داروی دیابت
طبق نتایج یک آزمایش اولیه، داروی مورد استفاده در درمان دیابت نوع 2 می تواند موجب کاهش چربی کبد شود.

داروی دیابت چه تاثیری بر کاهش چربی کبد دارد

کبد چرب یک بیماری سهل و ممتنع است که قابل پیشگیری و درمان بوده است . محققان در یافته های جدید خود دریافتند که داروی دیابت می تواند داروی مناسبی برای درمان کبد چرب باشد.در این مطلب درباره این موضوع توضیحاتی را ارائه می کنیم.

داروی دیابت می تواند موجب کاهش چربی کبد شود

طبق نتایج یک آزمایش اولیه، داروی مورداستفاده در درمان دیابت نوع 2 می تواند به کاهش چربی کبد در بیماران مبتلا به کبد چرب و قندخون بالا کمک کند .در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، بیماری کبد چرب غیرالکلی شایع است و می تواند منجر به بیماری شدید کبدی موسوم به "استاتو هپاتیت غیرالکلی" شود .
محققان مشاهده کردند بزرگسالان میانسال که داروی empagliflozin دریافت کردند، بعد از 20 هفته درمان به طور متوسط 16.2 تا 11.3 درصد کاهش در میزان چربی کبدی شان مشاهده شد .از سوی دیگر یافته ها نشان داد گروه کنترل فقط شاهد کاهش حداقل از 16.4 تا 15.6 درصد در میزان چربی کبدشان بودند .

 داروی دیابت

با داروی دیابت کبد چربتان را درمان کنید

« امبری میتال»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان مدانتا هند، در این باره می گوید :« علیرغم این حقیقت که استاتو هپاتیتممکن است به سیروز کبدی و سرطان کبد تبدیل شود، تاکنون هیچ دارویی برای درمان کبد چرب یا استاتو هپاتیت تایید نشده است و داروهای نظیر متفورمین، پیوگلیتازون و ویتامین E دارای موفقیت محدودی در کاهش چربی کبد بوده اند .»میتال در ادامه می افزاید:«نتایج ما نشان می دهد داروی empagliflozin ممکن است به درمان کبد چرب کمک کند .»
مطالعات قبلی پتانسل داروی دیابت empagliflozin را در کاهش چربی کبد در موش های مبتلا به کبد چرب نشان داده بود .وی تاکید می کند:«هنوز یافته های ما اثبات نکرده اند که empagliflozin به درمان کبد چرب کمک کرده یا از استاتو هپاتیت غیرالکلی پیشگیری می کند، اما نتایج اولیه امیدبخش بوده و احتمال وجود فواید بیشتر این دارو را نشان داده است .»
در مطالعه جدید، بیماران 40 سال به بالا که مبتلا به دیابت نوع 2 و کبد چرب بودند مورد بررسی قرار گرفتند .این دارو عمدتا با افزایش دفع گلوکز از طریق ادرار عمل می کند و منجر به کاهش میزان گلوکز خون و وزن بدن می شود .

علائم کبد چرب :

این بیماری غالباً بدون علامت بوده اما می تواند به مرور زمان و با افزایش میزان چربی کبد با دل درد، بی اشتهایی، ضعف مفرط، تهوع، کاهش وزن، کاهش تمرکز و توجه و تیرگی پوستِ گردن و زیر بغل و ضایعات پوستی کدر تظاهر کند .

 داروی دیابت

معجزه داروی دیابت در درمان کبد چرب

تشخیص کبد چرب

کبد چرب غالباً بدون علامت است و در بررسی های دوره ای و غربالگری مشخص می شود .
آزمایشات خون، سونوگرافی، ام آرآی و حتی نمونه برداری کبدی در مواقع لزوم، مبین کبد چرب خواهد بود .

انجام آزمایشات غیرضروری و انجام مکرر روش های تشخیصی همچون سونوگرافی فایده بخش نبوده لذا توصیه نمی شود !

کبد چرب چهار مرحله دارد که شایعترین حالت همان مرحله یک است که صرفاً افزایش نسبی چربی کبد وجود داشته و خطرآفرین نیست .

تاثیر داروی دیابت بر کاهش چربی کبد

4.627
این مطلب مفید بود ؟252
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر ، عصر ایران / ف
وبگردی