خرگوشک
خرگوشک یک گیاه پر خاصیت است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است، از خواص مهم گیاه خرگوشک می توان درمان آنفولانزا، بهبود خواب و درمان اختلالات پوستی اشاره کرد.

خرگوشک چیست و چه خواص درمانی دارد ؟

خرگوشک نام یکی از بیش از سیصد گونه گل ماهور اروپایی است که گیاهان بزرگ دو ساله یا چند ساله بومی مناطق معتدل شمالی به ویژه اوراسیای شرقی هستند. خرگوشک بزرگ گیاهی چند منظوره است. می توان آن را برای اهداف دارویی، خوشبویی یا اسپری استفاده کرد. از برگ و گل های گیاه در محلول، شربت، روغن و حتی برای غرغره نمودن استفاده می شود. روغن خرگوشک می تواند درد گوش را درمان کند و برای درمان اگزما، بواسیر و زخم مفید است. چای خرگوشک برای متوقف کردن سرفه های دائمی مفید است. در این بخش از سلامت نمناک فواید عالی خرگوشک را بررسی می کنیم.

چای گیاه پرخاصیت خرگوشک

از برگ خرگوشک می توان برای تهیه یک چای مغذی که در طب سنتی به کار می رود، استفاده کرد. شما می توانید چای برگ خرگوشک را در فروشگاه های مواد غذایی یا فروشگاه بهداشت محلی خود خریداری کنید، یا خود آن را در خانه تهیه کنید.

نوشیدن چای این گیاه گلدار زرد به تسکین مواردی مانند گلودرد، سرفه، سرماخوردگی، کوفتگی و برونشیت کمک می کند. این چای گیاهی حتی برای سهولت در امراض گوارشی مانند اسهال و درد مفاصل استفاده می شود. برای تهیه چای، برگ ها به راحتی در آب جوشیده می شوند و سپس سفت می شوند.

ارزش غذایی خرگوشک

تحقیقات انجام شده بر روی گیاه خرگوشک نشان می دهد که این گیاه حاوی فلاونوئیدها، ساپونین ها، تانن ها، ترپنوئیدها، گلیکوزیدها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها و روغن ها است. خرگوشک همچنین حاوی تقریباً 3 درصد مخاط می باشد، که به نظر می رسد مسئولیت تسکین دهندگی این گیاه بر روی غشاهای مخاطی بدن است. 

 خرگوشک

مزایای سلامتی خرگوشک

بهبود مشکلات مربوط به هضم و گوارش

نوشیدن چای خرگوشک می تواند به شما در مقابله با تعدادی از مشکلات هضم و سایر مشکلات کمک کند. این گیاه می تواند برای کسانی که از اسهال و یبوست رنج می برند، تسکین دهنده باشد. همچنین به رفع مشکلات مربوط به روده کمک می کند تا بدن به راحتی سموم را از بین ببرد.

درمان سل

عصاره برگ خرگوشک در اوایل قرن شانزدهم به عنوان درمانی برای سل در اروپا مورد استفاده قرار می گرفت. تحقیقات در قرن 18 نشان داده شد که خرگوشک علائم چند بیمار مبتلا به سل را در بیمارستان سنت وینسنت در بیرمنگام انگلیس تسکین داده است. به طور گسترده اعتقاد بر این بود که اگر خرگوشک در مراحل اولیه بیماری استفاده شود، می تواند بهبودی کامل را به همراه آورد.

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، عصاره برگ خرگوشک دارای خاصیت تحریک کننده و ضد باکتریایی است، که باعث می شود چای خرگوشک به عنوان یک داروی خانگی فوق العاده برای آنفولانزا یا سرماخوردگی با احتقان زیاد به کار برود. به گفته محققان پزشکی، ساپونین های موجود در خرگوشک ،خاصیت خلط آوری دارند. همچنین به کاهش میزان مخاط تولید شده در بدن و کاهش احتقان کمک می کند.

استفاده از خرگوشک 

درمان درد مفاصل و روماتیسم

بسیاری از منابع تاریخی در مورد استفاده از برگ خرگوشک در خارج از بدن و بر روی مفاصل دردناک و روماتیسمی وجود دارد.

اخیراً، ریشه خرگوشک برای درمان کمردرد بسیار محبوب شده است. گیاه شناسان می گویند که، ریشه خرگوشک به تنهایی، بسیار مؤثر است. ریشه آن یا به صورت تزریق آماده شده و یا در دوزهای کوچک به عنوان محلول تهیه می شود. به طور معمول حدود هفت قطره از تنتور آن استفاده کنید ، کمی کمر را با آن ماساژ دهید تا درد از بین برود.

اثرات ضد باکتریایی

خواص ضد باکتریایی خرگوشک در درمان عفونت ها مفید می باشد. از این گیاه برای درمان سل استفاده می شود زیرا از رشد مایکوباکتریوم، باکتری هایی که علت اصلی این بیماری هستند جلوگیری می کند. محققان پزشکی دریافته اند که خاصیت ورکاسکوزید این گیاه به صورت فوق العاده خوب در برابر عفونت ها مقابله می کند.

بهبود مشکلات خواب

بی خوابی یکی از موضوعات رایج رو به رشد در بین مردم است که به گروه های سنی مختلف تعلق دارد. شما می توانید به جای استفاده از قرص های بدون نسخه ، از چای خرگوشک برای مقابله با بی خوابی های شبانه استفاده کنید . این گیاه به عنوان یک آرامبخش طبیعی ، اعصاب شما را آرام می کند و برای غلبه بر مشکلات خواب کاملاً مفید است.

درمان اختلالات پوستی

به غیر از چای خرگوشک، می توانید از روغن آن نیز استفاده کنید تا از انواع مشکلات پوستی رهایی یابید. این روغن در درمان تاول، زخم ها و بریدگی های کوچک شگفتی ایجاد می کند. در واقع، شما می توانید چای برگ خرگوشک را نیز بر روی زخم ها و بریدگی های سطحی به کار ببرید. خاصیت آرام بخشی روی پوست دارد. خرگوشک همراه با روغن زیتون نیز برای تسکین سریع در چنین شرایطی قابل استفاده است.

چای خرگوشک 

بیماری های تنفسی

مصرف چای خرگوشک می تواند در مقابله با تعدادی از بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی، سرفه و برونشیت به شما کمک کند. همچنین می تواند گلودرد را نیز تسکین دهد. خواص ضد باکتریایی آن به مقابله با التهاب و عفونت کمک می کند.

علاوه بر این، به دفع کردن مخاط اضافی از گلو و مجاری بینی کمک می کند. شما باید مصرف این چای را به بچه هایی که از سرماخوردگی رنج می برند پیشنهاد دهید بدون اینکه از عوارض جانبی نگرانی داشته باشید. برای تسکین گلو درد نیز می توانید دو بار در روز این چای را میل کنید.

درمان آسم

چای خرگوشک برای افرادی که مبتلا به آسم هستند بسیار مفید است. شما می توانید چای آن را بنوشید، یا حتی بخار برگ های گیاه را در آب داغ استنشاق کنید. این گیاه همچنین در هنگام گرفتگی بینی نیز مفید می باشد. از برگ های خشک شده گیاه خرگوشک می توان برای تهیه بخورهای گیاهی و بی ضرر استفاده کنید !

درمان عفونت های مرتبط با گوش

طبق تحقیقات مختلف علمی، روغن حاصل از گل خرگوشک سرشار از خواص قدرتمند ضد باکتری و ضد التهابی است. بنابراین می توان از آن به عنوان یک درمان طبیعی برای عفونت گوش استفاده کرد. همچنین می توان از این روغن برای سهولت دردی که در گوش به دلیل عفونت های سینوسی احساس می شود، استفاده کرد.

مفید برای ریه ها

برگ خرگوشک مدت هاست که به دلیل تسکین ریه ها و بهبود سرفه ها مورد توصیه قرار می گیرد. این گیاه التهاب و خشکی را درمان می کند ،که اغلب این موارد سوزش در افرادی که در معرض دود قرار دارند بیشتر رخ می دهد. علاوه بر این، گل های خرگوشک می توانند فواید دیگری برای این شرایط تحریک کننده خشک داشته باشند.

مضرات خرگوشک

توقف سیگار کشیدن

برگ خرگوشک معمولاً توسط گیاه شناسان برای کمک به کسانی که می خواهند سیگار را ترک کنند استفاده می شود. توصیه می شود که برای حمایت از سلامت ریه ها، چای یا محلول آن را بنوشید، در حالی که به طور همزمان از آن به عنوان گیاه دود زا استفاده می شود تا میل به سیگار کشیدن را متوقف کند.

اگرچه کمی بد به نظر می رسد، اما استنشاق دود خرگوشک راهی برای دستیابی مستقیم به خصوصیات آرامش بخش خرگوشک به ریه ها، برای باز شدن گرفتگی ها و کمک به متوقف کردن سرفه است. این روش به راحتی قابل استفاده است، و در صورت مصرف درست می تواند نتایج چشمگیر و سریع داشته باشد.

مفید برای مثانه

علاوه بر کمردرد، از ریشه خرگوشک نیز برای رفع انواع موارد بی اختیاری ادرار از جمله بی اختیاری استرس، بی اختیاری بارداری، بی اختیاری یائسگی و بی اختیاری ادرار در کودکان استفاده می شود. همچنین می تواند برای کمک به افراد مبتلا به سیستیت بینابینی و هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH، پروستات بزرگ شده) نیز استفاده شود.

درمان میگرن و سردرد

عصاره گل خرگوشک، سرشار از خواص ضد التهابی و ضد درد است که در داروهای جایگزین به عنوان درمانی برای میگرن و سردردها استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای بهبود سردردهای ناشی از فشار گوش استفاده کرد.

موثر در دمان اسپاسم ها

خرگوشک به دلیل داشتن خواص فوق العاده ضد اسپاسم شناخته شده است و باعث می شود دردهای احتمالی معده ناشی از زخم معده و همچنین گرفتگی قاعدگی درمان یابند. خاصیت ضد التهابی و ضد درد آن درد ناشی از این شرایط را کاهش می دهد.

ارزش غذایی خرگوشک 

کاربردهای سنتی و فواید خرگوشک

برگ ها هنگام استنشاق می توانند اثرات تحریکی داشته باشند.

خرگوشک یک داروی گیاهی خانگی و معمولی است که به دلیل فواید آن در معالجه مشکلات استخوانی بسیار ارزشمند است.

با کاهش تشکیل مخاط و تشویق سرفه های خلط دار، یک درمان خاص برای التهاب ریه و برونشیت است.

برگ ها و گل های خرگوشک، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، قابض، خلط آور، ادرارآور، نرم کننده، تسریع کننده و شفا دهنده هستند.

تزریق آن در داخل بدن برای معالجه طیف گسترده ای از مشکلات قفسه سینه و همچنین برای درمان اسهال انجام می شود.

گیاه با سایر مواد منعکس کننده مانند آویشن ترکیب خوبی دارد.

برگ خرگوشک شفا دهنده خوبی برای زخم ها است و در درمان زخم ها، تومورها و تهیه قرص ها نیز کاربرد دارد.

ترکیب روغن گل خرگوشک با روغن زیتون به عنوان قطره گوش یا به عنوان یک کاربرد موضعی در درمان زخم ها و سایر التهاب های مخاطی استفاده می شود.

جوشانده ریشه خرگوشک درد دندان ، گرفتگی و اسپاسم را تسکین می دهد.

گفته می شود آب گیاه و پودر ساخته شده از ریشه های خشک خرگوشک، زگیل های زبر را هنگام مالیده شدن آن به سرعت از بین می برد. اما تصور نمی شود که برای زگیل های صاف بسیار مفید باشد.

دانه های آن کمی مخدر است و حاوی ساپونین نیز هست.

از تهیه شدن بذرها و برگ های خرگوشک برای بستن شکاف های پوست استفاده می شود.

جوشانده دانه ها برای تسکین رنگدان های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست استفاده می شود.

 مزایای خرگوشک

برای درمان هومیوپاتی از برگ های تازه خرگوشک تهیه می شود.

از آن در معالجه سردردهای طولانی همراه با تسکین گوش استفاده می شود.

از این داروی گیاهی برای درمان آسم، سل، احتقان ریه و ذات الریه استفاده می شود.

برگ های خشک خرگوشک خلط ها را از بین می برد، همچنین استنشاق دود آن، احتقان بینی را تسکین می بخشد.

باعث کاهش تورم و التهاب مفاصل می شود.

درد شدید ناشی از سینوس و سردرد را درمان می کند.

چنانچه قبلا هم در بخش سلامت نمناک اشاره داشتیم در درمان بی خوابی و اضطراب مفید است. این ماده سطح کورتیزول را پایین آورده و باعث خواب می شود.

این گیاه توانایی بدن در مبارزه با ویروس و میکروب ها را افزایش می دهد.

خرگوشک در درمان بیماری هایی مانند سرخک، اوریون و آبله مرغان مفید است.

این یک داروی گیاهی مناسب برای تب است زیرا دمای بدن را پایین می آورد.

مثانه را بهبود بخشیده و یک درمان مؤثر در برابر عفونت مثانه است.

دستگاه گوارش را تقویت کرده و هضم را تقویت می کند.

این گیاه یک درمان خوب برای یبوست است. همچنین این گیاه در درمان اسهال، کرم های روده و سایر موارد دستگاه گوارش مفید است.

چای خرگوشک در درمان سرماخوردگی، سرفه، برونشیت، آنفولانزا، آسم و تب و لرز مفید است و یک روش مؤثر برای درمان مشکلات گلو مانند گلودرد و لوزه می باشد.

روغن خرگوشک برای درمان مشکلات گوش موثر است. به دلیل متوقف کردن عفونت گوش و تورم باعث کاهش درد می شود. این ماده به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده عفونت کمک می کند.

خرگوشک بصورت موضعی در درمان مشکلات پوستی مانند آکنه، اگزما، سوختگی و کبودی به کار می رود و در درمان زخم های پوستی و سرمازدگی نیز مفید است.

این گیاه در قاعدگی های دردناک موثر عمل می کند ، درد را کاهش می دهد و جریان خون را بهبود می بخشد.

پوسته پوسته شدن سر یک مشکل شایع در نوزادان تازه متولد شده است. روغن خرگوشک برای خلاص شدن از شر پوسته پوسته شدن مفید است.

مقدار زیاد ویتامین B به مقابله با گرسنگی کمک می کند و از خوردن غذای غیرضروری جلوگیری می کند. به همین دلیل این خاصیت به شما در مبارزه با چاقی کمک می کند.

خرگوشک به عنوان نرم کننده موهای زبر و خشن عمل می کند. این گیاه مشکل مو خوره را نیز کاهش می دهد.

دانشمندان یک شربت سرفه را از جوشانده ریشه خرگوشک تولید کرده اند.

از پیاز برگ های آن پوره ای برای تسکین کبودی ها، زخم ها و جراحت ها استفاده می شود.

مهاجران اولیه اروپایی در شرق ایالات متحده از بذر خرگوشک معمولی برای سوزاندن ماهی یا سم ماهی استفاده می کردند.

یکی از چندین گیاه رایجی است که به عنوان قطرات گوش ،مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان سردرد در کودکان (کمتر از 5 سال) استفاده می شود.

محلول ریشه خرگوشک همچنین برای درمان پای ورزشکار استفاده می شود.

 مصرف خرگوشک

مزایای سلامتی خرگوشک در طب سنتی هند

نیش مار:محلول برگ های خرگوشک را تهیه کنید و آن را به شخص گزیده شده بدهید.

رفع تب:جوشانده ریشه های خرگوشک را تهیه کنید و روزانه 3 فنجان میل کنید.

درمان ناشنوایی:2 قطره روغن خرگوشک را در گوش بریزید.

کم خونی:یک جوشانده برگ خرگوشک را تهیه کنید و یک بار در روز میل کنید.

درمان شب ادراری:محلول خرگوشک را تهیه کنید. یا عصاره خرگوشک را استفاده کنید.

درمان سرطان سینه:سه قاشق غذاخوری خرگوشک و یک قاشق غذاخوری گیاه لوبلیا به عنوان یک محرک استفاده کنید. به مدت یک ما در هر روز آن را مصرف نمائید.

درمان اختلالات ریه:یک چای از برگ های تازه گل خرگوشک درست کنید. این چای به عنوان یک خلط آور عمل کرده و ریه ها را پاک می کند. استعمال بخار چای به رفع احتقان بینی کمک می کند. همچنین می توان برگ های خشک شده را سوزانده و دود را برای راحتی از احتقان بینی و ریه استنشاق کنید.

درمان برونشیت:از خرگوشک، خارخاسک سفید و لوبلیا یک جوشانده آماده کنید و دو یا سه بار در روز مصرف نمائید.

درمان سرفه:از خرگوشک و شبدر قرمز استفاده کرده و یک جوشانده را آماده کنید. دو یا سه بار در روز این جوشانده را مصرف کنید یا به صورت پودر آن را در آب حل کرده و بنوشید.

درمان آسم:از خرگوشک و گریندلیا برای تهیه جوشانده استفاده کنید و روزانه 2-3 بار آن را بنوشید.

درمان آرتروز:یک قسمت کاین، 3 قسمت لوبلیا، 6 قسمت خرگوشک و 9 قسمت پوست درخت لغزنده استفاده نمائید و 6 قاشق غذاخوری از این مخلوط را در آب جوش ریخته و خمیری غلیظ درست کنید. خمیر را روی یک پارچه نرم بپوشانید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

درمان بواسیر:یک چای خرگوشک قوی را با دو قاشق غذا خوری گل یا برگ خرگوشک و یک چهارم آب تهیه کنید. آن را خرد و خنک کنید و مطمئن شوید که آنرا با دقت فشار می دهید. دو تا سه بار در روز یا بعد از ادرار کردن روی مناطق آسیب دیده بمالید.

درمان بیماری های تنفسی:مقادیر مساوی پودر افدرا، کامفری، خرگوشک ، گیلاس، شیرین بیان، زنجبیل، دارچین، اینولا هلنیوم و زنجبیل وحشی را با هم مخلوط کنید. در طول روز 2-3 قاشق غذاخوری از این مخلوط را با آب گرم میل کنید.

خرگوشک برای لاغری 

موارد استفاده در آشپزی

با تزریق برگه خشک شده خرگوشک در آب جوش به مدت 5 - 10 دقیقه چای معطر و کمی تلخ می توان تهیه کرد.

چای شیرین را با تزریق گل های تازه یا خشک می توان تهیه کرد.

روش های مختلف تهیه چای خرگوشک

اگر می خواهید چای خرگوشک را خود تهیه کنید، به برگ یا گل خرگوشک تازه یا خشک نیاز دارید. اگر برگ و گل تازه دارید، آنها را روی یک ورقه کوکی بگذارید و با مایه روی آنها را بپوشانید. مطمئن شوید که آنها 2-3 روز در معرض رطوبت قرار نگیرند تا زمانی که کاملاً خشک شوند. سپس، می توانید مقداری چای دم کنید. تهیه چای با برگ های تازه خرگوشک نیز ممکن است، اما به زمان خنک تر نیاز دارد.

مرحله 1 - 2 فنجان آب را به جوش در یک ظرف مناسب بریزید.

مرحله دوم – در آب جوشیده بیش از 2 قاشق چایخوری برگ خرگوشک خشک شده و همچنین 2-3 گل خشک بریزید.

مرحله 3 - اجازه دهید چای برای 8-10 دقیقه دم بکشد.

مرحله 4 - برای از بین بردن هر گونه برگ یا ذرات گل، چای را از طریق توری صاف کنید.

مرحله 5 - در صورت تمایل عسل را اضافه کنید تا عطر و طعم چای بهتر شود. 

خواص خرگوشک 

دستور تهیه چای خرگوشک برای تسکین سرفه ها

مواد لازم:

 • یک اونس برگ یا گل صدف
 • 1 اونس گل گیاه خرگوشک
 • 1 اونس گل ختمی
 • نصف اونس ریشه شیرین بیان

چای را همانطور که در بالا توضیح داده شده است برای استفاده آرامش بخش و نرم کننده دم کنید تا به سادگی حتی به درمان سرفه های سخت و دارای خس خس کمک می کند.

دستورالعمل چای خرگوشک برای بهبود سرماخوردگی

مواد لازم:

 • یک و نیم اونس برگ خرگوشک
 • یک اونس از توت
 • یک اونس برگ درخت چنار

برای رفع علائم سرماخوردگی، چای را طبق دستورالعمل ذکر شده در بالا تهیه کنید. این فرمول به خصوص برای افرادی که به سرعت دچار مشکلات برونش می شوند در هر زمان که سرماخوردگی ایجاد می شود به خوبی کار می کند.

دستور تهیه چای خرگوشک برای کمک به درمان آکنه

مواد لازم:

 • نصف اونس گل خرگوشک
 • یک چهارم اونس گل بابونه
 • سه چهارم یک اونس قاصدک
 • سه چهارم اونس زنجبیل وحشی

مخلوط چای طبق دستورالعمل ذکر شده ، آماده کنید. این چای، با داشتن یک رژیم غذایی مناسب، در کاهش مقادیر زیادی مایعات بدون قند، به کبد در فیلتر کردن سموم و پاکسازی پوست از ناخالصی ها کمک می کند.

مقدار مصرف

به عنوان یک محلول:1 تا 4 میلی لیتر صبح، ناهار و عصر مصرف کنید. در صورت لزوم، توصیه های مربوطه را دنبال کنید.

