خواص یوهمبین
مکمل یوهمبین یا یوهمبه خواص مناسبی برای زنان و مردان دارد، در ادامه با نحوه عملکرد مکمل یوهمبین، خواص مکمل یوهمبین و اقدامات احتیاطی درباره مصرف یوهمبین آشنا خواهید شد.

با یوهمبین و خواص یوهمبه عصاره ی آن آشنا شوید

یوهمبه نام یک درختی همیشه سبز در قسمت های مرکزی و غربی آفریقا است که حاوی یک ماده شیمیایی به نام یوهمبین است. پوست درخت یوهمبه دارای شکاف های طولی است و به راحتی کنده می شوند. پوست این درخت به رنگ قرمز تا خاکستری یا قهوه ای می باشد. پوست داخلی آن مایل به رنگ صورتی و فیبری است. پوست درخت یوهمبه حاوی یک ماده شیمیایی به نام یوهمبین است که در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد مکمل یوهمبه یا همان یوهمبین

یوهمبین می تواند جریان خون و عصب های انگیزشی در آلت تناسلی مرد یا زن را افزایش دهد. همچنین جهت رفع اختلالات جنسی ، افزایش میل جنسی (در زنان و مردان ) و درمان اختلال نعوض به علت دیابت، مشکلات عروق خونی و مشکلات روانی ناشی از داروهای افسردگی به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIها) از یوهمبین می توان استفاده کرد.

این دارو مکمل، به عنوان یک آلفابلاکر باعث افزایش مواد شیمایی معینی در بدن می شود که به گشاد شدن مردمک چشم منجرمی شوند. همچنین باعث اتساع رگ های خونی و افزایش جریان خون در آلت تناسلی مرد می شود که این خودش به بهبود عملکرد نعوظ کمک می کند.

گیاه یوهمبین

خواص یوهمبین

درمان اختلال در نعوظ

اولین مورد اشاره شده در این بخش از سلامت نمناک مشکل مردانه ای است که به سادگی گاها قابل درمان نیست. طبق شواهد و تحقیقات صورت گرفته، استفاده از یوهمبین سبب رفع اختلال نعوظ میشود. بسیاری از هربالیست ها معتقدند که پوست یوهمبین بسیار اثر گزار تر از خود ماده موثره به تنهایی می باشد.

درمان افسردگی

دوپامین ماده ای است که برای حفظ فعالیت و کارآمدی بدن و ذهن استفاده می شود. علاوه بر این، کمبود دوپامین ممکن است منجر به نوسان خلقی، خستگی، عدم انگیزه حتی موجب افسردگی شود. یوهمبین، این توانایی را دارد که سطح دوپامین را در جایی که ممکن است برخی از شرایط از جمله برای درمان افسردگی را درمان کند، افزایش دهد.

درمان اضطراب

شواهد مختلفی دال بر کاهش اضطراب توسط ماده موثره یوهمبین مرتبط با فوبیا وجود دارد. استفاده از یوهمبین اختلالی در سایر درمان ها جهت کاهش استرس به وجود نمی آورد، همچنین سبب کاهش استرس و ترس ناشی از فوبیا می شود.

درمان اضطراب

کمک به کاهش وزن

یکی از مزایای سلامتی یوهمبین کاهش وزن است، بنابراین برای کسانی که با اضافه وزن مشکل دارند خوب است. این گیرنده آدرنرورسورهای بدن را مسدود کرده می کند و در عین حال باعث افزایش سطح نوراپی نفرین در بدن می شود. نوراپی نفرین باعث کاهش تحرک چربی و همچنین تجزیه آن در برخی از نواحی دشوار بدن می شود.

کاهش خطر فشار خون بالا

یوهمبین خطر فشار خون را کاهش می دهد از آنجا که فشار خون بالا، شدت جریان خون را نیز افزایش می دهد. هنگامی که بدن جریان خون مناسبی دارد، بدینوسیله از برخی بیماری های مرتبط با خون مانند فشار خون بالا جلوگیری می شود. علاوه بر این، این بیماری می تواند باعث بروز سایر اختلالات در بدن نیز شود.

افزایش جریان خون

با افزایش جریان خون، از سلامتی کلی اطمینان حاصل می شود. افزایش جریان خون بدین معنی است که انتقال اکسیژن بدن نیز افزایش می یابد، جایی که می توانید با مصرف یوهمبین به این خاصیت دست پیدا کنید. یوهمبین به عنوان یک گشادکننده خوب عروق شناخته شده است و در نتیجه به جذب مواد مغذی در بدن کمک می کند.

پشتیبانی از عملکرد ورزشکاران

در رابطه با فواید کاهش وزن، یوهمبین باعث افزایش حجم عضلات و کاهش خستگی می شود. علاوه بر این، یوهمبین انرژی را تقویت می کند تا از عملکرد ورزشکار پشتیبانی کند. با این حال، اطمینان حاصل کنید که آن را به مقدار معین مصرف می کنید.

یوهمبین قرص

درمان خشکی دهان

یوهمبین ترشح بزاق را برای مرطوب نگه داشتن دهان و درمان خشکی دهان افزایش می دهد. خشکی دهان یا خشکی زخم بر روی افراد تأثیر می گذارد که در این شرایط غدد بزاقی به اندازه کافی بزاق برای ترشح ندارند. علاوه بر ای ، این بیماری ممکن است به عنوان یک اثر جانبی دارو ایجاد شود.

محافظت از قلب

یوهمبین با افزایش جریان خون در بد ، قلب را از برخی بیماری ها محافظت می کند. علاوه بر این، به دلیل از بین بردن رادیکال های آزاد، همانطور که شناخته شده است به بیماری های قلبی کمک می کند.

تسریع بهبودی

افزایش جریان خون نیز منجر به افزایش روند بهبودی می شود. یوهمبین روند بهبودی را تقویت می کند اما برای به دست آوردن این مزیت، باید، به ویژه در مورد بیماری های مزمن با پزشک مشورت کنید.

جلوگیری از بروز سرطان

آنتی اکسیدان های موجود در یوهمبین رادیکال های آزاد را از بین می برند و منجر به کاهش رشد سلول های سرطانی می شود. علاوه بر این، درد کاهش می دهد، همانطور که در مطالعات اثبات شده است.

خواص یوهمبین

افت فشار خون

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف یک واحد یوهمبیان، ماده مؤثر در یوهمبین، فشار خون افراد مبتلا به افزایش فشار خون مزمن را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات اولیه دیگری نشان می دهد که این ماده فشار خون را بهبود نمی بخشد. تأثیر پوست یوهیمب بر روی افت فشار خون مشخص نیست.

بهبود سلامت روان

به عنوان یک آنتاگونیست آلفا 2، یوهمبین دارای خواصی است که در هنگام استفاده به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد افسردگی، می تواند به افزایش سطح دوپامین در مغز کمک کند. یوهمبین همچنین به افزایش سطح کوآنزیم NAD کمک می کند، که بر متابولیسم، فرآیندهای شناختی و سم زدایی داروها در بدن تأثیر مثبت می گذارد.

  • از لخته شدن خون جلوگیری می کند
  • مراقبت از کلیه را تقویت می کند
  • دیابت نوع 2 را درمان می کند
  • به درمان آرتروز کمک می کند
  • حافظه را افزایش می دهد
  • اضطراب را درمان می کند

عوارض جانبی یوهمبین

خطر استفاده یوهمبین در کودکان

به دلیل حساسیت کودکان نسبت به عوارض احتمالی این ماده به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد. استفاده از دوزهای بالای این ماده در شکل خوراکی آن ، می تواند سبب عوارض شدیدتر شامل تنگی نفس ، فشار خون بسیار پائین، مشکلات قلبی و مرگ شود.

مکمل یوهمبین

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه درباره یوهمبین

بارداری یا شیردهی:یوهمبین احتمالاً غیرقابل اطمینان است. یوهمبین ممکن است رحم را تحت تأثیر قرار دهد و حاملگی را به خطر اندازد. همچنین ممکن است جنین متولد نشده را مسموم کند. در صورت بارداری یا شیردهی، یوهمبین را مصرف نکنید.

بیماری کبد:از یوهمبین استفاده نکنید. بیماری کبد ممکن است نحوه پردازش بدن یوهمبین را تغییر دهد.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD):از یوهمبین استفاده نکنید. گزارشی وجود دارد مبنی بر اینکه چهار فرد مبتلا به PTSD پس از استفاده از یوهمبین دچار علائم وخیم تری شدند.

افرادی که در شرایط خون ریزی قرار دارند : یوهمبین ممکن است سبب افزایش خون ریزی شود.

اسکیزوفرنی: با احتیاط از یوهمبین استفاده کنید. یوهیمبیان موجود در یوهمبین ممکن است افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را روانی کند.

جراحی:یوهمبین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. افرادی که یوهمبین مصرف می کنند باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی مصرف آن را متوقف کنند.

افراد دارای فشار خون بسیار بالا و خیلی پائین : مقدار کم از یوهمبین سبب افزایش فشار خون و مقدار زیاد آن سبب کاهش خطرناک فشار خون می شود.

مشکلات پروستات:با احتیاط از یوهمبین استفاده کنید. یوهمبین ممکن است علائم BPH (هایپرپلازی خوش خیم پروستات) را بدتر کند.

ایجاد سرگیجه : به هنگام استفاده از یوهمبین از رانندگی، راه اندازی ماشین آلات یا هر فعالیت خطرساز اجتناب کنید. استفاده از آن به همراه برخی داروهای خاص یا الکل می تواند توانایی شما در رانندگی یا سایر فعالیت های بالقوه خطرناک را کاهش دهد.به همین دلیل در زمان مصرف ، داروی دیگری مصرف نکنید.

خواص یوهمبین برای زنان و مردان + عوارض مصرف یوهمبه

4.418
این مطلب مفید بود ؟162
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drhealthbenefits / lybrate / healthline / verywellhealth / rxlist / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی