خواص مواد غذایی
خواص مواد غذایی بسیار گسترده است که بعضی اوقات با استفاده اشتباه خواص مغذی آنها به بدن نمی رسد. برای اینکه خواص مواد غذایی را بیشتر و بهتر به بدن خود برسانیم باید راه درست استفاده از مواد غذایی را بدانیم.

افزایش خواص مواد غذایی با انجام این روش ها

 

خواص مواد غذایی را با درست مصرف کردن آنها می توان به طور کامل و بهتری دریافت کرد چرا که با مصرف مواد غذایی به شیوه های نادرست از رسیدن مواد مغذی موجود در آنها به بدن جلوگیری می شود. 

سیب زمینی

سیب زمینی سرخ کرده یکی از لذیذترین خوراکی ها به شمار می رود که طرفداران خاص خودش را در دنیا دارد. مطالعات نشان می دهد که سیب زمینی بنفش فواید بسیاری دارد و خواص آن با سیب زمینی سفید قابل مقایسه نیست. این نوع سیب زمینی فشار خون را کاهش داده و خطر بروز سرطان را کم می کند. در ادامه باید اشاره کرد که سیب زمینی بنفش از همتای سفید خود پیشی گرفته و به دلیل دارا بودن پلی فنول های موجود باعث کاهش قند خون می شود.
 
هویج
 
هویج  پای ثابت سوپ های خوشمزه و خوش رنگ و لعاب است. برخی مطالعات حاکی از آن است که برش دادن هویج اندازه سطح آن را افزایش داده و باعث انتشار بیشتر مواد مغذی آن می شود. متخصصان در ادامه تحقیقات خود عنوان کرده اند که پختن هویج فعالیت های کاروتنوئیدهای آن را افزایش داده و در نتیجه اثر آن را تشدید می کند.
 
چای
 
مصرف چای به عقیده بسیاری از افراد خستگی را از تن به در می کند. این نوشیدنی گوارا حاوی مواد مفیدی است که سلامت قلب و عروق را به دنبال دارد. تحقیقات نشان می دهد که افزودن شیر به چای فواید قلبی آن را کاهش می دهد. از سوی دیگر، عده ای از محققان عنوان کرده اند که افزودن آب میوه های حاوی ویتامین C به داخل چای سبز به جای مواد شیرین کننده فعالیت مواد مغذی داخل آن را افزایش می دهد.
 
ارزش غذایی
فواید مواد غذایی را بالا ببرید
 
سیر
 
مصرف سیر همیشه از سوی متخصصین توصیه می شود اما به شکل خرد شده و نه درسته . بررسی ها نشان می دهد که باید قبل از مصرف، سیر را خرد کرد و 10 دقیقه به آن زمان داد تا آنزیم «آلیسین» داخل آن ترشح شود. این آنزیم به کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.
 
سیب و هلو
 
متخصصان تغذیه و سلامت همیشه توصیه می کنند که افراد میوه رسیده مصرف کنند. مطالعات نشان می دهد که فرآیند رسیدن میوه باعث شکستن کلروفیل در میوه هایی چون سیب و هلو می شود که تولید آنتی اکسیدان های فعال تری را در میوه به دنبال دارد.
 
بروکلی
 
بروکلی در جلوگیری از بروز انواع سرطان ها مانند سرطان سینه و پوست بسیار موثر است. برخی مطالعات نشان می دهد پختن بروکلی تنها روشی است که از طریق آن، ترکیبات ضدسرطانی آن فعال تر می شود. در این میان جوشاندن و سرخ کردن بروکلی به هیچ وجه توصیه نمی شود. علاوه بر این، افزودن مواد تند به بروکلی قدرت ضدسرطانی آن را افزایش می دهد.

چطور خواص مواد غذایی را افزایش دهیم؟

4.624
این مطلب مفید بود ؟222
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز /ن
وبگردی