خوردن توت

خوردن توت های کنار خیابان ممنوع

کد مطلب : 51158زمان مطالعه : 3 دقیقه
طبق گفته های یک متخصص تغذیه خوردن توت های کنار خیابان و شسته نشده میتواند عوارض خطرناکی داشته باشد.

عوارض خوردن توت های کنار خیابان

ایا خوردن توت های کنار خیابان کار درستی است ؟ مردم معمولا توت های کنار خیابان را شسته نشده استفاده میکنند که این متخصص تغذیه از مضرات آن میگوید.

یک متخصص تغذیه گفت:میوه هایی مانند انواع توت و توت فرنگی به علت داشتن منافذ زیادی که دارد علاوه بر کوتاه بودن عمر، بسیار هم فسادپذیر است. اگرچه شستن این میوه نیز کار بسیار سختی است، اما این نوع میوه ها را باید به دقت شسته و ضدعفونی کرد.

خوردن توت

مضرات خوردن توت های کنار خیابان

او تاکید کرد:به علاوه اگر میوه توت از زمین برداشته شود و شسته نشده مصرف شود، می تواند مسمومیت ایجاد کند که معمولا علائم آن دل درد، استفراغ و اسهال است که حتی نوع اسهال خونی آن هم دیده شده است. در این شرایط، اگر درمان به موقع انجام نشود، ممکن است به کم آبی بدن و سایر عوارض خطرناک منجر شود.

همچنین وی اظهار داشت:عمده ترین عواملی که ممکن است میوه ها و سبزی ها را آلوده کند شامل میکروب ها و باکتری ها، آلاینده های شیمیایی، آفت کش ها، استفاده از رنگ های غیر طبیعی و نگهدارنده ها و بسته بندی کردن نامناسب میوه ها و سبزی ها است.
وی افزود:هر کدام از این موارد می تواند بر کیفیت میوه و سبزی که به دست مصرف کننده می رسد تاثیر منفی بگذارد و علاوه بر آن سلامت فرد را نیز به خطر بیندازد، به ویژه اگر فرد مصرف کننده آن را نشسته خورده و یا به درستی آن را شسته و ضدعفونی نکرده باشد.
این متخصص تغذیه گفت:ازجمله باکتری هایی که در میوه ها و سبزی های نشسته ممکن است با مصرف آن در بدن فرد، ایجاد بیماری کند، باکتری «اشر شیاکولی» و وبا است که خوردن میوه های آلوده به این دو باکتری بیماری زا می تواند با علائم هشداری مثل مسمومیت خود را نشان دهد.
او اظهار داشت:همه میوه ها و سبزی ها ممکن است به «اشرشیاکولی» آلوده باشند، اما وبا بیشتر سبزی ها را آلوده می کند، البته میوه ها هم گاهی به علت افتادن بر زمین ممکن است به آن آلوده شوند و یا بر اثر آلودگی کودهای شیمیایی و خاک کشاورزی امکان آلوده شدن به این باکتری در آن ها نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد:کودهای شیمیایی که برای تقویت میوه و سبزی ها به آنان داده می شود، به ویژه میوه های درشت که بیشتر از این مواد شیمیای تغذیه کرده اند، هم بخشی از این آلاینده هاست. معمولا چون بیشترین مواد آلاینده در پوست میوه ها تجمع پیدا می کند، فرد می تواند پوست آن را گرفته و بدون پوست آن را مصرف کند، تا در صورت آلوده بودن میوه، کمتر در معرض خطر آن قرار گیرد.
او همچنین افزود:فاضلاب ها و مواد زائد کارخانه ای که بعضا به پای زمین های کشاورزی می رسند هم بی تاثیر در این مساله نیستند، علاوه بر آن آفت کش ها هم می توانند عوارض مواد شیمیایی را داشته باشد، همچنین در برخی میوه ها لکه های سفید یا قهوه ای مشاهده می شود که بهتر است آن را جدا کرده و یا میوه و سبزی آفت زده را کلا مصرف نکرد.

وی تاکید کرد:مصرف میوه هایی که به مواد شیمیایی آلوده هستند اگرچه در کوتاه مدت مشکل حادی برای فرد به وجود نمی آورد، اما تجمع این مواد شیمیایی در بدن فرد، به مرور زمان و در دراز مدت می تواند زمینه ابتلا به انواع سرطان، سیروز کبدی، بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های دیگری را ایجاد کند.

به گفته این متخصص تغذیه، تحقیقات و شواهد نشان می دهد که تجمع و مصرف طولانی مدت این مواد شیمیایی در میوه ها، در بروز سرطان نقش داشته و برای بدن خطر آفرین است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همچنین گفت:آلاینده های دیگری نیز وجود دارد که برخی از فروشندگان و توزیع کنندگان میوه با استفاده از رنگ های شیمیایی برای جلب مشتری سعی در خوشرنگ کردن برخی میوه ها مانندهندوانه می کنند، بنابراین به مردم توصیه می شود، از خریدن چنین میوه هایی که رنگ آن ها به نظرغیر طبیعی می آید، از مکان های نامعتبر و دستفروش ها به ویژه در جاده ها و کوه ها، در مسافرت ها خودداری کنند، اینگونه رنگ ها امکان ریسک ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان را بالا می برد.

خوردن توت های کنار خیابان ممنوع

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت آنلاین -/ح
برچسب : میوه توت
وبگردی