آدامس
آدامس این کوچولوی خوشمزه و پرطرفدار برخلاف تصور افراد خواص زیاد و باورنکردنی دارد که البته اگر در خوردنش زیاده روی نشود.

خواص فوق العاده ی جویدن آدامس

خیلی از افراد عادت دارند بعد از خوردن غذا یا به محض اینکه حس می کنند دهان شان بوی بد می دهد سراغ آدامس می روند. این گروه تنها خاصیت آدامس را در خوشبو کردن دهان شان می دانند. حتما بعضی از شما هم با خودتان می گویید آدامس که نه خاصیت دارد و نه ضرری به بدن می رساند، پس چرا باید فک تان را برای چنین چیزی خسته کنید!

و جالب است که مشتریان اصلی آدامس را جوانان تشکیل می دهند و خانم ها بیشتر از آقایان آدامس می جوند .

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، جویدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتری را به شخص می دهد و توصیه می شود که در زمان استرس و فشار های روحی از آدامس استفاده کنید . هنگامی که عصبی هستید سعی کنید آدامس بجوید چرا که این کار شما را آماده برای جویدنی سخت و شدید می کند و در نتیجه این کار می تواند فک شما را زود خسته کند .

 
آدامس

از خواص آدامس چه میدانید؟

 
اما دقیقا اشتباه تان اینجاست که نمی دانید این خوراکی به ظاهر بی خاصیت می تواند در موارد زیادی مفید باشد که ازجمله آنها می توان به تقویت حافظه کوتاه و البته بلندمدت، کمک به ترک سیگار و بالا بردن بازده فرد اشاره کرد. حالا همه اینها به کنار، جویدن آدامس حتی می تواند زیبایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. البته مراقب باشید حالا که این را شنیدید در جویدن آن زیاده روی نکنید چون حتما می دانید که هرچیزی زیادش هم خوب نیست.

ضدچروک خوراکی

یکی از خواص زیبایی جویدن آدامس این است که چروک صورت را باز می کند و دیرتر به این عارضه دچار می شوید. شاید به نظرتان عجیب بیاید اما جویدن آدامس باعث حرکت ماهیچه های از صورت می شود که در حالت عادی بی حرکت هستند و فقط موقع غذا خوردن تکان می خورند. حالا نکته احتیاطی در این مورد آن است که مثل هر ماهیچه دیگری، اگر از ماهیچه های صورت هم زیاد کار بکشید فرسوده می شوند و حتی ممکن است از کار بیفتند و باعث زیاد شدن چروک ها شوند، بنابراین هیچ وقت فراموش نکنید که بین جویدن گاه و بیگاه آدامس و جویدن دائم آن تفاوت زیادی وجود دارد.

مراقب چروک بیش از حد باشید!

همان طور که گفته شد استفاده بیش از حد از آدامس می تواند ماهیچه های صورت را اذیت کرده و حتی آنها را از کار بیندازد. درست است که بسیاری از متخصصان درباره خاصیت ضدچروک بودن آدامس با هم اختلاف نظر دارند اما برخی حتی به شدت معتقدند که آدامس جویدن چروک های صورت را بیشتر هم می کند چون ماهیچه های دهان، حرکات یکسان را مدام تکرار می کنند و اگر شما تمام طول روز به صورت عادت گونه آدامس بجوید این در صورت شما تبدیل به یک حرکت ثابت شده و می تواند کاملا در جهت عکس زیبایی شما عمل کند.
 
این متخصصان معتقدند انجام فعالیت های ثابت و یکسان نه تنها باعث فرسوده شدن ماهیچه های صورت می شود بلکه می تواند چین و چروک های آن را هم افزایش دهد. حرکات یکسان و تکراری موجب می شوند ماهیچه ها نتوانند تعادل پوست صورت را درست نگهدارند و با از دست رفتن این تعادل احتمال چروک افزایش پیدا کند. حالا قرار نیست با چنین هشداری شما به کل جویدن آدامس را فراموش کنید.
 
سرالکس فرگوسن را در سرمربیگری منچستریونایتد یادتان هست؟ او همیشه برای کاستن از استرسش آدامس می جوید، البته این توصیه ای است که اغلب متخصصان به افراد پراسترس می کنند. عوامل ایجاد چروک دور چشم و صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، بالا رفتن سن و مصرف سیگار است و اگر همه این عوامل را با هم داشته باشید، باید خیلی زود منتظر چروک صورت باشید. دیدید که در بین این عوامل جویدن آدامس نبود بنابراین می توان به این نتیجه رسیدن که تنها استفاده بیش از حد آدامس می تواند چروک صورت را افزایش دهد نه مصرف متعادل آن. عادت به استفاده افراطی از آدامس می تواند خطوط و چروک اضافه روی صورت ایجاد کند که البته بیشتر از چروک های طبیعی که در اثر افزایش سن یا رعایت نکردن مراقبت های پوستی نیست.

کی زیاد است؟

داشتن اندازه در مصرف آدامس می تواند پوست را تا حد زیادی در برابر پیر شدن محافظت کند یا روند این فرآیند را آهسته کند. بهتر است بدانید که اولین ماهیچه هایی که هنگام جویدن آدامس درگیر می شوند، ماهیچه های اطراف دهان هستند. هنگام جویدن قسمت هایی از دهان فعالیت می کنند که در حالت عادی بی حرکتند و خب این واقعیت در مورد ماهیچه ها صادق است که با فعالیت منظم، می توانند قوی و سفت شوند.
 
این موضوع کمک می کند پوست صورت هم سرجای خودش بماند و کمتر تغییر پیدا کند. اما همان طور که گفته شد درمورد تاثیر جویدن آدامس بر زیبایی بین متخصصان اختلاف نظر وجود دارد به حدی که برخی بیماران شان را از این کار منع می کنند، چون معتقدند جویدن آدامس باعث می شود مواد ضدچروکی یا ژل هایی که زیر پوست تزریق شده است جابه جا شده و باعث بدشکلی صورت شود.
 
واقعیت این است که هیچ مطالعه مستدلی در این زمینه انجام نگرفته است اما این را هم باید بدانید که همه ماهیچه های بدن و از جمله ماهیچه های صورت برای قوی شدن به فعالیت منظم نیاز دارند. اما اینکه چه مقدار از این کار مناسب است باید گفت اگر چند بار در هفته آدامس مصرف کنید می توانید خیال تان را راحت کنید که ماهیچه های صورت و دور دهان تان به اندازه کافی فعالیت داشته اند و تاثیر مثبت آن را خیلی زود مشاهده خواهید کرد.

ضدلک و ضدچروک؟
 
حالا که درباره تاثیر جویدن آدامس بر ماهیچه های صورت مطلع شدید بهتر است بدانید که یکسری بررسی ها نشان داده است که این کار مفرح می تواند باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس شده و بر خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد، به همین دلیل می توانید به این فکر کنید که با جویدن آدامس سطح استرس تان پایین می آید و حال بهتری را تجربه می کنید به طوری که می توانید تمرکز کرده و کارها را سریع تر جلو ببرید. شاید از خودتان بپرسید خب کاهش استرس چه ارتباطی با زیبایی دارد؟ استرس می تواند باعث ریزش مو شود. پژوهش های گوناگون نشان داده علت بسیاری از جوش های صورت استرس است یا حتی عاملی تشدید کننده به حساب می آید.
 
آدامس

آدامس باعث سفید شدن دندان ها

 
 
سفید کننده طبیعی

این روزها به بسیاری از افرادی که عادت به جویدن آدامس دارند توصیه می شود برای حفظ سلامت دندان ها از انواع بدون قند استفاده کنند. حتما این را تجربه کرده اید که حین جویدن آدامس ترشحات بزاق تان زیادتر می شود، همین موضوع باعث می شود پلاک های مخرب با خاصیت اسیدی کم اثر شوند. براساس یک مطالعه علمی آدامس علاوه بر موارد زیبایی که اشاره شده می تواند محافظ خوبی برای دندان ها باشد و حتی از پوسیدگی آن جلوگیری کند.
 
بررسی های زیادی روی تاثیر آدامس و سلامت دندان ها انجام شده است. اگر دسترسی به مسواک ندارید، می توانید با جویدن آدامس بعد از غذا یا میان وعده های شیرینی مانند شکلات و بیسکویت، اثر اسیدی پلاک های ایجاد شده را کم کنید. البته در کنار خواص آدامس در حفظ سلامت دهان و دندان نمی توان تاثیر مهم آن در خوشبو کردن دهان را نادیده گرفت.

آدامس بدون قند بخرید!

حتما در بازار پر تنوع انواع آدامس با خودتان فکر کرده اید که چه آدامسی ممکن است ضرر کمتری به دهان و دندان تان برساند. پرواضح است که انواعی که شیرینی و شکر کمتری دارند. آدامس های شیرین به دلیل داشتن مواد شیرین کننده می توانند علاوه بر ایجاد پوسیدگی دندان ها، موجب اضافه وزن و حتی چاقی شما هم بشوند. برخی آدامس های موجود در بازار شیرین کننده های مصنوعی به نام آسپارتام دارند که به تازگی مشخص شده سرطان زا هستند و می توانند برای سلامت بدن خطرناک باشند. سلامت مضر هستند، این ماده علاوه بر سرطان زا بودن می تواند سردرد، حالت تهوع، بی خوابی، مشکلات تنفسی و... ایجاد کند.
 
 
نکته هایی که شاید به کارتان آید
  • تاثیر استرس بر زیبایی
اگر استرس تان زیاد باشد احتمالا جوش ها را دستکاری می کنید و نتیجه این می شود که صورت تان پر از جای جوش و لک آن است.
  • فعالیت برای قوی شدن
همه ماهیچه های بدن و از جمله ماهیچه های صورت برای قوی شدن به فعالیت منظم نیاز دارند.

آدامس و خواص ضد چروک پوست و سفید کردن دندان

4.244
این مطلب مفید بود ؟377
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مجله سیب سبز -/ح
وبگردی