که در تخم کرفس یافت می شود ممکن است خطر سقط جنین را در صورتی که به مقدار زیادی مصرف شود، افزایش می دهد. فقدان اطلاعات نشان می دهند که آیا محصولات دانه کرفس در دوران شیردهی ایمن هستند یا خیر. بیمارانی که فشار خون پایین دارند نباید از محصولات تخم کرفس استفاده کنند. اگر دیورتیک ها، داروهای مسکن و یا هر دارو برای اختلالات خواب، مشکلات تیروئید، مشکلات کلیوی و اختلالات خونی را مصرف می کنید، باید اجتناب شود. به این دلیل که محصولات تخم کرفس نیز ممکن است بر تاثیر این داروها اثر بگذارند.

مصرف زیاد تخم کرفس می تواند موجب افسردگی، خستگی و کندی ضربان قلب شود.

بررسی کامل خواص و فواید تخم کرفس + عوارض تخم کرفس

4.6192
این مطلب مفید بود ؟17715
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : allremedies / healthdiaries / livestrong / bewellbuzz / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
سید1401-04-30
یکی دیگر از عوارض گیاه کرفس حواس پرتی و به مرور زمان آلزایمر هست برای همین بهتر هست که با سیاه دانه خورده بشود
10
وبگردی