توسیان
یکی از داروهای شناخته شده برای درمان سرفه های مکرر شربت توسیان است، اما استفاده از این دارو عوارضی دارد که لازم است حتما قبل مصرف آنها را بدانید.

معرفی کامل شربت توسیان برای سرفه

یکی از داروهای شناخته شده برای درمان سرفه، شربت توسیان است که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با آن بیشتر از پیش آشنا خواهیم کرد.

رده درمانی:ضد سرفه

اشکال دارویی:شربت

اجزاء فرآورده:شربت توسیان دارای عصاره آویشن می باشد، یعنی در هر 5 میلی لیتر به میزان 750 میلی گرم وجود دارد.

مواد موثره: تیمول، کارواکرول، سینئول، بورنئول، ژرانیول، لینالول، بورنیل و استات لینالیل از فنل های موجود و اپی ژنین، لوتئولین، تیمونین، نارین ژنین از فلاونوئیدهای موجود در این شربت هستند.

موارد استفاده شربت توسیان

از این دارو برای درمان سرفه و گرفتگی که به خاطر سرماخوردگی، برونشیت و دیگر مشکلات تنفسی رخ می‌ دهد، استفاده می کنند. این محصول را معمولاً برای سرفه ادامه دار به خاطر سیگار یا مشکلات تنفسی طولانی مدت مثل برونشیت مزمن استفاده نمی کنند، مگر این که پزشک تشخیص دهد.

این دارو یک اکسپکتورانت است که مخاط موجود در راه تنفسی را رقیق می کند، پاکسازی انجام می‌ دهد و باعث می‌ شود که تنفس راحت ‌تر باشد. این محصولات باعث کوتاه شدن دوره سرماخوردگی نمی شود.

شربت توسیان برای کودکان

میزان مصرف شربت توسیان برای اطفال

اطفال 1 تا 6 سال: روزی سه بار هربار یک قاشق مرباخوری

کودکان 6 تا 13 سال: روزی سه بار هر بار دو قاشق مرباخوری

اگر خودتان بخواهید خود درمانی کنید، بسیار مهم است که اول دستورالعمل روی جعبه را با دقت بخوانید و بعد شروع به استفاده از این دارو کنید. محصولات مربوط به سرفه و سرماخوردگی می‌ تواند یک راهکار مناسب برای کودکان زیر 6 سال باشد.

بهتر است که این محصول را برای علائم سرماخوردگی در کودکان کم‌تر از 3 سال استفاده نکنید، مگر این که پزشک آن را تجویز کند. بعضی دیگر از داروها مثل کپسول ها یا قرص ها برای کودکان زیر 12 سال تجویز نمی شود؛ پس حتماً جزئیات استفاده امن از این دارو را از پزشک داروخانه یا پزشک خودتان بپرسید.

برای کاهش خطرات و عوارض جانبی به دقت به دوز مصرفی توجه کنید و هرگز آن را کم یا زیاد نکنید و همراه با آن هیچ داروی دیگری برای سرفه استفاده نکنید، زیرا ممکن است تداخل دارویی ایجاد شود. همچنین هنگامی که این دارو را مصرف می کنید، در مورد راهکار های دیگر مثل خوردن نوشیدنی ها یا استفاده از دستگاه بخور یا شستن بینی با اسپری آب نمک از پزشک سؤال کنید.

آثار فارماکولوژی توسیان

مهمترین آثار فارماکولوژیک آویشن اثر ضد سرفه، خلط آور و ضد اسپاسم می باشد که به دلیل اسانسهای فرار (مانند تیمول و کارواکرول) موجود در آن می باشد. اسانسهای فرار در گیاه آویشن، روی نسوج ریوی انسان اثر ضد اسپاسم دارد. تیمول، کارواکرول، سینام الدئید و اوژنول روی میکروب دهان و باکتریهای ایجادکننده عفونتهای مجاری تنفسی فوقانی اثر می گذارند.

روش استفاده و مصرف شربت توسیان

در پاسخ به سؤال چگونه از شربت توسیان برای سرفه استفاده کنیم باید بگوییم که:

 1. دارو را با غذا یا بدون غذا استفاده کنید؛ دقیقا همان طور که پزشک تجویز کرده است.
 2. معمولاً پزشکان توصیه می کنند که هر چهار ساعت یکبار آن را مصرف کنید.
 3. اگر بخواهید خودتان طبق تشخیصی که دارید این کار را انجام دهید، به مشکل بر می خورید. پس حتما از پزشک بپرسید.
 4. این دارو طعم تلخی دارد. بهتر است نوع قرصی این دارو را نصف نکنید؛ مگر این که خط برش برایتان گذاشته باشد و پزشک دستور دهد.
 5. قرص را هرگز نجوید یا آن را له نکنید و آن را با آب قورت دهید.
 6. اگر از نوع شربت این دارو استفاده می کنید، حتماً به دقت با قاشقی که وجود دارد، دوز و مقدار آن را اندازه گیری کنید. هرگز از قاشق معمولی در خانه استفاده نکنید، زیرا مقدار آن دقیق نمی شود.
 7. برای انواع پودری سعی کنید که کل پودر مشخص شده را روی زبان بگذارید و قورت دهید و آن را نجوید تا احساس تلخی نداشته باشید.
 8. دوز دارو بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می‌ شود‌.
 9. در طول روز نباید دوز را اضافه کنید و نباید بیش از تعداد دفعات دستور داده شده آن را مصرف کنید.
 10. همراه با دارو به اندازه کافی آب بنوشید. آب کمک می‌ کند تا مخاط رقیق‌تر شوند و پاکسازی بهتر انجام می گیرد.
 11. اگر همراه با سرفه، سر درد را هم احساس کردید و تب و گلودرد شدید داشتید و وضعیت بعد از هفت روز بدتر شد، به پزشک گزارش دهید زیرا ممکن است علامت یک مشکل جدی تر باشد که پزشک باید آن را تشخیص دهد.

