رشته دانشگاهی

خوشبختی شما در گرو کدام رشته دانشگاهی است؟

کد مطلب : 20590تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که مشاغل مختلف برای تیپ های شخصیتی متفاوت می تواند آینده و خوشبختی افراد را تضمین کند. ارتباط مستقیمی میان رشته دانشگاهی محصلین و روحیه آنها وجود دارد که با توجه به آن می تواند درصد موفقیت را بسیار بالا ببرد.

انتخاب رشته دانشگاهی مناسب برای خوشبختی 

همه دانش آموزان از همان دوران تحصیل در مقاطع ابتدایی و راهنمایی شغل آینده و تحصیل در رشته دانشگاهی رویایی خود را در نظر می گیرند.حال آنکه با توجه به نوع تحصیل و امکانات بتوانند به آن دست یابند و یا خیر بستگی به تلاش و پیگیری آنها دارد.

کدام رشته تحصیلی و فعالیت در کدام مشاغل می تواند با توجه به خصوصیات شخصیتی و حتی روحیه شما در دوران کودکی و نوجوانی، پرنده کوچک خوشبختی تان را تا آخر روی شانه های تان نگه دارد و ویژگی های شخصیتی شما با کدام یک از مشاغل بیشتر جور در می آید.

انتخاب رشته دانشگاهی مناسب

سال هاست برای طبقه متوسط جامعه ایران، داشتن تحصیلات بالا تنها راه ورود به سرزمین خوشبختی یا داشتن امنیت شغلی تصور می شود و این درحالی است که خیلی وقت ها مدارک تحصیلی اسم و رسم دار- به دلیل عدم توجه اشخاص به علایق واقعی یا شخصیت و روحیات شان برای انتخاب رشته تحصیلی - تنها به عنوان برگ برنده جلسات خواستگاری کاربرد دارند.

اگر قبول شدن درکنکور با رتبه ای که می خواهید، معادل نشستن پرنده کوچک خوشبختی روی شانه های تان باشد، شک نداشته باشید که انتخاب رشته غلط، شلیک مستقیم و خطرناک به سمت اوست. ما می خواهیم این بار به کمک دکتر نصیردهقان، نویسنده و مدرس دانشگاه به شما بگوییم براساس خصوصیات شخصیتی و حتی روحیات تان در دوران کودکی و نوجوانی، تحصیل در کدام رشته های تحصیلی و فعالیت در کدام مشاغل می تواند پرنده کوچک خوشبختی تان را تا آخر روی شانه های تان نگه دارد و ویژگی های شخصیتی شما با کدام یک از مشاغل بیشتر جور در می آید.

انتخاب رشته دانشگاهی

افراد سر جای خود قرار نمیگیرند

کارمندان ساعی یا پرندگان اسیر؟

همه می دانیم یکی از اصلی ترین مشکلات کشورما این است که افراد زیادی سر جای خودشان قرار نگرفته اند. به طور مثال افرادی که درونگرا هستند و هیچ علاقه ای به گفت وگو ندارند در مشاغلی که به روابط عمومی بالا نیاز دارد مشغولند و از آن طرف اشخاصی که بسیار فعال، برونگرا و خلاق هستند به عنوان کارمندان ساعی پشت میزنشین، مثل پرنده ای اسیر، فعالند. علت هم این است که بسیاری از کارگزینی های سازمان ها و ادارات به تنها نکته ای که توجه ندارند شخصیت و روحیات افراد است و فقط به استناد مدرک تحصیلی، اشخاص را پشت میزهای ادارات می نشانند.

غافل از اینکه هرکس باید سرجای خودش قرار بگیرد تا بهره وری مناسب داشته باشد؛ بنابراین اگر می خواهید در آینده از تحصیلات تان استفاده کنید و به موفقیت و رضایت شغلی برسید، حتما قبل از انتخاب رشته، به تناسب روحیات خودتان و شغلی که در راستای تحصیلات دانشگاهی تان به دست خواهد آمد دقت کنید. آیا می دانید چه شخصیتی دارید و کدام شغل برای تان مناسب است؟

اگر واقع گرایی، تو ذاتا مهندسی

اگر فردی واقع گرا باشید یعنی دارای شخصیت درونگرا هستید و از دیدن ابزارآلات و ماشین های صنعتی ذوق می کنید. افراد واقع گرا به کارهایی علاقه مند هستند که برای انجام شان قدرت بدنی لازم است و از کارهایی که برخورد کلامی بخواهد اجتناب می کنند. این دسته افراد حل مشکلات عینی را دوست دارند و از فعالیت فیزیکی لذت می برند. از طرف دیگر هم دارای روحیه خودمحور، عملگرا و صرفه جو هستند. به عنوان نمونه کسانی که دارای شخصیت واقع گرا هستند، از همان بچگی علاقه به تعمیر وسایل مکانیکی و الکترونیکی دارند و با عشق و علاقه از آچار، پیچ گوشتی و دریل استفاده می کنند.

کسانی که با سفت کردن هر پیچی چشم شان برق می زند و احساس رضایت شان با تعمیر وسایل کامل می شود، اینها همان کسانی هستند که می توانید آنها را مهندسان ذاتی حساب کنید. خب آیا این فرد در شغلی مثل معلمی مدرسه می تواند موفق باشد؟ قرار گرفتن در پروسه تعلیم و تربیت برای این تیپ از افراد به طور بالقوه هیچ جذابیتی ندارد مگر اینکه سوژه آموزش هم در راستای همان علایق شان بوده و به نوعی به عینیت درآید.

مشاغل مناسب شخصیت های واقع گرا: شاخه های فنی و مهندسی، کارهای فنی، قالی بافی، کشاورزی، تعمیر کار ماشین آلات، مکانیک اتومبیل، طراحی دوخت و خیاطی

اگر کنجکاو هستی، پزشکی را امتحان کن!

دسته دوم، شخصیت های کاوشگر و کنجکاو هستند. این افراد از بین تمام کارهای دیگر دنیا به تجزیه و تحلیل بیشتر علاقه دارند و از فکر کردن، درک کردن، فهمیدن و درکل حل معماهای ذهنی لذت می برند. کاوشگرها ارتباطات کلامی را دوست دارند اما در عین حال خودداری و کناره گیری هم ویژگی دیگرشان است. این دسته همان هایی هستند که در کودکی ممکن است مدت ها به جای بازی با ماشین یا عروسک شان، راه رفتن منظم یک دسته مورچه را تماشا کرده و با دقت سعی داشته باشند راز زندگی این موجودات ریز را کشف کنند و در بزرگسالی هم مشاغل پیچیده و چالش برانگیز، هیجان زده شان می کند.

این گروه عاشق جانوران و تماشای زندگی شان هستند. در این وضعیت آیا می توانید شخصیتی کنجکاو را درکسوت یک منشی یا کارمند نمونه تصور کنید؟ آیا این فرد می تواند دریک سیستم و چهارچوب بی تغییر و بی نیاز به جست وجو به بهره وری بالایی برسد؟

مشاغل مناسب شخصیت های کاوشگر و کنجکاو:پزشکی، پیراپزشکی، دامپزشکی، زیست شناسی، مهندسی آی تی و نرم افزار، مهندسی شبکه

توفیق در تجارت و فروش برای سوداگران

حتما کسانی را دیده اید که از همان دوران کودکی و نوجوانی عاشق خرید و فروش یا محاسبه سود و زیان هستند، این دسته مهارت کلامی بالایی دارند و به نظر ماجراجو و قدرت طلب می رسند. اگر جشن اولیا، مربیان باشد بعید نیست هربار به بهانه ای پشت تریبون رفته و صحبت کنند چون دوست دارند خودشان را نشان بدهند و در بزرگسالی هم، این نوع شخصیت را شخصیت سوداگر می نامند. دسته ای چرب زبان و خوش بیان که به طور واضحی جاه طلب و شهرت طلب هستند. آنها برای رسیدن به چیزهایی که می خواهند، دست به هر کاری می زنند. انرژی بالای این دسته برای دیگران تعجب برانگیز است؛ ضمن اینکه میل به رهبری و مدیریت دارند.

آیا می توانید کسی را که دارای روحیه سوداگر است به عنوان یک مهندس پرواز یا زیست شناس موفق تصور کنید؟ آیا امکانش هست که این فرد به عنوان کارمندی سر به راه در یک مجموعه فعالیت کند؟ آیا تحصیل در دانشگاه تربیت معلم به دردش خواهد خورد؟ کسانی که دارای روحیه جاه طلب هستند هیچ وقت نمی توانند در چارچوب هایی که درآمد ثابت دارند به رضایت برسند، هیجان طلبی شغلی در این افراد بالاست و تحصیل برای شان در هر رشته آرام و بی سروصدایی که سری به راه و پایی به راه بخواهد اشتباه محض است.

مشاغل متناسب:فروشندگی، فعالیت در دفاتر مشاور املاک، تجارت، وکالت، جراحی و مدیریت

اگر عاشق مبصر شدن هستی، معلم شو

دسته سوم متعلق به شخصیت های اجتماعی است. این افراد همان هایی هستند که از تفکر عمیق و برخورد با مسائل انتزاعی اجتناب می کنند.آنها صمیمی، دارای روحیه کمک کننده و حمایتگرند در ضمن از آموزش آنچه بلد هستند به دیگران لذت می برند؛ خوش صحبت ترین و گرم ترین روابط انسانی را در همین گروه می شود پیدا کرد. اجتماعی ها مسوولیت پذیر و دارای روحیه همکاری هستند.

همان هایی که در کودکی هم با همه خیلی زود دوست می شوند و مبصر شدن در کلاس برای شان یک هدف بااهمیت است اجتماعی ها در نوجوانی هم رفیق بازند و هیچ وقت دوروبرشان از دوست و آشنا خالی نیست. با توجه به آنچه گفته شد آیا فردی با روحیه اجتماعی می تواند حسابدار موفقی باشد و ساعت های زیادی از روز را در محیطی آرام و بی سر و صدا، میان اعداد بگذراند؟ آیا می تواند در بخش بایگانی موفق عمل کند؟ جواب واضح همه این سوالات منفی است.

مشاغل مناسب شخصیت های اجتماعی: معلمی، مربی مهد کودک، خبرنگاری، مددکاری، کارهای خدماتی و درمانی، کار در مراکز خیریه و خدمات اجتماعی

انتخاب رشته دانشگاهی

افراد منظم همیشه بهترین هستند

سنتی ها بهترین حسابداران دنیا

افراد دسته چهارم دوستداران راستین حفظ قوانین و مقررات هستند که از هیچ چیز در دنیا به اندازه برقراری نظم و ترتیب لذت نمی برند و ناگفته پیداست این عده به دلیل روحیه مطیع و محتاط شان بهترین گزینه ها برای کار بی حاشیه و ساعی در ادارات هستند. افراد سنتی و قراردادی همان هایی هستند که در کودکی همیشه اتاق شان منظم است و صبح به صبح تختخواب شان را کاملا مرتب کرده و در بزرگسالی هم روحیه جدی، دوراندیش و وظیفه شناس دارند.

اینها کارمندان نمونه ادارات هستند چون به راحتی با قدرت همسو شده و در انجام کارهای اداری نظم و انضباط دارند. جا دادن اطلاعات در پوشه های رنگارنگ حال شان را خوب می کند و به طرز باورنکردنی در پردازش اطلاعات موفق هستند. یک راه شناسایی ساده برای کشف شخصیت های سنتی و قراردادی، سر زدن به کمد لباس ها یا کشوی میزشان است. مطمئن باشید با دیدن نظم موجود در این دو مکان، شگفت زده می شوید.

مشاغل مناسب برای شخصیت های سنتی و قراردادی:انجام امور دفتری، منشی گری، بایگانی، حسابداری، کارهای اداری که نیاز به نظم و دسته بندی اطلاعات دارد، کار دربخش پردازش اطلاعات ادارات و سازمان ها

از خودراضی ها هنرمندان خوبی می شوند

دسته پنجم، تیپ های هنری هستند؛ کسانی که در شناخت خودشان و دیگران مهارت دارند. آنها به سادگی در مورد عواطف شان صحبت می کنند و خودشان را پذیرفته و به نمایش می گذارند. هنری ها نسبت به مشکلات محیطی و اجتماعی موجود در اطراف شان حساس هستند و با خلق آثار هنری نسبت به آنها واکنش نشان می دهند. همان بچه های بعضا درونگرایی که در مدرسه نمره نقاشی و هنرشان 20 است و عده ای هم نقاشی شان خوب نیست اما دائم با خود آوازی را زمزمه می کنند.

ممکن است پایین ترین نمره شان ریاضی باشد اما هوش هنری شان فوق العاده است. هنری ها در زندگی روزمره رفتارهای تکانه ای دارند، یعنی اگر عصبانی شوند بعید نیست اشیا را به سمت زمین و آسمان پرتاب کنند.

به طورکلی این دسته با وجود درونگرایی، ابراز گر هستند. مهربانانی که خیال پردازی، آرمانگرایی و استقلال طلبی در خون شان است. آنها دوست دارند احساسات شان را بروز دهند و جلب توجه کنند.

شیفته ترین افراد نسبت به خودشان همین دسته هستند؛ کسانی که به خودسازی کمتر اعتقاد دارند و دریک کلام خودشان را دوست دارند. حالا این افراد را با همین روحیه نشسته روی صندلی یکی از ادارات تصور کنید، بدون هیچ شکی این تیپ افراد بدترین گزینه ها برای انجام کارهای اداری هستند چون روحیه استقلال طلبی شان بالاست و هیچ جوره نمی توانند با بالادستی های شان همسو شوند.

مشاغل متناسب: بازیگری، نقاشی، موسیقی، نویسندگی، مترجمی، مجسمه سازی، مهندسی صنایع، نساجی، معماری

خوشبختی شما در گرو کدام رشته دانشگاهی است؟

3.869
این مطلب مفید بود ؟5316
برگرفته از زندگی ایده آل-/ف
برچسب : خوشبختی
1 نظر به ثبت رسیده است
alireza1395-12-28
مطالب سایتتون خیلی برام مفید بود واقعا ازتون سپاسگزارم
62
وبگردی