خواص پنیرک
استفاده از روغن پنیرک فواید و خواص شگفت انگیزی را به همراه دارد، از فواید سلامتی روغن پنیرک می توان به تسکین درد، بهبود خواب، ضد پیری، رشد مو و سلامت تنفسی اشاره کرد.

خواص روغن گیاه پنیرک برای سلامت و درمان بیماری ها

پنیرک گیاه بومی اروپای غربی، آسیا، آمریکای شمالی است. پنیرک معمول نام گیاه شناسی اش مالوا سیلوستریس است. گل پنیرک بنفش است و رگ های تیره و بوی مطبوعی دارد. متعلق به خانواده پنیرک گونوس است و ممکن است به بلندی 120 سانت هم برسد.

اجزای اصلی پنیرک، ویتامین C، تانن ها، مخاط، آنتوسیانین گلیکوزید مالوین و فلاونوئیدها هستند.برای اهداف دارویی رایج پنیرک، از پنیرک ارمنی و پنیرک مارش (مارشملو) استفاده میشود.

ساقه مارشملو می تواند تا ارتفاع تقریبی 100 تا 150 سانتی متر رشد کند. این گیاه عمدتاً از ماه دی تا شهریور شکوفه می دهد و گل های آن صورتی کمرنگ هستند و 2 تا 3 سانتی متر قطرشان است. خواص پنیرک در دو بخش فواید و خواص درمانی برگ و گل گیاه پنیرک مورد نظر است.

گل پنیرک برای زیبایی پوست و برگ پنیرک برای درمان دردهای اعضای بدن و رفع عفونت و التهابات جزو دهها فایده این گیاه ملقب به سبزه توله است که البته در این بخش از سلامت نمناک و خواص گیاهان به بررسی خواص روغن پنیرک خواهیم پرداخت؛ از این گیاه روغن گرفته می شود در عین حال ریشه هایش خواص مفیدی دارند.

ریشه پنیرک غنی از پلی ساکارید ها، مواد مخاطی، قندها، نشاسته، گالاکتوز و اربینوس است ؛ علاوه بر این، مواد معدنی بسیار زیادی دارند که اجزای فعال بیولوژیکی دارند.

نگاهی کلی به خواص و فواید روغن گیاه پنیرک

ریشه پنیرک خواص ضد التهابی دارد. پنیرک خشک شده، درمانی عالی برای سرفه و سرما خوردگی است. ریشه ها و برگ های پنیرک و گل هایش خواص زیادی دارند. پنیرک حاوی مواد لعابی است که می تواند به عنوان عامل نرم کنندگی برای درمان اختلالات هاضمه و دیگر التهاب مجاری به کار رود.

روغن پنیرک از ریشه ها، برگ ها و گل هایش گرفته می شود و خواص و منافع آن چندوجهی هستند.

ورم را کاهش می دهد و باعث تسکین درد، تقویت سیستم ایمنی و درمان انواع مشکلات تنفسی می شود. روغن آن توانایی معکوس کردن فرآیند پیری، کاهش استرس ذهنی، درمان بیماری های پوستی و تقویت رشد مو را دارد.

پنیرک یک رنگ بنفش زیبا دارد و روغن آن می تواند برای درمان انواع مختلفی از مشکلات استفاده شود. روغن پنیرک در بیشتر لوازم های آرایشی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر پوست شما خشک، آسیب دیده و کدر است، می توانید از روغن پنیرک استفاده کنید. طبق مطالعات، ثابت شده است که پنیرک یک عامل آرامش بخش عالی است. التهاب بدن را تسکین می دهد و به همین دلیل در بیشتر مواد دارویی برای تسکین التهاب ها به کار می رود.

فواید پنیرک

خواص بی نظیر روغن گیاه پنیرک

فواید سلامتی روغن پنیرک:

1. ضد التهاب:

روغن این گیاه می تواند با انواعی از بیماری ها مقابله کند که شامل التهاب ها نیز می شود.اگر شما گزش حشرات، خارش پوست و آفتاب سوختگی و یا زخم دارید، روغن پنیرک آنها را به طور کامل تسکین خواهد داد.مشکل پوستی مانند خارش ، جوش و قرمزی باید هر چه زودتر درمان شود. اگر هیچ کاری برای حل این وضعیت های پوستی صورت نگیرد، ممکن است عفونت بوجود آید.پوست شما ممکن است به شدت تحریک شده باشد، که می توانید از روغن پنیرک استفاده کنید.

2.روغن پنیرک برای تقویت سیستم ایمنی:

سیستم ایمنی ما را از بسیاری از بیماری ها نجات می دهد و در واقع سلامتی مان فقط به سیستم ایمنی بستگی دارد. اگر ضعیف باشد، تحت تاثیر بیماری هایی قرار خواهیم گرفت.سیستم ایمنی مسئول کشتن باکتری ها و ذرات خارجی است.طبق مطالعات اخیر نشان داده اند که استفاده از محصولات طبیعی می تواند مفید باشد و ایمنی ما را قوی تر کند. محصولات طبیعی عاری از تاثیرات زیان آور هستند.

روغن پنیرک برای سیستم ایمنی فوق العاده است، زیرا کاملاً بی خطر است. وقتی عفونت های باکتریایی سیستم ایمنی ما را ضعیف می کنند، روغن پنیرک می تواند آن را تقویت کند. با این حال، نمی توانید به طور مستقیم مصرف کنید.روغن با چندین تدارکات دارویی مخلوط و سپس مصرف کنید ؛ این روغن خیلی قوی است که نمی توانیم آن را به طور مستقیم مصرف کنیم.

خواص خوردن پنیرک

تقویت سیستم ایمنی با روغن پنیرک

3. روغن پنیرک برای تسکین درد:

روغن پنیرک قادر به رسیدگی به دردهای بدن را به خاطر خواص ضد دردش دارد. درد بدن و ناراحتی ناشی از آن را تسکین می دهد. به محض زدن این روغن به محل، شروع به نشان دادن تاثیراتش می کند. اگر سردردهای مکرر دارید، می توانید روغن پنیرکmallow را به سرتان بزنید و شقیقه ها را به آرامی ماساژ دهید. اینکار باعث تسکین شگفت انگیزی برایتان می شود.

4. روغن پنیرک مناسب برای اختلالات هاضمه:

عدم هاضمه درست یک مشکل رایج است که افراد در هر گروه سنی تحت تاثیر آن قرار دارند. اگر مشکلات گوارشی دارید، مشکل را نادیده نگیرید. انجام این کار منجر به مشکلات سلامتی دیگری می شود. افراد اغلب به دنبال راه حل های کوتاه مدت برای درمان اختلالات هاضمه ایشان هستند، اما پیدا کردن یک راه حل بلند مدت مهم است. معده ناراحت می تواند باعث ناراحتی زیادی برایتان شود و هم چنین با فعالیت های روزانه شما تداخل پیدا کند. از طرف دیگر، روغن خواص مفیدی برای از بین بردن نفخ شکم دارد و حرکت روده را منظم می کند. غنی از اجزای درمانی برای تسکین شکم و ناراحتی معده نیز است.

5. روغن پنیرک برای درمان سنگ کلیه:

طبق مطالعات اخیر، مشخص شده است که روغن پنیرک یک درمان بزرگ برای سنگ کلیه است.می توانید آن را به چندین داروی گیاهی اضافه کنید و برای درمان سنگ کلیه استفاده کنید که می تواند باعث تسکین درد و ناراحتی آن شود.

پنیرک برای کلیه

روغن پنیرک موثر در درمان سنگ کلیه

6.روغن پنیرک برای سلامت تنفسی:

مشکلات تنفسی واقعاً دلهره آور هستند و بنابراین مصرف دارو برای این موضوع مهم است. بیماری های تنفسی حساس ترین بیماری های سلامتی است و باید با بهترین داروها مورد درمان قرار گیرد. مشکلات مربوط به تنفس نیز با تراکم سینه مشخص می شوند و استنشاق روغن پنیرک می تواند به این تراکم کمک کند.این، بهترین درمان برای انواعی از مشکلات تنفسی است.

استفاده از این روغن به پاک سازی دستگاه تنفسی می پردازد.اجزای ضد التهاب و ترکیبات شیمیایی برای تسکین درد و گلو در این روغن وجود دارند.

7. روغن پنیرک باعث خواب خوب می شود:

آیا از بی خوابی رنج می برید و خوابیدن برایتان مشکل است؟روغن پنیرک می تواند برایتان یک کمک بزرگ باشد.کسانی هستند که بلافاصله پس از رسیدن به تخت خواب می خوابند، در حالی که برخی دیگر نمی توانند.اگر شما یکی از این افراد هستید، می توانید روغن پنیرک را امتحان کنید. روغن پنیرک ترکیبات تسکین دهنده ای دارد که می تواند باعث خوب خوابیدن شود بنابراین قبل از رفتن به رختخواب، شقیقه ها را با روغن پنیرک ماساژ دهید و یا بخار این روغن را تنفس کنید.برگ های خشک پنیرک نیز برای آماده سازی چای در دسترس هستند. نوشیدن چای آن قبل از خوابیدن نیز برایتان مفید است.

8. خواص ضد پیری روغن پنیرک:

هیچ چیز نمی تواند بزرگ تر از محصولی باشد که عوامل پیری را کاهش داده یا با آن مبارزه میکند. برخی از روغن های طبیعی وجود دارند که فرآیند سالخوردگی را به شیوه ای طبیعی کاهش می دهند، بدون این که هیچ عارضه جانبی داشته باشد.پنیرک ترکیباتی دارد که به معکوس کردن فرآیند سالخوردگی کمک می کنند. اگر پوست پیرتر باشد، فرد می تواند با روغن پنیرک آن را ماساژ دهد. این کار باعث می شود پوست سفت شود و ظاهر خطوط و چین ظریف را کاهش دهد.هم چنین پوست را مرطوب می کند.

خواص روغن پنیرک

فواید روغن پنیرک برای پوست 

9.پنیرک برای مشکلات خاص پوستی:

پنیرک یک درمان خوب برای انواعی از بیماری های پوستی است. علاوه بر بهبود پوست سالخورده، می تواند مشکلاتی نظیر جوش ها، آکنه، اگزما و لک ها را درمان کند.اگر یک درمان موثر برای همه این مشکلات می خواهید، چند قطره روغن پنیرک بردارید و محل را ماساژ دهید به قرمزی پوست، خارش و آکنه کمک می کند.

روغن پنیرک می تواند به سطح پوست نفوذ کرده و مشکل را از داخل درمان کند.این روغن می تواند به سلول های پوست آسیب دیده کمک کند و روند ترمیم را تسریع بخشد.

10. پنیرک برای رشد مو:

اگر می خواهید با سرعت بیشتری موهایتان رشد کند، سعی کنید از روغن پنیرک استفاده کنید.یک روغن گیاهی را با روغن پنیرک مخلوط کرده و سپس به موها و پوست سرتان بزنید و به آرامی پوست سر را با این روغن ماساژ دهید، تا گردش خون را به سمت ریشه های مو تقویت کنید.این کار در نهایت باعث رشد سریع مو می شود و می توانید دو بار در هفته این کار را انجام دهید، تا از ریزش مو جلوگیری کرده و رشد مو را سریع کنید.اگر موهایتان خشک است، روغن پنیرک موهای شما را زیبا میکند.

11. پنیرک برای سلامت روان:

اگر شما عصبی یا استرسی هستید، می توانید بوی روغن پنیرک را تنفس کنید تا اعصابتان را آرام کند.این کار اعصاب و استرس شما را آرام خواهد کرد و هم چنین سطح استرس و افسردگی را کاهش می دهد اما شما باید این کار را با میانه روی انجام دهید.

مصرف پنیرک

فواید پنیرک برای سلامت روان 

دیگر فواید روغن پنیرک:

روغن پنیرک، یک درمان عالی برای گستره ای از مشکلات تنفسی است.

به درمان برونشیت، اسهال، سرفه خشک و تسکین معده کمک می کند. همچنین برای زخم ها، باعث تسریع روند التیام می شود.

روغن پنیرک برای دهان و گلوی خشک مفید است.

ریشه های پنیرک دارای ویژگی های ضد التهاب و نرم کنندگی هستند.

می توانید به شکل دم کرده، خشک و یا آب آن استفاده کنید.

برگ ها و گل پنیرک، حاوی ترکیبات لعاب داری هستند که می توانند التهاب دستگاه تنفس را تسکین دهند.

اما، دقت کنید که از آن به صورت موضعی استفاده کنید.

روغن پنیرک یک درمان عالی برای سرفه سرماخوردگی، بیماری های گوارشی و التهاب مثانه است.

از آنجا که فواید روغنش خیلی زیاد است، باید همیشه یک بطری روغن پنیرک را در خانه خود داشته باشید.

پنیرک برای عفونت دندان

فواید روغن پنیرک 

آیا روغن پنیرک عارضه جانبی دارد؟

عوارض جانبی روغن پنیرک هنوز مشخص نیست اما حتما از روغن آن به شکل رقیق شده استفاده کنید.

هم چنین می توانید آب یا دیگر روغن های حامل را به آن اضافه کنید.

مثل همیشه این نکته را در بخش سلامت نمناک خاطرنشان می کنیم که هرگز بدون مشورت با پزشک از روغن ها و نسخه های گیاهی استفاده نکنید و اگر مشکلات پزشکی دارید، با پزشکتان مشورت کنید.

مادران باردار و شیرده باید از استفاده از آن اجتناب کنند، یا حداقل باید از پزشکشان بپرسند.

 

خواص ، فواید و عوارض روغن پنیرک + روش استفاده از روغن پنیرک

4.5244
این مطلب مفید بود ؟22222
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : loyfly / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی