خوردن موز

آیا باید با خوردن موز خداحافظی کنیم؟

کد مطلب : 23973زمان مطالعه : 2 دقیقه
شیوع نوعی قارچ در درختان موز باعث شده تا رسانه ها خبر از انقراض این میوه داده و خوردن موز را هشداری برای سلامتی می دانند.

خوردن موز ممنوع شد

حتما شما هم خبرهایی را شنیده اید که به خاطر شیوع یک نوع قارچ قرار است دیگر خبری از موز در جهان نباشد و حتی برخی رسانه های از انقراض این میوه خبر داده اند. اما این خبر واقعیت دارد؟

خوردن موز

به تازگی تحقیقی صورت گرفته که نسبت به گسترده شدن شیوع نوعی قارچ درختان موز هشدار داده است. برخی رسانه ها این مسئله را به عنوان انقراض موز تعبیر کرده و حتی گفته اند که باید مردم جهان از این میوه خداحافظی کنند. در این تحقیق هشدار داده شده که در صورتی که اقدامی جدی صورت نگیرد به صورت «بالقوه» این قارچ موسوم به Tropical Race 4می تواند باعث شود تا بخش گسترده ای از درختان شناخته شده ترین گونه موز سراسر جهان یعنی Cavendish از بین بروند.
سالهاست که کشورهای جنوب شرق آسیا با این قارچ دست و پنجه نرم می کنند و بر اساس این تحقیق اکنون این قارچ به خاورمیانه رسیده است. اما مسئله ای که باعث هشدار شده این است که تحقیقات نشان می دهد این قارچ می تواند به آمریکایی لاتین برسد که بیشترین موز جهان در آن تولید می شود.
به همین خاطر محققان هشدار داده اند که هر چه زودتر باید راهکارهایی برای حفاظت از درختان موز در نظر گرفته شود تا کار به قطع این درختان نرسد. درختان گونه Cavendish چون کلون شده اند برای ابتلا به این قارچ بسیار مستعد هستند اما محققان خواستار «تغییر اساسی استراتژی» برای حفاظت از درختان موز شده اند. این هشدارها شامل حفاظت شدیدتر از درختان مبتلا و خاک آنها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این قارچ،تلاش های بیشتر درمانی و همچنین تحقیقات جدید برای رسیدن به گونه ای جدید از درختان موز است.
ولی برای اولین بار نیست که چنین قارچی تولید موز را در خطر قرار داده است. قارچ Tropical Race 4 در واقع نسخه جهش یافته پاتوژنی موسوم به «بیماری پاناما» است که در اواسط قرن بیستم میلادی گونه شناخته شده ای از موز یعنی Gros Michel را نابود کرد. پس از آن گونه Cavendish جایگزین گونه Gros Michel در جهان شد. وقتی در دهه 1960 Tropical Race 4 در تایوان کشف شد 55 سال طول کشید تا در صادرات این کشور تاثیر بگذارد. محققان هشدار داده اند که باید یک راهبرد جدی برای جلوگیری از ادامه این روند در نظر گرفته شود.

آیا باید با خوردن موز خداحافظی کنیم؟

4.116
این مطلب مفید بود ؟133
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خبرآنلاین-/ف
برچسب : میوه موز
وبگردی