به عنوان یک مخلوط:(¼ لیتر) آب جوش. در 1 قاشق غذاخوری برگ های خرگوشک و گل های خشک شده بریزید. یک فنجان را که تقریباً (¼ لیتر) است، 2 تا 4 بار در روز، مصرف کنید.

به عنوان یک جوشانده برای کاربردهای موضعی:آب جوش (10 گرم) و گل خشک شده به مقدار یک سوم آب جوش را مصرف کنید.

به عنوان ضماد:به صورت قرص برای تسکین درماتیت، بواسیر یا سرمازدگی، برگ های خشک شده را به مدت 5 دقیقه در شیر بجوشانید.

به شکل کپسول:1 تا 1.5 گرم پودر خشک میکرونیزه (3 کپسول) قبل از غذا، مقدار تجویز شده برای یک دوره روزانه است.

موارد دیگر

در گذشته از خرگوشک همچنین به عنوان سم ماهی، رنگ و برای ساخت مشعل و شمع استفاده می شده است.

با جوشاندن آنها در آب، رنگ زرد از گل ها به دست می آید.

هنگامی که با اسید سولفوریک رقیق استفاده می شود، رنگ سبز نسبتاً دائمی ایجاد می کند، با افزودن قلیایی، این رنگ، قهوه ای می شود.

ترکیب گل ها گاهی اوقات برای رنگ کردن موها به رنگ طلایی استفاده می شود.

ساقه های گل را می توان در موم فرو کرد و به عنوان مشعل استفاده نمود.

پایین آمدن لایه برگ و ساقه باعث خشک شدن بسیار عالی می شود.

همچنین از آن به عنوان عایق در کفش برای گرم نگه داشتن پا و ایجاد حصیری برای شمع استفاده می شود.

برگها حاوی روتنون است که به عنوان حشره کش استفاده می شود.

دانه ها حاوی چندین ترکیب (ساپونین، گلیکوزیدها، کومرین، روتنون) هستند که برای ماهی سمی هستند و به عنوان یک عامل شکار برای ماهیگیری از آن استفاده می شود.

خواص خرگوشک 

اثرات جانبی برگ خرگوشک

چند اثر جانبی نه چندان مهلک این گیاه عبارتند از :

سوزش پوست

برخی از خانمها و آقایان پس از استفاده از عصاره خرگوشک در چای و اشکال دیگر، سوزش پوست را گزارش کرده اند که می تواند یک آلرژی باشد. اما، تنها اجتناب از مصرف عصاره می تواند باعث درمان پوست در چنین افرادی شود.

مشکلات تنفسی

برگ های خرگوشک کرکی و مودار است. اگر آنها موفق به ورود در گلو شوند، مشکلات تنفسی در استفاده کنندگان را تحت تأثیر قرار می دهد. این حالت ممکن است هنگام تهیه چای اتفاق بیفتد در صورتی که مخلوط را به خوبی صاف نکنید. در برخی موارد جدا شده، افرادی که چای مصرف می کنند از التهاب دیواره سینه شکایت دارند. با این حال، مداخله پزشکی دراکثر موارد لازم نیست.

اقدامات احتیاطی دیگر درباره خرگوشک

موهای روی برگ ها می توانند به عنوان یک ماده تحریک کننده عمل کنند.

از مصرف در دوران بارداری و شیردهی خودداری کنید.

مصرف در دوز بالا ممکن است باعث درد معده شود.

در صورت سوراخ شدن گوش نباید از روغن خرگوشک استفاده شود.

خرگوشک یک جمع کننده بیش از حد فلزات سنگین است. مطمئن باشید که خرگوشکی که انتخاب می کنید و از آن استفاده می کنید از خاک های آلوده به فلزات نباشد.

از خرگوشک وحشی که در حال رشد است یا از پارکینگ ها یا در امتداد جاده ها برداشت می شود، استفاده نکنید، زیرا ممکن است حاوی سموم باشد.

از برگ خرگوشک به عنوان کاغذ توالت در مزرعه استفاده نکنید، زیرا موهای ریز آن غشاهای سلولی را تحریک می کند.

گیاه و چای خرگوشک با یک دنیا خواص + نکات و عوارض

4.445
این مطلب مفید بود ؟405
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : draxe / davesgarden / hear / gringlobal / itis / cabi / missouribotanicalgarden / floracatalana / drugs / botanical / usda / theplantlist / healthbenefitstimes / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی