داستان اختراع چیپس
ماجرای اختراع چیپس از تابستان سال 1853 شروع شد و مخترع آن فردی به نام جورج کروم می باشد اما داستان های مختلفی در مورد اختراع این خوراکی خوشمزه بیان شده است.

داستان اختراع چیپس یک افسانه است؟

در تابستان 1853، کورنلیوس واندربیلت، مالک یک کشتی بخار در اتاق غذاخوری خانه ی دریاچه ای خود در نیویورک، منتظر شام بود. در آشپزخانه، جورج کروم، آشپز آمریکایی آفریقایی غذا را تهیه کرد، و از سیب زمینی سرخ شده استفاده کرد اما هنگامی که غذا به واندربیلت ارائه شد، او آن را رد کرد وندربیلت گفت که سیب زمینی سرخ شده خیلی ضخیم هستند.

کروم انتقاد را به خوبی نپذیرفت و با خشمی که داشت قطعات سیب زمینی را تا جایی که امکان داشت به شکل باریک برش زد، و در روغن سرخ کرد.و غذا را به عنوان توهین برای ارباب خود ارسال کرد اما این نوع سیب زمینی به مزاج واندربیلت خوش آمد.

داستان اختراع چیپس

چیپس چگونه اختراع شد؟

او به زودی اعلام کرد که این تراشه ها از این پس در جعبه های ظریف کاغذی عرضه خواهد شد و این بود داستان رایج اختراع چیپس که در سرگرمی نمناک خواندید ولی داستان های دیگری نیز در این مورد وجود دارد که می خوانید.

در سال های بعد، Crum رستوران خود را افتتاح کرد و در آنجا، میلیونرهای مانند واندربیلت ساعت ها برای «تراشه های ساراتوگا» در صف می ایستادن. بیش از 150 سال بعد، ظرافت کروم به شهرت حتی بیشتر تبدیل شده است و حالا امروز آمریکایی ها سالانه حدود 1.5 میلیارد پوند چیپس سیب زمینی مصرف می کنند.

ماجرای اختراع چیپس

چیپس توسط چه کسی اختراع شد؟

تقریبا تمام جزئیات داستان جورج کروم اشتباه است ؛ کورنلیوس واندربیلت در واقع در همان تابستانی که در بالا اعلام شد با خانواده خود به اروپا سفر کرده بود و خانه ی دریاچه ای را تا سال 1854 خریداری نکرد ، مهمتر از همه، سیب زمینی سرخ شده ترد در تابستان 1853 در Saratoga چیز جدیدی نبود.

دانشمندان سالها را صرف بررسی واقعیت های این تصورات کرده اند، حتی همانطور که انجمن غذایی چیپ / اسنک خوراکی سیب زمینی در سال 1976 یک نشانگر تاریخی را در نزدیکی محل خانه دریاچه ی و به افتخار مشارکت آشپزی کروم یافتند. کروم در سال 1914 درگذشت اما در دهه 1980، زمانی که چند نفر در Saratoga Springs بودند که او را میشناختند، تکامل افسانه را دنبال کردند.

مخترع چیپس

جورج کروم مخترع چیپس سیب زمینی

اولین یادداشت شناخته شده مربوط به اختراع کروم به سال 1885 برمیگردد و واندربیلت برای اولین بار 120 سال پس از اختراع چیپس ظاهر شد. آگهی سیاه و سفید شرکت کاغذ سنت رجیز، که بسته بندی چیپس سیب زمینی را تولید کرد، شامل عکسی با عنوان زیر بود:"که کروم آشپز، والدربیلت را ثروتمند خواهد کرد."

کتاب آشپزی 1977 که توسط نوادگان خواهر وندربیلت نوشته شده او را مخترع چیپس می نامد ؛ اخیرا، دیو میچل، مورخ، افرادی را که با ایجاد چیپس سیب زمینی ارتباط داشته اند از جمله الیزا، واندربیلت، هر دو مونس، خواهر کرم کیت ویکس، مدیر رستوران هیروم توماس و آشپزان Lake House مختلف، مورد بررسی قرار داده اند.

چگونگی اختراع چیپس

اختراع چیپس در سال 1853

تحقیقات میچل شامل این احتمال بود که چیپس سیب زمینی در ساراتوگا اختراع نشده است و میچل به این نتیجه رسید که منبع اصلی چیپس احتمالا هرگز شناخته نخواهد شد. تکامل و اختراع یک غذا به توصیف غذا، قیمتهایی که برای آن پرداخت میکنیم، و داستانهایی که برای تعریف آن انتخاب میکنیم مربوط است این که تاریخچه چیپس و اختراع آن به چه کسی برمی گردد بستگی به آن دارد که از چه شخصی، کجا و کی سوال بپرسید.

چیپس چگونه و به دست چه کسی اختراع شد؟+ داستان اختراع چیپس

3.989
این مطلب مفید بود ؟7019
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی