خوردن سوسیس

خوردن سوسیس و کالباس ممنوع!

کد مطلب : 14233زمان مطالعه : 5 دقیقه
سوسیس و کالباس از مواد غذایی است که بیشتر مردم به خوردن آنها علاقه دارند و متاسفانه مصرف این مواد غذایی بسیار زیاد شده است. اما ضرری که مصرف سوسیس و کالباس برای بدن دارد بسیار زیاد است.

تهدید سلامت افراد با مصرف سوسیس و کالباس!!!

 با توجه به اختلاف نظر سازمان غذا و دارو با سازمان دامپزشکی بر سر استفاده از خمیر مرغ در انواع سوسیس و کالباس ، متاسفانه همچنان خمیر مرغ در این مواد استفاده می شود. بنابراین بهتر است فعلا سوسیس و کالباس مصرف نکنید تا از سلامت مواد اولیه آنها مطمئن شوید.

انگار زور مرغ البته خمیر آن آنقدر زیاد است که برخلاف ممنــــوعیت استفاده از آن در محصولات غذایی، کشمکش بر سر مجاز یا غیرمجاز بودن آن،به هر دلیلی ادامه دارد.

درحالی که بارها و بارها سازمان غذا و دارو اعلام کرده که استفاده از خمیر مرغ در محصولات غذایی غیرمجاز و ممنوع است، فشارها به قدری است که رئیس سازمان غذا و دارو چند روز قبل مجبور شد اعلام کند که درباره تخلفات خمیرمرغ و پالم کوتاه نمی آید. در مقابل رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام می کند که خمیر مرغ موجود در بازار بهداشتی و سالم است.

از خوردن سوسیس و کالباس بپرهیزید

رئیس سازمان غذا و دارو

دیناروند و همکارانش در سازمان غذا و دارو همچنان با سازمان دامپزشکی کشور بر سر خمیر مرغ اختلاف نظر دارند. این اختلاف نظر چند روز قبل در نشست خبری هفته سلامت در حضور خبرنگاران وقتی آشکار تر شدکه رئیس سازمان غذا و دارو درحالی که شانه به شانه رئیس سازمان دامپزشکی نشسته بود، گفت:«ما درباره خمیر مرغ با دامپزشکی جلسات متعددی داشتیم و در نهایت به جمع بندی نهایی نرسیدیم، بنابراین از نظر ما استفاده از خمیر مرغ کماکان غیرمجاز است ولی دامپزشکی آن را سالم عنوان می کند. » دیناروند آن روز اعلام کرد که استفاده از خمیر مرغ با روش کنونی برای درست کردن سوسیس و کالباس درست نیست و دامپزشکی در این باره باید سرعت عملکرد خود را افزایش دهد ولی فشار تولیدکنندگان که منشأ اقتصادی دارد را نمی توان در این باره رد کرد. این درحالی است که دکتر خلج، رئیس سازمان دامپزشکی می گوید:« معتقدیم مجوزهایی که درباره خمیر مرغ توسط دامپزشکی داده شده، درست است و خمیر مرغ موجود در بازار استاندارد است.»

اظهارات رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در یک برنامه تلویزیونی اما موضوع را پیچیده تر می کند آنگاه که از تولید زیرپله ای خمیر مرغ خبر می دهد و می گوید:« وقتی قیمت یک کیلو سوسیس و کالباس از یک کیلو گوشت کمتر است، حتما جایی اشکال دارد. اما اشکال کجاست؟ آیا متولی واحدی به لحاظ قانونی برای سلامت غذایی مردم تعیین نشده است؟»

از خوردن سوسیس و کالباس بپرهیزید

دلیل منع مصرف سوسیس وکالباس

متولی قانونی

دکتر حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی معتقد است وزارت بهداشت متولی سلامت تعریف شده و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری هم در بحث مربوط به ایمنی غذایی، این امر به وزارت بهداشت مربوط شده است.

شهریاری با توصیه به مردم برای مصرف نکردن سوسیس و کالباس می گوید:«در بررسی های انجام شده 30درصد از محصولات جمع شده از بازار مشکل دار بوده اند. خمیر مرغ گاهی با استفاده از ضایعات دور ریز ناشی از پاک کردن مرغ در مرغ فروشی ها و گاهی با استفاده از خمیر کردن مرغ های پیر تخم گذار، بدون آنکه امعاء و احشای مرغ خارج شود، تهیه می شود. »

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم که از اختلاف 2نهاد اصلی در این زمینه باخبر است، توضیح می دهد:«سازمان دامپزشکی هم ممکن است بگوید که در بازرسی های ما خمیر مرغ در چارچوب استاندارد دیده شده، ولی تولید زیرپله ای و خلاف هم خیلی انجام می شود. سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد مجوزی برای تولید مرغ نداده اند اما سازمان دامپزشکی هم استفاده از این خمیر را ممنوع نکرده تا جلوی مصرف آن گرفته شود.»

سلامت مردم شوخی نیست

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به همشهری می گوید:«اگر بخواهیم زیربنایی این مشکل را حل کنیم باید سازمان دامپزشکی زیرنظر وزارت بهداشت قرار گیرد. با توجه به 800بیماری مشترک بین انسان و دام و مشکلات اینچنینی، به نظر من این اشتباه است که سازمان دامپزشکی را جدا کردند. این سازمان باید زیرنظر وزارت بهداشت باشد.»

دکتر رسول خضری با تأکید بر اینکه سلامت مردم را نباید به شوخی گرفت، می گوید:«بحث جان انسان هاست. در همه کشورهای دنیا، وزارت بهداشت سیاست گذار، تصمیم ساز و تصمیم گر است. در ایران هم قانون به این امر توجه داشته است. دبیر شورای عالی امنیت و سلامت غذایی خود وزیر بهداشت است. بنابراین، وزارت بهداشت، متولی است و بقیه دستگاه ها مجری هستند و همه باید تمکین کنند. در قانون پنجم توسعه هم بر این امر تصریح شده است. رئیس سازمان دامپزشکی از لحاظ کیفی مرجع قانونی نیست که بگوید خمیر مرغ سالم و بهداشتی است. سازمان دامپزشکی فقط از لحاظ کمی می تواند اعلام کند که این میزان گوشت تولید شده است. سازمان غذا و دارو یک سازمان مستقل و دولتی و حاکمیتی است و این سازمان است که از لحاظ قانونی می تواند از لحاظ کیفی در مورد سلامت محصولات غذایی اظهارنظر کند. این سازمان است که آزمایشگاه های مجهز دارد و می تواند در زمینه سلامت غذایی اعلام کند که چه ماده غذایی مجاز است و کدام غیرمجاز؟»

دکتر سلیمان عباسی دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم به همشهری می گوید:«برای تأمین سلامت مردم باید اختلاف سلیقه ها را کنار گذاشت. وقتی موازی کاری بین دستگاه های مرتبط با حوزه سلامت پیش می آید این مردم هستند که آسیب می بینند. سازمان دامپزشکی که مدعی است خمیر مرغ سالم و بهداشتی است از سازمان غذا و دارو و استاندارد بخواهد که همه با هم از روند تولید خمیر مرغ بازدید کنند. من به چشم صحنه هایی دیدم که واقعا به مردم توصیه می کنم که سوسیس و کالباس مصرف نکنند. یک بسته منجمد شده گوشت دیدم که واقعا افتضاح بود. تمام کارخانه ها شرعا و قانونا مسئول هستند.»

راه حل قانونی

دکتر سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز به همشهری می گوید:«تا زمانی که بحث غذا در کشور متولی واحدی نداشته باشد تنش ها ادامه خواهد داشت. باید سازمان غذا و دارو در کشور ما از نظر قانونی هم جایگاه خاص خود را پیدا کند. باید از لحاظ قانونی هم تدبیری اندیشید تا سازمان دامپزشکی و جهادکشاورزی همه و همه تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار بگیرند. به این ترتیب دیگر هر کسی حرف خود را نمی زند.» مشکل خمیر مرغ که از حدود یک سال قبل به یکی از مسائل اصلی حوزه سلامت کشور تبدیل شده، همچنان حل نشده باقی مانده است. این بلاتکلیفی بهانه ای شده برای تولید شایعات متعدد که البته بسیاری از اوقات باورپذیر می نمایند. بی اعتمادی مردم به حوزه سلامت آسیب های غیرقابل جبرانی خواهد داشت. اینکه مسئولان 2نهاد دولتی یکی در وزارت بهداشت و دیگری در وزارت جهادکشاورزی به نفع سلامت مردم با هم کنار بیایند و این مشکل یک بار برای همیشه حل شود، توقع زیادی نیست. تلاش خبرنگار همشهری برای گفت وگو با رئیس سازمان دامپزشکی بی نتیجه ماند.

سازمان غذا و دارو مسئول سلامت مردم است

به اعتقاد من در زمینه تمام محصولات غذایی باید اختلاف ها را کنار گذاشت. سازمان غذا و دارو اصرار دارد که خمیر مرغ باید حذف شود. نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روزیکشنبه بازدیدی از این سازمان و آزمایشگاه های آن داشتند و از نزدیک جدیت این سازمان را برای اینکه مردم غذای سالم و بهداشتی مصرف کنند را از نزدیک مشاهده کردند. متوجه شدند که سازمان غذا و دارو بیدار است و خوب کار می کند. به اعتقاد من، سازمان غذا و دارو مسئول سلامت مردم است و حرف نهایی را باید این سازمان بزند. دامپزشکی باید فقط بر کشتار نظارت داشته باشد. 

خوردن سوسیس و کالباس ممنوع!

4.529
این مطلب مفید بود ؟263
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از شهر خبر -/ ن.م
وبگردی