شربت توسیان

عوارض جانبی شربت توسیان

حالت تهوع یا استفراغ ممکن است بعد از مصرف این دارو به افراد دست بدهد.

اگر احساس کردید که علائم بدتر شدند، حتما به پزشک اطلاع رسانی کنید. پزشکی که این دارو را برایتان تجویز می کند، قطعاً قصد دارد که حالتان را بهتر کند. پس اگر عوارض جانبی زیاد بودند، باید اطلاع رسانی داشته باشید.

بسیاری از افراد این دارو را مصرف می‌ کنند و هیچ عوارض جانبی به آن ها دست نمی دهد.

واکنش آلرژیک خیلی جدی در مورد مصرف این دارو نادر است، اگرچه باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و علائمی مثل واکنش آلرژیک، خارش، قرمزی، حساسیت، ورم یا سرگیجه شدید یا مشکلات تنفسی شدید، به پزشک مراجعه کنید.

هشدار

قبل از اینکه این دارو را مصرف کنید، آلرژی به هرگونه مواد را به پزشک اطلاع رسانی کنید، زیرا ممکن است مواد غیر فعال در این دارو وجود داشته باشد که باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود؛ بنابراین باید جزئیات را در اختیار پزشک قرار دهید؛ همچنین سوابق پزشکی خود مثل مشکلات تنفسی، سیگاری بودن، سرفه خونی یا مقدار زیادی مخاط را به پزشک اطلاع رسانی کنید. این دارو در افراد حساس به گیاه آویشن منع مصرف دارد.

انواع مایع این دارو ممکن است حاوی شکر یا کمی الکل هم باشد؛ بنابراین اگر دیابت، بیماری کبدی و مشکلات دیگری دارید، حتما به پزشک بگویید که شاید این دارو را برایتان قطع کند.

قبل از جراحی حتماً به جراح یا حتی دندانپزشک بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

در دوران بارداری احتمالاً این دارو تجویز نشود. در هر صورت به پزشک اطلاع رسانی کنید که باردار یا شیرده هستید.

اوردوز (مصرف بیش از حد دارو)

اگر کسی با مصرف این دارو اوردوز کند، حتماً علائم جدیدی را تجربه می‌ کند که یکی از مهمترین آنها مشکلات تنفسی است و احتمالاً از حال می رود که در این صورت باید با اورژانس تماس بگیرید.

تداخل های دارویی توسیان

اثرات این دارو در صورتی که با داروهای دیگر یا با محصولات گیاهی به طور همزمان استفاده شود، متفاوت است ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شود.

پس حتماً هر دارویی که مصرف می کنید را به پزشک بگویید. پزشک خودتان یا پزشک داروخانه می ‌تواند این تداخلات را مدیریت کند.

مصرف این دارو روی نتیجه آزمایش‌ها اثر گذار است؛ پس بهتر است که بعد یا قبل از آزمایش حتماً بگویید که از چه دارویی مصرف می کنید.

شربت توسیان

نکات مهم مصرف شربت توسیان

 • هرگز این دارو را با کسی به اشتراک نگذارید.
 • حتماً همه چیز را به پزشک اطلاع رسانی کنید.
 • این دارو باید به طور موقتی مصرف شود؛ پس نباید بیش از 7 روز آن را استفاده کنید؛ مگر این که پزشک به شما دستور داده باشد.
 • اگر شرایط تان بعد از 7 روز بهتر نشد، حتما به پزشک تان بگویید.
 • اگر مصرف دارو را فراموش کرده اید، در سریع‌ ترین زمان ممکن آن را استفاده کنید اما اگر خیلی از آن گذشته بود، بهتر است که آن را فراموش کنید و هرگز آن را دو برابر استفاده نکنید.

نگهداری از داروی توسیان

 • این دارو را باید در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را داخل کابینت دستشویی نگذارید.
 • هرگز شربت آن را داخل یخچال قرار ندهید.
 • برند های مختلف دستورالعمل های متفاوتی دارند و باید اطلاعات و دستورات روی بسته‌بندی را بخوانید.
 • همه دارو ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • بعد از مصرف دارو، برای دور انداختن، آن را داخل توالت نیندازید.

شربت ضد سرفه توسیان و طریقه مصرف آن+ هشدارها

1122
این مطلب مفید بود ؟21101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی